ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
06.08.2020Справа № 911/607/20
Господарський суд міста Києва у складі судді Щербакова С.О., за участю секретаря судового засідання Філон І.М., розглянувши матеріали господарської справи
за позовом Комунального підприємства "Горянин" Гірської сільської ради
до Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
про визнання недійсним рішення
Представники:
від позивача: Прокопенко О.В.;
від відповідача: Тацишина О.П.;
Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Київської області з позовом до Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - відповідач) про визнання недійсним рішення Адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 13.12.2019 № 60/98-р/к у справі № 927/69-р-02-06-15.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірне рішення є незаконним та необґрунтованим внаслідок неповного з'ясування та доведення обставин, які мають значення для справи, невідповідності висновків, викладених у рішенні, обставинам справи, неправильного застосування норм матеріального права щодо кваліфікації монопольного становища позивача.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 16.03.2020 у справі № 911/607/20 позовну заяву Комунального підприємства "Горянин" Гірської сільської ради про визнання недійсним рішення, разом з доданими до неї документами передано за підсудністю до Господарського суду міста Києва.
16.04.2020 матеріалі позовної заяви Комунального підприємства "Горянин" Гірської сільської ради надійшли до Господарського суду міста Києва та згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передані на розгляд судді Щербакова С.О.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи здійснюється в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 14.05.2020. Зобов'язано Київське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України надати суду у строк до 12.05.2020 копії матеріалів справи № 927/69-р-02-06-15 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" на електронному носії.
12.05.2020 через відділ автоматизованого документообігу суду від Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач, зокрема зазначає, що позивач при розрахунку тарифів на водопостачання та водовідведення повинен був розраховувати окремий тариф для кожного населеного пункту, а не застосовувати однаковий тариф для всіх, у зв'язку з чим застосування економічно необгрунтованого єдиного тарифу на послуги водопостачання та водовідведення для 13 населених пунктів Бориспільського району Київської області призвело до ущемлення інтересів споживачів.
12.05.2020 через відділ автоматизованого документообігу суду позивач подав клопотання, в якому у зв'язку з запровадженням на території України карантину, просить суд відкласти підготовче засідання на іншу дату.
У судовому засіданні 14.05.2020 суд на місці ухвалив відкласти підготовче засідання на 18.06.2020.
29.05.2020 через відділ автоматизованого документообігу суду відповідач подав документи на виконання вимог ухвали суду від 21.04.2020, а саме копії матеріалів справи № 927/69-р-02-06-15 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" на електронному носії.
01.06.2020 позивач через відділ автоматизованого документообігу суду подав відповідь на відзив, в якій зазначає, що в оспорюваному рішенні не вказано доказів того, що формальні порушення при розрахунку і встановленні тарифу призвели або могли призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
У судовому засіданні 18.06.2020 представник відповідача подав клопотання про зміну найменування сторони, в якому просить суд змінити найменування відповідача у справі Київське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України на Північне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України.
Розглянувши клопотання відповідача, суд зазначив, що розпорядженням Антимонопольного комітету України № 23-рп від 28.11.2019 «Про реорганізація територіальних відділень Антимонопольного комітету України» змінено з 02.06.2020 найменування Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на Північне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України.
Крім того, судом встановлено, що відповідачем 02.06.2020 проведено державну реєстрацію змін найменування юридичної особи, а саме відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у розділі «Повне найменування юридичної особи» зазначено Північне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, код ЄДРПОУ - 21602826, у зв'язку з чим судом змінено найменування відповідача з Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на Північне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.06.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Судове засідання у справі № 911/607/20 призначено на 06.08.2020.
У цьому судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.
Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та витребуваних судом.
У судовому засіданні 06.08.2020 відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва
13.12.2019 адміністративною колегією Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення №60/98-р/к «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу», яким визнано, що Комунальне підприємство «Горянин» Гірської сільської ради у період: з 01.05.2013 по 01.01.2017 на території Сенківської, Сошниківської, Старівської, Головурівської, Рогозівської сільських рад; з 01.05.2013 по 06.04.2017 на території Дударківської сільської ради; з 01.05.2013 по 31.05.2018 на території Ревненської сільської ради; з 01.05.2013 по 11.11.2019 на території Гірської і Вишеньківської сільських рад займало монопольне (домінуюче) становище на ринках надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у межах 13 населених пунктів Бориспільського району Київської області, які підпорядковані 9 сільським радам, де розташовані мережі централізованого водопостачання та водовідведення, які обслуговуються Підприємством, як таке, що не мало на цьому ринку жодного конкурента.
Відповідно до п. 2 рішення, визнано, що Комунальне підприємство «Горянин» Гірської сільської ради, подавши на затвердження економічно необґрунтовані тарифи на послуги з централізованого водопостачання, що не відповідають вимогам порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, вчинило порушення, передбачене пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого водопостачання у межах 9 населених пунктів Бориспільського району Київської області (с. Гора - Гірської сільської ради; с. Вишеньки, с. Петрівське - Вишеньківської сільської ради; с. Сеньківка, с. Велика Стариця - Сеньківської сільської ради; с. Головурів, с. Кийлів - Головурівської сільської ради; с. Ревне - Ревненської сільської ради; с. Сошників - Сошниківської сільської ради), де розташовані мережі, які обслуговувались комунальним підприємством «Горянин» Гірської сільської ради, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
За порушення, зазначене у пункті 2 резолютивної частини цього рішення, накладено на Комунальне підприємство «Горянин» Гірської сільської ради штраф у розмірі 34 000, 00 грн.
Згідно п. 4 рішення, визнано, що Комунальне підприємство «Горянин» Гірської сільської ради, подавши на затвердження економічно необґрунтовані тарифи на послуги з централізованого водовідведення, що не відповідають вимогам порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, вчинило порушення, передбачене пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого водовідведення у межах 9 населених пунктів Бориспільського району Київської області (с. Гора - Гірської сільської ради; с. Вишеньки, с. Петрівське - Вишеньківської сільської ради; с. Сеньківка, с. Велика Стариця - Сеньківської сільської ради; с. Головурів, с. Кийлів - Головурівської сільської ради; с. Ревне - Ревненської сільської ради; с. Сошників - Сошниківської сільської ради), де розташовані мережі, які обслуговувались комунальним підприємством «Горянин» Гірської сільської ради, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
За порушення, зазначене у пункті 4 резолютивної частини цього рішення, накладено на комунальне підприємство «Горянин» Гірської сільської ради штраф у розмірі 34 000, 00 грн.
Відповідно до п. 6 рішення, визнано, що Комунальне підприємство «Горянин» Гірської сільської ради, не подавши на затвердження тарифи на послуги з централізованого водопостачання, що суперечить вимогам порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, вчинило порушення, передбачене пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого водопостачання у межах 4 населених пунктів Бориспільського району Київської області (с. Старе, с. Васильки - Старівської сільської ради; с. Рогозів - Рогозівської сільської ради, с. Дударків - Дударківської сільської ради), де розташовані мережі, які обслуговувались комунальним підприємством «Горянин» Гірської сільської ради, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
За порушення, зазначене у пункті 6 резолютивної частини цього рішення, накладено на комунальне підприємство «Горянин» Гірської сільської ради штраф у розмірі 34 000, 00 грн.
