07 серпня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/1759/20
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кіровоградгаз" до Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування припису , -
Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Кіровоградгаз" звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області від 19 березня 2020 року №27.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що посадовими особами відповідача було проведено перевірку позивача щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища. Результати перевірки оформлені актом №07/14-35 від 12.03.2020. На підставі акут перевірки видано припис № 27 від 19.03.2020.
Позивач зазначає, що ВАТ "Кіровоградгаз" неодноразово перевірялись в минулих періодах з аналогічних питань і жодних порушень з приводу отримання дозволів та здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарним джерелами виявлено не було, що в свою чергу на думку ВАТ "Кіровоградгаз" є порушенням об'єктивності і неупередженості здійснення державного нагляду (контролю).
ВАТ "Кіровоградгаз" було направлено на адресу Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області заперечення до Акту, але аргументи Товариства не були взяті до у ваги. Тому, позивач вважає, що Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області під час перевірки ВАТ «Кіровоградгаз» було допущено ряд порушень як Конституції України так і Закону України «Про основні засади здійснення державною нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у зв'язку з чим відсутні правові підстави на винесення Припису.
03 червня 2020 року ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без виклику сторін (а.с.1-2).
Ухвалою суду від 03 червня 2020 року відмовлено в задоволені заяви відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кіровоградгаз» про забезпечення позову (а.с.3-4).
04 серпня 2020 року ухвалою суду відмовлено задоволенні клопотання про розгляд справи із повідомленням сторін.
18.06.2020 (вх. № 11573) представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого, відповідачем позовні вимоги не визнаються. В обґрунтування своєї позиції, відповідач зазначив, що винесення оскаржуваного припису здійснено на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» згідно доручення Прем'єр-міністра України від 29.01.2020 № 2777/1/1-20 та листа Держекоінспекції України від 24.02.2020 1430/2.3/8-20. (а.с.61-66).
Відповідач вказує на те, що Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області проведено перевірку відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кіровоградгаз" та прийтяно припис № 27 від 19.03.2020 з дотриманням вимог законодавства, а тому просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. №877-V (далі - Закон №877- V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством (ст.2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. №1264-XII - далі по тексту Закон №1264-XII).
Відповідно до ч.3 ст.16 Закону №1264-XII, державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та інші державні органи, до компетенції яких законами України віднесено здійснення зазначених функцій.
Згідно з ч.1 ст.20-2 Закону №1264-XII до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про використання та охорону земель.
Відповідно до ст.34 Закону №1264-XII завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Відповідно до ч.ч. 6, 7 ст.7 Закону №877- V, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону №877- V, органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані, зокрема, повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом та дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах із суб'єктами господарювання, утримуватися від необґрунтованих висновків щодо відповідності поведінки суб'єктів господарювання вимогам законодавства, неправомірного та необґрунтованого застосування санкцій до суб'єктів господарювання.
Судом встановлено, що відповідно до доручення Прем'єр-міністра України від 29 січня 2020 року № 2777/1/1-20 та листа Держекоінспекції України від 24.02.2020 № 1430/2.3/8-20, Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області прийнято наказ № 249 від 28.02.2020 «Про проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України відкритим акціонерним товариством по газифікації «Кіровоградгаз» (а.с.66).
Відповідно до Наказу від 28.02.2020 № 249, відповідачем видано направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природооохоронного законодавства від 28.02.2020 № 170/20 (а.с.67).
На підставі направлення від 28.02.2020 № 170/20 в період з 02.03.2020 по 12.03.2020 посадовими особами відповідача проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кіровоградгаз».
За результатами перевірки складено акт №07/14-35 від 12.03.2020 (а.с.11-44).
На підставі акту перевірки відповідачем видано припис від 19.03.2020 № 27 яким приписано позивачу:
1. Оформити окремі дозволи па викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (адмінприміщення, РТЦ, ГРП по вул. Андрія Тарковського, 67 в м, Кропивницький) відповідно до вимог ПКМУ від 11 липня 2002 року 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об'єкту підвищеної небезпеки» - у разі коли до складу потенційно небезпечного об'єкта за адміністративною ознакою входять дільниці, відділення або окремі установки з небезпечними речовинами, що знаходяться на відстані понад 500 метрів одна від одної, вони вважаються окремими потенційно небезпечними об'єктами (термін виконання -19.06.2020).
2. Провести роботу щодо виведення з експлуатації Аспіраційної установки АС-1 або виконати вимоги Правил, затверджених наказом Мінприроди № 52 (термін виконання - 19.06.2020).
3. На об'єкти ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кіровоградгаз» ГРП, ГГРП, ГГРПБ, ГРС, ШРП, ПГРК, ШГРП по Кіровоградській області (відповідно до переліку який додається до акту перевірки та розміщений на офіційному веб-сайті в мережі Інтернет за адресою: https://kirgas.com) оформити дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (свічки для стравлювання газу) (термін виконання -19.06.2020).
4. На територіях Маловисківського УЕГГ м. Мала Виска, Бобринецького УЕГГ м. Бобринець, Олександрівського УЕГГ смт. Олександрівка усунути порушення правил поводження з відходами (термін виконання - 19.04.2020).
5. На Маловисківському УЕГГм. Мала Виска, Олександрійському УЕГГ м. Олександрія, Маловисківському УЕГГ Новомиргородська дільниця м. Новомиргород, Маловисківському УЕГГ Новоархангедьська дільниця смт. Новоархангельськ, аварійно-диспетчерській службі м. Кропивницький, РТЦ м. Кропивницький, Лабораторії метрології ПРКВПРО м. Кропивницький, Бобринецькому УЕГГ м. Бобринець, Знам'янському УЕГГ м. Знам'янка усунути порушення правил ведення журналів обліку відходів та пакувальних матеріалів і тари за формою 1-ВТ (термін виконання - 05.04.2020).
6. На Маловисківському УЕГГ м. Мала Виска, Новомиргородська дільниця м. Новомиргород, Новоархангельська дільниця смт. Новоархангельськ, Олександрійському УЕГГ смт Олександрівка виконати Умови, які встановленні в дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, а саме: на всіх джерелах викидів Суб'єкт господарювання повинен встановити пристрої або устаткування для пробовідбору (включаючи устаткування для вводу даних або інше електронне устаткування). Все устаткування повинно забезпечувати безпечне функціонування всіх систем пробовідбору та моніторингу, та розробити Плани природоохоронних заходів та цільових показників (термін виконання - 19.06.2020).
7. На структурних підрозділах ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кіровоградгаз» на невраховані стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря отримати дозволи, а саме: - Маловисківське УЕГГ м. Мала Виска: котел опалювальний Stropuva 340 (40 кВт. твердопаливний) та 4 свічі від ємностей для зберігання зрідженого газу; - РТЦ м. Кропивницький: газовий пальник з інфрачервоними променями «ZENIT», свіча регулятора тиску; - Олександрівське УЕГГ смт Олександрівка: котли опалювальні КС-50 2 шт., паливом яких є природний газ, та механічна майстерня (станок токарний 1 А62, станок заточний ТПІН-40, станок свердлильний); Олександрійське УЕГГ м. Олександрія: котел опалювальний АОГВ-80 (термін виконання - 19.06.2020).
8. Провести достовірно інвентаризацію відходів та розрахувати показник загального утворення відходів (Пзув) по ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кіровоградгаз» (термін виконання - 19.05.2020).
9. На Бобринецькому УЕГГ Компаніївська дільниця смт. Комнаніївка укласти договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів (термін виконання - 05.04.2020).
10. На Долинській УЕГГ м. Долинська провести виробничий контроль за охороною атмосферного повітря в процесі господарської та іншої діяльності які здійснюється інструментально-лабораторними вимірюваннями параметрів викидів забруднюючих речовин (термін виконання - 05.04.2020).
11. На територіях Долинської УЕГГ м. Долинська та Світловодського УЕГГ Онуфріївська дільниця смт. Онуфріївка усунути змішування ресурсноцінних видів відходів (термін виконання -05.04.2020).
Позивач вимоги припису не виконав, натомість звернувся до суду з даним позовом.
Надіючи оцінку спірним правовідносинам суд дійшов наступних висновків.
Дослідивши позовну заяву та докази надані позивачем, судом встановлено, що із тексту та зі змісту позову вбачається, що відкрите акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кіровоградгаз" оскаржує та наводить аргументи щодо протиправності лише пункту 1 та 3 Припису від 19 березня 2020 № 27.
Враховуючи, що позивачем жодним чином не обґрунтовує неправомірність пунктів 2, 4-11 припису Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області від 19 березня 2020 року № 27, суд приходить до висновку про відсутність підстав для їх скасування.
Щодо вимог, зазначених у пунктах 1 та 3 припису №27, суд зазначає наступне.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України «Про охорону атмосферного повітря».
Згідно з ст. 28 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, а також іншими органами виконавчої влади.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:
здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;
вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;
забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;
здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;
заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;
забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;
забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;
використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;
здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;
своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.
Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п'ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування з урахуванням особливостей екологічної ситуації регіону, населеного пункту можуть додатково встановлювати перелік забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території.
За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування, у разі перевищення нормативів екологічної безпеки, на відповідній території затверджують відповідно до закону програми оздоровлення атмосферного повітря, здійснюють заходи щодо зменшення забруднення атмосферного повітря.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп.
Строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - сім років, об'єкт якого належить до другої групи, - десять років, об'єкт якого належить до третьої групи, - необмежений.
Перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови: неперевищення протягом строку їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки; неперевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.
У разі зміни параметрів джерел викидів, їх кількості, кількісного та якісного складу забруднюючих речовин, заходів із зниження їх кількості до зазначених дозволів вносяться зміни.
Якщо за результатами спостережень за станом атмосферного повітря або розрахунковими даними встановлено зони, де внаслідок причин об'єктивного характеру встановлено перевищення нормативів екологічної безпеки, приймається рішення про поетапне зниження викидів забруднюючих речовин підприємствами, установами, організаціями та громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності. Тривалість кожного етапу та необхідне зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин на кожному етапі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що в ході перевірки встановлено, що відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Кіровоградгаз" здійснює виробничу діяльність з розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи.
Під час проведення перевірки встановлено, що позивач здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на підставі дозволу від 19.05.2014 року № 3510136300-576 (термін дії дозволу - необмежений) (а.с.74-81).
На газопроводах встановлено технічне обладнання - газорозподільчий пункт (ГРП) та інше внаслідок експлуатації, обслуговування та ремонту якого здійснюються викиди забруднюючої речовини (метан) через стаціонарні джерела (свічі).
Відповідно до пояснень відповідача, на момент проведення перевірки позивачем не надано інформацію щодо наявних об'єктів Товариства по газопостачанню та газифікації «Кіровоградгаз» та відмовлено в обстеженні з метою встановлення їх точної кількості. Враховуючи вищевказане дану інформацію взято з офіційного веб-сайту в мережі Інтернет за адресою: https://kirgas.com.
Відповідно до інформації Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області (лист від 17.12.2019 № 503/55/110/03-2019) обсяги виробничо-технологічних втрат ВАТ «Кіровоградгаз» за січень - грудень 2018 року становлять 26 722,9 тис. м3, за січень - червень 2019 року 20 208,8 тис. м3 (а.с.70).
Судом встановлено, що відповідно до діючого дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 19.05.2014 року № 3510136300-576 внесенні джерела викидів відстань між якими становить більше 500 м., а саме: джерела викидів, які знаходяться в адміністративному приміщені (вулиця А. Тарковського, 67), ремонтно - транспортний цех (РТЦ) та газорозподільчий пункт (ГРП) (вулиця С. Сенчева, 42).
Згідно роздруківки програми Google Earth 7.1.2.2041 відстань між стаціонарними джерелами викидів які знаходяться за адресами: вулиця А. Тарковського, 67 та вулиця С. Сенчева, 42 становить 4043 м (а.с.73).
Суд не приймає до уваги доводи позивача, стосовно того, що газопроводи для постачання природного газу є одним об'єктом, незалежно від відстані між ними, з огляду на наступне.
Суд зазначає, що відповідно листа Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 08.11.2007 № 12052/11/10-07 - у разі коли відокремлені підрозділи знаходяться на відстані понад 500 метрів від основної території підприємства, суб'єкт господарювання отримує для кожного підрозділу дозвіл на викиди. У разі, коли відокремлені підрозділи розташовані в межах різних населених пунктів, суб'єкт господарювання отримує для кожного підрозділу окремий дозвіл на викиди (а.с.71-72).
Дані вимоги також, відповідно до пункту 3 припису, позивачу необхіно виконати та отримати дозволи на викиди відносно всіх об'єктів розташованих по області, які зазначені на веб-сайті Товариства https://kirgas.com.
До суду протягом усього строку розгляду даної адміністративної справи з боку позивача не надано доказів, які б підтвердили відсутність вищевказаних порушень.
Суд зазначає, що позивачем не наведено обґрунтованих доводів для спростування правомірності прийняття припису в цих частинах.
Зважаючи на що, суд приходить до висновку про правомірність пунктів 1 та 3 припису Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області від 19 березня 2020 року №27 та про відсутність підстав для їх скасування.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовна заява відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кіровоградгаз" до Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування припису не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволені позовних відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кіровоградгаз" (вул. Арсенія Тарковського, 67, м.Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 33655222) до Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (вул. В. Чміленка 84/37, м.Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 38037110) про визнання протиправним та скасування припису - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула