Рішення від 07.08.2020 по справі 580/2490/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2020 року справа № 580/2490/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

08.07.2020 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000) (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправною дії відповідача, які полягають у виплаті позивачу лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 05 березня 2019 року;

- зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2108 року, з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позивач вказує, що всупереч вимог законодавства відповідач протиправно відтермінував виплату позивачу пенсії у повному обсязі та виплачував у вказаному періоді 75% її основного розміру.

Ухвалою суду від 09.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

27.04.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Стверджує, що не допустив порушення та звуження прав позивача, оскільки відтермінування виплати його перерахованої з 01.01.2018 пенсії відбулось на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (у редакції станом на час перерахунку позивачу пенсії) (далі - Постанова №103). Скасування цієї постанови рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 не впливає на розгляд цієї справи, оскільки алгоритм дій пенсійного органу під час виплати перерахованої пенсії не змінився. Крім того постановою КМУ від 14.08.2019 №804 постановлено, що виплата перерахованих з 01.01.2018 військовослужбовцям пенсій у 2019 році здійснюється у розмірі 75% суми підвищення. Також просить врахувати, що питання призначення, перерахунку та виплати пенсії є виключним дискреційним повноваженням відповідача.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Суд встановив, що на звернення позивача від 30.01.2020 щодо перерахунку та виплати йому пенсії з 01.01.2018 з урахуванням 100% підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, відповідач листом від 12.02.2020 №213-203/Ш-03/8-2300/20 повідомив позивача, що законодавчих підстав для такого перерахунку та виплати немає.

14.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням раніше виплачених сум з 05.03.2019 до 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Доказів відповіді на вказану заяву суду не надано.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Встановлення вищевказаним рішенням відповідача строків для виплати підвищення пенсії після її перерахунку у визначених відсоткових розмірах з 1 січня кожного наступного року свідчить, що відповідач у спірних правовідносинах допустив відтермінування позивачу виплати підвищеного після перерахунку розміру пенсії. Вказані дії суд вважає протиправними з таких підстав.

Статтею 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, яка набрала чинності з 1 березня 2018 року (далі - Постанова №704), пунктом 1 якої затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 1 Постанови №103 (у редакції станом на час перерахунку позивачу пенсії) (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.

Пунктом 2 Постанови №103) доручено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року до 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Суд врахував, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункти 1, 2 Постанови №103 були визнані протиправними та нечинними.

Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно з ч.1 ст.325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Оскільки пункти 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч.2 ст.265 КАС України, виплату позивачу 75% розміру перерахованої пенсії зі вказаного часу суд вважає неправомірною.

Аналогічні висновки викладені у поставної Верховного Суду від 06.08.2019 у справі №160/3586/19, які обов'язкові для врахування судами нижчих інстанцій на підставі ч.5 ст.242 КАС України.

Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” (далі - Постанова №804) установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Зазначена постанова набрала чинності 04 вересня 2019 року та станом на час вирішення цього спору є чинною.

Тому виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії протирічить нормативно-правовим актам лише в період з 05 березня 2019 року до 03 вересня 2019 року включно.

Отже, у спірних правовідносинах дії відповідача щодо виплати позивачу за період з 05.03.2019 до 03.09.2019 75% підвищення перерахованої з 01.01.2018 пенсії, замість 100% підвищення, є протиправними, а позовні вимоги обґрунтовані у вказаній частині.

Тому для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку зобов'язати відповідача в порядку, межах, спосіб та строки, визначені законодавством, здійснити з 05.03.2019 до 03.09.2019 нарахування та виплату позивачу пенсії з розрахунку 100% підвищення і виплатити позивачу різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за відповідний період.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і не надав доказів понесених судових витрат, відсутні підстави для їх розподілу.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії у період з 05.03.2019 до 03.09.2019 в розмірі 75% суми її підвищення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23, код ЄДРПОУ 21366538) в порядку, межах, спосіб та строки, визначені законодавством, здійснити у період з 05.03.2019 до 03.09.2019 нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії з розрахунку 100% підвищення і виплатити йому різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за відповідний період.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя О.А. Рідзель