Постанова від 01.07.2020 по справі 604/302/20

604/302/20

3/604/217/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2020 року сел. Підволочиськ

Підволочиський районний суд Тернопільської області у складі :

головуючого судді Сташківа Н.Б.,

за участю секретаря судового засідання Ілик Г.М.

розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , директора «Технобуд -Центр- Тернопіль»,-

за ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

23 квітня 2020 року на адресу Підволочиського районного суду Тернопільської області надійшли матеріли про вчинення правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП. У відповідності до протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 431278 від 08 квітня 2020 року 24 лютого 2020 року о 05-50 год на а/д М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький -Знам'янка 175+250 км ОСОБА_1 , будучи посадовою особою - директором «Технобуд-Центр-Тернопіль» - порушив правила та стандарти, що стосуються безпеки дорожнього руху та не вжив заходів щодо належного утримання автомобільної дороги, а також не прийняв своєчасних заходів щодо відновлення безпечних умов для руху, що призвело до створення аварійної обстановки та пошкодження автомобіля Renault Premium, номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_2 та Mitsubishi Lancer, номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_3 , під час руху в результаті наїзду на дерево, яке впало на проїзну частину, що стало причиною ДТП, чим порушив вимоги п. 1.5 ПДР України та п.3 ст. 12 Закону України Про дорожній рух ДСТУ 3587-97вимоги до експлуатаційного стану» та ч. 4 ст. 140 КУпАП.

В судове засідання особа, котра притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явився, його представник адвокат Ороновська О.М. подала клопотання, в якому просить закрити провадження у справі про адмінправопорушення у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, посилаючись на те, що під час виконання посадових обов'язків ОСОБА_1 були вчинені всі необхідні дії для організації належного утримання доріг. Так,згідно відповіді Тернопільського обласного центру з гідрометеорології від 21 квітня 2020 року № 19.04/12/131 24 лютого 2020 року на ділянці дороги М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький -Знам'янка 175+250 км спостерігалися: сильний вітер швидкістю 14 м/с з поривами 22 м/с, що відповідно до роз'яснень «Настанови з метеорологічного прогнозування», що вступили в дію 01 січня 2019 року, відноситься до небезпечних метеорологічних явищ І рівня небезпечності. Таким чином падіння дерева, що спричинило перешкоди на дорозі, відбулось через несприятливі погодні умови, які відносяться до Небезпечних метеорологічних явищ І рівня небезпечності, та через недотримання ОСОБА_3 ПДР України, а не з вини ОСОБА_1 чи ТОВ «Техно-Буд-Центр». Крім того просить врахувати те, що у відповідності до Акту осіннього комісійного обстеження автомобільної дороги М-12 «Стрий- Тернопіль -Кропивницький - Знам'янка» км 110+933-145+735, км 154+527-193+209 від 03 жовтня 2019 року в ході обстеження вказаної автомобільної ділянки виявлено 246 недоліків, проте жодного недоліку на ділянці дороги де відбулась ДТП (км 175+250 м) не зазначено, усі зелені насадження нормам ДСТУ. Будь- якого іншого документу про виявлені недоліки від працівників поліції чи Служби автомобільних доріг в тернопільській області на даній ділянці дороги не отримував ні майстер, ні ТОВ «Техно-Буд-Центр».

Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

Закон України «Про дорожній рух» регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань).

Відповідно до приписів ст. 10 цього Закону - державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України.

Абзацом 10 ст. 1 Закону України «Про автомобільні дороги» визначено, що органом управління є орган, призначений для управління автомобільними дорогами (вулицями), забезпечення їх функціонування, розвитку та фінансування.

Відповідно до організаційної структури Державної служби автомобільних доріг у Тернопільській області органом управління автомобільними дорогами у Тернопільській області є Служба автомобільних доріг у Тернопільській області.

Згідно ч. 3 ст. 12 Закону України «Про дорожній рух» посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд, зобов'язані: забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; при виникненні умов, що створюють загрозу безпеці дорожньою руху, здійснювати заходи для своєчасної заборони або обмеження руху, а також відновлення безпечних умов для руху; впроваджувати у повному обсязі заходи щодо безпеки дорожнього руху при здійсненні будівництва, реконструкції та ремонту доріг, вулиць та залізничних переїздів; позначати місця виконання робіт, місця, де залишено на дорозі, вулиці, залізничному переїзді машини і механізми, будівельні матеріали тощо, відповідними дорожніми знаками, огороджу вальними і направляючими засобами, а в темний час доби і при тумані - сигнальними вогнями, передбаченими діючими нормами; по закінченні робіт на дорозі, вулиці, залізничному переїзді негайно привести їх у стан, що забезпечує безперешкодний і безпечний рух транспортних засобів і пішоходів, та впорядкувати зони відчуження; у разі забруднення проїзної частини доріг, вулиць, залізничних переїздів невідкладно здійснювати заходи для їх очищення і своєчасного попередження учасників дорожнього руху про загрозу безпеці руху, що виникла; виявляти аварійно-небезпечні ділянки та місця концентрації дорожньо-транспортних пригод та забезпечувати здійснення у таких місцях відповідних заходів щодо удосконалення умов та організації дорожнього руху для забезпечення його безпеки; своєчасно виявляти перешкоди дорожньому руху та забезпечувати їх усунення, а у разі неможливості - невідкладно позначати дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; щомісяця проводити лінійний аналіз аварійності.

