Рішення від 05.08.2020 по справі 640/9614/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2020 року м. Київ № 640/9614/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Балась Т.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Кривий Ріг Цемент» до Державної служби геології та надр України за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «Ферромет1» про визнання протиправними дій (рішення) та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Приватне акціонерне товариство «Кривий Ріг Цемент» (далі - позивач або ПАТ «Кривий Ріг Цемент») з позовом до Державної служби геології та надр України (далі - відповідач) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «Ферромет1» (далі - третя особа або ТОВ «Ферромет1»), у якому позивач просить суд:

- визнати дії (рішення) Державної служби геології та надр України, що полягають у поверненні заяви з доданими до неї документами Приватного акціонерного товариства «Кривий Ріг Цемент» вхідний № 96/28-03/пр від 26.11.2019 протиправними;

- зобов'язати Державну службу геології та надр України розглянути заяву на отримання спеціального дозволу на користування надрами за результатами продажу на аукціоні з доданими до неї документами Приватного акціонерного товариства «Кривий Ріг Цемент» вхідний № 96/28-03/пр від 26.11.2019 та вчинити дії передбачені постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту із запровадження проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами шляхом електронних торгів» від 17 жовтня 2018 року № 848.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою на отримання спеціального дозволу на користування надрами за результатами продажу на аукціоні, у якій просив виставити на аукціон спеціальний дозвіл на користування надрами Мар'янського родовища, розташованого в Апостолівському районі Дніпропетровської області. Проте, на думку позивачу, відповідач протиправно повернув позивачу пакет документів без призначення аукціону. Позивач вважає, що посилання відповідача на ту обставину, що позивач мав самостійно за власні кошти отримати геологічну інформацію не відповідає дійсності, оскільки така інформація може міститися в публічному доступі.

Відповідач позов не визнав, у відзиві на позовну заяву зазначає, що повертаючи заява позивача з доданими до неї документами Держгеонадр України діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України з метою недопущення протиправних дій у сфері надрокористування, в інтересах права власності Українського народу.

Позивач надав відповідь на відзив, у якому вказує на те, що жодним нормативно-правовим актом, що регулює дані відносини не передбачено право відповідача повертати заяву. Натомість, згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозвіл на користування надрами» відповідач має право виключно прийняти рішення про погодження або про відмову в надання дозволу.

Третя особа скористалась правом надати пояснення по суті спору, у яких зазначає, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 08.11.2019 у справі № 280/4380/19, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.02.2020 зобов'язано Державну службу геології та надр України надати ТОВ «Ферромет1» спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобутку корисних копалин без аукціону ділянки Центральна (північна і південні частини) Мар'янського родовища у Апостолівському районі Дніпропетровської області.

Поряд з цим, третя особа звертає увагу суду на те, що заява позивача до Держгеонадр не відповідає фактичній ситуації, позаяк із об'єкта надрокористування, дозвіл на яких хоче виставити на аукціон позивач, у 2017 році було виділено частину запасів вапняку в окремий об'єкт надрокористування.

З урахуванням викладеного, третя особа вважає, що відповідач правомірно не виставляє на аукціон дозвіл на родовище надр, про що клопоче позивач, оскільки пріоритетне право на використання частини цього родовище надано ТОВ «Фарромет1», що підтверджується наведеним вище рішенням суду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.05.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі №640/9614/20 та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) учасників справи та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «Кривий Ріг Цемент».

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні учасники справи не звертались.

Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання; якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

26.11.2019 ПАТ «Кривий Ріг Цемент» звернулося до Державної служби геології та надр України з заявою на отримання спеціального дозволу на користування надрами за результатами продажу на аукціоні, у якій позивач просив виставити на аукціон спеціальний дозвіл на користування надрами Мар'янського родовища, розташованого в Апостолівському районі Дніпропетровської області (а.с.8).

Листом від 22.01.2020 № 1191/01/16-20 «Щодо повернення заяви» Державна служба геології та надр України повідомила позивачу, що відповідно до абз. 4 п. 3 Порядку розпорядження геологічною інформацією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2018 № 939 (далі - Порядок № 939), геологічна інформація, створена (придбана) за власні кошти юридичних та фізичних осіб, є їх власністю. Власник геологічної інформації повідомляє Держгеонадрам про її створення, придбання, передачу ним права власності на геологічну інформацію чи права користування нею у порядку, встановленому пунктом. 4 цього порядку.

У листі зазначено, що Південна і північна частини Центральної ділянки Мар'янського родовища вапняків розташовані в межах ділянок «Північний кар'єр» і «Південний кар'єр» Мар'янського родовища, запаси яких затверджені ДКЗ України (протокол від 30.04.2013 №2910), за результатами робіт, виконаних за власні кошти іншого суб'єкта господарювання.

Крім цього, за власні кошти іншого суб'єкта господарювання проведено попередню геолого-економічну оцінку ділянки Центральна (південна і північна частини) Мар 'янського родовища вапняків (запаси апробовані ДКЗ - протокол віє) 13.06.2017р. №3964) та геолого- економічне обґрунтування виділення ділянки Центральна (південна і північна частини) Мар'янського родовища вапняків (запаси апробовані ДКЗ України - протокол від 25.10.2019 №4945).

Ураховуючи викладене, Державна служба геології та надр України повертає заяву з доданими до неї документами (а.с.18).

Не погоджуючись з вказаним рішенням та діями відповідача щодо повернення заяви позивача з доданими до неї документами, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Положення №1174), центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується на реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр є Держгеонадра України, який здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 4 Положення №1174, встановлено, що Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами).

Відповідно до статті 14 Кодексу України про надра від 27 липня 1994 року №132/94-ВР (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Кодекс України про надра) надра надаються у користування для: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; задоволення інших потреб.

Статтею 16 Кодексу України про надра передбачено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

30 травня 2011 року постановою Кабінету Міністрів України № 615 затверджено Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - Порядок № 615, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 2 Порядку № 615 дозволи надаються Держгеонадр переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.

Відповідно до підпункту 1 пункту 8 Порядку № 615 без проведення аукціону дозвіл надається у разі видобування корисних копалин, якщо заявник за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено ДКЗ, та подав документи на отримання спеціального дозволу не пізніше ніж протягом трьох років після затвердження запасів, а також видобування корисних копалин (для нафтогазоносних надр на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію в ДКЗ за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин у ДКЗ протягом трьох років, а в межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України - десяти років з моменту надання дозволу.

Механізм продажу на аукціоні спеціального дозволу на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони врегульований Порядком проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 594 (далі - Порядок № 594, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 594 учасниками аукціону є організатор аукціону, аукціонний комітет, покупці.

Організатором аукціону є Держгеонадра, а щодо видобування корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим - Рада міністрів Автономної Республіки Крим.

Пунктом 4 Порядку № 594 установлено, що загальне керівництво та контроль за дотриманням умов проведення аукціонів здійснює аукціонний комітет.

Організатор аукціону затверджує положення про аукціонний комітет, його склад, типові форми аукціонних документів, протокол проведення аукціону, визначає правила поведінки покупців і осіб, присутніх на торгах, під час проведення аукціону, дату, час і місце його проведення.

Склад аукціонного комітету затверджується за погодженням з Мінприроди.

Примірний договір купівлі-продажу дозволу затверджується організатором аукціону.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 594 юридичні особи та фізичні особи - підприємці можуть подавати заяви для виставлення дозволу на користування ділянкою надр на аукціон, які підлягають обов'язковому розгляду організатором аукціону.

У такому разі фізична особа - підприємець або юридична особа пропонує також відповідну програму робіт.

Протягом 10 робочих днів з дня одержання заяв організатором приймається рішення про початок підготовки ділянки надр до аукціону чи про відмову у проведенні такої підготовки. У разі відмови зазначається обґрунтування з посиланням на вимоги законодавства.

Інформація про прийняте рішення протягом трьох робочих днів повідомляється ініціатору та розміщується на офіційному веб-сайті організатора аукціону.

Організатор аукціону готує з урахуванням заяв, поданих юридичними особами та фізичними особами - підприємцями, пропозиції щодо визначення переліку ділянок надр, дозволи на користування якими виставляються на аукціон, та разом з програмами робіт погоджує їх (крім ділянок надр на території континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони) з:

Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською та Севастопольською міськими радами - стосовно користування ділянками надр, що містять корисні копалини загальнодержавного значення, а також ділянками надр, що надаються для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин;

відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - стосовно користування ділянками надр, що містять корисні копалини місцевого значення.

Якщо протягом 45 календарних днів органи, зазначені в абзацах шостому і сьомому цього пункту, не надали рішення про погодження або вмотивовану відмову в такому погодженні, пропозиції щодо визначення переліку ділянок надр, дозволи на користування якими виставляються на аукціон, вважаються погодженими.

Пропозиції щодо визначення переліку ділянок надр, дозволи на користування якими виставляються на аукціон, разом з програмами робіт подаються організатором аукціону до Мінприроди.

Мінприроди в строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня надходження від організатора аукціону пропозицій щодо визначення переліку ділянок надр, дозволи на користування якими виставляються на аукціон, надсилає організатору аукціону пропозиції щодо визначення переліку ділянок надр, дозволи на користування якими виставляються на аукціон, із одночасним зазначенням умов, за яких можливе надрокористування на запропонованих ділянках надр, в частині дотримання вимог природоохоронного законодавства або обґрунтовані пропозиції щодо неможливості надрокористування на запропонованих ділянках надр з дотриманням вимог природоохоронного законодавства.

Перелік ділянок надр, щодо яких приймається рішення про проведення аукціону з продажу дозволів на користування надрами, з відповідними програмами робіт затверджується рішенням організатора аукціону, яке приймається у разі відповідного погодження органами, зазначеними в абзацах шостому та сьомому цього пункту, пропозицій щодо визначення переліку ділянок надр та з урахуванням пропозицій Мінприроди.

У разі ненадання Мінприроди пропозицій щодо визначення переліку ділянок надр протягом 15 робочих днів з дня надходження від організатора аукціону документів у повному обсязі вважається, що пропозиції щодо визначення переліку ділянок надр, дозволи на користування якими виставляються на аукціон, відсутні.

Пропозиції Мінприроди щодо визначення переліку ділянок надр, дозволи на користування якими виставляються на аукціон з умовами, за яких можливе користування надрами на запропонованих ділянках надр, в частині дотримання вимог природоохоронного законодавства розміщується на офіційному веб-сайті організатора аукціону та Мінприроди не пізніше ніж за 15 днів до прийняття організатором аукціону рішення про затвердження переліку ділянок надр.

Після погодження пропозицій щодо визначення ділянок надр організатор аукціону складає та затверджує наказом перелік таких ділянок з відповідними програмами робіт та приймає рішення про проведення аукціону.

В силу пункту 8 Порядку № 594 для участі в аукціоні претендент подає у строк та за адресою, наведеними в оголошенні, належним чином засвідчені підписом уповноваженої особи претендента такі документи:

заяву про намір взяти участь в аукціоні із зазначенням назви і місцезнаходження ділянки надр, виду корисних копалин, відомостей про претендента (найменування та код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи, прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреси, номера телефону, телефаксу, прізвища та посади керівника (для юридичної особи), електронної адреси. Заява про намір взяти участь в аукціоні подається у двох примірниках із зазначенням дати та вихідного номера. У заяві робиться відмітка "Заява про участь в аукціоні з продажу спеціального дозволу на користування надрами";

опис документів, що додаються до заяви;

документ, що підтверджує реєстрацію юридичної особи в державі її місцезнаходження, зокрема витяг з торговельного, банківського або судового реєстру (для іноземних юридичних осіб);

документ, що підтверджує повноваження уповноважених осіб, які представлятимуть інтереси покупця на аукціоні;

інформацію про пов'язаних із заявником осіб. Термін "пов'язана особа" вживається у значенні, наведеному в Податковому кодексі України;

структуру власності претендента до кінцевого бенефіціарного власника (контролера) для юридичної особи. Термін "кінцевий бенефіціарний власник (контролер)" вживається у значенні, наведеному в Законі України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення";

лист-довідку, яким підтверджується наявність у заявника достатньої кількості кваліфікованих фахівців та технічних ресурсів для забезпечення організації виконання програми робіт;

документи, що підтверджують сплату вартості пакета аукціонної документації, гарантійного внеску.

Подання претендентом заяви про участь в аукціоні свідчить про його згоду з умовами проведення аукціону.

Організатором аукціону надсилається запит правоохоронним органам та суб'єктам фінансового моніторингу, в якому зазначається код згідно з ЄДРПОУ суб'єктів господарювання - резидентів України, для виявлення суб'єктів господарювання, що здійснюють фінансування тероризму в Україні.

У разі ненадання правоохоронними органами та суб'єктами фінансового моніторингу відповіді на запит протягом 30-денного строку вважається, що за результатами його розгляду не виявлено суб'єктів господарювання, що здійснюють фінансування тероризму в Україні.

Згідно з пунктом 9 Порядку № 594 заява та додані до неї документи подаються організаторові аукціону з прошитими і пронумерованими сторінками та з описом доданих документів, засвідченим підписом уповноваженої особи претендента. Заява засвідчується підписом уповноваженої особи претендента із зазначенням дати та вихідного номера.

Заява реєструється організатором аукціону в журналі обліку з присвоєнням їй номера і зазначенням дати і часу подання. Підтвердженням реєстрації є відмітка організатора, що проставляється на копії заяви та повертається заявнику, або відмітка на описі вкладення у цінний лист про прийняття заяви на відправлення поштовим зв'язком.

Інформація про реєстрацію заяви розміщується організатором аукціону на офіційному веб-сайті не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з дати реєстрації.

Протягом трьох робочих днів після завершення реєстрації організатор аукціону звертається до органів ДФС із запитом щодо перевірки факту наявності у заявників боргу із сплати податків та загальнообов'язкових платежів станом на останній звітний період.

У разі ненадання органами ДФС відповіді на запит протягом 30-денного строку вважається, що факту наявності у заявників боргу із сплати загальнодержавних податків та зборів станом на останній звітний період не виявлено.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 594 засідання аукціонного комітету проводяться відкрито. Час та місце їх проведення публікується на офіційному веб-сайті організатора не пізніше ніж за п'ять робочих днів до проведення.

Рішення про допуск претендента до участі в аукціоні або відхилення його заяви приймається аукціонним комітетом не пізніше ніж через 40 днів з дати подання такої заяви, але не пізніше ніж за 10 днів до оголошеної дати проведення аукціону.

За рішенням аукціонного комітету заява про участь в аукціоні підлягає відхиленню у разі:

подання неповного пакета документів, визначеного у пункті 8 цього Порядку, або їх невідповідності вимогам пункту 8 цього Порядку;

невідповідності поданих документів вимогам цього Порядку;

виявлення в документах, поданих претендентом, недостовірних відомостей;

наявності підстави, передбаченої пунктом 29 цього Порядку;

застосування до претендента ліквідаційної процедури або визнання його в установленому порядку банкрутом;

наявності інформації від правоохоронних органів та суб'єктів фінансового моніторингу, що претендент здійснює фінансування тероризму в Україні;

виявлення інформації, що претенденти є пов'язаними між собою особами;

невиконання претендентом програм робіт на ділянках надр, на користування якими йому вже надано дозвіл, або виявлення порушень правил користування надрами на таких ділянках, що зафіксовані в актах перевірок, приписах або розпорядженнях відповідних органів у сфері надрокористування і не усунуті станом на дату прийняття рішення аукціонного комітету.

Інформація про відхилення заяви протягом трьох робочих днів надсилається претендентам рекомендованим листом та розміщується на офіційному веб-сайті організатора аукціону.

Претендентам, заяви яких відхилено, організатор аукціону повертає протягом 10 робочих днів після прийняття відповідного рішення сплачену ними суму гарантійного внеску. Вартість пакета аукціонної документації не повертається.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 594 повідомлення щодо допущення до участі в аукціоні за рішенням аукціонного комітету надсилається претендентам рекомендованим листом. З моменту прийняття рішення про допущення претендента до участі в аукціоні він вважається покупцем. Інформація про участь в аукціоні розміщується на офіційному веб-сайті організатора аукціону протягом трьох робочих днів з моменту прийняття аукціонним комітетом відповідного рішення.

За наведених правових норм суд дійшов висновку, що Державна служба геології та надр України є уповноваженим органом на видачу в установленому порядку спеціальних дозволів на користування надрами. При цьому, видача дозволів Державною службою геології та надр України здійснюється як переможцям аукціонів з їх продажу, так і без проведення аукціонів.

Як було зазначено судом вище, позивач 26.11.2019 звернувся до Державної служби геології та надр України на отримання спеціального дозволу на користування надрами за результатами продажу на аукціоні.

Відповідно до листа відповідача від 22.01.2020 № 1191/01/16-20, фактичною підставою для повернення пакету документів ПАТ «Кривий Ріг Цемент» слугувало те, що за власні кошти іншого суб'єкта господарювання проведено попередню геолого-економічну оцінку ділянки Центральна (південна і північна частини) Мар'янського родовища вапняків (запаси апробовані ДКЗ - протокол від 13.06.2017 №3964) та геолого-економічне обґрунтування виділення ділянки Центральна (південна і північна частини) Мар'янського родовища вапняків (запаси апробовані ДКЗ України - протокол від 25.10.2019 №4945).

Зі змісту протоколу Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 13.06.2017 № 3964 установлено, що ураховуючи те, що запаси ділянок «Південний кар'єр» і «Північний кар'єр» Мар'янського родовища вже затверджувались ДКЗ (протокол № 2910), і за площею перевищують площі однойменних ділянок, що зазначені в формі 3-гр, експертиза вважає за доцільне ідентифікувати запаси, що розташовані в центральній частині Мар'янського родовища вапняків і плануються для розробки TOB «Ферромет1» як запаси ділянки надр під назвою «Ділянка Центральна (північна і південна частини) Мар'янського родовища вапняків» (сторінка 3 Протоколу № 3964).

Відповідно до зазначеного протоколу Колегією Державної комісії України по запасах корисних копалин постановлено виділити в окремий об'єкт надрокористування ділянку Центральна (північна і південна частини) Мар'янського родовища вапняків» (пункт 3.1); апробувати станом 01.01.2017 балансові запаси вапняків загальнодержавного значення ділянки Центральна «північна і південна частини» Мар'янського родовища вапняків, що відповідають вимогам ТУ У 27.1-14085879001-2008 «Сировина для виробництва портландцементного клінкеру» (пункт 3.3); внести в протокол ДКЗ від ЗО. 04.2013 № 2910 такі зміни: вилучити із загального обсягу затверджених запасів вапняків Мар'янського родовища запаси ділянки Центральна (північна і південна частини), апробовані згідно з пунктом 3.2 цього протоколу як такі, що вилучені з його родовища в окремий об'єкт надрокористування - ділянку Центральна (північна і південна частини) Мар'янського родовища вапняків» (пункт 3.7); вважати цей протокол доповненням до протоколу ДКЗ від 30.04.2013 №2910 (пункт 3.8).

Згідно з протоколом Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 25.10.2019 № 4945 колегією постановлено виділити в окремий об'єкт надрокористування ділянку Центральна (північна і південна частини) Мар'янського родовища вапняків в Апостолівському районі Дніпропетровської області (пункт 3.1), апробувати станом 01.10.2019 балансові запаси вапняків загальнодержавного значення ділянки Центральна «північна і південна частини» Мар'янського родовища вапняків, що відповідають вимогам ТУ У 27.1-14085879001-2008 «Сировина для виробництва портландцементного клінкеру» (пункт 3.3); з метою коректного обліку запасів вапняків Мар'янського родовища, що залишаються після виділення в окремий об'єкт надрокористування ділянки Центральна (північна та південна частини) Мар'янського родовища вапняків, внести в протокол ДЗК від 30.04.2013 №2910 такі зміни: вилучити із загального обсягу затверджених запасів вапняків Мар'янського родовища запаси ділянки Центральна (північна і південна частини), що апробовані згідно з пунктом 3.4 цього протоколу як такі, що вилучені з цього родовища в окремий об'єкт надрокористування - ділянку Центральна (північна і південна частини) Мар'янського родовища вапняків як результат відзначити наявність на Мар'янському родовищі за межами ділянки Центральна (північна і південна частини) залишкових запасів вапняків у кількості (тис. т.) Північний кар'єр - 48 925 (категорія С1), Південний кар'єр - 64807 у т.ч. за категоріями: А - 10574, В - 17588, С1 - 33645; що підлягають обліку (пункт 3.8); у зв'язку з апробацією запасів вапняків ділянки Центральна (північна і південна частини) Мар'янського родовища вапняків відповідно до пункту 3.3 цього протоколу вважати таким, що втратив чинність протокол ДЗК від 13.06.2017 № 3964 у частині щодо апробації вапняків ділянки Центральна (північна і південна частини) Мар'янського родовища та їх технічко-економічних показників, вважати цей протокол доповненням до протоколу ДЗК від 13.06.2017 № 3964 (пункт 3.9).

Отже, матеріали справи свідчать про те, що на момент звернення позивач із заявою на отримання спеціального дозволу на користування надрами за результатами продажу на аукціоні з метою видобування вапняків Центральної ділянки (північна і південна частини) Мар'янського родовища Апостолівського району Дніпропетровської області, вказана Центральна ділянка (північна і південна частини) Мар'янського родовища була вилучена з родовища як окремий об'єкт надрокористування для розробки ТОВ «Ферромет1».

У зв'язку з цим, суд дійшов висновку про те, що станом на момент виникнення спірних правовідносин заява позивача на отримання спеціального дозволу на користування надрами містить неактуальну інформацію щодо об'єкта надрокористування - Марянське родовище Апостольського району Дніпропетровської області, Центральної ділянки (північна і південна частини) якого були виділені у окремий об'єкт надрокористування.

Суд також ураховує, що на час звернення позивача із заявою на отримання спеціального дозволу на користування надрами за результатами продажу на аукціоні з метою видобування вапняків Центральної ділянки (північна і південна частини) Мар'янського родовища, розташованого у Апостолівському районі Дніпропетровської області судом була встановлена заборона Державній службі геології та надр України проводити аукціон з продажу спеціальних дозволів на користування надрами у Мар'янському родовищі.

Так, ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 09.09.2019, яка залишена без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 забезпечено позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ферромет1» до Державної служби геології та надр України про зобов'язання вчинити певні дії. Зокрема, заборонено Державній службі геології та надр України проводити аукціон з продажу спеціальних дозволів на користування надрами стосовно об'єкта використання, зазначеного у переліку ділянок надр рудних та нерудних корисних копалин, спеціальні дозволи на користування яких планується виставити на черговий аукціон, розміщеного на офіційному сайті Державної служби геології та надр України, а саме: пункт 167: Назва родовища (об'єкта користування): Мар'янське. Вид корисної копалин: вапняк. Вид користування надрами:* видобування. Місце розташування: Дніпропетровська область. Запаси: 132328 тис. м. куб.

Заборонено Державній комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України розглядати будь які питання та виносити рішення щодо погодження на отримання або відмови в погодженні на отримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Ферромет1» (ідентифікаційний код 32341106) спеціального дозволу на користування надрами з метою видобутку корисних копалин без аукціону ділянки Центральна (північна і південна частини) Мар'янського родовища у Апостолівському районі Дніпропетровської області.

З урахуванням викладеного суд вважає, що відповідач правомірно повернув заяву Приватного акціонерного товариства «Кривий Ріг Цемент» на отримання спеціального дозволу на користування надрами за результатами продажу на аукціоні від 26.11.2019 з доданими документами, з огляду на що у задоволенні позовних вимог позивача про визнання протиправними дії (рішення) Державної служби геології та надр України, що полягають у поверненні заяви з доданими до неї документами Приватного акціонерного товариства «Кривий Ріг Цемент» вхідний № 96/28-03/пр від 26.11.2019 слід відмовити.

В ході судового розгляду судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 08.11.2019 у справі № 280/4380/19, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.02.2020 визнано протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо ненадання ТОВ «Ферромет1» спеціального дозволу на користування надрами з метою видобутку корисних копалин без аукціону ділянки Центральна (північна і південна частини) Мар'янського родовища у Апостолівському районі Дніпропетровської області.

