про прийняття позовної заяви до розгляду
та відкриття провадження у адміністративній справі
05 серпня 2020 року справа № 580/2736/20
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Бабич А.М., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправними бездіяльності та рішення і зобов'язання вчинити дії,
21.07.2020 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) подав у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (18000, м.Черкаси, пр-т Хіміків, буд.50) (далі - відповідач) про визнання відсутності будь-яких дій виконавця з виконання виконавчого листа від 25.05.2020 №580/3340/19 та, як наслідок, постанови від 15.06.2020 про закінчення виконавчого провадження протиправними та зобов'язання поновити виконавче провадження.
Ухвалою від 27.07.2020 суд залишив позовну заяву без руху.
Позивач подав 03.08.2020 до суду заяву (вх.№18848/20). Ознайомившись із нею суд дійшов висновку про відсутність істотних перешкод для відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.4 ст.287 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Водночас для справ позовного провадження до часу розгляду справи по суті обов'язково необхідно провести підготовче засідання.
Частинами 1, 2 ст. 173 КАС України встановлено, що підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі. Завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно з ч.ч.1-2 ст.179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, що розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначається судом з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.
Тому наявні підстави відкрити провадження та призначити підготовче засідання.
Щодо суб'єктного складу учасників суд врахував.
Згідно зі ст.1 Закону України від 2 червня 2016 року №1403-VIII "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців.
Відповідно до ст.6 вказаного Закону систему органів примусового виконання рішень становлять: 1) Міністерство юстиції України; 2) органи державної виконавчої служби, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Згідно з пп.1, 12 Типового положення про відділ державної виконавчої служби міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 20 квітня 2016 року N 1183/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 квітня 2016 року за N 618/28748, Відділ державної виконавчої служби міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України є органом державної виконавчої служби, який входить до системи органів Міністерства юстиції України, є структурним підрозділом та підпорядковується міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції України через відповідні управління забезпечення примусового виконання рішень Міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України, є юридичною особою, має рахунки в органах Державної казначейської служби України, а також рахунки, у тому числі в іноземній валюті, в державних банках для зарахування авансового внеску стягувача, обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Однак згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутня інформація щодо вказаного позивачем відповідача, як юридичної особи.
Відповідно до ч.3 ст.43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Отже, вказаний позивачем відповідач не володіє адміністративною процесуальною дієздатністю та не зможе самостійно представляти свої інтереси в суді.
Зважаючи, що позивачем не змінив самостійно відповідача, суд дійшов висновку для об'єктивного та повного вирішення спору залучити з власної ініціативи до справи другого відповідача - Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) (01001, м.Київ, провул.Музейний, будинок 2-Д; код ЄДРПОУ 43315602), який згідно з відомостями ЄДРПОУ є юридичною особою.
Крім того, суд врахував, що предмет позову стосується правового інтересу боржника виконавчого провадження - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Черкаській області (18008, м. Черкаси, вул.Б.Вишневецького, буд.18; код ЄДРПОУ 4132128).
Згідно з положеннями ч.2 ст.49 КАС України якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Отже, наявні підстави залучити вказану установу для участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Керуючись ст. ст.2-20, 48-49, 171-173, 243, 248, 287 КАС України, суддя
1. Відкрити загальне позовне провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправними бездіяльності та рішення і зобов'язання вчинити дії.
2. Залучити до участі у справі:
другим відповідачем - Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) (01001, м.Київ, провул. Музейний, будинок 2-Д; код ЄДРПОУ 43315602).
третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Черкаській області (18008, м. Черкаси, вул.Б.Вишневецького, буд.18; код ЄДРПОУ 4132128).
3. Призначити підготовче засідання на 12 серпня 2020 року о 15 год. 00 хв., що буде проводитись одноособово суддею Бабич А.М. у залі Черкаського окружного адміністративного суду за адресою: м.Черкаси, бульвар Шевченка, 117, - із повним фіксуванням судового засідання.
4. Встановити відповідачам строк до 14 год. 00 хв. 11 серпня 2020 року для надання: суду - відзиву на позовну заяву та всіх письмових і електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову (за наявності); позивачу - копії відзиву та доданих до нього документів.
Зобов'язати відповідачів в разі надання відзиву зазначити у ньому, серед іншого, конкретні правові підстави та фактичні обставини прийняття спірного рішення, а також надати до вказаного строку суду та позивачу належним чином завірені копії усіх матеріалів виконавчого провадження, в межах якого прийняте спірне рішення. Зобов'язати у разі неможливості надати наявні докази у вищевказаний строк письмово невідкладно повідомити суд про причини та надати на їх підтвердження відповідні докази.
Попередити відповідачів, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.
Встановити позивачу строк тривалістю 1 день з дня отримання відзиву для подання суду відповіді на відзив.
Встановити третій особі строк до 14 год. 00 хв. 12 серпня 2020 року для надання суду та іншим учасникам - пояснення щодо позову та всіх письмових і електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову (за наявності).
5. У підготовче засідання викликати учасників справи. Учасники справи мають право надати клопотання про розгляд справи за їх відсутності. Учасники справи, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов'язані завчасно повідомити про це суд.
6. Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.
7. Копію ухвали направити учасникам спору.
8. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя А.М. Бабич