Згідно п. 8 рішення, визнано, що Комунальне підприємство «Горянин» Гірської сільської ради, не подавши на затвердження тарифи на послуги з централізованого водовідведення, що суперечить вимогам порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, вчинило порушення, передбачене пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого водовідведення у межах 4 населених пунктів Бориспільського району Київської області (с. Старе, с. Васильки - Старівської сільської ради; с. Рогозів - Рогозівської сільської ради, с. Дударків - Дударківської сільської ради), де розташовані мережі, які обслуговувались комунальним підприємством «Горянин» Гірської сільської ради, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
За порушення, зазначене у пункті 8 резолютивної частини цього рішення, накладено на комунальне підприємство «Горянин» Гірської сільської ради штраф у розмірі 34 000, 00 грн.
У відповідно до п. 8 рішення, зобов'язано Комунальне підприємство «Горянин» Гірської сільської ради у двомісячний строк з дня отримання цього рішення припинити порушення, зазначені у пунктах 2 та 6 резолютивної частини цього рішення, та усунути наслідки порушення, шляхом розроблення та подання для затвердження до органів місцевого самоврядування відповідних розрахунків тарифів на послуги з централізованого водопостачання окремо по кожному населеному пункту Бориспільського району, в якому комунальне підприємство «Горянин» Гірської сільської ради на дату прийняття цього рішення надає послуги з централізованого водопостачання, у відповідності до вимог порядку формування тарифів на централізоване водопостачання, про що проінформувати Відділення з наданням підтвердних документів.
Пунктом 11 рішення, зобов'язано Комунальне підприємство «Горянин» Гірської сільської ради у двомісячний строк з дня отримання цього рішення припинити порушення, зазначені у пунктах 4 та 8 резолютивної частини цього рішення, та усунути наслідки порушення, шляхом розроблення та подання для затвердження до органів місцевого самоврядування відповідних розрахунків тарифів на послуги з централізованого водовідведення окремо по кожному населеному пункту Бориспільського району, в якому комунальне підприємство «Горянин» Гірської сільської ради на дату прийняття цього рішення надає послуги з централізованого водовідведення, у відповідності до вимог порядку формування тарифів на централізоване водовідведення, про що проінформувати Відділення з наданням підтвердних документів.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що спірне рішення є незаконним, необґрунтованим та таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права щодо кваліфікації монопольного становища позивача
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 та ч. 4 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Статтею 5 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" унормовано, що Антимонопольний комітет України здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України "Про захист економічної конкуренції", "Про захист від недобросовісної конкуренції", цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно ст. 3 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині: здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; контролю за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; сприяння розвитку добросовісної конкуренції; методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції; здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель; проведення моніторингу державної допомоги суб'єктам господарювання та здійснення контролю за допустимістю такої допомоги для конкуренції.
Приписами ст. 4 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що Антимонопольний комітет України будує свою діяльність на принципах: законності; гласності; захисту конкуренції на засадах рівності фізичних та юридичних осіб перед законом та пріоритету прав споживачів.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має такі повноваження, зокрема: розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; розглядати справи про адміністративні правопорушення, приймати постанови та перевіряти їх законність та обґрунтованість; перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом.
Згідно ч. 1 ст. 35 Закону України "Про захист економічної конкуренції" розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції починається з прийняттям розпорядження про початок розгляду справи та закінчується прийняттям рішення у справі.
Частиною 1 статті 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу тощо.
Як визначено статтею 41 Закону України "Про захист економічної конкуренції", а також зазначено і у п. 12 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (Правил розгляду справ), які затверджено розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 р. № 5, доказами у справі можуть бути будь-які фактичні дані, які дають можливість встановити наявність або відсутність порушення. Ці дані встановлюються такими засобами: поясненнями сторін і третіх осіб, поясненнями службових осіб та громадян, письмовими доказами, речовими доказами і висновками експертів. Усні пояснення сторін, третіх осіб, службових чи посадових осіб та громадян, які містять дані, що свідчать про наявність чи відсутність порушення, фіксуються у протоколі.
Пунктом 32 Правил розгляду справ встановлено, що у рішенні наводяться мотиви рішення, зазначаються встановлені органом Комітету обставини справи з посиланням на відповідні докази, а також положення законодавства, якими орган Комітету керувався, приймаючи рішення. Під час вирішення питання про накладення штрафу у резолютивній частині рішення вказується розмір штрафу. Резолютивна частина рішення, крім відповідних висновків та зобов'язань, передбачених статтею 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у необхідних випадках має містити вказування на дії, які відповідач повинен виконати або від яких утриматися для припинення порушення та усунення його наслідків, а також строк виконання рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням адміністративної колегії Відділення від 29.09.2015 № 69-р розпочато розгляд справи № 927/69-р-02-06-15 за ознаками вчинення КП «Горянин» порушення, передбаченого пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.
Листом від 23.08.2016 № 60-02/2874 відповідачем на адресу позивача було направлено копію подання про попередні висновки у справі № 927/69-р-02-06-15.
В свою чергу, листом від 13.09.2016 № 143 КП «Горянин» надало зауваження на подання про попередні висновки у справі № 927/69-р-02-06-15.
Суд зазначає, що визначення монопольного (домінуючого) становища позивача здійснювалося в порядку, встановленому Методикою визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженою розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 № 49-р, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.04.2002 за № 317/6605 (із змінами) (далі - Методика).
Відповідно до пункту 2.1 Методики, об'єктами аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища є: суб'єкт господарювання; група суб'єктів господарювання; конкретний товар (продукція, роботи, послуги), який випускається, постачається, продається, придбавається (використовується, споживається) цим (цими) суб'єктом (суб'єктами) господарювання.
Суб'єктом господарювання, а саме об'єктом аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища, є КП «Горянин», зареєстроване Бориспільською районною адміністрацією Київської області 09.08.2005 року та засноване на комунальній власності виконавчого комітету Гірської сільської ради.
Як вбачається із відомостей щодо підприємства, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами його діяльності є: 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів; 81.29 Інші види діяльності з прибирання; 36.00 Забір очищення та постачання води; 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод; 38.11 Збирання безпечних відходів.
Відповідно пункту 2.1 статуту КП «Горянин», затвердженого рішенням сесії Гірської сільської ради від 22.07.2005 № 325, метою діяльності Підприємства є отримання прибутку та сприяння роботі, яка проводиться Гірською сільською радою та її виконавчим комітетом по забезпеченню комплексного економічного та соціального розвитку с. Гора, шляхом задоволення потреб населення, сільськогосподарських підприємств та організацій усіх форм власності по наданню послуг та виконанню робіт пов'язаних з діяльністю Гірського сільського комунального господарства.
