65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"17" серпня 2020 р.м. Одеса Справа № 916/796/20
Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловської Ю.М.
при секретарі судового засідання: Горнович Л.О.
за участю:
від позивача: Бондаренко І.О. (самопредставництво);
від відповідача: Агафонов А.В. (на підставі ордеру);
від третьої особи: не з'явився;
розглянувши матеріали справи №916/796/20
за позовом: Одеської міської ради (65026, м. Одеса, площа Думська, 1);
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „АРТ" (65045, м. Одеса, провулок Нечипуренко, буд. 15, кв. 27);
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1);
про стягнення 10612821,40 грн.
Суть спору: 25.03.2020 року позивач - Одеська міська рада звернулась до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю „АРТ", в якій просить суд стягнути з відповідача грошові кошти у розмірі 10612821,40 грн., а також судові витрати.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач отримав із комунальної власності об'єкти нерухомого майна на підставі недійсного правочину. Разом з тим, в подальшому на підставі рішення суду на користь ТОВ „АРТ" міською радою було повернуто усе набуте за недійсним правочином у вигляді компенсації вартості будівлі разом із переданими на виконання недійсного правочину грошовими коштами. При цьому, позивач наполягає, що відповідачем було збережено частину набутого за недійсним правочином у вигляді вартості частини об'єктів, які не були повернуті на користь територіальної громади, в зв'язку з чим позивач стверджує про наявність у відповідача обов'язку повернути Одеській міській раді об'єкти нерухомого майна згідно з переліком у витребуванні яких було відмовлено у судовому порядку від третіх осіб. Однак, враховуючи позицію судів, позивач наполягає на неможливості повернення такого майна ТОВ „АРТ", оскільки його власниками є інші особи. За таких обставин, Одеська міська рада посилаючись на приписи ст.ст. 215, 216, 1212, 1213 ЦК України, ч. 2 ст. 208 ГК України звернулась до суду з вимогами про зобов'язання повернути набуте за недійсним правочином - у вигляді відшкодування вартості відповідних об'єктів нерухомого майна у розмірі 10612821,40 грн. до відповідача, як до сторони за недійсним правочином.
Ухвалою суду від 30.03.2020 року відкрито провадження у справі №916/796/20 за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання на 27.04.2020 року о 12:30 год; залучено Департамент комунальної власності Одеської міської ради до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача
Ухвалою суду від 27.04.2020 року підготовче засідання було відкладено, в порядку ст. 183 Господарського процесуального кодексу України, на 18.05.2020 року о 12:30.
Між тим, дане засідання не відбулося, оскільки 18.05.2020 року з 11 год. 20 хв. всі працівники та відвідувачі суду були евакуйовані з адміністративної будівлі, у зв'язку з проведенням ГУДСНС України в Одеській області спільно з ГУНП в Одеській області оперативно-розшукових заходів з приводу анонімного повідомлення про закладення вибухового приладу в адміністративній будівлі суду, про що Господарським судом Одеської області складено довідку.
Ухвалою суду від 18.05.2020 року підготовче засідання призначено на "10" червня 2020 р. о 16:00.
У судовому засіданні від 10.06.2020 року судом оголошено протокольну ухвалу, якою задоволено клопотання позивача та відкладено підготовче судове засідання на 08.07.2020 року о 10:00 год.
31.07.2020 року до суду від Одеської міської ради надійшло клопотання (вх. ГСОО 20278/20) про призначення у справі судової оціночно-будівельної експертизи. В обґрунтування поданого клопотання позивач посилається на положення статті 1212 Цивільного кодексу України, де передбачено обов'язок особи, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Згідно зі ст. 1213 Цивільного кодексу України, у разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна. Таким чином, як зазначає позивач, необхідність проведення оціночно-будівельної експертизи полягає у встановленні на підставі додаткових доказів вартості відповідних об'єктів нерухомого майна для уточнення суми, яка підлягає стягненню з відповідача.
При цьому, позивач повідомляє, що при поданні позову обґрунтування розміру грошових коштів, що підлягають стягненню, здійснено на підставі копій документів, що містяться в реєстраційних справах в електронному вигляді, доступ до яких мають органи місцевого самоврядування.