Відповідно до вимог ст. 13 Закону України «Про дорожній рух» - орган державного управління автомобільними дорогами загального користування відповідає: за стан автомобільних доріг загального користування відповідно до діючих норм та фінансування; якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування; відшкодування збитків користувачам автомобільних доріг загального користування у визначеному законом, тощо.

Відповідно до п.3.1.1. ДСТУ-3587-97 покриття проїзної частини не повинно мати осідань, вибоїн, напливів чи інших деформацій, що утруднюють рух транспортних засобів.

Відповідно до статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 4 ст.140 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил, норм і стандартів при утриманні автомобільних доріг і вулиць, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на автомобільних дорогах і вулицях місць провадження робіт, передбачені частинами першою, другою або третьої цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Суб'єктом даного правопорушення може бути особа, до обов'язків якої входить контроль за дотриманням правил, норм, стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць.

Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

Так, на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, до протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 431278 від 08 квітня 2020 року долучено наступні документи:

- рапорт від 24 лютого 2019 року, згідно якого 24 лютого 2020 року, патрулюючи у складі екіпажу «Юпітер-202» разом із лейтенантом поліції ОСОБА_4 , близько 06-06 год отримали виклик про ДТП без травмованих на АД М-12 175 км. Прибувши за вказаною адресою виявили, що на ТЗ Рено Доккер, р.н. НОМЕР_1 , який рухався в сторону Тернополя, впало дерево, внаслідок чого ТЗ зазнав механічні пошкодження та завдано матеріальних збитків. Крім того транспортний засіб Mitsubishi Lancer, р.н. НОМЕР_2 , який рухався позаду, також зазнав пошкоджень у зв'язку із падінням дерева.

- схема місця ДТП, з якої убачається, що внаслідок ДТП, яка мала місце 24 лютого 2020 року на а/д М-12 Стрий - Знам'янка 175+250 м, автомобіль марки Renault Premium, номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_2 , отримав пошкодження крила автомобіля, лобового скла, капот, переднього бампера,решітки радіатора, лівого дзеркала заднього виду, переднього правого крила, передньої правої дверки, деформовано кузов; автомобіль марки Mitsubishi Lancer, номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_3 , пошкоджено лобове скло, скло передньої правої та передньої лівої дверцят, капот, передній бампер, передньої правої фари, решітка редіатора, праве дзеркало заднього виду, переднє праве крило;

- письмове пояснення ОСОБА_5 , згідно якого 24 лютого 2020 року близько 05-50 год він рухався на власному автомобілі марки Mitsubishi Lancer, в сторону м. Тернопіль, на відрізку дороги біля кар'єру Галущинці помітив на дорозі дерево, почав гальмувати та в'їхав на розбиті гілки, внаслідок чого автомобіль знесло в дерево, яке лежало на проїзній смузі, об'їзд якого був неможливим у зв'язку з тим, що на зустріч рухався транспортний засіб. Внаслідок ДТП пошкоджено автомобіль і є тілесні ушкодження;

- письмове пояснення ОСОБА_2 , згідно якого 24 лютого 2020 року, рухаючись по автодорозі М-12 175 км в напрямку м. Тернопіль на його автомобіль Рено, НОМЕР_1 , впало дерево, пошкодивши транспортний засіб. Тілесних ушкоджень не отримав, від медичної допомоги відмовився;

- довідка Служби автомобільних доріг у Тернопільській області від 16 березня 2020 року № 14-03/484, згідно якої балансоутримувачем автомобільної дороги загального користування державного значення М-12 Стрий -Тернопіль- Кропивницький - Знам'янка є Служба автомобільних доріг у Тернопільській області. Відповідно до договору від 23 грудня 2019 року № 15Е автомобільна дорога М-12 Стрий -Тернопіль- Кропивницький - Знам'янка км 154+527-193+209 передана ТОВ «Техно-Буд-Центр» для надання послуг з експлуатаційного утримання.