Тобто, КП «Горянин» є суб'єктом господарювання у розумінні статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
З матеріалів справи вбачається, що Комунальне підприємство "Горянин" Гірської сільської ради надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на території 13 населених пунктів Бориспільського району Київської області, які підпорядковані 9 сільським радам, а саме: с. Гора, с. Вишеньки, с. Петровське, с. Старе, с. Васильки, с. Дударків, с. Ревне, с. Сошників, с. Сеньківка, с. Велика Стариця, с. Головурів, с. Кийлів, с. Рогозів.
Суд зазначає, що товарами (послугами), щодо якого визначається монопольне (домінуюче) становище КП «Горянин», є послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надавало КП «Горянин» на території 13 населених пунктів Бориспільського району Київської області, які підпорядковані 9 сільським радам, а саме: с. Гора, с. Вишеньки, с. Петровське, с. Старе, с. Васильки, с. Дударків, с. Ревне, с. Сошників, с. Сеньківка, с. Велика Стариця, с. Головурів, с. Кийлів, с. Рогозів.
Так, товарними межами ринків (попит-пропозиція) за показниками взаємозамінності, подібності призначення, споживчих властивостей, умов використання товару визначено послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.
Послуги з централізованого водопостачання та водовідведення полягають у необхідності застосування певних інженерних мереж та відповідно до статті 5 Закону України «Про природні монополії» віднесені до сфери діяльності суб'єктів природної монополії.
Отже, позивач здійснює свою діяльність на ринках, що перебувають у стані природної монополії. Послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за споживчими властивостями не мають товарів замінників.
Споживачами є фізичні та юридичні особи, які отримували від КП «Горянин» послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.
Відповідно до п. 6.1. Методики, територіальні (географічні) межі ринку певного товару (товарної групи) визначається шляхом встановлення мінімальної території, за межами якої, з точки зору споживача, придбання товару є неможливим або недоцільним.
Так, КП «Горянин» надавало послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на території населених пунктів: Гора, Вишеньки, Петровське, Старе, Васильки, Дударків, Ревне, Сошників, Сеньківка, Велика Стариця, Головурів, Кийлів, Рогозів Бориспільського району Київської області, які підпорядковані 9 сільським радам (Гірській, Вишеньківській, Старівській, Дударківській, Ревненській, Сошниківській, Сеньківській, Головурівській, Рогозівській сільським радам).
Отже, територіальними межами ринків надання КП «Горянин» послуг з централізованого водопостачання та водовідведення є територіальні межі населених пунктів: с. Гора, с. Вишеньки, с. Петровське, с. Старе, с. Васильки, с. Дударків, с. Ревне, с. Сошників, с. Сеньківка, с. Велика Стариця, с. Головурів, с. Кийлів, с. Рогозів Бориспільського району Київської області, де розташовані мережі централізованого водопостачання та водовідведення, що обслуговуються Підприємством.
Суд зазначає, що надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначено відповідачем наступними періодами, проміжком часу, протягом якого відповідна сукупність товарно-грошових відносин між продавцями (постачальниками, виробниками) і споживачами утворює ринки товару із сталою структурою, а саме:
- період з 01.05.2013 по 01.01.2017 надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Сенківської, Сошниківської, Старівської, Головурівської, Рогозівської сільських рад;
- період з 01.04.2013 по 06.04.2017 надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Дударківської сілької ради;
- період з 01.05.2013 по 31.05.2018 надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Ревненської сільської ради;
- період з 01.05.2013 по 11.11.2019 надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Гірської і Вишеньківської сільських рад.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про природні монополії», природна монополія - стан товарного ринку, при якому задоволення попиту на цьому ринку є більш ефективним за умови відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва (у зв'язку з істотним зменшенням виробництва на одиницю товару в міру збільшення обсягів виробництва), а товари (послуги), що виробляються суб'єктами природних монополій, не можуть бути замінені у споживанні іншими товарами (послугами), у зв'язку з чим попит на цьому товарному ринку менше залежить від зміни цін на ці товари (послуги), ніж попит на інші товари (послуги).
Тож, відповідач в оскаржуваному рішенні дійшов висновку, що КП «Горянин» за результатами діяльності протягом періоду з 01.05.2013 по 01.01.2017 на території Сенківської, Сошниківської, Старівської, Головурівської, Рогозівської сільських рад; з 01.05.2013 по 31.05.2018 на території Ревненської сільської ради; з 01.04.2013 по 06.04.2017 на території Дударківської сілької ради; з 01.05.2013 по 11.11.2019 на території Гірської і Вишеньківської сільських рад займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, де розташовані мережі централізованого водопостачання та водовідведення, що обслуговуються Підприємством із часткою 100%.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції, що була чинна до 01.05.2019 року) (далі - Закон) до повноважень органів місцевого самоврядування, зокрема, належить визначення виконавця житловокомунальних послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Гірської сільської ради від 21 лютого 2013 року № 793-33-VI «Про передачу в оренду водопровідних та каналізаційних мереж» КП «Горянин» передано в оренду на один рік із звільненням від орендної плати, водопровідні та каналізаційні мережі, що належать до комунальної власності Гірської сільської ради.
Крім того, рішенням Гірської сільської ради від 28 січня 2014 року № 1019-44-VI «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді комунальної власності територіальної громади села Гора на 2014 рік» КП «Горянин» визначено виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у с. Гора.
Також, рішенням Гірської сільської ради від 30 грудня 2014 року № 1261-52-VI «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді комунальної власності територіальної громади села Гора на 2015 рік» КП «Горянин» визначено виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у с. Гора
Рішенням сесії Ревненської сільської ради від 25 квітня 2013 № 343-36-VII визначено КП «Горянин» виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Ревненської сільської ради, а також передано Підприємству у строкове платне володіння і користування об'єкти оренди згідно з додатком №1 до договору від 25.04.2013 № 456 оренди водопровідних та каналізаційних мереж, що належать до комунальної власності Ревненської сільської ради.
Рішенням Дударківської сільської ради від 29 березня 2013 року № 568/1-37-VI визначено КП «Горянин» виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Дударківської сільської ради.
Рішенням Сошниківської сільської ради від 02 квітня 2013 № 313-23-VI «Про визначення виконавця послуг по водопостачанню та водовідведенню та прийом-передачу основних об'єктів централізованого водопостачання та водовідведення в с. Сошників» визначено КП «Горянин» виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в с. Сошників.
Рішенням Сеньківської сільської ради від 08 квітня 2013 року № 335-19-VI визначено КП «Горянин» виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Сеньківської сільської ради.
На підставі рішення Головурівської сільської ради від 03 квітня 2013 року № 718-30-VI «Про передачу в оренду водозабірних та каналізаційних мереж комунальної власності», КП «Горянин» надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на території Головурівської сільської ради.
На підставі рішення Рогозівської сільської ради від 02 квітня 2013 року № 477-31-VI «Про тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення КП «Горянин» на території Рогозівської сільської ради», в зв'язку з укладанням договору між сільською радою та КП «Горянин» про оренду водопровідних мереж для забезпечення надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, КП «Горянин» є виробником цих послуг.
Рішенням Старівської сільської ради від 02 квітня 2013 № 1143-25-VI «Про визначення виконавця послуг по водопостачанню та водовідведенню та прийом-передачу основних об'єктів централізованого водопостачання та водовідведення» КП «Горянин» визначено виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Старівської сільської ради.
Рішенням Вишеньківської сільської ради від 1 квітня 2013 року № 743-33-VI «Про розірвання та укладення договорів оренди водопровідних та каналізаційних мереж» вирішено укласти між цією сільською радою та КП «Горянин» договір оренди водопровідних та каналізаційних мереж, що належать до комунальної власності Вишеньківської сільської ради.
На підставі рішення Вишеньківської сільської ради від 01 квітня 2013 року № 744-33-VI «Про тарифи на надані послуги з водопостачання та водовідведення КП «Горянин» на території Вишеньківської сільської ради», КП «Горянин» надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на території Вишеньківської сільської ради.
Отже, КП «Горянин» визначено виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території вказаних сільських рад у відповідності до вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Статтею 10 Закону України «Про природні монополії» на суб'єктів природних монополій покладаються зобов'язання, зокрема щодо дотримання встановленого порядку ціноутворення, надання органам, які регулюють їх діяльність, документів та інформації, необхідних для виконання цими органами своїх повноважень.
Відповідно до частини другої статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України), транспортні та інші послуги.
Стаття 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема:
- управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню;
- здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства;
- здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів;
- здійснення контролю за станом квартирного обліку та додержанням житлового законодавства на підприємствах, в установах та організаціях, розташованих на відповідній території, незалежно від форм власності.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення, зокрема, належать:
- встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення (крім тарифів на ці послуги, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг);
- обмеження, тимчасова заборона діяльності підприємств у разі порушення ними вимог законодавства у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення в межах своїх повноважень;
- вирішення інших питань у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення відповідно до законів України.
Згідно зі статтею 30 «Про житлово-комунальні послуги» державне регулювання цін/тарифів базується на таких основних принципах, зокрема: нормативного регулювання надання житлово-комунальних послуг споживача за цінами/тарифами, затвердженими в установленому законом порядку; відповідно рівня цін/тарифів розміру економічно обґрунтованим витратам на їх виробництво.
Відповідно до частини другої та третьої статті 31 «Про житлово-комунальні послуги» виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на встановлення органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку, а органи місцевого самоврядування встановлюють ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Пунктом 1 порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» (далі - Порядок), визначено механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Пункт 2 Порядку застосовується під час установлення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку таких тарифів.
Згідно з пунктом 9 Порядку для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення ліцензіат подає уповноваженим органам у друкованому і електронному вигляді заяву та розрахунки тарифів на плановий період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення.
Відповідно до пункту 27 Порядку формування тарифів ліцензіатами на централізоване водопостачання для споживачів, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, здійснюється з урахуванням:
- прямих витрат на забір води з джерел питного водопостачання, доведення її якості до вимог на питну воду, подачу води з очисних споруд до системи водоводів;
- прямих витрат на придбання води в інших підприємств, які плануються відповідно до укладених договорів виходячи з необхідного обсягу подачі питної води, передбаченого річним планом ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, і діючих цін підприємств-постачальників;
- загальновиробничих, адміністративних, фінансових, інших операційних витрат пропорційно обсягам реалізації централізованого водопостачання споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, в загальному обсязі реалізації централізованого водопостачання ліцензіата;
- планованого прибутку.
Пунктом 29 Порядку визначено, що формування тарифів на централізоване водопостачання споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, здійснюється шляхом ділення різниці між плановими економічно обґрунтованими витратами на централізоване водопостачання з урахуванням планового прибутку та плановою сумою відшкодування витрат, розрахованих відповідно до пункту 27 або пункту 28 Порядку, в обсягах реалізації централізованого водопостачання споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, на обсяг реалізації централізованого водопостачання споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.
Згідно з пунктом 30 Порядку формування тарифів ліцензіатами на централізоване водовідведення для споживачів, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, здійснюється з урахуванням:
- прямих витрат на очищення стічних вод, транспортування стічних вод споживачів, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, системами ліцензіата;
- загальновиробничих, адміністративних, фінансових, інших операційних витрат пропорційно обсягам реалізації централізованого водовідведення споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, в загальному обсязі реалізації централізованого водовідведення ліцензіата;
- планованого прибутку.
Відповідно до пункту 33 Порядку формування тарифів на централізоване водовідведення для споживачів, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, здійснюється шляхом ділення різниці між плановими економічно обґрунтованими витратами на централізоване водовідведення з урахуванням планового прибутку та плановою сумою відшкодування витрат, розрахованих відповідно до пункту 30 або пункту 31 цього Порядку, в обсягах реалізації централізованого водовідведення споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.
З матеріалів справи вбачається, що листом від 24.10.2013 № 24/10.03 КП «Горянин» звернулося до Гірської сільської ради у зв'язку з виробничою необхідністю затвердити тарифи на послуги з централізованого водопостачання для застосування КП «Горянин», розраховані ПрАТ «СПМК - 241», а саме: для населення - 14,88 грн за 1 куб. м; для бюджетних організацій - 17,11 грн за 1 куб. м; для інших споживачів - 22,32 грн за 1 куб. м.
Позивачем також було надало до Гірської сільської ради «Розрахунок планової вартості надання послуг з централізованого холодного водопостачання КП «Горянин» на 2013-2014 роки, яким тарифи на послуги розраховані КП «Горянин», а саме: для населення - 14,88 грн за 1 куб. м; для бюджетних організацій - 17,11 грн за 1 куб. м; для інших споживачів - 22,32 грн за 1 куб. м.
Разом з тим, як встановлено відповідачем у спірному рішенні КП «Горянин» був поданий лише загальний розрахунок без підтверджуючих документів щодо розмірів закладених статей до цього розрахунку та без відповідних розрахунків витратної частини, яка понесена саме КП «Горянин», хоча це передбачено пунктом 9 Порядку.
Так, рішенням Гірської сільської ради від 25.10.2013 № 935-41-VI «Про затвердження тарифів на послуги з водопостачання» вирішено:
1. Затвердити тарифи на послуги водопостачання для бюджетних організацій у розмірі 17,11 грн. за 1 куб. м.
2. Затвердити тарифи на послуги водопостачання для населення у розмірі 14,88 грн за 1 куб. м.
3. Затвердити тарифи на послуги водопостачання для інших споживачів у розмірі 22,32 грн за 1 куб. м.
При цьому, рішення про затвердження тарифів на послуги з централізованого водовідведення Гірською сільською радою не приймалось. Відповідні документи до Гірської сільської ради на затвердження тарифів на такі послуги КП «Горянин» не надавало.
Крім того, позивачем надало до Вишеньківської сільської ради розрахунок планової вартості надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення КП «Горянин» на 2013-2014 роки, згідно з яким тарифи на послуги розраховані КП «Горянин», а саме: водопостачання: для населення - 14,88 грн за 1 куб. м; для бюджетних організацій - 17,11 грн за 1 куб. м; для інших споживачів - 22,32 грн за 1 куб. м. Водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м.
Разом з тим, позивачем було подано лише загальний розрахунок без підтверджуючих документів щодо розмірів закладених статей до цього розрахунку та без відповідних розрахунків витратної частини, яка понесена саме КП «Горянин», враховуючи що це передбачено пунктом 9 Порядку.
Так, рішенням Вишеньківської сільської ради від 01 квітня 2013 № 744-33- VI «Про тарифи на надані послуги з водопостачання та водовідведення КП «Горянин» на території Вишеньківської сільської ради» вирішено:
1. Залишити діючими тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення для споживачів на території Вишеньківської сільської ради, розраховані ПрАТ «СПМК-241», до надання розрахунків діючим виробником послуг КП «Горянин»: Водопостачання: для населення - 14,88 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 17,11 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 22,32 грн/1 куб.м. Водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м. Рішення набирає чинності з 02.04.2013 року.
Також, позивачем надано до Сеньківської сільської ради розрахунок планової вартості надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення КП «Горянин» на 2013-2014 роки, яким тарифи на послуги розраховані КП «Горянин», а саме: водопостачання: для населення - 14,88 грн за 1 куб. м; для бюджетних організацій - 17,11 грн за 1 куб. м; для інших споживачів - 22,32 грн за 1 куб. м. Водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,08 грн/1 куб.м.
Проте, позивачем всупереч приписам пункту 9 Порядку був поданий лише загальний розрахунок без підтверджуючих документів щодо розмірів закладених статей до цього розрахунку та без відповідних розрахунків витратної частини, яка понесена саме КП «Горянин».
Рішенням Сеньківської сільської ради від 08 квітня 2013 № 336-19-VI «Про тарифи за надані послуги з водопостачання та водовідведення КП «Горянин» на території Сеньківської сільської ради», вирішено:
1. Залишити діючими тарифи на послуги водопостачання для споживачів на території Сеньківської сільської ради, розраховані ПрАТ «СПМК-241», до розрахунків діючим виробником КП «Горянин»: для населення - 14,88 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 17,11 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 22,32 грн/1 куб.м.
2. Затвердити діючі тарифи на послуги водовідведення для споживачів на території Сеньківської сільської ради згідно договору про надання послуг на водопостачання та водовідведення жителями багатоквартирних будинків з КП «Горянин»: для населення - 12,72 грн/1 куб.м. Рішення набрало чинності з 02.04.2013 року.
Листом від 05.08.2013 № 05/08 позивач звернувся до голови Головурівської сільської ради в якому повідомив, що організація ПрАТ «СПМК - 241» з 31 березня 2013 року змінила свій вид діяльності і припинила надавати послуги по водопостачанню та водовідведенню по Бориспільському районі, так з 01 квітня 2013 року даним видом послуг займається КП «Горянин» Гірської сільської ради, але дана організація раніше таким видом послуг не займалась, тому на даний час всі тарифи залишаються такими які були у ПрАТ «СПМК - 241» згідно розрахунків та калькуляцій розрахованих і затверджених згідно чинного законодавства, а саме: водопостачання: для населення - 14,88 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 17,11 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 22,32 грн/1 куб.м. Водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м.
Позивачем також надано до Головурівської сільської ради розрахунок планової вартості надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення КП «Горянин» на 2013-2014 роки, яким тарифи на послуги розраховані КП «Горянин», а саме: Водопостачання: для населення - 14,88 грн за 1 куб. м; для бюджетних організацій - 17,11 грн за 1 куб. м; для інших споживачів - 22,32 грн за 1 куб. м. Водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м.
Разом з тим, КП «Горянин» був поданий лише загальний розрахунок без підтверджуючих документів щодо розмірів закладених статей до цього розрахунку та без відповідних розрахунків витратної частини, яка понесена саме КП «Горянин», всупереч приписам пункту 9 Порядку.
Рішення Головурівською сільською радою про затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для КП «Горянин» на території Головурівської сільської ради не приймалось.
Листом від 13.05.2013 № 309 Гірська сільська рада надала до Ревненської сільської ради інформацію про тариф на послуги КП «Горянин» з централізованого водопостачання та водовідведення на території Ревненської сільської ради та просила затвердити даний тариф, а також надала розрахунок планової вартості надання послуг з централізованого холодного водопостачання КП «Горянин» на 2013-2014 роки, яким тарифи на послуги водопостачання та водовідведення розраховані КП «Горянин», а саме: Водопостачання: для населення - 14,88 грн за 1 куб. м; для бюджетних організацій - 17,11 грн за 1 куб. м; для інших споживачів - 22,32 грн за 1 куб. м. Водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м.
Разом з тим, Гірською сільською радою був поданий лише загальний розрахунок планової вартості надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення КП «Горянин» без підтверджуючих документів щодо розмірів закладених статей до цього розрахунку та без відповідних розрахунків затратної частини, яка понесена саме КП «Горянин», хоча це передбачено пунктом 9 Порядку.
Так, рішенням сесії Ревненської сільської ради від 22.05.2013 № 359-37-VII затверджено з 01 вересня 2013 року тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для споживачів на території Ревненської сільської ради: Водопостачання: для населення - 14,88 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 17,11 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 22,32 грн/1 куб.м.; Водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м.
Листом від 08.04.2013 № 0804 позивач повідомив голову Сошниківської сільської ради, що КП «Горянин» є виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в межах с. Гора, с. Ревне, с. Дударків, с. Рогозів, с. Головурів, с. Вишеньки, с. Сеньківка, с. Сошників, с. Старе Бориспільського р-ну Київської обл. та просив розглянути і затвердити тарифи Підприємства на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до наданих розрахунків.
Позивачем було надало до Сошниківської сільської ради «Розрахунок планової вартості надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення КП «Горянин» на 2013-2014 рік, яким тарифи на послуги розраховані КП «Горянин», а саме: Водопостачання: для населення - 14,88 грн за 1 куб. м; для бюджетних організацій - 17,11 грн за 1 куб. м; для інших споживачів - 22,32 грн за 1 куб. м.; Водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м.
Разом з тим, КП «Горянин» повтороно був поданий лише загальний розрахунок без підтверджуючих документів, щодо розмірів закладених статей до цього розрахунку, без відповідних розрахунків витратної частини, яка понесена саме КП «Горянин», хоча це передбачено пунктом 9 Порядку.
Так, рішенням Сошниківської сільської ради від 26 квітня 2013 № 321-24-VI «Про затвердження розрахункових тарифів на водопостачання та водовідведення в с. Сошників», вирішено затвердити розрахункові тарифи на водопостачання та водовідведення с. Сошників, а саме: водопостачання: для населення - 14,88 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 17,11 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 22,32 грн/1 куб.м.; водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м.
