Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
місто Харків
14.08.2020 р. справа №520/8631/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сліденка А.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом ОСОБА_1 (далі за текстом - заявник, громадянин, позивач) до Управління Служби безпеки України в Харківській області (далі за текстом - владний суб'єкт, УСБУ), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
Матеріали позову одержані судом 07.07.2020р. Рішення про прийняття справи до розгляду було прийнято 08.07.2020 р. Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті може бути розпочатий з 24.07.2020р.
Позивач у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про зобов'язання Управління Служби безпеки України в Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019р. із обов'язковим зазначенням відомостей усіх видів грошового забезпечення, в тому числі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області обчислення та перерахунку розміру пенсії з 01.04.2019 року.
Аргументуючи ці вимоги, зазначив, що у зв'язку із набранням законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18 та втратою чинності постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 з 01.04.2019р. виникли підстави для перерахунку розміру раніше призначених у порядку Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій, але форма та зміст правової поведінки адміністративного органу створює безпідставні перешкоди для цього.
Відповідач з поданим позовом не погодився, аргументуючи незгоду тим, що заявник вже отримав від Управління нову довідку про грошове забезпечення від 19.03.2020р. №2505, де указані усі складові компоненти без обмежень, запроваджених постановою КМУ від 21.02.2018р. №103.
Третьою особою - пенсійним органом - були подані письмові пояснення, згідно з якими втрата чинності постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 не спричиняє виникнення підстав для нового перерахунку розміру раніше призначеної пенсії.
Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Установлені судом обставини спору полягають у наступному.
Заявник є військовослужбовцем у відставці, проходив публічну військову службу в органах та підрозділах СБУ, був звільнений у відставку з посади начальника УСБУ в Сумській області із показником вислуги років 32 роки у пільговому обчисленні та 28 років у календарному обчисленні, отримує пенсію у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яку виплачує ГУ ПФУ в Харківській області, початково призначений розмір пенсії складав 86% грошового забезпечення.
Оскільки заявник є пенсіонером по лінії Служби безпеки України, то довідку про розмір та структуру грошового забезпечення діючого військовослужбовця за тією ж самою посадою у штаті, котру обіймав заявник до звільнення зі служби у відставку чи прирівняною посадою видає терорган СБУ за місцем реєстрації адреси проживання громадянина.
У відповідь на подане адвокатом в інтересах заявника звернення Управлінням було складено довідку про грошове забезпечення від 19.03.2020р. №2505, де відображені складові грошового забезпечення без обмежень за постановою КМУ від 21.02.2018р. №103, а саме: 1) оклад за посадою, 2) оклад за військовим званням, 3) надбавка за вислугу років, 4) надбавка за особливості проходження служби, 5) надбавка за службу в умовах режимних обмежень, 6) доплата за проведення роботи із співробітництва з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, 7) премія.
Згадана довідка за власною ініціативою була подана заявником до пенсійного органу для проведення перерахунку розміру раніше призначеної пенсії.
Рішенням пенсійного органу від 27.04.2020р. у перерахунку пенсії було відмовлено.
Письмовим зверненням від 29.05.2020р. адвокат в інтересах заявника знов звернувся до УСБУ з проханням про складання нової довідки про грошове забезпечення та направлення цієї довідки до пенсійного органу.
Листом від 05.06.2020р. УСБУ була надана відповідь про відсутність підстав для повторного направлення у порядку постанови КМУ від 21.02.2018р. довідок про грошове зобов'язання до пенсійного органу.
Не погодившись із відповідністю закону владного управлінського волевиявлення УСУБУ з приводу відмови у складанні довідки про структуру та розмірі грошового забезпечення і направленні такої довідки до пенсійного органу, заявник ініціював даний спір.
Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до відносин, які склались на підставі установлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.
Право громадян на соціальний захист проголошено ст.46 Конституції України, а п.6 ч.1 ст.92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України і з 01.01.2004р. таким законом є, насамперед, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який був прийнятий на зміну положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення".
У силу дії бланкетної норми ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, порядок соціального захисту у формі пенсійного забезпечення військовослужбовців, звільнених зі служби у відставку, унормовано, насамперед, приписами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі за текстом - Закон № 2262-XII).
