Рішення від 17.08.2020 по справі 910/7478/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

17.08.2020Справа № 910/7478/20

Господарський суд міста Києва у складі судді Бондарчук В.В., за участі секретаря судового засідання Пахар А.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження

позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс-Новобуд», Київська обл., м. Бровари

до Міністерства юстиції України, м. Київ

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Грассфілд», Київська обл., м. Бровари

про визнання протиправним наказу та скасування реєстраційної дії,

Представники:

прокурор: Калініченко І.О.;

від відповідача: Юрченко О.В.;

від третьої особи: не з'явилися.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс-Новобуд» звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Міністерства юстиції України про:

- визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України №652/5 від 24.02.2020;

- скасування дії щодо внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, запису про право власності №3566417, вчиненої державним реєстратором Департаментом державної реєстрації Міністерства юстиції України - Аврамченко Сніжаною Сергіївною.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є суборендарем земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: Київська обл., м. Бровари, по вул. Київській. Так, державним реєстратором було здійснено незаконну реєстрацію права власності третьої особи на об'єкт незавершеного будівництва на зазначеній земельній ділянці, проте така реєстрація була скасована самим державним реєстратором. Не погоджуючись із цим, ТзОВ «Грассфілд» звернулося до Міністерства юстиції України із скаргою на дії державного виконавця.

Так, за результатами розгляду скарги ТзОВ «Грассфілд», відповідач видав наказ № 652/5 від 24.02.2020, яким скаргу задовольнив, а дію щодо видалення запису про право власності №34303217 вчинену державним виконавцем скасував.

Отже, оскаржуваний наказ підлягає скасуванню, оскільки при розгляді скарги третьої особи відповідачем не перевірено доданих до скарги доказів, які б вказували на порушення прав скаржника, також не перевірив, як на момент вчинення первинної державної реєстрації речових прав на об'єкт незавершеного будівництва, так і на момент звернення зі скаргою, відсутність у третьої особи прав на земельну ділянку.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 03.06.2020 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс-Новобуд» залишив без руху, встановив позивачу спосіб та строк усунення недоліків поданої позовної заяви.

03.06.2020 до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви. Зважаючи на викладені в заяві обставини та долучені докази, суд дійшов висновку про усунення позивачем недоліків позовної заяви у встановлений строк.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 09.06.2020 прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 09.07.2020 та залучив до участі у справі Товариство з обмеженою відповідальністю «Грассфілд» третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

08.07.2020 через відділ діловодства суду від третьої особи надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Господарського суду Київської області у справі № 911/3020/19.

09.07.2020 суд відмовив третій особі у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі з підстав необґрунтованості та відклав підготовче засідання на 27.07.2020.

17.07.2020 через відділ діловодства суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому Міністерство юстиції України заперечує проти задоволення позову, посилаючись на те, що дія щодо видалення запису про право власності № 340303217, вчинена державним реєстратором Мируцьким Р.С. з порушенням вимог чинного законодавства, що стало підставою для прийняття оскаржуваного наказу.

27.07.2020 через канцелярію суду від третьої особи надійшло клопотання про відкладення розгляду справ.

27.07.2020 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 17.08.2020.

17.08.2020 у судове засідання з'явилися представники позивача та відповідача. Представник ТзОВ «Альянс-Новобуд» позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Представник Міністерства юстиції України проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Представник третьої особи - ТзОВ «Грассфілд» у судове засідання не з'явився, при цьому вдруге подав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із продовженням карантинних заходів.

Суд, розглянувши клопотання ТзОВ «Грассфілд» про відкладення розгляду справи у зв'язку із продовженням карантину, дійшов висновку про відмову у його задоволенні, з огляду на наступне.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №641 від 22.07.2020 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" у чинній редакції, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 з 12.03.2020 по 31.08.2020 (в редакції останніх змін) на всій території України встановлено карантин.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.05.2020 №343 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" та відповідно до підпункту 8 пункту 2 постанови дозволена діяльність адвокатів, нотаріусів, аудиторів та психологів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 №392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" запроваджено послаблення протиепідемічних заходів, передбачених пунктом 3 цієї постанови, на території регіонів із сприятливою епідемічною ситуацією (у тому числі у м. Києві). Зокрема, дозволено: з 22.05.2020 регулярні та нерегулярні пасажирські перевезення автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському внутрішньообласному та міжнародному сполученні; з 25.05.2020 перевезення пасажирів метрополітенами.

Отже, наведене свідчить про усунення перешкод у реалізації учасниками справи своїх процесуальних прав.

Водночас, суд звертає увагу на те, що за положеннями статті 129 Конституції України, статті 2 ГПК України одним із завдань судочинства є своєчасний розгляд справи, що відповідає положенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Суд наголошує, що відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін учасників справи, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні (ст. 202 ГПК України). Аналогічний висновок викладено у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.07.2020 у справі №924/369/19.

Ураховуючи, що третя особа жодного разу у судові засідання не з'явилася, водночас, перешкод у реалізації ТзОВ «Грассфілд» процесуальних прав, а також неможливості вирішення спору у відсутності останнього судом не встановлено, з метою дотримання розумних строків розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника ТзОВ «Грассфілд».

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

31.07.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ДІББ» (далі - орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Грассфілд» (далі - суборендар) укладено договір суборенди земельної ділянки, відповідно до якого орендар передав суборендарю в тимчасове платне користування (суборенду) земельну ділянку площею 4,5206 га, для розміщення багатоквартирної житлової забудови - землі житлової забудови за адресою: Київська обл., м. Бровари, по вул. Київській на території 3 мікрорайону ІV житлового району.

Відповідно до п. 2.1 договору земельна ділянка відповідає наступному: кадастровий номер земельної ділянки: 3210600000:01:063:0439; цільове призначення: для будівництва і обслуговування багатоквартирного будинку; площа земельної ділянки: 4,5206 га.

Згідно п. 2.2. договору орендар є землекористувачем земельної ділянки на підставі укладеного з Броварською міською радою договору оренди земельної ділянки від 06.04.2007; договір зареєстрований в Київській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам», про що в Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040733800039 від 06.04.2007. Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (зі всіма змінами та доповненнями) право оренди орендаря на вказану вище земельну ділянку зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджено витягом із зазначеного реєстру.

Цей договір набуває чинності станом на дату його підписання сторонами. Строк оренди згідно цього договору розпочинається з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі земельної ділянки, але не раніше державної реєстрації речового права за цим договором та закінчується 01.07.2021 (п. 3.1. договору).

08.11.2019 між ТзОВ «ДІББ» та ТзОВ «Грассфілд» укладено додаткову угоду № 3 до договору суборенди земельної ділянку від 31.07.2018, відповідно до якої сторони, за взаємною згодою, домовились достроково розірвати договір та вважати правовідносини припиненими, а договір розірваним з 08.11.2019.

28.11.2019 рішенням № 1667-65-07 Броварська міська рада надала згоду ТзОВ «ДІББ» на передачу в суборенду земельної ділянки площею 4,5206 га для іншої житлової забудови - землі житлової та громадської забудови, по вул. Київській на території 3 мікрорайону ІV житлового району, ТзОВ «Альянс Новобуд» без зміни її цільового призначення.

29.11.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ДІББ» (далі - орендар) та Товариством з обмеженою з обмеженою відповідальністю «Альянс Новобуд» (далі - суборендар) укладено договір суборенди земельної ділянки, відповідно до якого орендар передає суборендарю в тимчасове платне користування (суборенду) земельну ділянку площею 4,5206 га, для іншої житлової забудови за адресою: Київська обл., м. Бровари, по вул. Київській на території 3 мікрорайону ІV житлового району.

Згідно п. 2.1. договору земельна ділянка відповідає наступному: кадастровий номер земельної ділянки: 3210600000:01:063:0439; цільове призначення: для іншої житлової забудови; площа земельної ділянки: 4,5206 га.

У відповідності до п. 2.2. договору орендар є землекористувачем земельної ділянки на підставі укладеного з Броварською міською радою договору оренди земельної ділянки від 06.04.2007; договір зареєстрований в Київській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам», про що в Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040733800039 від 06.04.2007. Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (зі всіма змінами та доповненнями) право оренди орендаря на вказану вище земельну ділянку зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджено витягом із зазначеного реєстру.

Цей договір набуває чинності станом на дату його підписання сторонами. Строк оренди згідно цього договору розпочинається з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі земельної ділянки, але не раніше державної реєстрації речового права за цим договором та закінчується 01.07.2021 (п. 3.1. договору).

Водночас, 25.11.2019 державним реєстратором Пірнівської сільської ради Вишгородського району Київської області Мируцьким Романом Св'ятославовичем прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 49846761 від 25.11.2019, відповідно до якого здійснено реєстрацію права власності ТзОВ «Грассфілд» на незавершене будівництво, багатоповерховий житловий будинок, загальний відсоток готовності об'єкту незавершеного будівництва - 48%, за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, б/н, кадастровий номер земельної ділянки: 3210600000:01:063:0439, цільове призначення: для іншої житлової забудови, площа - 4,5206 га.

Проте, 02.12.2019 державним реєстратором Мируцьким Романом Св'ятославовичем видалено запис про право власності № 34303217 з розділу №1969514232106 вище наведеного об'єкту незавершеного будівництва, «як помилково здійснену операцію».

06.02.2020 Колегією Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції за результатами розгляду скарги ТзОВ «Грассфілд» від 03.12.2019 на дію щодо видалення запису право власності № 34303217 «як помилково здійснену операцію», вчинену державним реєстратором Пірнівської сільської ради Вишгородського району Київської області Мируцьким Романом Св'ятославовичем стосовно об'єкта незавершеного будівництва (багатоповерховий житловий будинок), яке розташоване за адресою: Київська обл., м. Бровари, вулиця Київська, кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:063:0439 надано висновок, в якому рекомендувала: скаргу ТзОВ «Грассфілд» від 03.12.2019 задовольнити повністю; скасувати дію щодо видалення запису про право власності № 34303217, вчинену державним реєстратором Мируцьким Р.С.; анулювати доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державному реєстратору Мируцькому Р.С.

Зокрема, 24.02.2020 Міністерством юстиції України видано наказ №652/5, яким:

1. Скаргу ТзОВ «Грассфілд» від 03.12.2019 задоволено повністю.

2. Скасовано дію щодо видалення запису про право власності № 34303217, вчинену державним реєстратором Мируцьким Р.С.

3. Анульовано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державному реєстратору Пірнівської сільської ради Вишгородського району Київської області Мируцькому Р.С.

25.02.2020 державним реєстратором Авраменко Сніжаною Сергіївною на підставі наказу №652/5 від 24.02.2020 Міністерства юстиції України здійснено реєстрацію права власності ТзОВ «Грассфілд» на незавершене будівництво на земельній ділянці з кадастровим номером 32106000006:01:063:0439.

ТзОВ «Альянс-Новобуд», не погоджуючись з наказом Міністерства юстиції України від 06.02.2020 №652/5, звернувся до суду з позовом про скасування цього наказу з підстав прийняття його з порушенням норм чинного законодавства, зокрема відповідачем не перевірено доданих до скарги документів, які свідчать про непорушення прав скаржника, а навпаки, доводять незаконне проведення реєстраційної дії про реєстрацію право власності на об'єкт незавершеного будівництва за ТзОВ «Грассфілд».

Відповідач, в свою чергу, заперечує проти задоволення позову, посилаючись на те, що дія щодо видалення запису про право власності № 34303217, «як помилково здійснена», вчинена державним реєстратором Мируцьким Р.С. з порушенням ст. 10, 18, 24, 27 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та п. 49, абзацу 1 п. 54 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що є підставою для скасування такої дії.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Так, у статтях 15, 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес у один із способів, визначених частиною першою статті 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.

Згідно з положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частиною 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що загальними засадами державної реєстрації прав є: 1) гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; 2) обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; 2-1) одночасність вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва та державної реєстрації прав; 3) публічність державної реєстрації прав; 4) внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; 5) відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.

У відповідності до ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» до повноважень суб'єктів державної реєстрації прав належить: 1) забезпечення: проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав; взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; формування та зберігання реєстраційних справ. Зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями за місцезнаходженням відповідного майна; 2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав, похідних від права власності, здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії; 4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи; 5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження; 6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом; 7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав); 8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав; 9) формує реєстраційні справи у паперовій формі; 9-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю; 10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Згідно ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Частинами 1 та 2 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви. Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Державні реєстратори зобов'язані надавати до відома заявників інформацію про перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав.

Пунктом 3 частини 1 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що підставою для відмови в державній реєстрації прав, в тому числі, є подання документів, які не відповідають вимогам, встановленим цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 271 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»для державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва подаються такі документи: 1) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом (у разі відсутності у Державному реєстрі прав зареєстрованого відповідного речового права на земельну ділянку); 2) документ, що відповідно до законодавства надає право на виконання будівельних робіт (крім випадків, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів); 3) документ, що містить опис об'єкта незавершеного будівництва за результатами технічної інвентаризації такого об'єкта.

З наведеної правової норми вбачається, що обов'язковою умовою для державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва є наявність документа, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об'єктом.

Судом вище встановлено, що ТзОВ «Грассфілд» було суборендарем земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:063:0439, за адресою: Київська обл., м. Бровари, по вул. Київській на підставі договору суборенди земельної ділянки від 31.07.2018, укладеного з Товариством з обмеженою відповідальністю «ДІББ».

Проте, 08.11.2019 ТзОВ «Грассфілд» та ТзОВ «ДІББ» дійшли згоди про розірвання цього договору з 08.11.2019, що підтверджується додатковою угодою № 3 від 08.11.2019 до договору суборенди земельної ділянки.

Відтак, починаючи з 08.11.2019 договір суборенди земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:063:0439, за адресою: Київська обл., м. Бровари, по вул. Київській припинив свою дію, відповідно право користування ТзОВ «Грассфілд» цією земельною ділянкою також припинено.

Проте, з матеріалів справи вбачається, та не заперечується відповідачем та третьою особою, що 25.11.2019 державним реєстратором Мируцьким Р.С. прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 49846761 від 25.11.2019, відповідно до якого здійснено реєстрацію права власності ТзОВ «Грассфілд» на незавершене будівництво, багатоповерховий житловий будинок, загальний відсоток готовності об'єкту незавершеного будівництва - 48%, за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, б/н, кадастровий номер земельної ділянки: 3210600000:01:063:0439, цільове призначення: для іншої житлової забудови, площа - 4,5206 га.

Тобто, незважаючи на припинення прав у ТзОВ «Грассфілд» суборенди зазначеної вище земельної ділянки, державним реєстратором здійснено реєстрацію права власності ТзОВ «Грассфілд» на нерухоме майно (на незавершене будівництво), яке розташоване на зазначеній земельній ділянці площею 4,5206 га.

В подальшому, 29.11.2019 між ТзОВ «ДІББ» та позивачем укладено договір суборенди зазначеної земельної ділянки, відповідно користувачем земельної ділянки із кадастровим номером: 3210600000:01:063:0439 стало ТзОВ «Альянс-Новобуд».

Вже 02.12.2019 державним реєстратором Мируцьким Р.С. видалено запис про право власності № 34303217 з розділу №1969514232106 вказаного вище об'єкту незавершеного будівництва.

Тобто, державним виконавцем після реєстрації права власності ТзОВ «Грассфілд» на об'єкт незавершеного будівництва за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Київська, б/н, кадастровий номер земельної ділянки: 3210600000:01:063:0439, видалено запис про право власності третьої особи на зазначене нерухоме майно. При цьому, як вбачається з висновку Колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції підставою для вчинення даної дії реєстратором є «помилково здійснена операція».

Так, у відповідності до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду.

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Міністерство юстиції України розглядає скарги: 1) на рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав (крім випадків, коли таке право набуто на підставі судового рішення, а також коли щодо нерухомого майна наявний судовий спір); 2) на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України.

Частиною 3 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.

В ч. 9 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» вказано на те, що Порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації прав, територіальних органів Міністерства юстиції України визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже, Кабінетом Міністрів України постановою № 1128 від 25.12.2015 в редакції постанови № 1150 від 24.12.2019 затверджено «Порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції» (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку розгляд скарг у сфері державної реєстрації здійснюється Мін'юстом та його територіальними органами у межах компетенції, визначеної законом. Розгляд скарг у сфері державної реєстрації на предмет наявності (відсутності) порушень закону у рішеннях, діях або бездіяльності державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Мін'юсту здійснюється колегіально, крім випадку, передбаченого цим Порядком. Для забезпечення колегіального розгляду скарг у сфері державної реєстрації Мін'юстом чи його територіальними органами утворюються постійно діючі колегії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації (далі - колегії), положення про які затверджуються Мін'юстом. Склад колегій затверджується Мін'юстом чи відповідним територіальним органом.

Пунктом 9 Порядку встановлено, що під час розгляду скарги у сфері державної реєстрації Мін'юст чи відповідний територіальний орган встановлює наявність обставин, якими обґрунтовано скаргу, та інших обставин, які мають значення для її об'єктивного розгляду, зокрема шляхом перевірки відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чи Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри), у разі необхідності витребовує документи (інформацію) і вирішує:

1) чи мало місце рішення, дія або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту;

2) чи було оскаржуване рішення, дія або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту прийнято, вчинено на законних підставах;

3) чи належить задовольнити скаргу у сфері державної реєстрації або відмовити в її задоволенні;

4) чи можливо поновити порушені права або законні інтереси скаржника іншим способом, ніж визначено ним у скарзі у сфері державної реєстрації;

5) які рішення підлягають скасуванню або які дії, що випливають з факту скасування рішення або з факту визнання оскаржуваних дій або бездіяльності протиправними, підлягають вчиненню.

Згідно п. 10 Порядку для розгляду скарги у сфері державної реєстрації колегіально Мін'юст чи відповідний територіальний орган запрошує скаржника, державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіальний орган Мін'юсту, рішення, дія або бездіяльність яких оскаржується, а також інших заінтересованих осіб, зазначених у скарзі у сфері державної реєстрації або встановлених відповідно до відомостей реєстрів. Відсутність осіб, визначених абзацом першим цього пункту, під час розгляду скарги у сфері державної реєстрації колегіально не є перешкодою для її розгляду.

Відповідно до п. 10 Порядку за результатом розгляду скарги у сфері державної реєстрації колегіально колегія формує висновок про те, чи:

1) встановлено наявність порушень закону у рішеннях, діях або бездіяльності державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Мін'юсту;

2) підлягає скарга у сфері державної реєстрації задоволенню (в повному обсязі чи частково (з обов'язковим зазначенням в якій частині) шляхом прийняття Мін'юстом чи відповідним територіальним органом рішень, передбачених законом.

У відповідності до п. 14 Порядку за результатами розгляду скарги у сфері державної реєстрації, у тому числі колегіально, Мін'юст чи відповідний територіальний орган приймає рішення про задоволення скарги у сфері державної реєстрації або про відмову в її задоволенні з підстав, передбачених законом.

Отже, судом встановлено, що за результатами розгляду скарги ТзОВ «Грассфілд» від 03.12.2019 на дію щодо видалення запису про реєстрацію права власності № 34303217 «як помилково здійснену операцію», вчинену державним реєстратором Мируцьким Р.С. стосовно об'єкта незавершеного будівництва (багатоповерховий житловий будинок), яке розташоване за адресою: Київська обл., м. Бровари, вулиця Київська, кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:063:0439, надано висновок Колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції від 06.02.2020, на підставі якого прийнято рішення, оформлене наказом № 652/5 про скасування дії щодо видалення запису про право власності № 34303217, вчинену державним реєстратором Мируцьким Р.С.

Зокрема, Колегія Міністерства юстиції України дійшла висновку, що державним реєстратором Мируцьким Р.С. вчинено дію, якою скасовано незаконний запис, без документів, що засвідчують наявність підстав для її вчинення.

Тобто, Міністерство юстиції України скасувало реєстраційну дію, яка була вчинена державним реєстратором для виправлення помилки, яка була виявлена самим реєстратором.

Отже, як наслідок, Міністерство юстиції України, скасувавши дію щодо видалення незаконного запису про реєстрацію права власності № 34303217, «як помилково здійснену операцію», залишив в силі реєстраційну дію про реєстрацію права власності за ТзОВ «Грассфілд» на незавершене будівництво, яке розташоване за адресою: Київська обл., м. Бровари, вулиця Київська, кадастровий номер земельної ділянки 3210600000:01:063:0439, яка була вчинена з порушенням п. 2 Порядку розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, оскільки на момент вчинення реєстраційної дії щодо права власності третьої особи на об'єкт незавершеного будівництва, у ТзОВ «Грассфілд» були відсутні правовстановлюючі документи, що посвідчують речове право на земельну ділянку під таким об'єктом.

Таким чином, суд дійшов висновку про неправомірність прийнятого Міністерством юстиції України наказу № 652/5 від 24.02.2020, оскільки вчинені державним реєстратором дії відповідачем у сукупності по суті розглянуті не були, внаслідок чого відповідач не дослідив порушення реєстрації права власності за ТзОВ «Грассфілд» на об'єкт незавершеного будівництва без правовстановлюючих документів на земельну ділянку, що є підставою для визнання його незаконним та відповідно його скасування.

Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до вимог ст. 76, ст. 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

З огляду на задоволення вимоги позивача про скасування наказу Міністерства юстиції України № 652/5 від 24.02.2020, як похідна підлягає задоволенню вимога про скасування дії щодо внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, запису про право власності №3566417, вчиненої державним реєстратором Департаментом державної реєстрації Міністерства юстиції України - Аврамченко Сніжаною Сергіївною.

Ураховуючи встановлене вище, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс-Новобуд» в повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 74, 76, 129, 145, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 254 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс-Новобуд» задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України №652/5 від 24.02.2020.

Скасувати дії щодо внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, запису про право власності №3566417, вчиненої державним реєстратором Департаментом державної реєстрації Міністерства юстиції України - Аврамченко Сніжаною Сергіївною.

Стягнути з Міністерства юстиції України (01001, місто Київ, вулиця Архітектора Городецького, будинок 13; ідентифікаційний код 00015622) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс-Новобуд» (07400, Київська область, місто Бровари, вулиця Незалежності, будинок 14, квартира 205; ідентифікаційний код 35326295) судовий збір в розмірі 4 204 (чотири тисячі двісті чотири) грн 00 коп.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів в порядку, передбаченому ст.ст. 253-259, з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено: 18.08.2020.

Суддя В.В. Бондарчук