Справа № 201/6880/20
Провадження 3/201/3274/2020
29 липня 2019р. суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська - Ткаченко Н.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Соборного відділення поліції Дніпровського відділу поліції Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області, вчинене ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженкою м. Дніпропетровська, громадянкою України, пенсіонеркою, яка зареєстрована і проживає за адресою: АДРЕСА_1 , щодо якої складений протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 184 КУпАП,
До Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська 21.07.2020р. з Соборного ВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області надійшла справа про адміністративне правопорушення вчинене ОСОБА_1 , відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 184 КУпАП.
Адміністративна справа згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.07.2020р. була передана в провадження судді Ткаченко Н.В.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 662600 від 21.07.2020р., приблизно о 17.00год. 20.07.2020р. за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 ухилялась від виконання своїх батьківських обов'язків по вихованню свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який в цей же час за адресою: м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, біля будинку 58, в громадському місці розпивав слабоалкогольний напій «Рево» об'ємом 0,5л, вмістом спирту 8,5%, чим порушив Закон України. Своїми діями ОСОБА_1 порушила ч. 1, 2 ст. 150 СК України та вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 184 КУпАП.
ОСОБА_1 про дату та час слухання справи була повідомлена, що підтверджується довідкою про доставлення смс-повідомлення. 29.07.2020р. на електронну пошту суду надійшла її заява про розгляд справи за її відсутності. Копію протоколу про адміністративне правопорушення особа отримала, з матеріалами справи ознайомлена.
Враховуючи положення ст. 268 КУпАП, вважаю за можливе розглядати справу за відсутності правопорушниці.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Відповідно до положень ст. 9 Конституції України та ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22.12.1993р., міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України є частиною національного законодавства України.
17.07.1997р. Україна ратифікувала Конвенцію про захист прав і основоположних свобод людини і Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського суду з прав людини, які стосуються тлумачення та застосування норм Конвенції.
Згідно з ч. 2 ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини від 04.11.1950р., кожен, хто обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Згідно п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Однак, слід звернути увагу на те, що у протоколі про адміністративне правопорушення не наведено обґрунтувань та доказів на підтвердження суб'єктивної сторони даного правопорушення, відсутні свідки правопорушення, вчиненого неповнолітньою особою, або інші докази, які б вказували на його вину. Визнання особою своєї вини, не звільняє суб'єкта владних повноважень від обов'язку щодо збирання доказів.
Верховний Суд в постанові від 10.05.2018р. у справі № 760/9462/16-а зробив висновок, що складання протоколу - це процесуальні дії суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та, в силу положень статті 251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належним доказом по даній справі, оскільки інших належних та допустимих доказів для перевірки зазначених в протоколі обставин на підтвердження вини ОСОБА_1 суду не надано (показань свідків, відеозапису, тощо).
Крім того, не встановлені і не доведені вина у формі умислу, мотив та мета інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення, а також в протоколі про адміністративне правопорушення не вказаний Закон, який був порушений неповнолітнім ОСОБА_2 .
Також, в протоколі не зазначено чому у відношенні батька дитини - ОСОБА_3 не складений протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 184 КУпАП і до адміністративної відповідальності притягується лише мати дитини.
У відповідності до вимог ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи слід тлумачити на її користь, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
З огляду на те, що уповноваженою особою на складання протоколу про адміністративне правопорушення не надано суду достатніх та допустимих доказів на підтвердження наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 184 КУпАП, вважаю необхідним провадження у справі про адміністративне правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 9, 62 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини від 04.11.1950р., ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22.12.1993р., ст. ст. 7, 9, 10, 11, ст. ст. 247, 283-285, 287 КУпАП, суддя,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за відсутності в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Ткаченко Н.В.