Справа № 761/18498/20
Провадження № 3/761/5122/2020
24 липня 2020 року суддя Шевченківського районного суду м.Києва Мальцев Дмитро Олександрович, розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
орган (посадова особа), який склав протокол: Управління патрульної поліції у м.Києві
стаття, за якою складено протокол: 124 КУпАП;
особа, відносно якої складено протокол: ОСОБА_1 ;
рік народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
громадянство: Україна;
місце роботи: ТОВ «Чікс», посада - касир;
місце проживання: АДРЕСА_1 ;
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення Серія ДПР18 № 108971, 14.06.2020 о 00 год. 20 хв. в м. Києві, по вул. Ярославів Вал, 30/18, водій ОСОБА_2 здійснив зупинку на узбіччі з дотриманням ПДР для посадки пасажирів. Пасажир ОСОБА_1 відчинила двері транспортного засобу «Daewoo Gentra», д.н.з. НОМЕР_1 , в результаті чого ТЗ «Audi», д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , здійснила наїзд на пасажирські задні двері , в результаті чого транспортнив засіб зазнав механічних пошкоджень з матеріальними збитками.
Своїми діями водій порушив п. 5.1. ПДР України, тобто вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст.124 КУпАП.
В судовому засіданні гр. ОСОБА_1 з протоколом про адміністративне правопорушення не погодилась, свою вину не визнала. Вказала, що викликала таксі. Коли таксі під'їхало, остання переконалась, що транспортних засобів немає, відчинила дверцята ТЗ «Daewoo Gentra», д.н.з. НОМЕР_1 , сіла, після чого ТЗ «Audi», д.н.з. НОМЕР_2 здійснив наїзд на таксі. Вини гр. ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення немає, оскільки коли вона відчиняла дверцята машини та сідала в нього, автомобіля «Audi» на дорозі не було.
Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306 «Про правила дорожнього руху», визначено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Відповідно до п.5.1. ПДР України, посадку (висадку) дозволяється здійснювати пасажирам після зупинки транспортного засобу лише з посадкового майданчика, а в разі відсутності такого майданчика - з тротуару чи узбіччя, а якщо це неможливо, то з крайньої смуги проїзної частини (але не з боку суміжної смуги для руху), за умови, що це буде безпечно та не створить перешкод іншим учасникам руху.
Порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, утворює склад правопорушення за ст. 124 КУпАП.
Разом з тим, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Суддя, заслухавши особу, відносно якої складено протокол, дослідивши матеріали справи - протокол про адміністративне правопорушення від 14.06.2020 Серія ДПР18 № 108971, Схему ДТП, письмові пояснення другого учасника ДТП - водія ТЗ «Audi», дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст. 124 КУпАП з огляду на наступне.
Так, відповідно до п. 2.15. ПДР України передбачено, що водій таксі має право: а) рухатися на дорозі із смугою для маршрутних транспортних засобів, позначеною дорожнім знаком 5.8 або 5.11; б) здійснювати посадку та висадку пасажирів у межах смуги для маршрутних транспортних засобів, позначеної дорожнім знаком 5.8 або 5.11, з урахуванням положень пунктів 15.1 та 15.2 цих Правил.
При цьому, п. 15.1. та 15.2. ПДР України передбачено, що зупинка і стоянка транспортних засобів на дорозі повинні здійснюватись у спеціально відведених місцях чи на узбіччі. За відсутності спеціально відведених місць чи узбіччя або коли зупинка чи стоянка там неможливі, вони дозволяються біля правого краю проїзної частини (якомога правіше, щоб не перешкоджати іншим учасникам дорожнього руху).
Так, з матервалів справи вбачається, що водій таксі (ТЗ «Daewoo Gentra»), яке викликала гр. ОСОБА_1 , здійснював посадку пасажира з крайньої лівої смуги, а не в спеціально відведеному для цього місці - у межах смуги для маршрутних транспортних засобів, позначеної дорожнім знаком 5.8 або 5.11 та не біля правого краю проїзної частини як це передбачено п. 15.1., 15.2. Вказана обставина свідчить про те, що посадка пасажира була здійснена з порушенням ПДР України.
Крім того, як пояснила гр. ОСОБА_1 , вона сіла в транспортний засіб та на момент ДТП дверцята автомобіля залишались відчиненими.
Відповідно до пп. б п. 2.3. ПДР України, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний, зокрема, бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Згідно п. 12.3. ПДР України, у разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об'єктивно спроможний виявити, він повинен негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об'їзду перешкоди.
Вказану перешкоду для руху водій ТЗ «Audi» об'єктивно був спроможний виявити та міг би вжити заходів, передбачених п. 12.3. ПДР України.
Доказів того, що ТЗ «Audi» був нерухомий на момент ДТП чи того, що ДТП сталась внаслідок дій гр. ОСОБА_1 матеріали справи не містять.
Крім того, відповідно до п. 1 Розділу IX «Особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 124 КУпАП» Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 № 1395 (далі по тексту - Інструкція), у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються: 1) схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський;2) пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності); 3) показання технічних приладів (у разі їх наявності); 4) показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності); 5) інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
Водночас, поліцейським не надано до матеріалів справи ані пояснення свідків, ані показань засобів фото- та/або відеоспостереження, ані будь-яких інших матеріалів, які б дали можливість зробити висновок про те, що ДТП сталась саме внаслідок дій гр. ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 4. 1 Розділу IX «Особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 124 КУпАП» Інструкції, на схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти: 1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП; 2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів; 3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів; 4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям; 5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту; 6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів; 7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами; 8) ширина тротуарів, узбіччя; 9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття; 10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття; 11) розташування дорожньої розмітки; 12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху; 13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду.
Враховуючи наведене, суд також критично ставиться до Схеми ДТП, наданої до протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки на Схемі не зазначено, зокрема, сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів; координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів; розташування дорожньої розмітки, розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху.
З врахуванням наведеного, з матеріалів справи вбачається, що ДТП сталась не внаслідок дій гр. ОСОБА_1 .
Доказів, які б у своїй сукупності підтверджували б вину останньої у вчиненні зазначеного правопорушення, до матеріалів справи не надано, встановлені в судовому засіданні обставини - не спростовано.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, 124, 245, 247, 251, 280, 283-285 КУпАП, суд -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП - закрити, у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст. 32 КУпАП.
Суддя: