415/4891/20
2-о/415/426/20
31 липня 2020 року м. Лисичанськ
Суддя Лисичанського міського суду Луганської області Шевченко О.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 про встановлення факту народження, заінтересована особа - Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), місцезнаходження якого за адресою: вул. Менделєєва, 53, м. Лисичанськ, Луганська область, Україна, код ЄДРПОУ 21757871,
Заявник звернулася до суду з вищезазначеною заявою про встановлення факту смерті, заінтересована особа - Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), в якій просила встановити факт народження нею дитини - хлопчика ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Розглянувши подану заяву та доданні до неї матеріали, вважаю за необхідне залишити зазначену заяву без руху з таких підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Заявник просить звільнити її від сплати судового збору на підставі п. 21 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» та зазначає, що на даний час вона та батько дитини не працюють.
Як вбачається із поданої до суду заяви та доданих до неї документів, заявник просить встановити факт народження дитини на окупованій території.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 318 ЦПК України, у заяві повинно бути зазначено:…з якою метою заявник просить встановити факт. Однак, заявник ОСОБА_1 в своїй заяві не зазначає мету встановлення факту народження дитини.
Відповідно до пункту 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Разом з тим, у заяві не зазначено та не підтверджено жодними доказами, що необхідність у встановленні вказаного факту виникла внаслідок вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно, у звязку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру.
Тобто, у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, заявники мають пільги виключно тоді, коли такі обставини призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Заява ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини не містить мету встановлення даного факту, однак остання посилається на причину звернення до суду з даною заявою та зазначає її як «через збройну агресію інших країн». Отже, заявнику необхідно вказати мету встановлення факту народження дитини.
Таким чином, заявник не має пільг зі сплати судового збору відповідно до пункту 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до ч. 3 ст.136 ЦПК України з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Згідно зі ст. 8 Закону України «Про судовий збір», суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням звільнити її від сплати судового збору.
Заявник на підтвердження наявності підстав звільнення її від сплати судового збору посилається на те, що вона і батько дитини фактично мешкають на окупованій території та не працюють, при цьому, не надає докази на підтвердження даної обставини.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, має тлумачитися з урахуванням верховенства права, яке вимагає, щоб сторони у справі мали ефективний судовий засіб, що давав би їм можливість заявляти про свої громадянські права.
При цьому прецедентна практика Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнає, що доступ до суду не є абсолютним і національним законодавством може обмежуватись, зокрема для дотримання правил судової процедури і це не є порушенням права на справедливий суд.
Отже, вимога сплати судового збору прямо передбачена нормами чинного законодавства та відповідно до статті 6 Конвенції з прав та основоположних свобод людини не є перешкодою доступу до правосуддя, оскільки чинним законодавством передбачений порядок звільнення від сплати судового збору судом з інших підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду фізичною особою заяви у справах окремого провадження, встановлюється ставка судового збору на рівні 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»).
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», визначено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 1 січня 2020 року - 2027,00 гривень.
Отже, розмір суми судового збору, за подання заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, становить 2027 грн. х 0,2 = 420,40 гривень.
Таким чином, заявнику необхідно сплатити судовий збір в розмірі 420,40 гривень та надати до суду документ, що підтверджує його сплату.
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 185, 260, 261, 353 ЦПК України,
У задоволенні клопотання заявника ОСОБА_1 щодо звільнення її від сплати судового збору, на підставі п. 21 ч. 1 ст. 5, ст. 8 Закону України «Про судовий збір» - відмовити.
Заяву ОСОБА_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 про встановлення факту народження, заінтересована особа - Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), місцезнаходження якого за адресою: вул. Менделєєва, 53, м. Лисичанськ, Луганська область, Україна, код ЄДРПОУ 21757871 - залишити без руху, про що сповістити заявника, надавши їй для усунення зазначених недоліків десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали про залишення заяви без руху.
Роз'яснити заявнику, що в разі якщо у вказаний строк недоліки заяви не будуть усунуті, заява вважається неподаною і повертається заявникові.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Учасник справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі судової влади України https://lsm.lg.court.gov.ua.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Шевченко