Постанова від 18.08.2020 по справі 560/209/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/209/20

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Божук Д.А.

Суддя-доповідач - Сторчак В. Ю.

18 серпня 2020 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сторчака В. Ю.

суддів: Граб Л.С. Іваненко Т.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з наступними позовними вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії з 25 червня 2019 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", рішення у зразковій справі Верховного Суду від 15.02.2018 №820/6514/17, на підставі наданої довідки про грошове забезпечення від 12 липня 2019 року №22/6-435 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 25 червня 2019 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", рішення у зразковій справі Верховного Суду від 15.02.2018 №820/6514/17, на підставі наданої довідки про грошове забезпечення від 12 липня 2019 року №22/6-435 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2020 року адміністративний позов задоволено повністю, а саме:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 25 червня 2019 року на підставі довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 12 липня 2019 року №22/6-435.

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 25 червня 2019 року на підставі довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 12 липня 2019 року №22/6-435.

Не погодившись із прийнятим рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати у зв"язку з порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення. З підстав викладених в апеляційній скарзі, апелянт просить прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зокрема, позиція апелянта полягає в тому, що довідка від 12.07.2019 №22/6-435 видана департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності для проведення перерахунку пенсіїпозивачу не у відповідності до вимог Порядку № 45. Оскільки позивач звільнений з служби в органах внутрішніх справ з Хмельницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру згідно витягу з наказу керівника Експертної служби МВС України №278 о/с від 05.11.2015, уповноваженим структурним підрозділом щодо видачі довідок для проведення перерахунку пенсії є Хмельницький науково-дослідний експертно-криміналістичний центр.

Крім того, апелянт зауважив, що нормативно-правових актів щодо визначення нових умов, порядку та розмірів, за якими мають проводитися перерахунки пенсій, призначених згідно із Законом, після дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, не приймалося.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно витягу з наказу начальника управління МВС України в Хмельницькій області від 05.11.2015 №287 о/с, звільнено з 06 листопада 2015 року у запас Збройних Сил за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів) підполковника міліції ОСОБА_1 , начальника відділу спеціальних видів експертизи науково-дослідного експертно - криміналістичного центру при УМВС.

Відповідно до витягу з наказу керівника Експертної служби МВС України від 19.06.2019 №49-ЕС ОСОБА_1 звільнено з Хмельницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру 24.06.2019.

Згідно довідки до акту огляду МСЕК №0047330 від 22.05.2019, позивача з 22.05.2019 визнано особою з інвалідністю ІІ групи від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС.

ОСОБА_1 з 25.06.2019 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ у розмірі 60% грошового забезпечення.

Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України 12.07.2019 за №22/6-435 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, від 11.11.2015 №988 видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). Згідно довідки, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського - начальник відділу апарату головних управлінь Національної поліції відповідно до посади на день звільнення, зі служби - начальник відділу спеціальних видів експертизи Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Хмельницькій області, становить 8220,62 грн. (посадовий оклад - 3100 грн., оклад за спеціальним званням - 2200 грн., надбавка за стаж служби 40% - 2120 грн., премія 10,79% - 800,62 грн.).

Листом від 17.07.2019 №22/6-3870 управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надіслано документи підполковника міліції ОСОБА_1 (подання №597) для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Позивач звернувся до відповідача з заявою щодо здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі вказаної довідки.

Листом від 30.09.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розглянуто заяву позивача від 16.09.2019 щодо перерахунку пенсії, та повідомлено, що для обчислення пенсії враховано посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та надбавку за вислугу років згідно грошового атестату від 24.06.2019 р. №1, виданого Хмельницьким НДКЦ МВС України. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для призначення пенсії обчислена за період з 01.11.2013 по 31.10.2015 згідно довідки від 24.06.2019 №19/123-4254 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Також зазначено, що 14.06.2019 набрало законної сили часткове рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, яким визнано протиправним та нечинним пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, яким передбачено проведення перерахунків з 1 січня 2016 року пенсій, призначених згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського. На даний час інших рішень про умови, порядок проведення перерахунку пенсій та виплату перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) урядом не приймалося. Отже, підстав для проведення перерахунку пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 12.07.2019 №22/6-435, наданої Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, від 11.11.2015р. №988, у головного управління немає.

Позивач вважаючи відмову ГУ ПФУ в Хмельницькій області у перерахунку пенсії з підстав відсутності асигнувань з Державного бюджету України Пенсійному фонд та відсутності можливості провести перерахунок розміру отримуваної пенсії протиправною, звернувся до суду з позовом про її скасування.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки вказуючи про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу згідно з довідкою від 12.07.2019 №22/6-435, наданою Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, відповідач діяв з порушенням законодавства, чим допустив протиправну бездіяльність. Крім того, суд зауважив, що враховуючи, що право на перерахунок пенсії у позивача, враховуючи положення ч.18 ст.43 Закону № 2262-XII, виникло з дати її призначення - 25.06.2019, перерахунок пенсії має бути проведений саме з цієї дати.

Колегія суддів, за результатом апеляційного розгляду справи, погоджується з висновками Хмельницького окружного адміністративного суду. Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, апеляційний суд враховує наступне.

Відповідно до ст.21 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються особам з інвалідністю II групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Згідно з ч.18 ст.43 Закону № 2262-XII у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Згідно з п. 1 Порядку № 45, пенсії призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

21.02.2018 Kабінетом Mіністрів України прийнято Постанову від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103).

Пунктом 3 Постанови № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Згідно з п. 5 Постанови № 103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Також, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Тобто, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 набрало законної сили 19.11.2019.

Згідно ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, як вірно зауважив суд першої інстанції, пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 втратив чинність з 19.11.2019, відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України, в тому персійний орган дійшов помилкового висновку, що рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18 набрало законної сили 14.06.2019.

Крім того, на думку апелянта, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019. Цим рішенням визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Проте з цього приводу колегія суддів звертає увагу, що пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не стосуються перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським.

Відповідно до п.3 Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

Оскільки Експертна служба МВС України є установою, що належать до сфери управління МВС, така довідка видана уповноваженим органом.

Таким чином, враховуючи зазначене, колегія суддів підтримує позицію суду першої інстанції, що видана Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України довідка від 12.07.2019 за №22/6-435 відповідала чинному на час її видачі положенню постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Зважаючи на викладене вище, колегія суддів вважає, що пенсійний орган, вказуючи про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу згідно з довідкою від 12.07.2019 №22/6-435, наданою Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України діяв протиправно.

Отже, за результатом апеляційного розгляду справи колегія суддів підтримує позицію суду першої інстанції, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у спірних правовідносинах, що виникли між сторонами не відповідають критеріям, які наведені у ч. 2 ст. 2 КАС України.

В свою чергу, доводи апеляційної скарги, наведені на спростування висновків суду першої інстанції, не містять належного обґрунтування чи нових, переконливих доводів, які б були безпідставно залишені без розгляду судом першої інстанції.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Апеляційний суд вважає, що Хмельницький окружний адміністративний суд не допустив неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення, внаслідок чого апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2020 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Сторчак В. Ю.

Судді Граб Л.С. Іваненко Т.В.