З урахуванням викладеного, заявник у даному клопотанні просив суд доручити проведення експертизи Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, на розгляд якої поставити наступні питання:
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежитлових приміщень першого поверху № 595, загальною площею 109,6 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, Фонтанська дорога (вулиця Перекопської дивізії), будинок 16/6?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежитлових приміщень першого поверху № 503, загальною площею 222.9 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Велика Арнаутська, будинок 55?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежитлових приміщень другого поверху № 810, загальною площею 222.5 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Велика Арнаутська, будинок 55?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежилого приміщення першого поверху № 501, загальною площею 131.1 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Катерининська, будинок 22?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежилих приміщень антресолі №502, загальною площею 20, 5 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Катерининська, будинок 22?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежилих приміщень підвалу №504, загальною площею 32,7 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Катерининська, будинок 25?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежилих приміщень першого поверху №503, загальною площею 90 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Катерининська, будинок 25?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежилих приміщень першого поверху №501, загальною площею 178, 4 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Ланжеронівська, будинок 21 ?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежилих приміщень першого поверху №504, загальною площею 28, 3 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Грецька, будинок 40 ?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежилих приміщень першого поверху, загальною площею 109, 2 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Рішельєвська, будинок 12?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежитлових приміщень першого поверху №810, загальною площею 145, 8 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Нечипуренка, будинок 15 ?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежитлових приміщень першого поверху, загальною площею 84 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Преображенська, будинок 9-А ?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежитлових приміщень №501, загальною площею 166,6 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Пастера, будинок 60 ?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежитлових приміщень підвалу, загальною площею 94, 6 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Пастера, будинок 60?
У судовому засіданні від 08.07.2020 року судом оголошено протокольну ухвалу в порядку п.3 ч.2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України про відкладення підготовчого судового засідання на 03.08.2020 року о 11:30 год. із встановленням позивачу строку для подання відповіді на відзив, в порядку ст. 166 ГПК України, до 17.07.2020 року та відповідачу строку для подання заперечень, в порядку ст. 167 ГПК України, до 31.07.2020 року.
У судовому засіданні від 03.08.2020 року, судом було оголошено протокольну ухвалу в порядку п. 3 ч. 2 ст.183 Господарського процесуального кодексу України про відкладення підготовчого процесуального кодексу України на 10.08.2020 року о 16:00 год.
10.08.2020 року до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю „АРТ" надійшли заперечення (вх.ГСОО№ 21166/20) на клопотання про призначення експертизи, відповідно до яких відповідач просить суд відмовити в задоволенні клопотання Одеської міської ради про призначення експертизи. В обґрунтування заперечень, відповідач вказує на неможливість проведення судової експертизи, з огляду на неподання позивачем документів, що необхідні для проведення оціночно-будівельної експертизи, крім того всі об'єкти нерухомого майна, вартість яких намагається визначити позивач перебувають у власності третіх осіб, які не є учасниками справи, а відтак виключається фізична можливість проведення експертом огляду стану об'єктів нерухомості. При цьому, відповідач зазначає, про не чітке формулювання питань, які ставляться експерту.
У судовому засіданні від 10.08.2020 року судом було оголошено протокольну ухвалу в порядку п.3 ч.2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України про відкладення підготовчого засідання на 17.08.2020 року о 12:45 год.
У судовому засіданні від 17.08.2020 року представник позивача підтримав клопотання про призначення у справі судової експертизи (вх.ГСОО№20278/20), просив суд його задовольнити. Представник відповідача заперечував щодо призначення у справі судової експертизи.
У судовому засіданні 17.08.2020 року було оголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду та повідомлено учасникам справи, що повний текст ухвали буде складено 17.08.2020 року.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши клопотання про призначення оціночно-будівельної експертизи, господарський суд дійшов таких висновків:
Відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Як зазначено у постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012р. №4 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" до актів законодавства, якими слід керуватись у вирішенні питань призначення судової експертизи в судовому процесі, відносяться, зокрема, Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затверджена наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 30.12.2004 № 144/5, далі - Інструкція), з урахуванням науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, також затверджених згаданим наказом Міністерства юстиції України.
Згідно Інструкції видами експертиз, зокрема, є інженерно-технічна: інженерно-транспортна (автотехнічна, транспортно-трасологічна, залізнично-транспортна); дорожньо-технічна; будівельно-технічна; оціночно-будівельна; земельно-технічна; оціночно-земельна; експертиза з питань землеустрою; пожежно-технічна; безпеки життєдіяльності; гірничотехнічна; інженерно-екологічна; електротехнічна; комп'ютерно-технічна; телекомунікаційна та економічна експертиза: бухгалтерського та податкового обліку; фінансово-господарської діяльності; фінансово-кредитних операцій та товарознавча: машин, обладнання, сировини та товарів народного споживання; автотоварознавча; транспортно-товарознавча; військового майна, техніки та озброєння.
За приписами ч. 1 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Частиною 1 ст. 100 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Розглянувши наведені Одеською міською радою питання, викладені у клопотання про призначення експертизи, суд не вбачає підстав для їх відхилення чи зміни, в зв'язку з чим суд вважає за доцільне на вирішення експертизи поставити відповідні питання.
Відповідно до ч.3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Згідно ч.5 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість, зокрема, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Так, враховуючи заявлені Одеською міською радою позовні вимоги, з метою з'ясування визначення вартості спірного нерухомого майна, з огляду на те, що роз'яснення спірних питань потребує проведення спеціальних досліджень та володіння спеціальними знаннями, суд дійшов висновку, що для всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх обставин справи суду необхідні спеціальні знання експерта, в зв'язку з чим згідно положень ч. 5 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, вважає, що призначення у справі відповідної експертизи є цілком доцільним та правомірним та жодним чином не порушує прав інших учасників справи.
