ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
29 липня 2020 року м. Київ №757/1448/20-а
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Вєкуа Н.Г., ознайомившись з позовною заявою
ОСОБА_1
до Управління патрульної поліції м. Києва,
Голосіївського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції м. Києві
про визнання протиправною та скасування постанови, -
ОСОБА_1 звернувся до Печерського районного суду м. Києва з заявою до Управління патрульної поліції м. Києва, Голосіївського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції м. Києві про скубання постанови Голосіївського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції м. Києві про відкриття виконавчого провадження №60689757.
Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 21 січня 2020 року адміністративну справу за заявою ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції м. Києва, Голосіївського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції м. Києві про скубання постанови Голосіївського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції м. Києві про скасування постанови передано на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва. Посилаючись на ч. 2 ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.07.2020 адміністративну справу №757/1448/20-а передано на розгляд судді Вєкуа Н.Г.
Ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
Відповідно до частини першої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист (частина п'ята статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною першою статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчим документом є, зокрема, ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом.
Як вбачається з тексу заяви ОСОБА_1 , в провадженні Голосіївського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції м. Києві перебуває виконавче провадження №60689757 по справі №757/32741/19-п про притягнення заявника до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Пунктом 4 ч. 1 вказаної статті також встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Таким чином, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позивач вірно звернувся до Печерського районного суду міста Києва.
Частинами першою та другою статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Разом з тим, частиною першою статті 318 Кодексу адміністративного суду судочинства України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
При винесенні ухвали від 21 січня 2020 року Печерський районний суд міста Києва керувався статтею 20 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме частиною другою, в якій зазначено, що Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Проте слід зазначити, що Печерським районним судом міста Києва при визначенні предметної юрисдикції даної справи не враховано положення частини першої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства, частини першої статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" та п 1, 4 ч 1 ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи викладене, з метою дотримання правил предметної юрисдикції (підсудності) адміністративних справ, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за необхідне повернути адміністративну справу №757/1448/20-а до Печерського районного суду міста Києва.
На підставі вищенаведеного, пункту 2 частини першої статті 29, статті 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Передати адміністративну справу №757/1448/20-а за заявою ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції м. Києва, Голосіївського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції м. Києві про скубання постанови Голосіївського районного відділу державної виконавчої служби м. Київ Головного територіального управління юстиції м. Києві про скасування постанови до Печерського районного суду міста Києва.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.
Суддя Вєкуа Н.Г.