Справа № 2а-5120/09/1770
"23" жовтня 2009 р. 14год. 02хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Боймиструка С.В. за участю секретаря судового засідання Маньковського Д.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі від:
позивача: представник Наконечний Ю.М.;
відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Гощанська міжрайонна державна податкова інспекція
до Приватний підприємець ОСОБА_2
про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позивач - Гощанська міжрайонна державна податкова інспекція - звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, відповідно до якого просить стягнути з відповідача - Приватний підприємець ОСОБА_2 податкову заборгованість по сплаті штрафних санкцій в сумі 969,00 грн. < Текст >
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить позов задовольнити. При цьому подав < Текст >.
Відповідач < Текст > подав заяву, в якій позов визнав.
Заслухавши пояснення представника позивача, давши оцінку доказам у справі, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
При цьому суд встановив та врахував таке.
Відповідач-Приватний підприємець ОСОБА_2 -зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа розпорядженням Корецької РДА від 27 січня 2004 р. № 688 ідентифікаційний номер НОМЕР_1 < Текст > , взятий на облік в органах податкової служби 31 січня 2004 р. за номером 09014.
Згідно даних обліку позивача, за відповідачем станом на "24" червня 2009 р. рахується заборгованість перед бюджетом по штрафних санкціях в сумі 969 грн. 00 коп. , в тому числі: < Текст >., згідно рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000122352/0 від 24 березня 2009 р. (копія - а.с. 9), винесеного на підставі складеного за наслідками здійсненої перевірки Акту № < Текст > від 16 березня 2009 р. (копія - а.с. 6-7) у зв'язку з недотриманням норм п.п. 1, 2, 9, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно з п.п. 1, 2, 9, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 01.06.2000 року №1776-ІІІ (далі -Закон №1776) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно з статтею 25 Закону № 1776 сума штрафної санкції підлягала перерахуванню відповідачем до місцевого бюджету в десятиденний термін з дня прийняття органом державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Отже, у зв'язку з несплатою відповідачем до Державного бюджету України застосованих до нього фінансових санкцій, позивачем відповідно до повноважень, покладених на нього Законом України «Про державну податкову службу в Україні», зокрема пунктом 11 статті 10 та пунктом 11 статті 11, звернувся до суду з позовом про стягнення до бюджету суми заборгованості по штрафних санкціях.
Позовні вимоги підтверджуються дослідженими в судовому засіданні доказами: копія довідки про взяття на облік платника податку (а.с. 4), копія свідоцтва про державну реєстрацію відповідача (а.с. 3 ), копія зворотного боку облікової картки платника податку станом на (а.с.5), копія розрахунку податкового боргу (а.с. 10). Копії документів завірені належним чином.
З огляду на все вищевикладене, зважаючи, що на час звернення позивача з даним позовом до суду відповідач доказів сплати заборгованості до бюджету в сумі 969 грн. 00 коп. суду не надав, позов обґрунтований і підлягає до задоволення.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відповідача - Приватний підприємець ОСОБА_2 АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ (ідентифікаційний номер підприємницької діяльності) - НОМЕР_1) в доход бюджету на р/р 31119104700194, в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код платежу 21080900, код ЄДРПОУ (ідентифікаційний номер підприємницької діяльності) - 22588643) одержувач Державний бюджет. штрафні (фінансові) санкції в сумі 969 (дев'ятсот шістдесят дев'ять)грн. 00коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя < Список > Боймиструк С.В.
Постанова складена в повному обсязі "27" жовтня 2009 р.
< Список >
< Список >