Таким чином, враховуючи викладене вище, суд зазначає, що КП «Горянин» було подано до 5 сільських рад (Гірської, Вишеньківської, Сеньківської, Головурівської та Сошниківської сільських рад) Бориспільського району Київської області лише загальний розрахунок без підтверджуючих документів щодо розмірів закладених статей до цього розрахунку та без відповідних розрахунків витратної частини, яка понесена саме КП «Горянин», хоча це передбачено пунктом 9 Порядку.
Так, в оскаржуваному рішенні Відділенням встановлено, що для мешканців 9 населених пунктів, а саме: с. Гора, с. Вишеньки, с. Петровське, с. Сеньківка, с. Велика Стариця, с. Головурів, с. Кийлів, с. Ревне, с. Сошників КП «Горянин» розраховані однакові тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, хоча в кожному населеному пункті різна кількість споживачів, мережі в зазначених населених пунктах мають різні технологічні процеси, структуру та рівень зносу, а відтак і різна витратна частина по обслуговуванню зазначених мереж, що підтверджується матеріалами справи № 927/69-р-02-06-15.
Отже, відповідні розрахунки тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які були подані КП «Горянин» до вищезазначених сільських рад, були розраховані та подані без дотримання вимог пункту 9 Порядку.
Крім того, розмір тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для споживачів у всіх 13 населених пунктах Бориспільського району Київської області, які підпорядковані 9 відповідним сільським радам (с. Гора, с. Старе, с. Васильки, с. Вишеньки, с. Петровське, с. Дударків, с. Сеньківка, с. В. Стариця, с. Кийлів, с. Рогозів, с. Головурів, с. Ревне, с. Сошників), є також єдиним.
Також слід зазначити, що тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які застосовувались КП «Горянин» у населених пунктах, зокрема, с. Вишеньки, с. Гора, с. Петровське, с. Старе, с. Васильки, с. Дударків, с. Сеньківка, с. Велика Стариця, с. Рогозів були розраховані ПрАТ «СПМК - 241» та затверджені рішеннями органів місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 14 Порядку планування витрат, що включаються до повної собівартості централізованого водопостачання та водовідведення, здійснюється з урахуванням планових витрат з операційної діяльності та фінансових витрат, пов'язаних з основною діяльністю. Планові витрати групуються відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, затверджених Міністерством фінансів України.
Так, КП «Горянин» здійснювало свою діяльність на водопровідно-каналізаційних спорудах (далі - основні засоби або споруди), які були отримані в оренду на підставі відповідних рішень сільських рад.
Відповідно до наявних у матеріалах справи відповідних договорів оренди водопровідних та каналізаційних мереж наданих Гірською, Сеньківською, Старівською, Рогозівською, Сошниківською, Головурівською, Вишеньківською, Дударківською та Ревненською сільськими радами предметом яких є передача-приймання у строкове платне володіння і користування індивідуально визначеного майна згідно з додатками. Метою оренди є експлуатація об'єктів оренди за прямим господарським призначенням - відпуск води споживачам, очистка та відведення стоків.
Так, відповідно до акту приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності с. Гора, від 03 квітня 2013 року до складу об'єктів передачі КП «Горянин» входять: водонапірна башта - 1 шт., артезіанські свердловини - 2 шт., водопровід - 40 км.
Відповідно до акту приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності Рогозівської сільської ради, від 03 квітня 2013 року до складу об'єктів передачі входять: водогін - 54 км, артезіанські свердловини - 3 шт., башня Рожновського - 1 шт., водопровідна каналізація - 1 шт.
Згідно акту приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності Вишеньківської сільської ради, від 02 квітня 2013 року до складу об'єктів передачі входить артезіанська свердловина с. Петровське - 2 шт., артезіанська свердловина с. Вишеньки - 1 шт., водогін з водонапірною баштою с. Петровське - 1 шт., водогін с. Вишеньки - 1 шт., водонапірна башта с. Вишеньки - 1 шт., КНС с. Петровське - 1 шт., каналізаційний колектор с. Петровське - 1 шт., внутрішньоплощадочна каналізаційна мережа с. Петровське - 1 шт., система водопостачання с. Петровське - 1 шт., каналізаційно - напірна система с. Вишеньки - 1 шт.
Також, відповідно до акту приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності Вишеньківської сільської ради, від 02 грудня 2013 року до складу об'єктів передачі входить: водопровідна мережа с. Петровське з довжиною мережі - 3615 м, в тому числі: пожарні гідранти - 9 шт., спостережуючі колодязі - 67 шт., артезіанські свердловини (126 м) з підземними насосними станціями - 2 шт., бактерицидна установка (будівля, обладнання) - 1 шт., водонапірна башня Рожновського - 1шт.
Згідно акту приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності Ревненської сільської ради, від 23 квітня 2013 року до складу об'єктів передачі входять: водопровідна мережа - 5,7 км, водонапірна башта 50 м3 - 1 шт., водонапірна башта 15 м3 - 1 шт., резервуар - 1 шт., який пішов на ремонт водонапірної башти об'ємом 50 м3 , артезіанська свердловина - 1 шт., артезіанські колодці - 2 шт., Бурова свердловина - 1 шт., каналізаційна мережа - 2,8 км, в т.ч. КНС - 1 шт.
Крім того, відповідно до акту приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності Головурівської сільської ради, від 03 квітня 2013 року до складу об'єктів передачі входять: водопровідна мережа - 19,5 км, в т.ч. артсвердловина № 1, артсвердловина № 2, вежа в с. Головурів, каналізаційна мережа - 11,5 км, в т.ч. КНС № 1, КНС № 2, артсвердловина в с. Кийлів - 1 шт., каналізаційна мережа в с. Кийлів - 0,3 км, водопровідна мережа в с. Кийлів - 0,5 км.
Згідно акту приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності Сеньківської сільської ради, від 09 квітня 2013 року до складу об'єктів передачі входять: водопровідна мережа в с. Сеньківка та с. Велика Стариця, артезіанські свердловини - 2 шт., бактерицидна установка - 1 шт., водонапірна башта - 1 шт., санзони - 2 шт.
Відповідно до акту приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності Сошниківської сільської ради, від 09 квітня 2013 до складу об'єктів передачі входять: автомобіль ГАЗ-53, державний № 51-90, водовозка - 1 шт., арт свердловини - 2 шт., водопровідна система - 1 шт., башта- 1 шт.
За актом приймання - передачі основних засобів, які належать до комунальної власності Старівської сільської ради, від 03 квітня 2013 року до складу об'єктів передачі входять: водогін с. Старе - 36 490 м, артезіанські свердловини - 3 шт., башта Рожновського - 2 шт., водопровід с. Васильки - 13 км, автомобіль ГАЗ-53, держ. № 32-15, водовозка - 1 шт.
Також, відповідно до листа від 18.02.2015 № 2-16-111 Дударківською сільською радою водопровідні та каналізаційні системи знаходяться на балансі Державного підприємства «Чайка».
