Постанова від 30.07.2020 по справі 461/4991/20

Справа №461/4991/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2020 року м. Львів.

Суддя Галицького районного суду м. Львова Юрків О.Р.,

за участю представника митниці ОСОБА_1 , представника особи, що притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Павелчака Я.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно,-

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 , виданий 31.05.2019, орган, що видав 4623,

за ч.6 ст.481 Митного Кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 05.03.2020 року ввіз на територію України в митному режимі «Тимчасове ввезення до 60 днів» через митний пост "Мостиська" Галицької митниці Держмитслужби транспортний засіб марки «AUDI», модель «А4» VIN № НОМЕР_2 . д.н.з. НОМЕР_3 , який зареєстрований на території Польщі під зобов'язання про зворотнє вивезення UA209040/2020/1869 від 05.03.2020. Даний факт встановлено 30.05.2020 року о 13 год. 15 хв., шляхом здійснення оперативного запиту до єдиної автоматизованої інформаційної системи (ЄА1С) та на підставі аналізу переміщень за даними "Диспетчера зони митного контролю" та "Пасажирського пункту пропуску" та "Журналу пункту пропуску»" АСМО «Інспектор» в процесі здійснення митних формальностей під час переміщення ОСОБА_2 через митний кордон України, який в якості водія слідував в напрямку «виїзд з України» смугою руху «зелений коридор» транспортним засобом марки «AUDI», модель «А4» VIN НОМЕР_4 НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 .

Згідно зобов'язання про зворотне вивезення UA209040/2020/1869 від 05.03.2020 року ОСОБА_2 зобов'язаний був вивезти зазначений транспортний засіб до 07.03.2020 року.

Відповідно до вимог ст. 380 Митного кодексу України, громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов'язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10 ) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави , знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

У разі втрати чи повного зіпсування тимчасово ввезених транспортних засобів особистого користування внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється за умови надання органам доходів і зборів власниками таких транспортних засобів достатніх доказів їх втрати чи зіпсування.

Дозволяється поміщення таких транспортних засобів у митний режим відмови на користь держави чи знищення або руйнування. Згідно даних програмно-інформаційного комплексу «Інспектор» та єдиної автоматизованої інформаційної системи (ЄАІС), транспортний засіб марки «AUDI», модель «А4» VIN № НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 з митної території України станом на 30.05.2020 року ОСОБА_2 не вивозився та у інший митний режим, згідно законодавства не поміщений.

На момент перетину кордону, ОСОБА_2 подав до митного контролю такі документи: 1 повідомлення начальнику митниці щодо неможливості своєчасного вивезення транспортного засобу у зв'язку із поломкою та ремонтом на СТО вх. № 8917 від 10.03.2020; 2) акт виконаних робіт №34/7м від 30.05.2020; 3)витяг з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Однак, згідно розділу VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.102012 року №657: аварія - це небезпечна подія технічного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи, обставини непереборної сили - це надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи , зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище і замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події.

Таким чином ремонт транспортного засобу не відноситься до аварій та обставин непереборної сили.

Згідно даних, які містяться у базі даних «Реєстр порушників митних правил» ЄАІС ДМСУ, ОСОБА_2 протягом попереднього періоду не притягався до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.

Таким чином, ОСОБА_2 перевищив строк тимчасового звезення транспортного засобу марки «AUDI», модель «А4» VIN № НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 більше ніж на тридцять діб.

Дії ОСОБА_2 органом митниці кваліфіковані, як порушення митних правил, відповідальність за вчинення яких передбачене ч.6 ст.481 МК України.

Представник особи, що притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Павелчак Я.О. вину ОСОБА_2 заперечив, просить закрити провадження у справі за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.6 ст. 481 року. Автомобіль не було вивезено з поважних причин, а саме у зв'язку з поломкою автомобіля та запровадженням карантину на території України з забороною перетинання кордону. Про несправність автомобіля орган митниці було повідомлено.

Представник митниці в судовому засідання зазначив, що у діях ОСОБА_2 наявний склад правопорушення, яке йому інкриміноване. До останнього слід застосувати стягнення, передбачене санкцією частини 6 статті 481 МК України, оскільки ремонт транспортного засобу не відноситься до аварій та обставин непереборної сили. Окрім цього заборона перетину кордону у зв'язку з карантином згідно розпорядженя Кабінету Міністрів України від 14.03.2020 року №287-р «Про тимчасове обмеження перетинання державного кордону, спрямоване на запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами і доповненнями) установлено тимчасове закриття з 00 год. 00 хв. 17 березня 2020 р. до 22 травня 2020 р. пунктів пропуску (пунктів контролю) через державний кордон для міжнародного пасажирського залізничного, повітряного, автомобільного (для автобусів) сполучення, крім здійснення перевезень осіб з метою забезпечення захисту національних інтересів або у зв'язку з виконанням міжнародних зобов'язань, а також представників дипломатичних установ та гуманітарних місій. Тобто для обмеження діяли тільки автобусів, для легкових автомобіль обмеження не було встановлено.

Заслухавши пояснення представника митниці, пояснення представника особи, що притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Павелчака Я.О., дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Згідно ч. 6 ст.481 МК України відповідальність настає за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

Зокрема, частиною другою статті 108 Митного кодексу України установлено, що строк тимчасового ввезення транспортних засобів комерційного призначення встановлюється митним органом з урахуванням того, що ці транспортні засоби повинні бути реекспортовані відразу ж після закінчення транспортних операцій, для яких вони були ввезені.

Статтею 460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених, в тому числі статтею 481 Митного кодексу України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої Митним кодексом України.

Одночасно, обставин, передбаченихст.460 Митного кодексу України, з настанням яких діяння, передбаченест.481 Митного кодексу України,не тягне за собою адміністративної відповідальності під час судового розгляду не встановлено.

В судовому засіданні допитані свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Свідок ОСОБА_3 пояснив суду, що він є директором СТО.07.03.2020 року до нього звернувся ОСОБА_2 з проханням відремонтувати автомобіль марки «AUDI», модель «А4» VIN № НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 , який був доставлений на СТО на евакуаторі. У даного автомобіля була пошкоджена коробка. Він поміняв корпус коробки та поворотний клапан, дані запчастини йому привіз ОСОБА_2 Автомобіль стояв з 07.03.2020 року по 30.05.2020 року.

Свідок ОСОБА_4 пояснила суду, що вона є дружиною ОСОБА_2 та підтвердила, що машина поламалась 07.03.2020 року.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 МК України декларант має право обрати митний режим, у який він бажає помістити товари, з дотриманням умов такого режиму та у порядку, що визначені цим Кодексом. Поміщення товарів у митний режим здійснюється шляхом їх декларування та виконання митних формальностей, передбачених цим Кодексом.

Отже, скориставшись правом, відповідно до ст. 71 МК України та обравши митний режим транзиту ОСОБА_2 зобов'язувався дотримуватись його умов, визначених ст.ст. 92, 93, 95 МК України.

Особливості виконання митних формальностей при поміщенні товарів у митні режими, передбачені МК України, та під час перебування товарів у відповідному митному режимі визначені Порядком виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затв. Наказом Міністерства фінансів України № 657 від 31.05.2012 року (далі - Порядок).

Відповідно до визначення у п. 2 розділу VІІІ Порядку аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв'язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи;

документальне підтвердження - надання митному органу відповідних документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили;

обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події;

факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.

П. 3 розділу VІІІ Порядку визначено, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.

Відповідно до п. 5 Порядку, якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

З аналізу наведеного слідує, що особа звільняється від відповідальності у разі наявності факту аварії або дії обставин непереборної сили за умови документального підтвердження такого факту та вчасного (до закінчення встановленого строку транзитного перевезення) письмового повідомлення найближчого митного органу про обставини події.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 05.03.2020 року ввезено на митну територію України автомобіль марки «AUDI», модель «А4» VIN № НОМЕР_2 . д.н.з. НОМЕР_3 та 07.03.2020 року ним подано митному органу заяву про неможливість його вивезення в встановлений термін у зв'язку з його поломкою.

Таким чином, ОСОБА_2 було виконано одну з умов для звільнення від відповідальності, передбаченої ч. 6 ст. 481 МК України.

Проте, іншою умовою є документальне підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили.

Відносини ремонту транспортних засобів в Україні регулюються Правилами надання послуг з технічного обслуговування і ремонту колісних транспортних засобів, затвердженими наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2014 року № 615 (далі - Правила), які регулюють взаємовідносини між замовником і виконавцем послуг з технічного обслуговування і ремонту колісних транспортних засобів, їх складових частин (систем), а також вимоги щодо контролю за відповідністю наданих послуг.

Згідно з п. 3 розділу 3 Правил послуги з технічного обслуговування і ремонту КТЗ чи його складових частин (систем) надаються замовникові на підставі договору про технічне обслуговування і ремонт КТЗ, що укладається відповідно до вимог цивільного законодавства між замовником і виконавцем (договір, наряд-замовлення, накладна, квитанція тощо).

Відповідно до п. 7 розділу 5 Правил документами, що підтверджують надання послуги є: акт передачі-прийняття КТЗ (його складових частин (систем)) після надання послуг з технічного обслуговування і ремонту; наряд-замовлення, підписаний контролером якості (з проставлянням печатки виконавця (за наявності)) та замовником; документ, що підтверджує оплату послуг; рахунок-фактура.

Пунктом 8 розділу 7 Правил визначено, що, виконавець після виконання робіт надає замовнику такі документи: рахунок-фактуру, наряд-замовлення, накладну, квитанцію про оплату наданих послуг.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 повідомив митний орган про те, що автомобіль знаходить на ремонті у ФОП ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 . З метою підтвердження факту поломки автомобіля надано акт виконаних робіт №34/7/м, про виконання робіт з ремонту КПП.

Проте, надані докази не є належними та достатніми для засвідчення несправності автомобіля, що могла перешкодити його вивезенню за межі митної території України в строки, визначені законодавством.

Крім того, поломка автомобіля не є в розумінні наведених норм законодавства аварією чи дією обставин непереборної сили, з чим законодавець пов'язує обставини звільнення від відповідальності за порушення митних правил.

Інших доказів на підтвердження факту аварії чи наявності дії обставин непереборної сили суду чи митниці не надано.

Крім того адвокат Павелчак Я.О. посилається на неможливість вивезення транспортного засобу у зв'язку з запровадженням карантину, однак суд не приймає до уваги даних тверджень, враховуючи наступне.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.03.2020 №287-р «Про тимчасове обмеження перетинання державного кордону, спрямоване на запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами і доповненнями) установлено тимчасове закриття з 00 год. 00 хв. 17 березня 2020 р. до 22 травня 2020 р. пунктів пропуску (пунктів контролю) через державний кордон для міжнародного пасажирського залізничного, повітряного, автомобільного (для автобусів) сполучення, крім здійснення перевезень осіб з метою забезпечення захисту національних інтересів або у зв'язку з виконанням міжнародних зобов'язань, а також представників дипломатичних установ та гуманітарних місій. Також, тимчасово заборонено з 00 год. 00 хв. 16 березня 2020 р. до 22 червня 2020 р. перетинання державного кордону на в'їзд в Україну для іноземців та осіб без громадянства (крім тих, що мають право на постійне або тимчасове проживання в Україні, є подружжям або дітьми громадян України, працівників іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, акредитованих в Україні, представництв офіційних міжнародних місій, організацій, акредитованих в Україні, та членів їх сімей, а також водіїв та членів екіпажів вантажних транспортних засобів, членів екіпажів повітряних, морських і річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад держав, що не обмежують перетинання власного державного кордону такими особами з України). До водіїв та членів екіпажів вантажних транспортних засобів, членів екіпажів повітряних, морських і річкових суден, членів поїзних і локомотивних бригад держав, що встановили обмеження, можуть застосовуватися відповідні заходи на засадах взаємності. В'їзд в Україну інших категорій іноземців та осіб без громадянства здійснюється за погодженням з Міністерством закордонних справ.

З даного розпорядження вбачається, що пункти пропуску (пункти контролю) через державний кордон тимчасово були закриті для міжнародного пасажирського залізничного, повітряного, автомобільного (для автобусів) сполучення. В розпорядження міститься уточнення, що саме для автобусів як для виду автомобільного сполучення тимчасово закриті кордони, та не зазначено, що для легкових автомобілів також закритий кордон.

Факт митного правопорушення стверджується протоколом №1066/20900/20 від 30.05.2020 року; доповідною запискою та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об?єктивному взаємозв?язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.

Таким чином, аналізуючи наведені докази у даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України доведена повністю.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

З матеріалів справи вбачається, що 30.05.2020 року У ОСОБА_2 вилучено транспортний засіб марки «AUDI», модель «А4» VIN № НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 , синього кольору, побіг - 271000, об'єм двигуна - 1984, 00 см. куб.

Враховуючи обставини та характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу затриманого, вважаю необхідним ОСОБА_2 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України та накласти стягнення у виді конфіскації транспортного засобу.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_2 слід стягнути в користь Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 420, 40 грн.

Окрім того, на підставі ч.1 ст.519 МК України та розрахунку витрат на зберігання на складі митниці, з правопорушника слід стягнути суму витрат за зберігання автомобіля, яка складає 19806, 46 грн.

Керуючись ст.ст. 481, 526 МК України, ст.ст.40-1,283 КУпАП України, Законом України «Про судовий збір», суд, -

ПОСТАНОВИВ :

ОСОБА_2 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України та накласти стягнення у виді конфіскації, в дохід держави, транспортного засобу - легкового автомобіля марки «AUDI», модель «А4» VIN № НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 420, 40 грн.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь на користь Галицької митниці держмитслужби Державної митної служби України 19806,46 грн. витрат за зберігання товару на складі митниці.

На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.

Суддя О.Р. Юрків.