Рішення від 03.08.2020 по справі 440/3410/20

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3410/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/3410/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

30 червня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУ ПФУ в Полтавській області) , ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) , в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Полтавській області щодо відмови скласти список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, із зазначенням у списку прізвища ОСОБА_1 та подання їх до ІНФОРМАЦІЯ_3 з вимогою видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, починаючи з 01.04.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, встановленого станом на 01.03.2019, надбавки за роботу з таємними виробами, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, премії 10%, визначених станом на 01.03.2018 щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області скласти такий список та подати його до ІНФОРМАЦІЯ_3 з вимогою видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії у розмірі 100% суми підвищення пенсії, встановленого станом на 01.03.2018 з 01.04.2019, та включенням для перерахунку пенсії позивача додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019, а саме: надбавки за роботу з таємними виробами, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, премії 10%;

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відмови у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Полтавській області списків осіб, із зазначенням прізвища ОСОБА_1 та не включення для перерахунку пенсії позивача додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393" для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 100% підвищення у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, до якої окрім раніше включених складових грошового забезпечення, додатково врахувати: надбавки за роботу з таємними виробами, надбавку за виконання особливо важливих завдань 50%, премію 10%, встановлених станом на 01.03.2018;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 100% підвищення станом на 01.03.2018 у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з урахуванням у складі грошового забезпечення з 01.04.2019, з якого призначена пенсія: надбавки за роботу з таємними виробами, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, премії 10%, встановлених станом на 01.03.2018.

В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідачів, що призводить до незаконного заниження належних позивачу пенсійних виплат.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду 06.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

09.07.2020 ІНФОРМАЦІЯ_2 надав відзив на позов, за змістом якого висловив свої заперечення проти позовних вимог, оскільки відсутні передумови для видачі нової довідки ОСОБА_1 . Стверджує, що у даному випадку будь-якого підвищення грошового забезпечення військовослужбовців не відбулося, повідомлення від ГУ ПФУ в Полтавській області про таке не надходило, а ГУ ПФУ у Полтавській області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до Полтавського ОВК не направляв. Зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" станом на час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 була чинною, не визнавалася неконституційною, а тому підлягає застосуванню до спірних правовідносин (а.с. 27-28).

22.07.2020 від ГУ ПФУ в Полтавській області надійшов відзив на позов, в якому представник вказує, що пенсійний орган не наділений повноваженнями щодо призначення та перерахунку пенсії з грошового забезпечення, яке не визначено уповноваженими органами силових структур. З приводу вимоги позивача про зобов'язання Полтавського ОВК підготувати та надати нову довідку із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення вказує, що станом на 05.03.2019 (період з якого позивач просить зобов'язати здійснити перерахунок пенсії) жодних підстав для перерахунку пенсії позивача чинним законодавством не передбачалося та жодні постанови Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсій військовослужбовців, як передбачено п. 2 Порядку №45, не приймалися. Отже, скасування 05.03.2019 п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 в жодному разі не може бути підставою для автоматичного включення в довідку інших додаткових видів грошового забезпечення, оскільки таке включення не передбачено ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка регулює порядок визначення грошового забезпечення та здійснення перерахунку пенсій (а.с. 52-55).

Розгляд даної справи, відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, в межах строку, встановленого статтею 263 цього ж Кодексу.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 20.12.1991 №033-ПМ (а.с. 46) ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас за віком з посади начальника сховища складу майна "НЗ" військової частини НОМЕР_2 . Перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Починаючи з 01.01.2018 пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки від 23.03.2018 ФП54982 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій, у сумі 6 030,00 грн, у т.ч. посадовий оклад - 3000,00 грн, оклад за військовим званням - (ст. прапорщик) - 1 020,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) -2010,00 грн (а.с. 29, 42).

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

У зв'язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішенням у справі №826/3858/18 позивач 21.04.2020 звернувся до Полтавського ОВК із заявою про надання до ГУ ПФУ у Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку отримуваної ним пенсії за вислугу років із 05.03.2019 на рівні 71% грошового забезпечення із зазначенням у довідці 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 із 05.03.2019 та сум додаткових видів грошового забезпечення, з якого нараховувалася пенсія станом до 01.01.2018 (надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, премія - 10%, тощо), та провести відповідні виплати одним платежем з урахування раніше сплачених сум із 05.03.2019 (а.с. 30).

У відповідь Полтавський ОВК листом від 29.04.2020 №12/1172/ФП-54982 повідомив заявника про те, що перерахунок його пенсії здійснено відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Постанова №103 на час здійснення перерахунку пенсії була чинною, не була визнана неконституційною та підлягала застосуванню при перерахунку пенсії. Визнання нечинними в подальшому п.п. 1, 2 постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, не є підставою для складання нової довідки про грошове забезпечення. Кабінету Міністрів України будь-яких нових рішень щодо здійснення перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, не приймалось, а ГУ ПФУ в Полтавській області відповідно до пунктів 1-3 Порядку №45 списків за формою згідно з додатком 1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 не направляло. Після проведеного перерахунку розмір пенсії не зменшився. Довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії виготовлені в одному примірнику і зберігаються в ГУ ПФУ в Полтавській області. Грошове забезпечення станом на 01.03.2018 складає: посадовий оклад - 3000,00 грн, оклад за військовим званням - 1020,00 грн, надбавка за вислугу років - 2010,00 грн. Відповідно до пункту 3 Постанови №45 уповноважені органи (обласні військові комісаріати), на підставі списків Головних управлінь Пенсійного фонду України, готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. На дату надання відповіді на заяву список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від ГУ ПФУ в Полтавській області до ІНФОРМАЦІЯ_3 не надходив, а тому підстав для складання запитуваної в заяві довідки не вбачається (а.с. 31).

Також, 21.04.2020 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплачувати йому пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019, а також здійснити перерахунок та виплачувати пенсію з 05.03.2019 із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які він отримував до 01.01.2018, а саме: надбавку за роботу з таємними виробами, надбавку за виконання особливо важливих завдань 50%, премію 10%, провести одним платежем доплату до пенсії між нарахованими та фактично виплаченими її розмірами з 05.03.2019 з урахуванням раніше сплачених сум (а.с. 50).

За результатами розгляду звернення позивача, листом ГУ ПФУ у Полтавській області від 29.04.2020 №2055-1996/Б-03/8-1600/20 повідомлено про відсутність підстав для перегляду розміру пенсії ОСОБА_1 . У зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з 01.01.2018 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії на підставі поданої уповноваженим органом (в даному випадку Полтавським ОВК) довідки про грошове забезпечення, що визначене станом на 01.03.2018. Після скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким інших категоріям осіб" рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 будь-яких зобов'язань щодо вчинення дій стосовно перерахунку пенсій на управління Пенсійного фонду України вказаним судовим рішенням не покладено. При цьому, виплата підвищених пенсій продовжується з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету (а.с. 51).

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідачів щодо відмови у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Полтавській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку розміру пенсії, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи позов у частині вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Полтавській області з приводу відмови скласти список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, із зазначенням у списку прізвища ОСОБА_1 та подання їх до Полтавського ОВК, суд виходить з такого.

Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено право на звернення до суду та способи судового захисту.

Так, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Як свідчить зміст позовної заяви, ОСОБА_1 звернувся до суду з вимогою про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Полтавській області з приводу складення та подачі списку до Полтавського ОВК для видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у розмірі 100% суми підвищення пенсії, встановленого станом на 01.03.2018 з 01.04.2019, та включенням для перерахунку пенсії позивача додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019, а саме: надбавки за роботу з таємними виробами, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, премії 10%.

Разом з тим, суд встановив, що обставинам звернення до суду з даною позовною вимогою передувало звернення позивача до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою від 21.04.2020, в якій той просив здійснити перерахунок та виплачувати йому пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019, а також здійснити перерахунок та виплачувати пенсію з 05.03.2019 із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які він отримував до 01.01.2018, а саме: надбавку за роботу з таємними виробами, надбавку за виконання особливо важливих завдань 50%, премію 10%, провести одним платежем доплату до пенсії між нарахованими та фактично виплаченими її розмірами з 05.03.2019 з урахуванням раніше сплачених сум (а.с. 50).

Таким чином, позивач оскаржує до суду бездіяльність ГУ ПФУ у Полтавській області з приводу складення списку осіб, за яким ІНФОРМАЦІЯ_2 мав би видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, щодо якої попередньо він до ГУ ПФУ у Полтавській області не звертався.

Відтак, за відсутності протиправної бездіяльності ГУ ПФУ у Полтавській області відсутня навіть ймовірність порушення прав ОСОБА_1 цим відповідачем, відповідно відсутній і об'єкт судового захисту та, як наслідок, відсутні й підстави для задоволення даної позовної вимоги.

Позовна вимога ОСОБА_1 щодо визнання протиправною бездіяльності Полтавського ОВК щодо відмови у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Полтавській області списків осіб, із зазначенням прізвища ОСОБА_1 та не включення для перерахунку пенсії позивача додаткових видів грошового забезпечення аналогічно задоволенню не підлягає, оскільки позивач звертався до Полтавського ОВК із заявою щодо виготовлення довідки, а не складення списків осіб, пенсія яких підлягає перерахунку.

Вирішуючи позов в частині зобов'язання Полтавського ОВК підготувати та надати до ГУ ПФУ в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною інформацією для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 у розмірі 100% підвищення, до якої окрім раніше включених складових грошового забезпечення, додатково врахувати: надбавки за роботу з таємними виробами, надбавку за виконання особливо важливих завдань 50%, премію 10%, встановлених станом на 01.03.2018, суд встановив наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (надалі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393" затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зауважує, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.

Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та Полтавський ОВК у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час виникнення спірних правовідносин пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей” (зі змінами) та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Отже, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови №704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

З 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_2 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи вищевикладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача вийти за межі позовних вимог, визнати дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ у Полтавській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 протиправними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ у Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови №704 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Такий висновок суду відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, що залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.

Зазначена вище правова позиція Верховного Суду відповідно до вимог статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України повинна враховуватись судом при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.

Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_1 з приводу зобов'язання ГУ ПФУ в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 100% підвищення станом на 01.03.2018 у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з урахуванням у складі грошового забезпечення з 01.04.2019, з якого призначена пенсія: надбавки за роботу з таємними виробами, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, премії 10%, встановлених станом на 01.03.2018, суд виходить з такого.

За змістом положень частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тобто, процедура судового захисту прав застосовується лише у разі їх порушення.

З цього слідує, що під час розгляду кожної справи суд повинен встановити чи має місце порушення прав позивача, адже без цього не можна виконати завдання судочинства. Звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах

Відповідно до змісту наведених вище правових норм, судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.

Позивачем заявлено вимоги щодо перерахунку пенсії, тобто фактично предметом спору є перевірка наявності або відсутності порушеного права на перерахунок пенсії з 01.04.2019 у розмірі 100% підвищення встановленого станом на 01.03.2018 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які є вимогами на майбутнє з огляду на те, що перерахунок у спірному розмірі не здійснено, оскільки такий є предметом розгляду у даній справі, а тому задоволенню не підлягають як передчасні.

Відтак, позов належить задовольнити частково.

Позивач звільнений від сплати судового збору, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927), ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. Шевченка, 78-А, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 07851296) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

Зобов'язати Полтавський обласний військовий комісаріат ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун