Постанова від 29.07.2020 по справі 640/15884/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/15884/19 Суддя (судді) першої інстанції: Арсірій Р.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2020 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача: Аліменка В.О.

суддів: Бєлової Л.В., Кучми А.Ю.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом, в якому просив :

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України у м.Києві щодо перерахунку та виплати, згідно довідок наданими Адміністрацією Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення за номерами №11/18041, №11/18042 та №11/18043 від 10.05. 2019 перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 01 травня 2016 р , з 01 січня 2017 р та з 01 січня 2018 р.

2. Зобов'язати Головне управляння Пенсійного фонду України у м Києві, виконати функції згідно ПКМ України 1522, щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно довідок наданими Адміністрацією Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення за номерами №11/18041, №11/18042 та №11/18043 від 10.05.2019 без обмежень максимального розміру пенсії, в розмірі 65% грошового забезпечення ОСОБА_1

3. Зобов'язати Головне управляння Пенсійного фонду України у м Києві виконувати Указ Президента України "Про заходи, пов'язані з ліквідацією Генеральної військової інспекції" №1047/2001 (додаток 6), де чітко вказано порядок перерахування пенсії звільненим з Інспекції військовослужбовцям у разі чергового підвищення грошового забезпечення пропорційно загальному коефіцієнту його підвищення.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що згідно рішення Окружного адміністративного суду м.Києві № 826/10296/18 суд зобов'язав Адміністрацію державної прикордонної служби України сформувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. Однак після звернення до відповідача з заявою щодо перерахунку та невиплати пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві повідомило, що згідно рішення суду будь-яких зобов'язань до пенсійного фонду не визначено.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2020 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві щодо перерахунку та виплати, згідно довідок наданими Адміністрацією Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення за номерами №11/18041, №11/18042 та №11/18043 від 10.05. 2019 перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 01 травня 2016 р , з 01 січня 2017 р та з 01 січня 2018 р.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у м Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 , згідно довідок наданих Адміністрацією Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення за номерами №11/18041, №11/18042 та №11/18043 від 10.05.2019.

В решті позовних вимог відмовити.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Шостий апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач звільнився за станом здоров'я на пенсію з посади помічника завідуючого відділу Генеральної військової інспекції при Президентові України, до якої відряджався для виконання службових обов'язків з Держкомкордону України.

Указом Президента України від 05 листопада 2001 року №1047 "Про заходи, пов'язані з ліквідацією Генеральної військової інспекції" постановлено Міністерству оборони України, Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України та Державному комітету у справах охорони державного кордону України перераховувати пенсії звільненим з Інспекції військовослужбовцям у разі чергового підвищення грошового забезпечення пропорційно загальному коефіцієнту його підвищення.

У липня 2019 року позивач звернувся до суду з позовною заявою про визнання протиправної бездіяльності Адміністрації Державної прикордонної служби України та Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві.

Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києві № 8256/10296/18 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо не сформування та не подання до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру посадового окладу старшого консультанта Адміністрації Президента України на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №292 "Деякі питання оплати праці працівників державних органів у 2016 році", постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15 "Питання оплати праці працівників державних органів" та від 25 січня 2018 року №24 "Про впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2018 році", якими прийнято рішення про зміну посадового окладу за посадою старшого консультанта Адміністрації Президента України, яка прирівняна до посади помічника завідуючого відділу Генеральної військової інспекції при Президентові України. Зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України сформувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру посадового окладу старшого консультанта Адміністрації Президента України на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №292 "Деякі питання оплати праці працівників державних органів у 2016 році", постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15 "Питання оплати праці працівників державних органів" та від 25 січня 2018 року №24 "Про впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2018 році", якими прийнято рішення про зміну посадового окладу за посадою старшого консультанта Адміністрації Президента України, яка прирівняна до посади помічника завідуючого відділу Генеральної військової інспекції при Президентові України в порядку, визначеному законодавством України. У задоволенні інших позовних вимог - відмовлено.

На виконання рішення суду Адміністрація Державної прикордонної служби України сформувала довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_1 за №№ 11/18041, 11/18042, 11/18043 від 10.05.2019 та подала до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві.

У липні 2019 року позивач звернувся з заявою до відповідача щодо перерахунку та невиплати останнім перерахованої пенсії з 01.05.2016, 01.01.2017 та з 01.01.2018.

Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві листом від 23.07.2019 № 160437/03 повідомило позивача, що згідно з рішенням суду № 826/10296/18 будь-яких зобов'язань до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві не визначено.

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України, у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (надалі за текстом - «Порядок») перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктами 2, 3 названого Порядку передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.

В матеріалах справи наявні копії довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10.05.2019 року №11/18041, 11/18042, 11/18043.

Таким чином, органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.

Відповідно до часини 1 ст. 63 № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.

В той же час, статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII (надалі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києві від 12.04.2019 справа № 826/12096/18, адміністрацією надано ГУ ПФУ в м.Києві довідки №№11/18041, 11/18042, 11/18043 від 10.05.2019 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Як підтверджується матеріалами справи та наданим відзивом, після отримання довідок УПФУ не вчинялось жодних дій, направлених на перерахунок пенсії позивачу.

З огляду на наведені правові норми та фактичні обставини справи слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо перерахунку пенсійної виплати без урахування грошового забезпечення в розмірі зазначеному у довідках Адміністрації Державної прикордонної служби України.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2020 року- без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач В.О. Аліменко

Судді Л.В. Бєлова

А.Ю. Кучма

Повний текст постанови складено 29 липня 2020 року.