06 серпня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/959/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Першого відділу Державної виконавчої служби м. Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправною та скасування постанови,-
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд прийняти рішення, яким визнати протиправною та скасувати постанову ВП№62279665 від 11.06.2020 р. старшого державного виконавця Першого відділу Державної виконавчої служби м. Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Мухаєвої Оксани Маратівни про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання вимоги Головного управління ДПС у Чернівецькій області №11956-56 від 04.03.2020 р. в сумі 95123,90 гривень.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що не погоджується з постановою державного виконавця Першого відділу Державної виконавчої служби м. Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 11.06.2020 р. ВП№62279665, оскільки виконавчий документ №11956-56 від 04.03.2020 р. не надсилався і не був вручений позивачу. Крім того, позивач вказав, що наразі оскаржив в досудовому порядку вимоги Головного управління ДПС у Чернівецькій області №11956-56 від 04.03.2020 р. в сумі 95123,90 грн, а тому вважає, що вказаний виконавчий документ до закінчення процедури досудового оскарження вважається таким, що не набрав законної сили.
З вказаних підстав позивач вказав, що відкриття виконавчого провадження ВП№62279665 на підставі вимоги Головного управління ДПС у Чернівецькій області №11956-56 від 04.03.2020 р. є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідач у відзиві на позов вказав про безпідставність заявлених позовних вимог та зазначає, що до заяви про прийняття до примусового виконання вимоги №11956-56 від 04.03.2020 р. Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області додано підтвердження надсилання позивачу вказаного виконавчого документу 11.03.2020 р. рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Відповідач зазначає, що вказаний виконавчий документ 14.04.2020 р. повернувся до податкового органу з підстав закінчення терміну зберігання відправлення та надісланий на примусове виконання 12.05.2020 року. Крім того, відповідач вказав, що до повноважень державного виконавця не входить перевірка надсилання стягувачем боржнику будь-яких документів та їх отримання боржником.
З вказаних підстав, відповідач стверджував про правомірність прийнятої постанови ВП№62279665 від 11.06.2020 р. та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Рух справи у суді
Ухвалою суду від 10.07.2020 р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
04.03.2020 р. Головне управління ДПС у Чернівецькій області склало вимогу №11956-56 про сплату позивачем недоїмку з єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування в сумі 95123,90 гривень. У вказаній вимозі зазначено набрання чинності вимоги - 07.05.2020 року. (а.с. 49).
Вимога Головного управління ДПС у Чернівецькій області №11956-56 від 04.03.2020 р. була направлена ОСОБА_1 11.03.2020 р. рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою: вул. Ентузіастів, 5/ 111, АДРЕСА_1 . Вказаний рекомендований лист з повідомленням про вручення вимоги №11956-56 від 04.03.2020 р. повернувся до Головного управління ДПС у Чернівецькій області 14.04.2020 р. з відміткою пошти від 11.03.2020 р. - «за закінченням терміну зберігання». (а.с. 50-52).
12.05.2020 р. Головне управління ДПС у Чернівецькій області надіслало до Першого відділу Державної виконавчої служби м. Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) заяву про прийняття до примусового виконання вимоги №Ф-11956-56 від 04.03.2020 р. про стягнення ЄСВ з ОСОБА_1 . (а.с. 20).
11.06.2020 р. Першим відділом Державної виконавчої служби м. Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) відкрито виконавче провадження ВП№62279665 з примусового виконання вимоги Головного управління ДПС у Чернівецькій області №11956-56 від 04.03.2020 р. в сумі 95123,90 гривень. (а.с. 10).
Мотивувальна частина
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України від 02.06.2016 №1404-VIII “Про виконавче провадження” (далі - Закон №1404-VIII).
Статтею 1 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
У відповідності до ст. 2 Закону № 1404-VIII виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: 1) верховенства права; 2) обов'язковості виконання рішень; 3) законності; 4) диспозитивності; 5) справедливості, неупередженості та об'єктивності; 6) гласності та відкритості виконавчого провадження; 7) розумності строків виконавчого провадження; 8) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; 9) забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону №1404-VIII у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред'явлення рішення до виконання.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону №1404-VIII виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної сили (крім випадків, коли рішення у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання).
Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону №1404-VIII передбачає, що виконавець зобов'язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; 2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; 4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року N 2464-VI податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.
Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена за результатами документальної перевірки, надсилається (вручається) платнику в порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена з метою стягнення недоїмки з єдиного внеску у разі його несплати платником у визначені цим Законом строки, надсилається податковим органом платнику в паперовій та/або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до податкового органу вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це податкового органу, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску. Не підлягають оскарженню зобов'язання зі сплати єдиного внеску, самостійно визначені платником.
Згідно з положеннями ст. 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Судом встановлено, що Головне управління ДПС у Чернівецькій області 04.03.2020 р. склало вимогу №11956-56 про сплату позивачем недоїмку з єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування в сумі 95123,90 гривень. У вказаній вимозі податковим органом зазначено набрання чинності вимоги - 07.05.2020 року. Вказана вимога була направлена ОСОБА_1 11.03.2020 ІНФОРМАЦІЯ_1 . рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою: вул. Ентузіастів, 5/ 111, АДРЕСА_1 . Однак, рекомендований лист з повідомленням про вручення вимоги №11956-56 від 04.03.2020 р. повернувся до Головного управління ДПС у Чернівецькій області 14.04.2020 р. з відміткою пошти від 11.03.2020 р. - «за закінченням терміну зберігання».
Таким чином, судом встановлено, що Першим відділом Державної виконавчої служби м. Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) правомірно та у відповідності до вимог Закону №1404-VIII відкрито 11.06.2020 р. виконавче провадження ВП№62279665 з примусового виконання вимоги Головного управління ДПС у Чернівецькій області №11956-56 від 04.03.2020 р., яка на момент пред'явлення до примусового виконання набрала чинності.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з вимогами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведено суду правомірність дій та законність прийнятої постанови від 11.06.2020 р. про відкриття виконавчого провадження ВП№62279665. Водночас, доводи позивача щодо протиправності дій державного виконавця та відсутності підстав для відкриття виконавчого провадження ВП№62279665 не знайшли свого доказового підтвердження, оскільки виконавчий документ №11956-56 від 04.03.2020 р. та оскаржувана постанова були направлені на фактичну адресу ОСОБА_1 - АДРЕСА_2 .
При цьому, суд звертає увагу, що повернення стягувачу рекомендованого листа з виконавчим документом, який був направлений за фактичним місцезнаходженням боржника та повернений з незалежних причин, не є перешкодою для пред'явлення вказаного виконавчого документу до примусового виконання. Крім того, досудове оскарження вимоги №11956-56 від 04.03.2020 р. до податкового органу, не скасовує факт набрання вказаним виконавчим документом чинності та не може бути підставою для відмови у відкритті виконавчого провадження на підставі такого виконавчого документу. А тому, державний виконавець під час відкриття виконавчого провадження ВП№62279665 відповідно до вимог чинного законодавства.
З вказаних підстав суд відмовляє у задоволені позовних вимог.
Згідно з вимогами статей 132 - 143 КАС України суд не вирішує питання щодо розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 257 - 262, 287 Кодексу адміністративного судочинства України ,-
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Згідно статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
У відповідності до статей 287, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Найменування учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: Перший відділ Державної виконавчої служби м. Чернівці Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (вул. Руська, 183, м. Чернівці, 58023, код ЄДРПОУ 41659926);
третя особа: Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013, код ЄДРПОУ 393925513).
Суддя Т.М. Брезіна