06 липня 2020 року справа № 580/268/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Ковтун Л.Б.,
представника позивача державного підприємства «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№62)» - Коваленко В.Ю. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом державного підприємства «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№62)» до Управління Держпраці у Черкаській області про скасування постанови,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось державне підприємство "Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№62)" (19603, м. Черкаси, вул. Сурікова, 30, далі - позивач) з позовною заявою до Управління Держпраці у Черкаській області (18001, м. Черкаси, бул. Шевченка, 205, далі - відповідач), в якій просить скасувати постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ЧК561/361/АВ-ЧК 639/П/361/ЗБ/ІП-ФС-2 від 09.01.2020.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками інспекційного відвідування відповідачем прийнято постанову про накладення штрафу № ЧК561/361/АВ-ЧК 639/П/361/ЗБ/ІП-ФС-2 від 09.01.2020, якою за порушення вимог ч. 1,2,3 ст. 115 Кодексу законів про працю України та ч. 1,3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» на позивача накладено штраф у сумі 12519,00 грн. Позивач зазначає, що правопорушення встановлені під час перевірки, допущено, у зв'язку з тим, що підприємство утворено з метою залучення засуджених до суспільно-корисної праці та на отримання прибутку від господарської діяльності. Робоча сила (засуджені) залежать від функціонування колонії, яка в травні 2019 року введена в режим особливих умов, у зв'язку з чим засуджені не виводилися на роботу, що спричинило заборгованість по виплаті заробітної плати.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач подав до суду відзив, у якому вказав, що за результатами інспекційного відвідування складено акт від 28.11.2019 № ЧК 561/361/АВ-ЧК 639/П/361, яким зафіксовано, зокрема факт порушення позивачем вимог ч. 1,2,3 ст. 115 Кодексу законів про працю України та ч. 1,3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці», а тому оскаржувана постанова ЧК561/361/АВ-ЧК 639/П/361/ЗБ/ІП-ФС-2 від 09.01.2020 винесена на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законами України.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, клопотанням від 16.06.2020 просив здійснювати розгляд справи без участі представника Управління на підставі наявних матеріалів справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
З матеріалів справи судом встановлено, що посадовою особою Управління Держпраці у Черкаській області 24.10.2019, на підставі наказу від 22.10.2019 № 1129-Н та направлення від 22.10.2019 № 1073, здійснено інспекційне відвідування Державного підприємства "Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 62)" на предмет додержання законодавства про працю в частині оплати праці.
За результатами інспекційного відвідування складено акт від 24.10.2019 № ЧК 561/361/АВ, в якому зафіксовано виявлені під час заходу державного контролю порушення вимог законодавства про оплату праці, а саме, відповідно до розрахункових відомостей організацій, відомостей розподілу виплат (зарплатні відомості) за січень-жовтень 2019 року виплата заробітної плати проводиться не регулярно, зокрема, у січні 2019 року заробітна плата не виплачувалася. За період червень-вересень 2019 року виплата заробітної плати проводиться не в повному обсязі, не рівномірно, з порушенням строків, встановлених колективним договором (згідно п. 5.16. строки виплати 20 числа поточного місяця та 5 числа наступного місяця), пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата, не забезпечено виплату заробітної плати за першу половину місяця у розмірі не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника. Так, згідно відомостей розподілу виплат заробітна плата виплачувалася 09.07.2019, 26.07.2019, 30.07.2019, 06.08.2019 тощо. Працівникам ОСОБА_1 при невиплаченій заробітній платі за попередні періоди (станом на 01.06.2019 - 11465,77 грн), нарахованій за відпрацьований червень 2019 року заробітній платі 6753,96 грн, протягом червня 2019 року виплачено 2441,89 грн, ОСОБА_2 при невиплаченій заробітній платі 7656,18 грн, нарахованій у червні 2019 року - 4996,30 грн, виплачено - 2120,00 грн, ОСОБА_3 - відповідно, невиплачена ня початок червня 2019 року заробітна плата - 10190,25 грн, нараховано 5807,00 грн, виплачена - 3128,51 грн, у липні 2019 року ОСОБА_4 , при невиплаченій заробітній платі за попередні (станом на 01.07.2019 - 7439,19 грн) нарахованій за відпрацьований липень 2019 року заробітній платі 4265,66 грн протягом липня 2019 року виплачено 928,44 грн, у серпні 2019 року у ОСОБА_5 на початок серпня 2019 року невиплачена заробітна плата склала 10712,67 грн, нарахована - 4285,25, виплачена - 521, 70 грн, на кінець серпня 2019 року невиплачена заробітна плата склала 13641,22 грн, у вересні 2019 року - ОСОБА_6 на початок вересня невиплачена заробітна плата становить 14707,13 грн, нарахована за роботу у вересні - 5376,87 грн, виплачена - 3639,83 грн, на кінець вересня 2019 року невиплачена заробітна плата - 15395,68 грн. Станом на 23.10.2019 невиплачена заробітна плата по підприємству складає 226493,16 грн, в т.ч. ОСОБА_7 - 19243,22 грн, ОСОБА_6 - 12445,69 грн, ОСОБА_8 - 96247,32 ОСОБА_9 - 13309,14 грн, ОСОБА_10 - 7826,19 грн, ОСОБА_2 - 8982,44 грн, ОСОБА_4 - 9160,32 грн, ОСОБА_1 - 16442,58 ОСОБА_11 - 15018,63 грн, ОСОБА_12 - 18105,18 грн, ОСОБА_5 - 3772, 83 грн, звільненому ОСОБА_13 - 5939,62 грн. За усним поясненням керівника, та наданими документами, заробітна плата виплачується при наявності коштів, декілька разів на місяць.
У зв'язку з виявленими порушеннями складено припис від 24.10.2019 № ЧК 561/361/АВ/П. Строк на усунення порушень надано до 23.11.2019.
Так, згідно з наказом від 26.11.2019 № 1233-Н та направлення від 26.11.2019 № 1179 посадовою особою відповідача 28.11.2019 проведено інспекційне відвідування позивача з питань виконання вимог припису від 24.10.2019 № ЧК 561/361/АВ/П.
За результатами інспекційного відвідування складено акт від 28.11.2019 № ЧК 561/361/АВ-ЧК 639/П/361, яким зафіксовано факт невиконання вимог припису від 24.10.2019 № ЧК 561/361/АВ/П.
Згідно з вказаним актом встановлено, що станом на 28.11.2019 відповідно до розрахункових відомостей організацій за жовтень 2019 року, відомостей розподілу виплат (зарплатні відомості) за жовтень-листопад 2019 року перед 10 працівниками існує заборгованість із заробітної плати за період грудень 2018 року, травень-вересень 2019 року на загальну суму 150902,59 грн. За період жовтень-листопад 2019 року виплата заробітної плати проводилася не в повному обсязі, з порушенням строків, встановлених колективним договором (згідно п. 5.16, строки виплати 20 числа поточного місяця та 5 числа наступного місяця), пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата (заробітна плата за жовтень 2019 року частково виплачена одному працівникові - ОСОБА_5 ), чим порушено вимоги ч. 1, 2, 3 ст. 115 КЗпП України, ч. 1, 3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці». Так, згідно відомостей розподілу виплат заробітна плата виплачувалася 24, 25, 30, 31 жовтня 2019 року, 06, 11, 12, 13 листопада 2019 року. Перед працівниками існує заборгованість: ОСОБА_7 - 11662,74 грн., ОСОБА_6 - 5961,79 грн, ОСОБА_9 - 11114,11 грн, ОСОБА_10 - 2360,01 грн, ОСОБА_2 - 1520,01 грн., ОСОБА_4 - 3280,01 грн, ОСОБА_1 - 8945,59 грн, ОСОБА_3 - 8274,00 грн, ОСОБА_12 - 11183,04 грн, ОСОБА_8 - 86601,29 грн. Станом на 28.11.2019 заробітна плата за жовтень 2019 року працівникам не виплачена (одному працівникові, ОСОБА_5 , заробітна плата за жовтень 2019 року виплачена частково).
Загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати за період грудень 2018 року, травень-вересень 2019 року перед 10 працівниками станом на 28.11.2019 складає 150902,59 грн.
Позивачем 03.12.2019 подано заперечення на акт інспекційного відвідування від 28.11.2019 № ЧК 561/361/АВ-ЧК 639/П/361, в якому вказано, що прибуток підприємства формується за рахунок надходжень від провадження господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат, сплати передбачених законодавством податків та інших платежів до бюджету, відрахувань до цільових фондів, витрат на оплату праці. В травні 2019 введено режим особливих умов, у зв'язку з чим засуджені не виводилися на роботу, що призвело до порушення виробничого процесу та відмови замовників від співпраці. За таких умов і виникла заборгованість по заробітній платі, тому позивач просив скасувати зазначений акт.
На підставі акта інспекційного відвідування від 28.11.2019 № ЧК 561/361/АВ-ЧК 639/П/361 та абз. 3 ч. 2 ст. 265 КЗпП України відповідачем винесено постанову № ЧК561/361/АВ-ЧК 639/П/361/ЗБ/ІП/-ФС-2 від 09.01.2020 про накладення штрафу на позивача в сумі 12519,00 грн.
Вважаючи протиправною вказану постанову, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 1 Положенням про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення № 96) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до пп. 5 п. 6 Положення № 96 Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право: безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.
Пунктом 7 Положення № 96 передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Положення про Управління Держпраці, затвердженого у новій редакції наказом Держпрці від 03.08.2018 № 84 (далі - Положення № 84), Управілння Держпрці у Черкаській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці та відповідно їй підпрядковується.
Згідно з пп. 5 п. 4 Положення № 84 відповідач відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі, їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Відповідно до пп. 50 п. 4 Положення № 84 відповідач накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Управління Держпраці.
Згідно зі ст. 259 КЗпП України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 823 затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (у редакції, що діяла на час проведення інспекційного відвідування; далі - Порядок № 823), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю.
Згідно з абз. 1 п. 2 Порядку № 823 заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю здійснюються у форму інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.
Абзацом 1 п. 3 Порядку № 823 передбачено, що інспекторами праці є посадові особи держпраці та її територіальних органів, виконавчих органів рад, посадовими обов'язками яких передбачено повноваження щодо здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю.
Згідно з пп. 11 п. 5 Порядку № 823 підставою для здійснення інспекційних відвідувань є невиконання вимог припису.
Відповідно до п. 2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509, штрафи можуть бути накладені на підставі: акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу, виконавчого органу міської ради міста обласного значення та сільської, селищної, міської ради об'єднаної територіальної громади.
Підставою винесення оскаржуваної постанови є виявлення порушень вимог ч. 1, 2, 3 ст. 115 КЗпП України, ч. 1, 3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці», а саме: невиплата заробітної плати регулярно в робочі дні у строки, не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. А саме перед 10 працівниками існує заборгованість із виплати заробітної плати за період грудень 2018 року, травень-вересень 2019 року на загальну суму 150902,59 грн. У зв'язку з чим на позивача накладено штраф у сумі 12519,00 грн.
Відповідно до ст. 115 КЗпП України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
Відповідальність за порушення законодавства про працю встановлена статтею 265 Кодексу законів про працю України.
Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України, юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі: порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.
Згідно з п. 2 Порядку № 509 штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками.
Сторона позивача доказів на спростування виявлених порушень вимог законодавства про працю суду не назвала та не надала.
Зважаючи на встановлені порушення відповідачем, суд дійшов висновку, що при проведенні перевірки та накладенні штрафу, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку
Таким чином на підставі викладеного вище, оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розподіл судових витрат здійснюється у порядку визначеному ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається у вищевказаний строк з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 05.08.2020.
Суддя С.М. Гарань