Справа № 682/1204/20
Провадження № 2/682/566/2020
11 серпня 2020 року Славутський міськрайонний суд Хмельницької області в складі: головуючого судді Шевчука В.В., за участю секретаря Придачук Г.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Славутського міськрайонного суду Хмельницької області цивільну справу за позовною заявою Комунального підприємства «Славутське житлово-комунальне об'єднання» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,
03.06.2020 до суду надійшов позов від КП «Славутське ЖКО» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.
В обґрунтування позову позивач вказує, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 . Житлово-експлуатаційною та теплопостачальною організацією, яка обслуговує зазначений будинок, є КП «Славутське ЖКО». Станом на 01 лютого 2020 року в результаті несплати відповідачем житлово-комунальних послуг утворився борг за послуги теплопостачання в розмірі 67661,74 грн. та послуги з утримання багатоквартирного будинку в сумі 17035,85 грн. У зв'язку з наведеним позивач звернувся до суду та просить стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за наданими послугами та плачений судовий збір.
Представник позивача 11.08.2020 подала заяву про підтримання вимог та розгляд справи у її відсутність.
Відповідач ОСОБА_1 , у спосіб визначений ЦПК України повідомлявся про час та місце розгляду справи проте, в судове засідання не з'явився.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно даних інформаційного витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, квартира АДРЕСА_1 на праві приватної власності належить ОСОБА_1 (а.с.5).
Згідно даних акту від 09.08.2019 комісії КП «ЖКО», в результаті проведення перевірки встановлено, що, зі слів сусідів, у вказаній вище квартирі ніхто не проживає, квартира зачинена, місцезнаходження власника невідоме, в квартирі не проживають більше восьми років (а.с. 8).
Відповідно до рішення Виконавчого комітету Славутської міської ради Хмельницької області від 23.02.2017 № 49, встановлено тарифи на утримання будинків та прибудинкових територій. Нові тарифи введено в дію з 01 квітня 2017 року (а.с. 6). Згідно з додатком до згаданого рішення виконавчого комітету встановлено перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному будинку та їх вартість по КП «Славутське ЖКО»,а також тарифи за такі послуги. Загальний розмір тарифу для будинку АДРЕСА_2 складає 3,00 грн. (а.с. 10-14).
Згідно доданого до матеріалів справи розрахунку заборгованості споживачів теплової енергії за особовим рахунком 1-3944 споживача ОСОБА_1 наявна заборгованість загальною сумою 676661,74 грн. (а.с. 3), а заборгованість на послуги з управління багатоквартирним будинком складає 17035,85 грн. (а.с. 4).
Надаючи правову оцінку вказаним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені права та обов'язки споживачів. Так, правом споживача є одержання вчасно та належної якості житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами укладених договорів, а обов'язком оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами, а також укладення договорів про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.
Статтею 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач). Істотними умовами договору про надання житлово-комунальної послуги є: 1) перелік послуг; 2) вимоги до якості послуг; 3) права і обов'язки сторін; 4) відповідальність сторін за порушення договору; 5) ціна послуги; 6) порядок оплати послуги; 7) порядок і умови внесення змін до договору, в тому числі щодо ціни послуги; 8) строк дії договору, порядок і умови продовження його дії та розірвання.
Як передбачено ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняться від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Частиною першою статті 10 Закону встановлено, що ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Згідно п. 30 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 21 липня 2005 р. № 630, споживач зобов'язаний оплачувати послуги в установлені договором строки.
Статтею 19 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Статтею 20 вказаного Закону встановлено, що тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб'єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими. Тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством
У відповідності до ч. 1 ст. 18 Закону, управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.
Обов'язок споживача теплової енергії укласти договір із теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії передбачено ч. 3 ст. 24 Закону України «Про теплопостачання».
Разом з тим відсутність відповідного договору не є підставою для відмови у стягненні заборгованості з теплопостачання, оскільки, відповідно до частини 1 статті 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг само по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Вказаний висновок міститься у Постанові Верховного Суду України від 10 грудня 2018 року у цивільній справі 638/11034/15-ц, про те, що споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними, а відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Згідно з ч.1 ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо), або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтями 20, 21 Закону визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, пунктом першим частини 1 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. До обов'язків виконавця належить, зокрема, надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управитель зобов'язаний забезпечувати експлуатацію будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд та об'єктів благоустрою, розташованих на прибудинкових територіях, згідно з умовами укладених договорів, стандартами, нормативами, нормами і правилами; вимагати своєчасної і в повному обсязі оплати наданих житлово-комунальних послуг від споживачів.
Статтями 20, 21 Закону визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, пунктом першим частини 1 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
До матеріалів справи доручено постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 09.06.2016 № 1101 та рішення виконавчого комітету Славутської міської ради від 27.10.2017, 30.01.2018, 15.11.2018, яким було затверджено тарифи на теплопостачання (а.с. 30-33, 36-44).
Згідно Договору № 130-УБ-08/2018 від 30 липня 2018 року та Договору № 130-УБ-08/2019 від 01 серпня 2019 року про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, позивач - КП «Славутське ЖКО» надає відповідачеві послуги з утримання прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 46-68).
Згідно розрахунку, заборгованість ОСОБА_1 за послуги теплопостачання станом на 01.03.2020 складає 67661,74 грн. грн., а за послуги з управління багатоквартирним будинком - 17035 грн. 85 коп.
Враховуючи викладене, беручи до уваги встановлені судом обставини в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову та наявність підстав для його задоволення.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку ст. 141 ЦПК України.
На підставі викладеного та керуючись, ст.ст. 7,10, 14, 18, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 509, 526 ЦК України, ст.ст. 12, 76, 81, 141, 258, 259, 265, 353, 355 ЦПК України, суд -
Позов - задовольнити.
Стягнути з відповідача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (адреса: АДРЕСА_3 ) на користь Комунального підприємства «Славутське житлово-комунальне об'єднання» (адреса: вул. Миру 14А, м. Славута, ЄДРПОУ: 34432514) заборгованість за послуги теплопостачання в розмірі 67661,74 грн. (шістдесят сім тисяч шістсот шістдесят одну гривню сімдесят чотири копійки), та за послуги з управління багатоквартирним будинком в розмірі 17035,85 грн. (сімнадцять тисяч тридцять п'ять гривень вісімдесят п'ять копійок), та судовий збір у розмірі 2102 грн. (дві тисячі сто дві гривні).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шевчук В. В.