Справа № П/320/70/20
11 серпня 2020 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії: судді-доповідача Парінова А.Б., суддів: Бабенка К.А., Кузьмишиної О.М., перевіривши матеріали апеляційної скарги Головного управління ДПС у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2020 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СІСТЕМ КЕПІТАЛ БІЛДІНГ" до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2020 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням Головним управлінням ДПС у Київській області подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2020 року вказану апеляційну скаргу було залишено без руху та запропоновано апелянту усунути вказані в ній недокіли протягом десяти днів з моменту отримання копії ухвали шляхом подання суду апеляційної інстанції оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 11526,00 грн.
Згідно зворотнього повідомлення про вручення відправлення, колегією суддів, встановлено, що копію ухвали про залишення апеляційної скарги без руху від 26 травня 2020 року було отримано апелянтом 02 червня 2020 року.
05.06.2020 Головним управлінням Державної податкової служби у Київській області до Шостого апеляційного адміністративного суду направлено та 09.06.2020 зареєстровано судом клопотання, у якому апелянт просить продовжити строк на усунення недоліків апеляційної скарги, оскільки на момент виконання ухвали суду ГУДПС у Київській області позбавлена можливості сплатити судовий збір, так як зупинено операції з бюджетними коштами за всіма рахунками.
Розглянувши доводи вказаного клопотання, колегія суддів зазначає наступне.
Сплата судового збору за подання апеляційної скарги в силу положень ст. 296 КАС України є процесуальним обов'язком сторони, що звертається до суду з апеляційною скаргою. Обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору.
Особа, яка утримується за рахунок державного бюджету, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів з метою забезпечення сплати судового збору, суд вважає, що обставини, пов'язані з фінансуванням установ чи організацій з державного бюджету, відсутністю в ньому коштів, призначених для сплати судового збору суб'єктами владних повноважень тощо не є підставою для звільнення (відстрочення, розстрочення) від такої сплати.
Важкий майновий стан сторони входить до предмета доказування і, відповідно, має бути підтверджений належними і допустимими, у розумінні ст.ст. 73, 74 КАС України, доказами.
Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що з 16 березня 2018 року набули чинності зміни до п. 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України (далі - Порядок), відповідно до яких зупинення операцій по рахунках органами Державного казначейства України не є перешкодою для проведення такого платежу, як сплата судового збору.
Так, у відповідності до п. 25 Порядку безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів з рахунка боржника здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку, крім платежів: за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України; із сплати податків і зборів, у тому числі судового збору; за видатками спеціального фонду відповідного бюджету на оплату праці та нарахування на заробітну плату, придбання медикаментів, забезпечення продуктами харчування, оплату комунальних послуг та енергоносіїв; з рахунків із спеціальним режимом використання; за рахунок позик/грантів за міжнародними договорами; у випадку, встановленому абзацом другим пункту 30 цього Порядку.
Таким чином, починаючи із 16 березня 2018 року Головне управління Державної податкової служби у Київській області має можливість сплачувати судовий збір навіть у разі зупинення операцій на рахунках відповідно до листів органів Державної казначейської служби України.
Разом з тим, суд враховує, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 з 12.03.2020 по 03.04.2020 на всій території України встановлено карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 239 до зазначеної вище постанови № 211 внесено зміни, відповідно до яких карантин продовжено до 24.04.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 291 до зазначеної вище постанови № 211 внесено зміни, відповідно до яких карантин продовжено до 11.05.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.05.2020 № 343 до зазначеної вище постанови № 211 внесено зміни, відповідно до яких карантин продовжено до 22.05.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 № 392 до зазначеної постанови № 211 внесено зміни, відповідно до яких карантин продовжено до 22.06.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 року № 500 у постанові Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 № 392 у пункті 1 цифри і слово "22 червня" замінено цифрами і словом "31 липня", тобто карантин продовжено до 31.07.2020.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 18 червня 2020 року № 731-IX, який набрав чинності 17 липня 2020 року (був чинним на час подання апелянтом клопотання від 23.07.2020 та чинний на час прийняття даної ухвали), викладено у новій редакції п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України: "3. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином".
Однак, апелянт у клопотанні про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги не зазначає про обставини щодо неможливості своєчасної сплати судового збору (усунення недоліків апеляційної скарги) за подання апеляційної скарги та виконання вимог ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2020 року про залишення апеляційної скарги без руху у зв'язку з впровадженим в Україні карантином, а відтак, підстави для продовження такого строку на підставі пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Станом на 11 серпня 2020 року Головним управлінням Державної податкової служби у Київській області недоліки апеляційної скарги не усунуто, а саме: не надано доказу сплати судового збору у розмірі 11526,00 грн.
Відповідно до вимог ч.2 ст.298 КАС України до апеляційної скарги яка оформлена з порушенням вимог, встановлених ст.296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Пунктом 1 частини 4 статті 169 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху у встановлений судом строк.
Враховуючи те, що апелянт в установлений судом строк, недоліки в апеляційній скарзі не усунув, то апеляційна скарга підлягає поверненню особі, яка її подала.
Керуючись ст.ст. 169, 296, 298, 329, 331 КАС України, суд, -
Клопотання Головного управління ДПС у Київській області про продовження строку на усунення недоліків залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2020 року з усіма доданими до неї матеріалами повернути апелянту.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені ст. ст. 328, 329 КАС України.
Головуючий суддя: А.Б. Парінов
Судді: К.А. Бабенко
О.М. Кузьмишина