Зобов'язано Державну службу геології та надр України надати Товариству з обмеженою відповідальністю «Ферромет1» спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобутку корисних копалин без аукціону ділянки Центральна (північна і південні частини) Мар'янського родовища у Апостолівському районі Дніпропетровської області.

Встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Державної служби геології та надр України подати звіт про його виконання до Запорізького окружного адміністративного суду у строк двадцять днів з дня набрання чинності рішенням суду по даній справі.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.02.2020 апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України - залишено без задоволення, рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.11.2019 у справі №280/4380/19 - залишено без змін.

При цьому, як установлено постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.06.2020 у справі 640/913/20 за позовом ПрАТ «Кривий Ріг Цемент» до Державної служби геології та надр України, третя особа (ФерроМет1) про зобов'язання відповідача сформувати пропозиції щодо визначення переліку ділянок надр, дозволи на користування якими виставляються на аукціон, відповідно до заяви позивача від 26.11.2019, що ділянка надр Мар'янського родовища вапняків, що знаходиться в Апостолівському районі Дніпропетровської області зазначена у заяві позивача від 26.11.2019 року співпадає з ділянкою у справі №280/4380/19, що підтверджується географічними координатами вказаними у пояснювальній записці ПАТ «Кривий Ріг Цемент», яка додана до його заяви на отримання спеціального дозволу на користування надрами за результатами продажу на аукціоні та географічними координатами вказаними у пояснювальній записці ТОВ «Ферромет1» до його заяви від 12.07.2018 на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону.

Згідно з пунктом 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Ураховуючи те, що постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.06.2020 у справі 640/913/20 та рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.11.2019 у справі № 280/4380/19, на час розгляду даної справи набрали законної сили, суд має підстави використовувати їх як джерело преюдиційних фактів.

Отже, станом на 10.02.2020 наявне судове рішення, яке набрало законної сили про надання Товариству з обмеженою відповідальністю «Ферромет1» спеціального дозволу на користування надрами з метою видобутку корисних копалин без аукціону ділянки Центральна (північна і південні частини) Мар'янського родовища у Апостолівському районі Дніпропетровської області, на яку претендує позивач.

З огляду на встановлення судом правомірності повернення позивачу пакету документів на отримання спеціального дозволу на користування надрами за результатами продажу на аукціоні від 26.11.2019 та ураховуючи судове рішення, яке набрало законної сили, яким зобов'язано Державну службу геології та надр України надати Товариству з обмеженою відповідальністю «Ферромет1» спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобутку корисних копалин без аукціону ділянки Центральна (північна і південні частини) Мар'янського родовища у Апостолівському районі Дніпропетровської області, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ПрАТ «Кривий Ріг Цемент» про зобов'язання Державної служби геології та надр України розглянути заяву на отримання спеціального дозволу на користування надрами за результатами продажу на аукціоні з доданими до неї документами Приватного акціонерного товариства «Кривий Ріг Цемент» вхідний № 96/28-03/пр від 26.11.2019 та вчинити дії передбачені постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту із запровадження проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами шляхом електронних торгів» від 17 жовтня 2018 року № 848 як похідних.

При цьому, покликання позивача на Тимчасовий порядок реалізації експериментального проекту із запровадження проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами шляхом електронних торгів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2018 року № 848 (далі - Порядок № 848) суд до уваги не бере, оскільки позивачем подано заяву на отримання спеціального дозволу на користування надрами за результатами продажу на аукціоні, а не шляхом електронних торгів, як передбачено Порядком № 848.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Беручи до уваги висновок суду про відмову у задоволенні позову, понесені позивачем витрати, пов'язані з розглядом справи, відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Кривий Ріг Цемент» (ідентифікаційний код: 00292923; місцезнаходження: 49044, м. Дніпро, вул. Барикадна, 15-А) до Державної служби геології та надр України (ідентифікаційний код: 37536031; місцезнаходження: 03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «Ферромет1» (ідентифікаційний код: 32341106; місцезнаходження: 69013, м. Запоріжжя, вул. Базова, 9) про визнання протиправними дій (рішення) та зобов'язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя Т.П. Балась