14 серпня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/1055/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу ОСОБА_1 до Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача у наданні дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,1264 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що розташована на території Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області, яка детально позначена в графічних матеріалах із відповідними розмірами та бажаним місцерозташуванням, доданих до клопотання ОСОБА_1 від 14.01.2020;
- визнати протиправним та скасувати рішення № 908 від 30.01.2020, прийняте Лазурненською селищною радою Скадовського району Херсонської області 7 скликання, в частині відмови ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,1264 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що розташована на території Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області, яка детально позначена в графічних матеріалах із відповідними розмірами та бажаним місцерозташуванням, доданих до клопотання ОСОБА_1 від 14.01.2020;
- зобов'язати відповідача надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,1264 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що розташована на території Лазурненської селищну ради Скадовського району Херсонської області, яка детально позначена в графічних матеріалах із відповідними розмірами та бажаним місцерозташуванням, доданих до клопотання ОСОБА_1 від 14.01.2020.
Ухвалою суду від 24.04.2020 р. позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строку для усунення її недоліків, а саме: надання документу про сплату позивачем судового збору в сумі 840,80 грн.
Ухвалою від 06.05.2020 р. відкрите провадження у справі, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження), відстрочено позивачу сплату судового збору за подання позову до винесення рішення по справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 18.01.2020 року ОСОБА_1 направив до Лазурненської селищної ради клопотання від 14.01.2020 р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,1264 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що розташована на території Лазурненської селищної ради та детально позначена в графічних матеріалах із відповідними розмірами та бажаним місцерозташуванням, які додані до клопотання. У лютому 2020 року Лазурненською селищною радою прийнято рішення № 908, яким ОСОБА_1 відмовлено у задоволені клопотання, у зв'язку з тим, що земельні ділянки на даній території виділено учасникам АТО, сім'ям загиблих учасників АТО.
Вказану відмову позивач вважає протиправною з огляду на те, що на день розгляду клопотання заявлена земельна ділянка не перебувала у користуванні чи власності інших осіб, а в публічній кадастровій карті не відображено відомостей про перебування у власності інших осіб спірної земельної ділянки. Також вказує, що відповідач в оскаржуваному рішенні не вказує кому саме надавалась або здійснювався викуп даної земельної ділянки та з якого часу така земельна ділянка перебуває у приватній власності. Разом з тим, станом на день розгляду клопотання заявлена земельна ділянка перебувала у комунальній власності.
Крім того стверджує, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність, а тому надання тотожних дозволів щодо розробки проектів землеустрою на одну й ту саму земельну ділянку не порушує прав інших осіб, яким наданий такий дозвіл. За таких обставин вважає оскаржувану відмову неправомірною, просить позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач не скористався правом подання відзиву.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст.262 КАС України).
Згідно з ч.2 ст.262 КАС України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.
14 січня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до голови Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,1264 га для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд, що розташована на території Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області та детально позначена в графічних матеріалах із відповідними розмірами та бажаним місцерозташуванням, які додаються до клопотання ОСОБА_1
30 січня 2020 року 78 сесією VII скликання Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області прийнято рішення № 908, яким позивачу відмовлено у задоволені наведеного клопотання, у зв'язку із тим, що: "…земельні ділянки на даній території виділено учасникам антитерористичної операції, сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції…".
Не погодившись із таким рішенням, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку правомірності зазначеного рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження, рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди зобов'язані перевірити чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження та з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з врахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.
Згідно ст.14 Конституції України кожному громадянину України гарантується праве на землю.
Статтею 40 Земельного кодексу України визначено, що громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.
Відповідно до п."б" ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Статтею 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Статтею 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.
Отже, громадянин України вправі на підставі закону отримати безоплатно земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку у селищі площею не більше 0,15 га із земель комунальної власності.
Згідно ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Частиною 7 статті 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність визначений ч.7 ст.118 ЗК України. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень ст.118 ЗК України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 545/808/17.
Як встановлено судом, 78 сесією VII скликання Лазурненської селищної ради розглянуто клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, що розташована на території смт.Лазурне, Скадовського району Херсонської області, відповідно до наданих графіних матеріалів.
За результатами розгляду прийняте рішення № 908 від 30.01.2020 року "Про відмову громадянам в наданні згоди на виготовлення землевпорядної документації щодо відведення земельних ділянок", яким відмовлено ОСОБА_1 в задоволенні заяви, в зв'язку з тим, що земельні ділянки на даній території виділено учасникам антитерористичної операції, сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції.
Суд зазначає, що ч.7 ст.118 ЗК України не містить вказаної в оскаржуваному рішенні підстави для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність, а саме надання такого дозволу іншій особі.
Відповідач не надав суду жодного рішення Лазурненської селищної ради Скадовського району, про визначення певної земельної ділянки для подальшого її розподілу серед учасників АТО.
Отже, суд вважає, що рішення Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області від 30.01.2020 р. № 908 прийняте з порушенням норм Земельного кодексу України, та не може вважатися обґрунтованим, добросовісним і законним, оскільки належних мотивів та причин такої відмови у вказаному рішенні органу місцевого самоврядування не наведено.
Аналогічна правова позиція з цього питання викладена у постанові Верховного Суду від 17.12.2018 р. у справі № 509/4156/15-а (К/9901/7504/18).
Повноваження суду при вирішенні адміністративної справи визначені статтею 245 КАС України, відповідно до пункту 4 частини 2 якої у разі задоволення адміністративного позову суд може визнання бездіяльність суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Судом встановлено, по позивач просить визнати протиправною відмову у наданні дозволу та визнати протиправним та скасувати рішення №908 від 30.01.2020 р., яким відмовлено позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Слід зазначити, що вказані позовні вимоги є тотожними, оскільки сама відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою викладена у рішенні Лазурненської селищної ради №908 від 30.01.2020 р.
Відмовляючи позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки у власність, відповідач, відповідно до пунктів 2-8 ч. 3 ст. 2 КАС України, повинен був діяти обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, добросовісно та розсудливо з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Отже, перешкоджаючи позивачу в отриманні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності без законних на те підстав, відповідач таким чином перешкоджає позивачу у реалізації законодавчо наданого права, чим порушує принципи рівності перед законом та пропорційності, які визначені ст. 2 КАС України.
Тому, позовна вимога частині визнання протиправним та скасування рішення Лазурненської селищну ради Скадовського району Херсонської області від 30.01.2020 р. № 908 підлягає задоволенню.
Разом із тим суд відмовляє у задоволенні решти позовних вимог, з огляду на наступне.
Позивачем заявлено вимогу зобов'язати відповідача надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,1264 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що розташована на території Лазурненської селищну ради Скадовського району Херсонської області, яка детально позначена в графічних матеріалах із відповідними розмірами та бажаним місцерозташуванням, доданих до клопотання ОСОБА_1 від 14.01.2020.
В ухвалі про відкриття провадження суд зобов'язував Лазурненську селищну раду Скадовського району Херсонської області разом із відзивом надати до суду належним чином завірені копії доказів, що спірна земельна ділянка передана у власність іншим особам.
У зв'язку із ненаданням витребуваних документів суд ухвалою від 10.08.2020р. зобов'язав Лазурненську селищну раду Скадовського району Херсонської області у строк протягом трьох днів із дня отримання даної ухвали надати суду докази визначення земельної ділянки, на яку претендує позивач як таку, що належить для розподілу серед учасників АТО.
На виконання ухвали суду, Лазурненська селищна рада Скадовського району Херсонської області надіслала засобами електронного зв'язку наступні документи: завірену копію витягу з рішення від 10.08.2018 року № 556 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель", копію заяви гр ОСОБА_2 , від 23.07.2018 року з додатками (копія паспорту, копія ідентифікаційного номеру, копія посвідчення учасника бойових дій і графічні матеріали місця розташування земельної ділянки), інформація з публічної кадастрової карти України смт Лазурне.
З наданих документів, судом встановлено, що, 23.04.2020р. за ОСОБА_2 зареєстроване право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель кадастровий номер - 6524755500:01:001:1362 (місцерозташування - АДРЕСА_1 ), номер запису про право в державному реєстрі прав 36361515.
На підставі цих документів судом зроблений запит до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Так із довідки від 14.08.2020р. № 220344952 судом встановлено, що право приватної власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель кадастровий номер - 6524755500:01:001:1362 зареєстроване на підставі рішення Лазурненська селищна рада Скадовського району від 14.04.2020р. № 959, за ОСОБА_2 .
Таким чином судом встановлено, що на момент подачі клопотання позивача, зазначена земельна ділянка не була зареєстрована за іншою особою, проте згідно витягу з Державного земельного кадастру від 14.08.2020 р., земельна ділянка (кадастровий номер 6524755500:01:001:1362) перебуває у приватній власності ОСОБА_2 .
Із наведених вище підстав, суд відмовляє позивачу у задоволенні вимоги щодо зобов'язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою на зазначену в графічних матеріалах земельну ділянку.
За таких обставин суд частково задовольняє позовні вимоги.
Частиною 4 статті 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов'язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов'язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.
Оскільки, судом було відстрочено позивачу сплату судового збору до винесення рішення по справі, судовий збір стягується із позивача та відповідача на користь держави у рівних частках.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення №908 від 30.01.2020 року, прийняте 78 сесією VII скликання Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області, в частині відмови ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,1264 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що розташована на території смт. Лазурне, Скадовського району, Херсонської області та детально позначена в графічних матеріалах із відповідними розмірами та бажаним місцерозташуванням, доданих до клопотання ОСОБА_1 .
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) судовий збір в Державний бюджет України (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача : Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) у сумі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Стягнути з Лазурненської селищної ради (75722, Херсонська область, Скадовський район, смт.Лазурне, вул.Жовтнева,57, код ЄДРПОУ 04526457) судовий збір в Державний бюджет України (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача : Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) у сумі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Г.М. Морська
кат. 109020100