Іменем України
06 серпня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2482/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання виплатити індексацію грошового забезпечення,-
30 червня 2020 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання виплатити індексацію грошового забезпечення.
Позов обґрунтовано тим, що з 05.08.2001 по 06.11.2015 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України (Біловодський РВ УМВС України в Луганській області та Міловський РВ УМВС України в Луганській області). З 07.11.2015 по 24.01.2020 позивач проходив службу в Національній поліції України (Біловодський ВП ГУНП в Луганській області та Міловський ВП ГУНП в Луганській області). Наказом начальника ГУНП України у Луганській області від 23.01.2020 № 52 о/с позивача було звільнено, з 24.01.2020, зі служби в поліції на підставі п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» за власним бажанням. Позивач вважає, що станом на день звільнення відповідач не провів з ним всіх необхідних розрахунків, а саме не виплатив індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 01.12.2017.
На підставі вищевикладеного позивач просить суд:
- визнати бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо не виплати індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 01.12.2017;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 01.12.2017.
Ухвалою суду від 06.07.2020 відкрито провадження у даній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
17 липня 2020 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 27-31), в якому зазначено, що Порядок № 1078 в редакції, яка діяла до набрання чинності постанови КМУ № 782, взагалі не передбачав індексацію грошового забезпечення поліцейських, а тому бюджетні асигнування на ці виплати не надходили, а кошторис на сплату грошового забезпечення такі виплати не передбачав. У грудні 2017 року для виплати грошового забезпечення поліцейським ГУНП в Луганській області, розпорядником бюджетних коштів другого рівня - НП України, було додатково направлено кошти для виплати індексації за листопад - грудень 2017 року.
Згідно довідки УФЗБО ГУНП в Луганській області від 16.07.2020 № 562/111/22-2020 індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 була здійснена у листопаді 373,85 грн., а у грудні 2017 року - 458,12 грн.
На підставі викладеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області в період з 07.11.2015 по 24.01.2020 на посаді старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції Міловського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області (а.с. 13).
Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Луганській області від 23.01.2020 №52 о/с ОСОБА_1 звільнено з 24.01.2020 зі служби в поліції на підставі п. 7 ч.1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» - за власним бажанням, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 18 років 05 місяців 18 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 10 років 05 місяців 06 днів, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати складає: 18 років, встановивши відсоток премії за січень 2020 року 51,02% (а.с. 14).
14 квітня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Луганській області із запитом, в якому просив здійснити йому виплату заборгованості по індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 24.01.2020 (а.с. 15).
Листом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 08.05.2020 № 553/1/111/22-2020 відповідач надав довідку від 08.05.2020 № 357/111/22-2020 про нараховану та виплачену суму індексації грошового забезпечення за період служби з 07.11.2015 по 24.01.2020 (а.с. 16).
Згідно довідки від 16.07.2020 № 562/111/22-2020 ОСОБА_1 з 07 листопада 2015 року по жовтень 2017 року індексація не була нарахована та сплачена, за листопад 2017 року сплачено 373,85 грн, за грудень 2017 року 458,12 грн (а.с. 31).
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 5 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення"
Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Згідно абз. 4 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Приписи ч. 6 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначають, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
За правилами ч. 1 ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (з 01.01.2016 - 103 відсотка).
Відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Держстату України (http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2015/ct/is_c/isc_u/isc2015m_u.htm) у листопаді 2015 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 101 відсоток та складала 102 відсотка.
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Згідно ч. 2 ст. 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, з урахуванням змін внесених постановою КМ України від 18.10.2017 № 782.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
За змістом п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.
З вищевикладених норм та з урахуванням виплаченої позивачу індексації за листопад 2017 року - грудень 2017 року вбачається, що позивач має право на індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 30.10.2017.
В контексті наведеного, суд відхиляє посилання представника відповідача на відсутність норми щодо індексації грошового забезпечення поліцейських у Порядку № 1078 в редакції, яка діяла до набрання чинності постанови КМУ № 782, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України "Про Національну поліцію" та Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Більш того, в силу положень ч. 2 ст. 8 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Суд зазначає, що позивача звільнено від сплати судового збору на підставі пункту 13 статті 5 Закону України «Про судовий збір», як учасника бойових дій, а тому позивачем за подання даної позовної заяви судовий збір не сплачено.
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З аналізу наведеної норми вбачається, що у разі часткового задоволення позову всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті покладаються на обидві сторони, а оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, незалежно від наявності у позивача пільг щодо сплати судового збору.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, та з огляду на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на момент подання позовної заяви, суд дійшов висновку щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 420,40 грн.
Керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання виплатити індексацію грошового забезпечення - задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо не виплати ОСОБА_1 , індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 30.10.2017.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість по індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 30.10.2017.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Луганській області (ідентифікаційний код: 40108845, місцезнаходження: 93406, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Вілєсова, будинок 1) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 420,40 грн (чотириста двадцять гривень 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя О.В. Ірметова