Ухвала від 05.08.2020 по справі 380/6131/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/6131/20

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

05 серпня 2020 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кравців О.Р. одержав матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій ОК «Захід» Міністерства оборони України (в/ч НОМЕР_1 ), Управління персоналу штабу Сухопутних військ Збройних Сил України (в/ч НОМЕР_2 ), військової частини Міністерства оборони України НОМЕР_3 (п.п. В00259), Львівського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України, Городоцького районного військового комісаріату Львівської області Міністерства оборони України, про визнання протиправною бездіяльності, рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Міністерства оборони України, Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій ОК «Захід» Міністерства оборони України (в/ч НОМЕР_1 ), Управління персоналу штабу Сухопутних військ Збройних Сил України (в/ч НОМЕР_2 ), військової частини Міністерства оборони України НОМЕР_3 (п.п. В00259), Львівського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України, Городоцького районного військового комісаріату Львівської області Міністерства оборони України, в якій просить суд:

- визнати бездіяльність відповідачів щодо оформлення, подання та розгляду відповідних належних документів, зокрема у визначені строки, для визнання за позивачем статусу «Учасника бойових дій» та видачі відповідного посвідчення - протиправною;

- визнати рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій ОК «Захід» Міністерства оборони України (в/ч НОМЕР_1 ) щодо повернення документів на доопрацювання до ІНФОРМАЦІЯ_1 - безпідставним та незаконним;

- зобов'язати Львівський обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України негайно направити весь належний відповідний пакет документів, а Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій ОК «Захід» Міністерства оборони України (в/ч НОМЕР_1 ) - негайно по отриманні документі, розглянути їх та прийняти відповідне рішення щодо визнання за позивачем статусу учасника бойових дій та видачі відповідного посвідчення.

Згідно з п. 8 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.

Відповідно до вимог ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:

- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;

- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);

- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Частиною 2 цієї статті визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Частиною 2 ст. 160 КАС України визначено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Згідно з ч. 1 ст. 168 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді.

Частиною 8 ст. 18 КАС України передбачено, що особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.

Статтею 44 КАС України визначено права та обов'язки учасників справи.

Згідно з ч.ч. 7, 8, 10 ст. 44 КАС України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).

Судом встановлено, що позовна заява надіслана позивачем до суду в електронній формі засобами електронної пошти та не скріплена електронним цифровим підписом (ЕЦП) ОСОБА_1 , а містить лише відскановану копію підпису позивача.

У матеріалах справи відсутній будь-який документ, відповідно до якого можливо б було встановити дійсність такого підпису чи дійсність волевиявлення ОСОБА_1 на подання цього позову.

Основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів встановлює Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг».

Згідно зі ст. 6 Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг» для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа. Відносини, пов'язані з використанням удосконалених та кваліфікованих електронних підписів, регулюються Законом України "Про електронні довірчі послуги".

Статтею 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» встановлено, що оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги».

За визначеннями, наведеними у підпунктах 14, 16 п. 1 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 №30, електронний документ (далі - ЕД) - оригінал електронного документу з обов'язковими реквізитами, що надають йому юридичної сили, в тому числі з електронним цифровим підписом автора; електронний цифровий підпис (далі - ЕЦП) - електронний цифровий підпис в форматі, що забезпечує можливість встановлення дійсності підпису у довгостроковому періоді (після закінчення строку чинності сертифіката), визначеному відповідно до вимог законодавства. ЕЦП використовується в АСДС для підписання та погодження (візування) інформаційних ресурсів в цілому або фіксування певних дій з ними (внесення зауважень, пропозицій, погодження частини тексту тощо).

З огляду на наведене суд зазначає, що відсутність електронного цифрового підпису на електронному документі свідчить, що такий документ не підписаний у визначений законом спосіб.

Відтак позовна заява ОСОБА_1 , яка подана до суду засобами електронного зв'язку (через електронну пошту) без накладення електронного цифрового підпису позивача є непідписаною.

Згідно з п. 3 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає поверненню з підстав, визначених п. 3 ч. 4 ст. 169 КАС України.

Окрім того суд звертає увагу, що надсилання у встановленому порядку процесуальних документів в електронному вигляді передбачає використання сервісу «Електронний суд», розміщеному за посиланням https://cabinet.court.gov.ua/login, за умови попередньої реєстрації офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) та з обов'язковим використанням такою особою власного електронного підпису.

Таким чином альтернативою звернення учасників справи до суду із позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, є звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов'язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи та подання такого документу через Електронний кабінет.

Аналогічна правова позиція міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 06.08.2019 у справі № 2340/4648/18, від 22.08.2019 у справі №520/20958/18.

Керуючись ст.ст. 169, 243, 248, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій ОК «Захід» Міністерства оборони України (в/ч НОМЕР_1 ), Управління персоналу штабу Сухопутних військ Збройних Сил України (в/ч НОМЕР_2 ), військової частини Міністерства оборони України НОМЕР_3 (п.п. В00259), Львівського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України, Городоцького районного військового комісаріату Львівської області Міністерства оборони України, про визнання протиправною бездіяльності, рішення, зобов'язання вчинити дії, - повернути позивачу.

2. Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із доданими до неї документами, не пізніше наступного дня після її постановлення.

3. Роз'яснити позивачу, що згідно з ч. 8 ст. 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала про повернення позовної заяви набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала про повернення позовної заяви може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги через Львівський окружний адміністративний суд у п'ятнадцятиденний строк з дати підписання ухвали до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI “Прикінцевих положень” Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Кравців О.Р.