Так, положення названого закону запроваджують дві окремі, самостійні і незалежні одна від одної процедури, за якими відбувається обчислення розміру пенсії особи, а саме: 1) за ст.43 згаданого закону у випадку призначення пенсії вперше та 2) за ст.63 згаданого закону у випадку збільшення розміру вже призначеної пенсії за подією збільшення розміру оплати праці працівника на аналогічній (прирівняній) посаді.
При цьому, ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено порядок обчислення розміру пенсії у разі її призначення вперше і саме у цій процедурі базовою розрахунковою величиною є виплати (як винагорода за працю), одержані особою-пенсіонером під час проходження служби (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення самого працівника (службовця) - власна винагорода особи за працю).
Натомість, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено порядок обчислення розміру вже призначеної пенсії шляхом її перерахунку у залежності від тих виплат (як винагорода за працю), котрі одержані третьою сторонньою особою - іншим працівником, який обіймає цю ж саму чи прирівняну посаду (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення іншого працівника - діючого службовця за аналогічною (прирівняною) посадою - винагорода третьої сторонньої особи за працю).
У силу правового висновку постанови Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019р. по зразковій справі №240/5401/18 процедури призначення пенсії (ст.43 Закону №2262-XII) та перерахунку пенсії (ст.63 Закону №2262-XII) є різними як за змістом, так і за механізмом проведення.
Проте, у межах даного спору ця обставина в аспекті саме видачі довідки про грошове забезпечення діючого військовослужбовця не має жодного юридичного значення, позаяк спору з приводу змісту згаданої довідки (тобто спору з приводу розміру та структури грошового забезпечення діючого військовослужбовця у цілях проведення перерахунку розміру раніше вже призначеної пенсії) між учасниками справи не виникало.
Судом установлено, що правовий висновок Великої Палати Верховного Суду з приводу застосування положень ст.63 вказаного закону у контексті складання нової (оновленої) довідки про грошове забезпечення для перерахунку розміру раніше призначеної пенсії міститься у постанові від 24.06.2020р. по зразковій справі №160/8324/19 і полягає у тому, що на реалізацію ст.63 Закону № 2262-XII Кабінетом Міністрів України було видано постанову від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі за текстом - Порядок №45), а внесені до Порядку №45 зміни згідно з постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 втратили чинність з 05.03.2019р. і тому з 05.03.2019р. втратили чинність обмеження у включенні до бази обчислення грошового забезпечення діючого військовослужбовця інших платежів з винагороди за службу окрім окладу за посадою, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.
У названому судовому акті міститься правовий висновок Великої Палати Верховного Суду про те, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Хоча заявник перед звільненням у відставку і не проходив служби у штаті Управління, але обставина наявності обов'язку із складання довідки про грошове забезпечення у даному конкретному випадку визнана владним суб'єктом із посиланням на п.1, п.1.1.2, п.1.1.3 наказу СБУ від 03.04.2007р. №263.
Вирішуючи спір, суд зазначає, що одночасно із приписами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затверджено постановою КМУ від 13.02.2008р. №45; далі за текстом - Порядок №45) механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ (крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей) деталізований також і нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (затверджений постановою правління ПФУ від 31.01.2007р. №3-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402; далі за текстом - Порядок №3-1).
Так, відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок розміру раніше призначених пенсій, можуть бути як матеріали власного звернення пенсіонера, так і звернення до ПФУ Міністерства соціальної політики України із сповіщенням про прийняте КМУ рішення з приводу загального підвищення розміру винагороди за службу (працю) діючих публічних службовців.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014р. у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019р. у справі №553/3619/16-а.
01.03.2018 р. набрала чинності постанова КМУ №704 від 30.08.2017р. (далі за текстом - постанова КМУ №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, постановою КМУ №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).
При цьому, п.п. 2 п. 5 постанови КМУ №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019р. - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому відповідно до п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2 і 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ.
Згідно із ч.ч. 2 і 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд відзначає, що у спірних правовідносинах Управлінням заявникові вже була видана довідка про грошове забезпечення від 19.03.2020р. №2505, котра містить усі складові структури грошового забезпечення без запроваджених постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 обмежень.