Окрім того, як вбачається з п. 1.4 Договору № 15Е від 23 грудня 2019 року, укладеного між Службою автомобільних доріг у Тернопільській області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Техно-Буд-Центр», послуги виконуються Виконавцем згідно щомісячних планів-завдань, актів дефектів, кошторисної документації, наданих Замовником.

У відповідності до листа служби автомобільних доріг у Тернопільській області № 11-11/601 від 06 квітня 2020 року в 2020 році щомісячних планів-завдань щодо обрізки зелених насаджень та сухостоїв на автомобільній дорозі М-12 Стрий Тернопіль - Кропивницький- Знам'янка з км 170 по км 180 ТОВ «Техно-Буд-Центр» не надавалось. Відповідно до п. 1.6 ,п. 1.9 Договору від 23 грудня 2019 року № 15Е. ТОВ «Техно-Буд-Центр» в повній мірі відповідає за належне утримання доріг, забезпечення умов безпеки руху несе повну безумовну майнову та іншу юридичну відповідальність, а у разі виявлення виконавцем надзвичайних або аварійних ситуацій, він зобов'язаний негайно поставити до відома Замовника і при його письмовій згоді приступити до виконання аварійних послуг (робіт). ТОВ «Техно-Буд-Центр» в 2020 році не повідомляло Службу автомобільних доріг щодо виявлення надзвичайної чи аварійної ситуації у зв'язку із небезпекою, що створюють зелені насадження та сухостої на автомобільній дорозі М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький- Знам'янка км 170 по км 180. Крім того повідомляють, що ДТП, яке трапилось на автомобільній дорозі М-12 км 175+250 відбулося у зв'язку з непередбачуваними ускладненими погодними умовами, а саме сильними поривами вітру та буревію, що пройшли в той день по кількох районах області та України, про що було констатовано в ЗМІ.

Також, як убачається із листа ТОВ «Техно-Буд-Центр», направленого на адресу начальника Служби автомобільних доріг у Тернопільській області щодо надання план-завдання про вчинення дій пов'язаних з усуненням загрози безпеки дорожнього руху внаслідок спричинення аварійної ситуації через наявні насадження в межах смуг відводу доріг, такий лист датований 27 лютого 2020 року за № 58.

Крім того, як убачається з пояснень захисника адвоката Ороновської О.М. згідно відповіді Тернопільського обласного центру з гідрометеорології від 21 квітня 2020 року № 19.04/12/131 24 лютого 2020 року на ділянці дороги М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам'янка 175+250 км спостерігалися: сильний вітер швидкістю 14 м/с з поривами 22 м/с, що відповідно до роз'яснень «Настанови з метеорологічного прогнозування», що вступили в дію 01 січня 2019 року, відноситься до небезпечних метеорологічних явищ І рівня небезпечності.

У відповідності до Акту осіннього комісійного обстеження автомобільної дороги М-12 «Стрий- Тернопіль -Кропивницький - Знам'янка» км 110+933-145+735, км 154+527-193+209 від 03 жовтня 2019 року в ході обстеження вказаної автомобільної ділянки виявлено 246 недоліків, проте жодного недоліку на ділянці дороги де відбулась ДТП (км 175+250 м) не зазначено, усі зелені насадження нормам ДСТУ. Зазначений акт товариство «Техно-Буд-Центр отримало з супровідним листом від служби автомобільних доріг Тернопільської області № 14-10/2073 від 15 листопада 2019 року, у якому зобов'язує товариство виконати першочергові заходи по усуненню виявлених недоліків, а саме: ремонт проїзної частини дороги, встановлення відсутніх дорожніх знаків, ремонт транспортного огородження, - планування узбіччя. Будь яких завдань про «Насадження ближче нормативної віддалі від краю проїзної частини» згідно п. 4 Акту не зазначалося.

Враховуючи вищевикладене в сукупності, суд приходить до висновку про відсутність належних та допустимих доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4ст. 140 КУпАП, а тому за таких обставин вважає, що в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4ст. 140 КУпАП

Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

За вказаних обставин, суд застосовує п. 1ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно якого провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення

Крім того, у відповідності до ст. 38 КпАП України стягнення у справах про адміністративне правопорушення підвідомчих суду, може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня його вчинення. Таким чином на час розгляду справи строк притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 сплинув.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 140, 245, 247, 251, 252, 254, 256, 280, 283, 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.4 ст. 140 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду через Підволочиський районний суд Тернопільської області.

Суддя-підпис

згідно з оригіналом:

Суддя Н.Б. Сташків