Постанова від 28.07.2020 по справі 240/54/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/54/20

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Гурін Д.М.

Суддя-доповідач - Франовська К.С.

28 липня 2020 року м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Франовської К.С.

суддів: Кузьменко Л.В. Совгири Д. І. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дніпровського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В січні 2020 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Дніпровського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві про визнання протиправною відмови за вих. №2474/17.6-20 від 5 грудня 2019 року у внесенні змін до акту реєстрації цивільного стану та зобов'язання внести зміни до запису про реєстрацію розірвання шлюбу вказавши підставу реєстрації розірвання шлюбу замість: "Рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 22 квітня 2014 року №357/3111/14-ц" наступне: "Рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 22 квітня 2014 року №357/3111/14-ц, набрало законної сили 8 жовтня 2014 року".

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2020 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, покликаючись на порушенням норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що суд неправильно визначив предмет спору, оскільки таким є не неправомірність дій відповідача при внесенні відмітки 27 травня 2014 року про розірвання шлюбу, а бездіяльність та відмова внести зміни до запису про реєстрацію розірвання шлюбу у зв'язку з новими законними підставами.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги законність та обґрунтованість судового рішення, повноту встановлення обставин справи, застосування норм матеріального і процесуального права, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 22 квітня 2014 року Білоцерківським міськрайонним судом було винесено заочне рішення у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про розірвання шлюбу.

27 травня 2014 року реєстратором Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Дніпровського районного управління юстиції м. Києва внесено відомості про розірвання шлюбу на підставі рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 22 квітня 2014 року у справі №357/3111/14-ц, яке набрало законної сили та станом на час внесення запису не було оскаржене.

У липні 2014 року позивач оскаржив рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 22 квітня 2014 року в апеляційному порядку.

Апеляційним судом Київської області за клопотанням позивача поновлено строки на апеляційне оскарження.

8 жовтня 2014 року Апеляційним судом Київської області постановлено ухвалу за результатом розгляду апеляційної скарги, якою апеляційну скаргу ОСОБА_1 - відхилено. Заочне рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 22 квітня 2014 року - залишено без змін .

Таким чином, рішення про розірвання шлюбу між позивачем та його дружиною ОСОБА_2 набрало законної сили 8 жовтня 2014 року.

8 жовтня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб.

Згідно інформації, що міститься у зазначеному вище витязі, 27 травня 2014 року реєстратором Дніпровського районного управління юстиції у м. Києві внесено запис про розірвання шлюбу позивача з гр. ОСОБА_2 , підстава реєстрації розірвання шлюбу: рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 22.04.2014 №357/3111/14-ц, рішення суду постановлене після набрання чинності Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану": Так.

Позивач вважає, що такі дані не відповідають дійсності, оскільки фактично шлюб було розірвано 8 жовтня 2014 року (у день набуття чинності рішенням про розірвання шлюбу) та відомості щодо розірвання шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що містяться в Державному реєстрі актів цивільного стану є неповними, так як були внесені до набрання рішенням про розірвання шлюбу законної сили.

8 листопада 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану.

6 грудня 2019 року відповідач надав письмову відповідь вих. №2474/17.6-20 від 5 грудня 2019 року про відмову у внесенні змін до актового запису, у якій повідомив, що 27.05.2014 року до Дніпровського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві поштою надійшло рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області №357/3111/14-ц від 22.04.2014 про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили 20.05.2014 року (про що наявна відмітка на рішенні суду засвідчена печаткою суду та підписами судді та секретаря). Того ж дня головним спеціалістом відділу Войтко І.Є. було проставлено відмітку в актовому записі про шлюб №714 від 21.06.2013 року складеного Дніпровським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві. Проставлення відмітки із зазначенням дати набуття рішенням суду законної сили чинним законодавством не передбачено .

Не погоджуючись із відмовою відповідача у внесенні змін до запису про реєстрацію розірвання шлюбу, оскільки було подано усі необхідні документи для внесення змін, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір та відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач правомірно відмовив ОСОБА_1 у внесенні змін до запису про реєстрацію розірвання шлюбу, оскільки внесення таких змін чинним законодавством не передбачено.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, апеляційний суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Сімейним кодексом України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1 липня 2010 року №2398-VI (далі - Закон №2398-VI), Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за №55/18793 (далі - Правила №96/5), Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5 (далі - Правила №52/5).

Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, яка міститься у постановах від 14 листопада 2018 року у справі № 425/2737/17 та від 23 січня 2019 року у справі № 804/45/17, у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року № 2398-VІ (далі - Закон № 2398-VІ).

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону № 2398-VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до ч. 5 ст. 9 Закону № 2398-VІ правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть (ч. 1, 2, 3 ст. 49 Цивільного кодексу України.

Аналогічні за змістом приписи закріплені у ст. 2 Закону № 2398-VI.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи й офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч. 1 ст. 9 Закону № 2398-VI), тобто дій/подій, що впливають на набуття , зміну чи припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до частини першої-четвертої статті 9 Закону України від 01 липня 2010 року № 2398-VI "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон № 2398-VI) державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану також регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правила).

Відповідно до п. 1.1. розд. І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

У пункті 2.13 Правил зазначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану.

Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Рішення суду про розірвання шлюбу після набрання ним законної сили надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб.

Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 24.12.2010 № 3307/5), встановлено порядок виконання рішення суду про розірвання шлюбу, постановленого судом після набрання чинності Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (після 27.07.2010 року).

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який отримав рішення суду про розірвання шлюбу, повинен у день його надходження зробити відмітку про розірвання шлюбу на лицьовому боці актового запису про шлюб, зазначивши дату і номер рішення суду, повне найменування суду, яким ухвалено рішення, а також внести відповідні відомості до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Якщо особи, шлюб між якими розірвано, заявляють про відсутність в актовому записі про шлюб відмітки про розірвання шлюбу, здійснене в судовому порядку, та пред'являють відповідне рішення суду, відділ державної реєстрації актів цивільного стану перевіряє у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян наявність в актовому записі про шлюб відомостей про розірвання шлюбу.

У разі відсутності відмітки про розірвання шлюбу за рішенням суду в актовому записі про шлюб або актового запису про шлюб у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян особам роз'яснюється, що відмітку про розірвання шлюбу буде проставлено після одержання відповіді відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання актового запису про шлюб. Зазначена перевірка не здійснюється у випадку зберігання запису на тимчасово окупованій території України.

Для одержання відповіді про наявність або відсутність відмітки про розірвання шлюбу за рішенням суду в актовому записі про шлюб відділ державної реєстрації актів цивільного стану в день звернення заявника направляє за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку відповідний запит до відділу державної реєстрації актів цивільного стану України за місцем зберігання актового запису про шлюб.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який одержав запит, не пізніше наступного дня повідомляє про наявність відмітки про розірвання шлюбу із зазначенням дати і номера рішення суду, повного найменування суду, яким ухвалено рішення, або про її відсутність.

Якщо актовий запис про шлюб, в якому відсутня відмітка про розірвання шлюбу, зберігається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника, відділ проставляє її з дотриманням абзацу другого цього пункту із залишенням ксерокопії рішення суду або з дотриманням абзаців третього, четвертого цього пункту направляє рішення суду про розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання актового запису про шлюб.

Про проставлену відмітку відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання актового запису про шлюб у той самий день інформує відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.

На прохання заявника для підтвердження наявності відмітки про розірвання шлюбу в актовому записі про шлюб може бути видано витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

За такого правового регулювання, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо правомірності відмови відповідача внести зміни до з а п и с у про реєстрацію розірвання шлюбу, оскільки не існує ні актового запису , ні державної реєстрації , ані просто з а п и с у про розірвання шлюбу, а тому і неможливим є внесення будь-яких змін .

Внесення змін до приставленої в і д м і т к и про розірвання шлюбу в актовому записі про шлюб , як і доповнення записом щодо дати набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу, не передбачено.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Доводи, які наводяться скаржником в апеляційній скарзі, не свідчать про порушення місцевим судом норм процесуального або матеріального права при прийнятті оскаржуваного рішення, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.

Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2020 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Постанова суду складена в повному обсязі 28 липня 2020 року.

Головуючий Франовська К.С.

Судді Кузьменко Л.В. Совгира Д. І.