Отже, з вищенаведеного вбачається, що водопровідно-каналізаційні споруди у кожному з населених пунктів, що були передані в оренду КП «Горянин», є автономними. Об'єкти інфраструктури, що безпосередньо беруть участь у виробничому процесі не пов'язують між собою населені пункти, які обслуговуються Підприємством. Крім того, у кожному з населених пунктів споруди мають різні складові, технічні характеристики та були введені в експлуатацію у різний час (інформація підтверджена матеріалами справи), а відповідно витрати на виробництво, транспортування та постачання послуг у кожному населеному пункті за умови обґрунтованого розрахунку були б різні.
Таким чином, позивачу необхідно було при розрахунку тарифів на водопостачання та водовідведення розраховувати окремий тариф для кожного населеного пункту, а не застосовувати однаковий для всіх.
Тож, застосування економічно необґрунтованого тарифу на послуги водопостачання та водовідведення для 13 населених пунктів Бориспільського р-ну Київської обл. призвело до ущемлення інтересів споживачів.
Листом від 19.02.2015 № 02-17-57 Старівська сільська рада повідомила відповідача, що відповідні документи на затвердження/погодження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення КП «Горянин» не надавалися.
Рішенням Старівської сільської ради від 02 квітня 2013 № 1144-25-VI «Про тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення КП «Горянин» на території Старівської сільської ради» вирішено залишити діючими тарифи на послуги водопостачання та водовідведення для споживачів на території сіл Старе та Васильки, розраховані ПрАТ «СПМК-241», (до розрахунків та прийняття нових тарифів виробником КП «Горянин»): Водопостачання: для населення - 14,88 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 17,11 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 22,32 грн/1 куб.м.; Водовідведення: для населення - 72 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м. Рішення набрало чинності з 02.04.2013 року.
Крім того, рішенням Рогозівської сільської ради від 02 квітня 2013 № 477-31-VI «Про тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення КП «Горянин» на території Рогозівської сільської ради», вирішено залишити діючими тарифи на послуги водопостачання для споживачів на території села Рогозів, розраховані ПрАТ «СПМК-241» (до розрахунків та прийняття нових тарифів виробником КП «Горянин» - протягом 2013 року, не пізніше 02.04.2014 року): -для населення - 14,88 грн/1 куб.м; для бюджетних організацій - 17,11 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 22,32 грн/1 куб.м. Рішення набрало чинності з 02.04.2013 року.
При цьому, рішення про затвердження тарифів на послугу з централізованого водовідведення Рогозівською сільською радою не приймалось, відповідні документи до Рогозівської сільської ради щодо затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення КП «Горянин» не надавалися.
Листом від 18.02.2015 № 2-16-111 Дударківська сільська рада повідомила, що тарифи на території Дударківської сільської ради затверджені рішенням сесії від 24.11.2011 № 247-14-VI та рішенням сесії від 24.11.2011 № 248-14-VI діють по теперішній час. Станом на лютий 2015 року КП «Горянин» пакет документів на затвердження нових тарифів до Дударківської сільської ради не надавався.
Також, рішенням Дударківської сільської ради від 24 листопада 2011 № 247-14-VI «Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення, що здійснює СПМК - 241», вирішено:
1. Затвердити тарифи на водопостачання: для бюджетних організацій - 17,11 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 22,32 грн/1 куб.м.
2. Затвердити тарифи на водовідведення: для бюджетних організацій - 14,63 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 19,09 грн/1 куб.м.
Рішенням Дударківської сільської ради від 24 листопада 2011 № 248-14-VI «Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення для населення, що здійснює ПрАТ «СПМК - 241», вирішено:
1. Затвердити тарифи на водопостачання: для населення - 14,88 грн/1 куб.м.
2. Затвердити тарифи на водовідведення: для населення - 12,72 грн/1 куб.м.
Тобто, КП «Горянин» пакет документів на затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення для населення на території Старівської, Рогозівської та Дударківської сільських рад не надавало, враховуючи що це передбачено пунктом 9 Порядку.
Таким чином, рішеннями вищезазначених сільських рад (Старівської, Рогозівської, Дударківської) залишено для застосування КП «Горянин» тарифи на водопостачання та водовідведення у 4 населених пунктах Бориспільського району Київської області (с. Старе, с. Васильки, с. Рогозів, с. Дударків), які були розроблені іншим підприємством, а саме ПрАТ «СПМК-241», що призвело до ущемлення інтересів споживачів внаслідок застосування економічно необґрунтованих тарифів.
Відповідно до вимог чинного законодавства КП «Горянин» повинно було подати на затвердження розрахунки тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виходячи із витрат, цін на матеріальні ресурси та послуги в планованому періоді, наявності обладнання, заробітної плати, усіх інших витрат з урахуванням ставок податків та зборів і надати підтверджуючі документи до таких розрахунків.
Отже, КП «Горянин» не дотримано вимог пункту 9 Порядку, що призвело до застосування економічно необґрунтованих тарифів під час надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, у межах 4 населених пунктів Бориспільського району Київської області (с. Старе, с. Васильки - Старівської сільської ради; с. Рогозів - Рогозівської сільської ради, с. Дударків - Дударківської сільської ради).
Крім того, КП «Горянин» подано на затвердження тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, розрахунок яких не відповідає вимогам Порядку, у межах 9 населених пунктів Бориспільського району Київської області (с. Гора - Гірської сільської ради; с. Вишеньки, с. Петрівське - Вишеньківської сільської ради; с. Сеньківка, с. Велика Стариця - Сеньківської сільської ради; с. Головурів, с. Кийлів - Головурівської сільської ради; с. Ревне - Ревненської сільської ради; с. Сошників - Сошниківської сільської ради).
Так, Рішенням Дударківської сільської ради від 06 квітня 2017 № 556-12-VII «Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення для населення, що здійснює КП «Горянин» Гірської сільської ради» вирішено:
1. Затвердити тарифи на водопостачання: для населення - 17,90 грн/1 куб.м.
2. Затвердити тарифи на водовідведення: для населення - 11,26 грн/1 куб.м; та ввести її у дію з 01 травня 2017 року.
Рішенням Дударківської сільської ради від 06 квітня 2017 № 557-12-VII «Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення, що здійснює КП «Горянин» Гірської сільської ради» вирішено:
1. Затвердити тарифи на водопостачання: для бюджетних організацій - 22,16 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 25,57 грн/1 куб.м.
2. Затвердити тарифи на водовідведення: для бюджетних організацій - 13,94 грн/1 куб.м; для інших споживачів - 16,09 грн/1 куб.м; та ввести їх у дію з 01 травня 2017 року.
Так, рішенням Дударківської сільської ради від 05 березня 2018 № 946-19-VII «Про затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення, що здійснює КП «Горянин» Гірської сільської ради» вирішено:
1. Затвердити тарифи на водопостачання: для населення - 17,86 грн/1 куб.м.
