Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
07 серпня 2020 р. Справа №520/3768/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Котеньов О.Г., розглянувши адміністративний позов та додані до нього документи Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, 61013, код ЄДРПОУ 38631015) до Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва (п/в Докучаєвське, Харківський район, Харківська область, 62483, код ЄДРПОУ 00493764) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва, в якому просить суд Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва за адресою: Докучаєвське-2, Харківський район, Харківська область, шляхом їх знеструмлення, опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання та зобов'язання припинити використання цих будівель до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами проведеної позапланової перевірки відповідача встановлено низку порушень вимог законодавства у сфері (з питань) техногенної та пожежної безпеки у Харківському національному аграрному університету ім. В.В. Докучаєва. Позивач зазначив, що за наявності таких порушень, до повного їх усунення, будівлі Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва за адресою Харківська область, Харківській район, с. Докучаєвське, у/м ХНАУ не можуть експлуатуватись, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Відповідач не скористався процесуальним правом надати відзив на адміністративний позов у строк, визначений судом. Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 30.03.2020 отримано за довіреністю 13.04.2020.
Відповідно до ч.1 ст.261 КАС України відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Частиною 3 Перехідних положень КАС України (в редакції, чинній з 02.04.2020 по 17.07.2020) встановлено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) процесуальні строки, у тому числі щодо подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, продовжуються на строк дії такого карантину.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” від 18.06.2020 № 731-IX визначено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.
Відповідачем не подано до суду будь-яких заяв чи клопотань щодо продовження процесуальних строків.
Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне
Судом встановлено, що за дорученням Прем'єр-міністра України від 11.12.2019 №44205/1/1-19, наказу від 13.12.2019 №301 "Про проведення позапланових перевірок об'єктів", посвідчення на проведення перевірки від 13.12.2019 №36 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області з 16.12.2019 по 20.12.2019 проведено позапланову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на території та будівлях Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва за адресою: Докучаєвське-2, Харківський район, Харківська область.
В останній день вказаного позапланового заходу державного нагляду (контролю) - 20.12.2019 керівництву Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва вручено акт №32, складений за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Відповідно до зазначеного Акту № 36, виявлено 103 недоліків у сфері техногенної та пожежної безпеки, а саме:
- відсутність систем протипожежного захисту у разі виникнення пожежі перешкоджає її швидкому виявленню та ліквідації, повідомленню про неї, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії її виконання: приміщення корпусу № 1 не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд, Системи протипожежного захисту", приміщення корпусу № 2 не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту", приміщення корпусу № 3 не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту ", приміщення корпусу № 4 не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5- 56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту", Приміщення корпусу № 5 не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту", приміщення корпусу № 6 не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБІІ В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту, Приміщення гуртожитку № 1 не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту", Приміщення гуртожитку № 2 не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту", приміщення гуртожитку № 3 не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБІН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту", приміщення гуртожитку № 4 не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту", приміщення гуртожитку № 5 не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд, Системи протипожежного захисту, приміщення гуртожитку № 6 не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту". Гаражі та споруди не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту";
- порушення щодо експлуатації електромереж, відсутність пристроїв блискавкозахисту, створює загрозу виникнення пожежі від дії теплових проявів електричної енергії та розрядів блискавки, що може призвести до загибелі і травмування людей: на перших поверхах гуртожитків та в приміщеннях охорони гуртожитків, в торгівельних ділянках, які розмішені в учбових корпусах експлуатуються тимчасові електромережі, в приміщеннях гуртожитків, торгівельних ділянках, які розмішені в учбових корпусах, електророзетки та вимикачі встановлені на горючі конструктивні елемент, без підкладання під них суцільного негорючою матеріалу що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра, не проведено заміру опору ізоляції і перевірки спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання, в приміщеннях гуртожитків (підвальні приміщення, фойє, коридори) світильники експлуатуються зі знятими ковпаками (розсіювачами), в приміщеннях гуртожитків (підвальні приміщення, фойє, коридори) світильники експлуатуються зі знятими ковпаками і розсіювачами), в приміщеннях гуртожитків (підвальні приміщення. фойє, коридори) світильники експлуатуються підвішеними безпосередньо на струмопровідні проводи, будівля корпусу № 1 не забезпечена захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд", під сценічною коробкою та в бібліотечному архіві допускається використання в пожежнонебезпечних зонах світильників з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків), в приміщенні корпусу № 1 під сценічною коробкою ізольований провід прокладено відкрито по горючим конструктивним елементам, який не відокремлений від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку проводу не менше ніж на 0,01 метра, будівля корпусу № 2 не забезпечена захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд", будівля корпусу № 3 не забезпечена захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд", будівля корпусу № 4 не забезпечена захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будників і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд", будівля корпусу № 4 не забезпечена захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд", будівля не забезпечена захистом від прямих попалиш, блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд, будівля корпусу № 5 не забезпечена захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 'Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд", будівля корпусу № 6 не забезпечена захистом від прямих попалиш, блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд", будівля гуртожитку № 1 не забезпечена захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд", На виході з гуртожитку № 1 ізольований провід прокладено відкрито по горючим конструктивним елементам, без відокремлення від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку проводу (кабелю) не менше ніж на 0.01 метра, в приміщенні гуртожитку № 1 в холі, приміщення охорони електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлено на горючі основи (конструкції), з'єднання, відгалуження га окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачі, будівля гуртожитку № 2 не забезпечена захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будників і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд, в холі гуртожитку № 2, приміщенні охорони електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші побідні апарати встановлено на горючі основи (конструкції), без підкладання під них суцільно негорючого матеріалу, що виступає за габаритами не менше ніж на 0,01 метра, з'єднання, відгалуження га окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, будівля гуртожитку № 3 не забезпечена захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будників і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд", в холі гуртожитку № 3 та приміщенні охорони електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлено на горючі основи (конструкції) без підкладання під них суцільно негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата неменше ніж на 0,01 метра, з'єднання. відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, будівля гуртожитку № 4 не забезпечена захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд", електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлено на горючі основи (конструкції) без підкладання під них суцільно негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата неменше ніж на 0,01 метра, з'єднання. відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, будівля гуртожитку № 5 не забезпечена захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнаним будинків і споруд. Улаштування блискавкозахпсту будівель і споруд", електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлено на горючі основи (конструкції) без підкладання під них суцільно негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата неменше ніж на 0,01 метра , з'єднання. відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, будівля гуртожитку № 6 не забезпечена захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до ВИМОГ ДСТУ Б Б.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд", електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлено на горючі основи (конструкції) без підкладання під них суцільно негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата неменше ніж на 0,01 метра, гаражі та споруди не забезпеченні захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд";
- відсутність та неготовність до роботи зовнішнього та внутрішнього протипожежного водопостачання, а також первинних засобів пожежогасіння не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей: керівником об'єкту не забезпечено утримання засобів протипожежного захист) у справному стані (вогнегасники розмішено без розпилювачів), керівником об'єкту не забезпечено 100% технічне обслуговування вогнегасників, кран-комплектине укомплектовані пожежними рукавами однакового з ним діаметра та ствола, не проведено технічне обслуговування і перевірку на працездатність пожежних кран-комплектів шляхом пуску води, в корпусі № 1 кран-комплектине укомплектовані пожежними рукавами однакового з ним діаметра та етилами, приміщення корпусу № 1 не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: (вогнегасниками) згідно норм належності, в корпусі № 2 кран-комплектине укомплектовані пожежними рукавами однакового з ним діаметра та ствола, приміщення корпусу № 2 не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: (вогнегасниками) згідно норм належності, в корпусі № 3 кран-комплектине укомплектовані пожежними рукавами однакового з ним діаметра та ствола, приміщення корпусу № 3 не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: (вогнегасниками) згідно норм належності, в корпусі № 4 кран-комплектине укомплектовані пожежними рукавами однакового з ним діаметра та ствола, приміщення корпусу № 4 не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: (вогнегасниками) згідно норм належності, в корпусі № 5 кран-комплектине укомплектовані пожежними рукавами однакового з ним діаметра та ствола, приміщення корпусу № 5 не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: (вогнегасниками) згідно норм належності, приміщення корпусу № 6 не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: (вогнегасниками) згідно норм належності, приміщення гуртожитку № 1 не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: (вогнегасниками) згідно норм належності, приміщення гуртожитку АДРЕСА_1 не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: (вогнегасниками) згідно норм належності, приміщення гуртожитку АДРЕСА_2 не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: (вогнегасниками) згідно норм належності, приміщення гуртожитку № АДРЕСА_3 не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: (вогнегасниками) згідно норм належності, приміщення гуртожитку АДРЕСА_4 не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: (вогнегасниками) згідно норм належності, приміщення гуртожитку № 6 не забезпечено первинними засобами пожежогасіння: (вогнегасниками) згідно норм належності, гаражі та споруди не забезпеченні первинними засобами пожежогасіння: (вогнегасниками) згідно норм належності;