Таким чином, Управлінням не створено жодних перешкод у реалізації заявником права на підвищення розміру пенсії у порядку ст.63 Закону №2262-ХІІ.
Згадана довідка вже була подана заявником до пенсійного органу, письмовим рішенням якого від 27.04.2020р. у перерахунку пенсії було відмовлено.
Звідси слідує, що за запровадженим Порядком №45 та Порядком №3-1 алгоритмом реалізації управлінських функцій правова перешкода у перерахунку пенсії заявника за подією втрати чинності постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 створена не Управлінням, а пенсійним органом.
Питання про перерахунок пенсії заявника після втрати чинності постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 на підставі нової довідки про грошове забезпечення вже вирішено пенсійним органом і поновлення процедури перерахунку пенсії у даному випадку можливе лише після втрати юридичної дії рішенням ГУ ПФУ в Харківській області від 27.04.2020р.
Відтак, захист права заявника на підвищення розміру пенсії повинен відбуватись шляхом звернення до суду з позовом про скасування діючої відмови пенсійного органу з приводу перерахунку пенсії (а.с.22), а не з вимогою про повторне складення вже виданої довідки про грошове забезпечення.
Окремо суд зважає на те, що у зверненні заявника до Управління від 29.05.2020 р. порушено питання про видачу довідки стосовно грошового забезпечення заявника та направлення до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії.
Проте, заявник є військовослужбовцем у відставці і тому отримує пенсію, а не грошове забезпечення.
У зв'язку із цим, суд вважає відсутніми підстави для видачі довідки про розмір грошового забезпечення саме заявника, позаяк заявник станом на 01.01.2018 р. (дата з якої було проведено перерахунок пенсії), 01.03.2018р. (дата набрання чинності постановою КМУ №704 про збільшення винагороди за службу), 05.03.2019р. (дата втрати чинності постановою КМУ №103 з приводу обмежень складових грошового забезпечення як розрахункової бази для обчислення розміру раніше призначеної пенсії у процедурі перерахунку у зв'язку з підвищенням винагороди за службу) військової служби не проходив, а відтак, права на грошове забезпечення не має.
Натомість, довідка про грошове забезпечення має бути видана відносно посади, яку обіймав заявник перед звільненням з військової служби у контексті складових елементів винагороди діючого військовослужбовця.
Обов'язком подавати заяву про проведення перерахунку пенсії заявника Управління чинним національним законодавством не обтяжено.
Критерії законності рішення (діяння, тобто управлінського волевиявлення як такого) владного суб'єкта викладені законодавцем у приписах ч.2 ст.2 КАС України і обов'язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб'єкта ч.2 ст.77 КАС України.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд констатує, що у ході розгляду справи владним суб'єктом подані докази видачі заявникові довідки з усіма складовими елементами грошового забезпечення без обмежень за постановою КМУ від 21.02.2018р. №103.
За цією довідкою пенсійним органом вже вчинено волевиявлення з приводу перерахунку пенсії у формі письмової відмови.
У даному конкретному випадку саме ця відмова пенсійного органу і є перепоною для досягнення заявником бажаного матеріального результату у вигляді проведення перерахунку пенсії.
Повторна видача Управлінням вже виданої довідки про грошове забезпечення об'єктивно не здатна призвести до поновлення суб'єктивного права на отримання пенсії у належному розміру, адже за цими складовими грошового забезпечення вже існує діюче рішення пенсійного органу про відмову у проведенні перерахунку.
Зважаючи на викладені вище міркування, суд доходить до переконання, що Управління, видавши заявникові довідку про грошове забезпечення за складовими без запроваджених постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 обмежень, виконало всі залежні від нього дії для забезпечення права заявника на перерахунок пенсії.
Тому підстав для задоволення позову суд не знаходить у зв'язку із відсутністю порушеного права заявника, позаяк належно складена Управлінням довідка заявником була отримана, подана до пенсійного органу і за цією довідкою пенсійним органом вже прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007р. у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011р. у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010р. у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994р. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003р. у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008р. у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Розподіл судових витрат по справі слід здійснити відповідно до ст.139 КАС України та Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов - залишити без задоволення.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення); набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України.
Суддя Сліденко А.В.