2. Затвердити тарифи на водовідведення: для населення - 15,78 грн/1 куб.м.
3. Затвердити тарифи на водопостачання: для бюджетних організацій (II група споживачів) - 32,37 грн/1 куб.м; для інших споживачів (III група споживачів) - 42,22 грн/1 куб.м.
4. Затвердити тарифи на водовідведення: для бюджетних організацій (II група споживачів) - 18,14 грн/1 куб.м; для інших споживачів (III група споживачів) - 23,66 грн/1 куб.м; та ввести їх у дію з 01 квітня 2018 року.
Тобто, з 06.04.2017 на території Дударківської сільської ради діяли окремі, затвердженні для мешканців с. Дударків тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.
Подання на затвердження до Гірської, Ревненської, Сеньківської, Головурівської, Вишеньківської, та Сошиниківської сільських рад економічно необґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання, що не відповідають вимогам Порядку, призвело до ущемлення інтересів споживачів у межах 9 населених пунктів Бориспільського р-ну Київської області, які користувались послугами Підприємства з централізованого водопостачання.
Подання на затвердження до Гірської, Ревненської, Сеньківської, Головурівської, Вишеньківської, та Сошиниківської сільських рад економічно необґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водовідведення, що не відповідають вимогам Порядку, призвело до ущемлення інтересів споживачів у межах 9 населених пунктів Бориспільського р-ну Київської області, які користувались послугами Підприємства з централізованого водовідведення.
Тож, бездіяльність КП «Горянин», яка полягає у неподанні до Старівської, Рогозівської та Дударківської сільських рад на затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання, в порушення вимог Порядку, призвела до ущемлення інтересів споживачів у межах 4 населених пунктів Бориспільського р-ну Київської області, які користувались послугами Підприємства з централізованого водопостачання.
Крім тог, бездіяльність КП «Горянин», яка полягає у неподанні до Старівської, Рогозівської та Дударківської сільських рад на затвердження тарифів на послуги з централізованого водовідведення, в порушення вимог Порядку, призвела до ущемлення інтересів споживачів у межах 4 населених пунктів Бориспільського р-ну Київської області, які користувались послугами Підприємства з централізованого водовідведення.
Пи цьому, такі дії Підприємства були б неможливими за умови зазнання ним значної конкуренції на ринках централізованого водопостачання та водовідведення, адже в такому випадку споживачі мали б можливість обирати між кількома виконавцями, та, у разі ущемлення їх інтересів, обрали б іншого виконавця таких послуг.
У випадку ж відсутності конкуренції на відповідних ринках і, як наслідок, відсутності у споживачів альтернативи щодо придбання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення інакше ніж у Підприємства, вищезазначені дії призвели до настання негативних для споживачів наслідків.
Відповідно до частини першої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Таким чином, дії КП «Горянин», які полягають у поданні на затвердження економічно необґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання, що не відповідають вимогам Порядку, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в межах 9 населених пунктах Бориспільського р-ну Київської області (с. Гора, с. Вишеньки, с. Петровське, с. Сеньківка, с. Велика Стариця, с. Головурів, с. Кийлів, с. Ревне, с. Сошників), де розташовані мережі, які обслуговувались Підприємством, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
Також, дії КП «Горянин», які полягають у поданні на затвердження економічно необґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водовідведення, що не відповідають вимогам Порядку, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в межах 9 населених пунктах Бориспільського р-ну Київської області (с. Гора, с. Вишеньки, с. Петровське, с. Сеньківка, с. Велика Стариця, с. Головурів, с. Кийлів, с. Ревне, с. Сошників), де розташовані мережі, які обслуговувались Підприємством, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
Крім того, бездіяльність КП «Горянин», яка полягає у недотриманні вимог Порядку у вигляді неподання на затвердження тарифів на централізоване водопостачання, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого водопостачання у межах 4 населених пунктів Бориспільського району Київської області (с. Старе, с. Васильки, с. Рогозів, с. Дударків), де розташовані мережі, які обслуговувались Підприємством, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
Також, бездіяльність КП «Горянин», яка полягає у недотриманні вимог Порядку у вигляді неподання на затвердження тарифів на централізоване водовідведення, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого водовідведення у межах 4 населених пунктів Бориспільського району Київської області (с. Старе, с. Васильки, с. Рогозів, с. Дударків), де розташовані мережі, які обслуговувались Підприємством, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, яке було б неможливим за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Механізм формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення визначається Порядком, відповідно до якого ліцензіат подає уповноваженим органам у друкованому і електронному вигляді заяву та розрахунки тарифів на планований період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення.
При цьому, предметом розгляду справи № 927/69-р-02-06-15 є дії чи бездіяльність КП «Горянин», а не сільських рад, які встановлювали (затверджували) його тарифи.
Відповідно до вимог чинного законодавства КП «Горянин» повинно було подати на затвердження самостійно здійсненні економічно обґрунтовані розрахунки тарифів, саме виходячи із власних витрат, цін на матеріальні ресурси та послуги в планованому періоді, наявності обладнання, заробітної плати, усіх інших витрат з урахуванням ставок податків та зборів та надати підтверджуючі документи до таких розрахунків.
Таким чином, такі дії КП «Горянин» є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.
В свою чергу, суд зазначає, що Вишеньківська, Гірська, Рогозівська, Сеньківська, Старівська, Сошниківська, Ревненська сільські ради своїми рішеннями затвердивши для КП «Горянин» тарифи на централізоване водопостачання та/або водовідведення, які не відповідають вимогам Порядку та були розраховані для іншого підприємства (ПрАТ «СПМК-241»), створили умови для вчинення КП «Горянин» порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Відповідно до Закону України «Про природні монополії» діяльність суб'єктів природних монополій у такій сфері, як надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, підлягає державному регулюванню.
Статтею 8 цього закону передбачено, що ціни (тарифи) на товари, які виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій, є предметом державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій згідно з цим законом.
Отже, тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення повинні бути розроблені та затверджені відповідно до чинного законодавства.
Статтею 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; заборона концентрації відповідно до Закону України "Про санкції"; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Перевіривши юридичну оцінку обставин справи Відділення та повноту їх встановлення в оскаржуваному Рішенні, суд дійшов висновку про те, що відповідачем дотримано вимоги Закону України "Про захист економічної конкуренції", Правил розгляду справ, які затверджено розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 № 5, у зв'язку з чим всебічно, повно і об'єктивно розглянуто обставини справи, досліджено подані документи, належним чином проаналізовано відносини сторін.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
За таких обставин, викладені в оскаржуваному Рішенні висновки відповідача відповідають фактичним обставинам справи Комітету, нормам матеріального права, є законними та обґрунтованими.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст. 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги
Комунального підприємства "Горянин" Гірської сільської ради до Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення не підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.
Керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва.
У задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з пунктом 17.5 розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду або через відповідний місцевий господарський суд.
Повний текст рішення складено: 17.08.2020
Суддя С. О. Щербаков