- невідповідність евакуаційних шляхів (їх конструкторів та плануванні рішення), перешкоджає вільній евакуації людей з приміщень під час виникнення пожежі, на вікнах приміщень учбових корпусів встановлені грати, які не розкриваються, не розсуваються та не знімаються, у приміщенні корпусу № 1 актової зали, опорядження (облицювання) стін виконано з матеріалів з невизначеними показниками пожежної небезпеки, евакуаційні виходи з актового заду не забезпечено світловими покажчиками «ВИХІД», відсутні пристрої для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів навчального корпусу № 2, пристрої для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів навчального корпусу № 3, відсутні пристрої для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів навчального корпусу № 4, відсутні пристрої для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів навчального корпусу № 5, в коридорі корпусу № 6 на шляхах евакуації опорядження (облицювання) стін виконано з матеріалів з невизначеними показниками пожежної небезпеки, відсутні пристрої для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів навчального корпусу № 6, в гуртожитку № 1 на шляхах евакуації (фойє та вихід з гуртожитку) опорядження (облицювання) виконано з матеріалів з невизначеними показниками щодо пожежної небезпеки, відсутні двері до сходових кліток гуртожитку № 1, сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням, у гуртожитку № 2 на шляхах евакуації (фойє та вихід з гуртожитку) опорядження (облицювання) стін виконано з матеріалів з невизначеними показниками щодо пожежної небезпеки, відсутні двері до сходових кліток гуртожитку № 2, сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням, в підвальному приміщенні допускається складування горючих матеріалів, без забезпечення ізольованого входу до них від загальних евакуаційних сходових кліток, на шляхах евакуації (фойє та вихід з гуртожитку № 3) опорядження (облицювання) стін виконано з матеріалів з невизначеними показниками щодо пожежної небезпеки, відсутні двері до сходових кліток гуртожитку № 3, сходові клітки, внутрішні відкриті га зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням, в підвальному приміщенні допускається складування горючих матеріалів, без забезпечення ізольованого входу до них від загальних евакуаційних сходових кліток, на шляхах евакуації (фойє га вихід з гуртожитку № 4) опорядження (облицювання) стіп виконано з матеріалів з невизначеними показниками щодо пожежної небезпеки, відсутні двері до сходових кліток гуртожитку № 4, сходові клики. внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням, двері зі сходової клітини на перший поверх відчиняються не в напрямку виходу з будівлі, в підвальному приміщенні допускається складування горючих матеріалів, без забезпечення ізольованого входу зо них від загальних евакуаційних сходових кліток, відсутні двері до сходових кліток гуртожитку № 5, сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи га інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням, на шляхах евакуації (фойє га вихід з гуртожитку № 6) опорядження (облицювання) стін виконано з матеріалів з невизначеними показниками щодо пожежної небезпеки, відсутні двері до сходових кліток гуртожитку № 6, сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи га інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням;
- порушення щодо зберігання та несвоєчасного очищення території від сміття, відходів виробництва створює перешкоди під час евакуації людей та гасінні пожежі, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню полум'я: в приміщенні гуртожитку № 2 електрощитової засмічено та захаращено сторонніми предметами, в приміщенні гуртожитку АДРЕСА_5 3 електрощитової засмічено та захаращено сторонніми предметами, в приміщенні гуртожитку АДРЕСА_5 4 електрощитової засмічено та захаращено сторонніми предметами;
- відсутність протипожежних перешкод не дозволить обмежити розповсюдження полум'я та токсичних продуктів горіння до інших приміщень, чим створюється загроза безпеці людей, які в них перебувають , а також створюються перешкоди під час гасіння пожежі працівниками об'єкту та підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій: приміщення корпусу № 1 бібліотечного архіву не відокремлено віл коридору протипожежними перешкодами (протипожежними дверима);
- невідповідність конструктивних елементів протипожежними вимогам, відсутність їх вогнезахисної обробітки створює перешкоди під час евакуації людей та гасінні пожежі, а також сприяє інтенсивному розповсюдженню полум'я, оскільки вони не мають нормативно встановлених меж вогнестійкості та меж поширення вогню по ним : не здійснена перевірка в корпусі №1 стану вогнезахненого просочення дерев'яних елементів сцени актової зали;
- відсутність або неможливість підїзду та проходу до будівель, споруд, пожежних водо джерел створює перешкоди під час евакуації людей та гасіння пожежі: не забезпечено вільного пересування автомобільними дорогами, проїздами й проходами до будівель, споруд, пожежних вододжерел. які знаходяться у дворі учбових корпусів.
Акт підписано проректором Ющук Д.Д. без зауважень та отримано примірник акта.
До суду не надано доказів оскарження вказаного акту.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.
Частиною 4 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (надалі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно з п. 4 Розділу І Правил пожежної безпеки в Україні пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про пожежну безпеку" забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ та організацій покладається на їх керівників і уповноважених ними осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором.
Згідно з ч.7 ст.7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Частиною 4 статті 4 Закону №877-V визначено, що виключно законами встановлюються вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності.
Відповідно до пунктів 1, 4 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами та нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Згідно з ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Згідно з підпунктом 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною 2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Отже, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має звернутися до суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Судом встановлено, що перевірка відповідача проводилась у відповідності до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” та розпорядження Кабінету Міністрів України №643-р від 20.09.2017 “Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.
Згідно з пунктом 24 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб'єкті господарювання на ній або водному об'єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров'ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об'єкті, провадження на ній господарської діяльності.
Відповідно до вимог пункту 3.1 Національного класифікатору ДК 019:2010 "Класифікатор надзвичайних ситуацій", затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 року №457 (далі - Класифікатор) "Надзвичайна ситуація - порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об'єкті на ній або на водному об'єкті, спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом чи іншою небезпечною подією, зокрема епідемією, епізоотією, епіфітотією, пожежею, що призвело (може призвести) до виникнення великої кількості постраждалих, загрози життю та здоров'ю людей, їх загибелі, значних матеріальних утрат, а також до неможливості проживання населення на території чи об'єкті, ведення там господарської діяльності".
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України аварія - небезпечна подія техногенного характеру, що спричинила ураження, травмування населення або створює на окремій території чи території суб'єкта господарювання загрозу життю або здоров'ю населення та призводить до руйнування будівель, споруд, обладнання і транспортних засобів, порушення виробничого або транспортного процесу чи спричиняє наднормативні, аварійні викиди забруднюючих речовин та інший шкідливий вплив на навколишнє природне середовище.
Згідно з приписами пункту 25 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечна подія - подія, у тому числі катастрофа, аварія, пожежа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, епіфітотія, яка за своїми наслідками становить загрозу життю або здоров'ю населення чи призводить до завдання матеріальних збитків.
Також розділом 4 Класифікатору встановлено, що надзвичайна ситуація техногенного характеру - це порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об'єкті на ній або на водному об'єкті унаслідок транспортної аварії (катастрофи), пожежі, вибуху, аварії з викиданням (загрозою викидання) небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин, раптового руйнування споруд; аварії в електроенергетичних системах, системах життєзабезпечення, системах телекомунікацій, на очисних спорудах, у системах нафтогазового промислового комплексу, гідродинамічних аварій тощо.
Відповідно до визначення ДСТУ 2272-06 "Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять" небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, утравмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
Відповідно до пункту 43 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.
Згідно з вимогами пункту 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що пожежі відносяться до надзвичайних ситуацій, а загроза життю та здоров'ю людей виникає не лише при наявності порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що безпосередньо можуть до неї призвести, але й за наявності інших порушень по нездійсненню заходів щодо захисту людей від шкідливого впливу небезпечних чинників при вже виниклій пожежі або підвищують ризик розвитку пожеж.
Виявлені порушення створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей (як персоналу об'єкту, так й іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі), а саме неготовність до роботи системи протипожежного захисту у разі виникнення пожежі, перешкоджає її швидкому виявленню та ліквідації, повідомленню про неї, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії її виникнення.
Відповідно до ч.2 ст.17 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту здійснює прогнозування спільно із центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику та здійснює районування території України щодо ризику виникнення надзвичайних ситуацій.
Приписами пункту 4 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1052 від 16.12.2015, встановлено, що ДСНС відповідно до покладених на неї завдань зокрема здійснює разом із центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями прогнозування імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику та здійснює районування території України щодо ризику виникнення надзвичайних ситуацій.
Отже, позивач у даній справі є органом, який здійснює прогнозування імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику та здійснює районування підвідомчій йому території щодо ризику виникнення надзвичайних ситуацій.
Відповідно до норм ст.3 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) здійснюється, зокрема, за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.
З огляду на відсутність в матеріалах справи доказів, які свідчать про те, що відповідачем усунуті порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, зафіксовані у акті перевірки у повному обсязі, суд вважає, що наявні підстави для зупинення експлуатації будівлі Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва за адресою: Докучаєвське-2, Харківський район, Харківська область, шляхом їх знеструмлення, опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання та зобов'язання припинити використання цих будівель до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та задоволення позову у повному обсязі.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 5-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, 61013, код ЄДРПОУ 38631015) до Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва (п/в Докучаєвське, Харківський район, Харківська область, 62483, код ЄДРПОУ 00493764) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва за адресою: Докучаєвське-2, Харківський район, Харківська область, шляхом їх знеструмлення, опечатування пристроїв відключення джерел електропостачання та зобов'язання припинити використання цих будівель до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 07 серпня 2020 року.
Суддя О.Г. Котеньов