Частиною 3 статті 99 Господарського процесуального кодексу України визначено, що при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Так, Одеською міською радою було запропоновано доручити проведення експертизи Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз, отже, суд вважає за необхідне доручити проведення оціночно-будівельної експертизи вищезазначеній експертній установі. При цьому, при визначенні експертної установи, якій може бути доручено проведення експертизи, господарським судом враховано, що проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України „Про судову експертизу". Особа, яка проводить судову експертизу (далі - судовий експерт) користується правами і несе обов'язки, зазначені у ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи важливість встановлення усіх обставин справи, що мають значення для вирішення спору, суд дійшов висновку щодо необхідності та призначення у справі оціночно-будівельної судової експертизи з дорученням проведення експертизи Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз (65011, м. Одеса, вул. Успенська, 83/85) з визначенням кола питань, надання відповіді на які, сприятиме з'ясуванню важливих для вирішення спору обставин справи.
При цьому суд зазначає, що питання щодо визначення матеріалів, які є необхідними для проведення експертизи та їх витребування мають бути вирішені після встановлення експертом переліку необхідних документів та подання ним відповідного клопотання.
Витрати за проведення експертизи суд вважає за необхідне покласти на Одеську міську раду.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 228 Господарського процесуального України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Згідно до п. 6 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому у пункті 2 частини першої статті 228 цього Кодексу - на час проведення експертизи.
Враховуючи вищевикладене, провадження у справі №916/796/20 підлягає зупиненню до закінчення проведення експертизи та повернення матеріалів справи до Господарського суду Одеської області.
Керуючись ст.ст. 99, 228, 229, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Клопотання Одеської міської ради про призначення судової товарознавчої експертизи (вх.ГСОО№ 20278/20 від 31.07.2020 року) - задовольнити.
2. Призначити у справі № 916/796/20 судову оціночно-будівельну експертизу, на вирішення якої поставити такі питання:
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежитлових приміщень першого поверху № 595, загальною площею 109,6 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, Фонтанська дорога (вулиця Перекопської дивізії), будинок 16/6?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежитлових приміщень першого поверху № 503, загальною площею 222.9 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Велика Арнаутська, будинок 55?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежитлових приміщень другого поверху № 810, загальною площею 222.5 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Велика Арнаутська, будинок 55?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежилого приміщення першого поверху № 501, загальною площею 131.1 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Катерининська, будинок 22?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежилих приміщень антресолі №502, загальною площею 20, 5 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Катерининська, будинок 22?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежилих приміщень підвалу №504, загальною площею 32,7 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Катерининська, будинок 25?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежилих приміщень першого поверху №503, загальною площею 90 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Катерининська, будинок 25?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежилих приміщень першого поверху №501, загальною площею 178, 4 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Ланжеронівська, будинок 21 ?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежилих приміщень першого поверху №504, загальною площею 28, 3 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Грецька, будинок 40 ?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежилих приміщень першого поверху, загальною площею 109, 2 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Рішельєвська, будинок 12?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежитлових приміщень першого поверху №810, загальною площею 145, 8 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Нечипуренка, будинок 15 ?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежитлових приміщень першого поверху, загальною площею 84 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Преображенська, будинок 9-А ?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежитлових приміщень №501, загальною площею 166,6 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Пастера, будинок 60 ?
яка ринкова вартість об'єкта нерухомого майна - нежитлових приміщень підвалу, загальною площею 94, 6 кв.м., за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Пастера, будинок 60 ?
3.Проведення судової оціночно-будівельної експертизи доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз (65011, м. Одеса, вул. Успенська, 83/85).
4.Керівнику експертної установи проведення експертизи доручити необхідному колу експертів відповідної галузі знань.
5.Попередити осіб, які безпосередньо проводитимуть судову експертизу, про кримінальну відповідальність згідно ст.ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.
6.Надати можливість судовому експерту після отримання ухвали суду про призначення комплексної експертизи визначити перелік документів, необхідних для її проведення, та звернутись до суду з відповідним клопотанням про їх надання.
7.Витрати з проведення судової експертизи покласти на Одеську міську раду (65026, м. Одеса, площа Думська, 1).
8.Зобов'язати Одеський науково-дослідний інститут судових експертиз надіслати до суду рахунок на сплату призначеної експертизи.
9.Якщо під час проведення судової експертизи будуть встановлені обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, з приводу яких експерту не були поставлені питання, зобов'язати та надати можливість експерту у висновку викласти свої міркування і доводи щодо цих обставин.
11.Надіслати Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз (65026, м. Одеса, площа Думська, 1) матеріали справи № 916/796/20.
12.Провадження у справі №916/796/20 зупинити на час проведення товарознавчої експертизи та повернення матеріалів справи до Господарського суду Одеської області.
Ухвала набрала законної сили 17.08.20р. та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали суду складено 17.08.2020 року.
Суддя Ю.М. Невінгловська