Постанова від 29.07.2020 по справі 620/55/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/55/20 Суддя (судді) першої інстанції: Житняк Л.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Глущенко Я.Б.,

суддів Мельничука В.П., Пилипенко О.Є.,

секретаря Суркової Д.О.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2020 року, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач, апелянт ОСОБА_1 ) звернувся у суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Чернігівській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 та змін до пункта 5 і додатка 2 Порядка проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, надає йому право на проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку і виплати пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2020 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права та неправильне встановлення обставин у справі, просить його скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що місцевий суд неправильно встановив предмет позову, а саме зобов'язання відповідача запросити у Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про грошове забезпечення станом на 05 березня 2019 року та провести перерахунок і виплату пенсії на підставі такої довідки з 01 квітня 2019 року. Постановляючи рішення про відмову в задоволенні позову суд першої інстанції, на переконання позивача, помилково виходив з того, що метою звернення до суду виступає перерахунок і виплата пенсії за період з 01 січня 2018 року.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач наголошує, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, оскільки судом повно та об'єкти встановлені обставини у справі, а висновки суду гуртуються на правильному застосуванні норм матеріального права.

Розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження згідно пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду - зміні, з таких підстав.

Судом установлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон України №2262-ХІІ).

У листопаді 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій, посилаючись на набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, просив:

надіслати до Чернігівського обласного територіального центу комплектування та соціальної підтримки запит для отримання довідки про складові грошового забезпечення (посадового оклада, оклада за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення);

на підставі отриманої довідки провести перерахунок пенсії;

провести відповідні розрахунки та виплатити недораховані з вини відповідача грошові кошти за період з 01 січня 2018 року з врахуванням раніше виплачених сум.

Листом від 29 листопада 2019 року відповідач повідомив, що виплата пенсії позивачу проводиться на виконання рішення суду і правові підстави для проведення її перерахунку відсутні.

За результатами отримання зазначеного листа, ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, в якому просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо відмови скласти запит (список) відносно позивача до уповноваженого органу (Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) щодо надання останнім довідки про грошове забезпечення з усіма його складовими (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення) та зобов'язати відповідача витребувати відповідну довідку станом на 05 березня 2019 року та провести з 01 квітня 2019 року перерахунок і виплату пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що підставою для оформлення довідок про грошове забезпечення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Водночас, під час розгляду справи не встановлено факту прийняття Кабінетом Міністрів України рішень, які б тягнули за собою зміни в грошовому забезпеченні військовослужбовців та прирівняних до них осіб. Отже, відсутні підстави для висновку про те, що у відповідача виник обов'язок направити до уповноваженого органу, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, запит стосовно позивача та складових його грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Предметом розгляду у справі виступають дії відповідача, які призвели до порушення, на переконання позивача, його права на отримання пенсії з усіх складових грошового забезпечення, починаючи з 01 квітня 2019 року.

Водночас, як убачається з матеріалів справи, до звернення до суду з відповідним позовом, ОСОБА_1 до відповідача із вимогою про отримання від уповноваженого органу (Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки) довідки про грошове забезпечення з усіма його складовими станом на 05 березня 2019 року та проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку і виплати пенсії із врахуванням раніше виплачених сум, не звертався.

Отже, підстави для висновку про порушення його прав діями відповідача, відсутні.

Також колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на таке.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України №2262-ХІІ.

Статтею 63 Закону України 2262-ХІІ закріплено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частинами 2 та 3 статті 51 Закону України № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-XII, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).

Пунктом 2 цього Порядка закріплено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що відповідач уповноважений складати списки та подавати їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, тільки після отримання повідомлення від Пенсійного фонду України.

Звернення позивача не є таким повідомленням, а отже правові підстави для направлення списка у відповідача відсутні.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що згідно наведених вище положень статті 63 Закону України №2262-ХІІ, перерахунок пенсії здійснюється і в разі подання пенсіонером додаткових документів.

Скасування в судовому порядку положень постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103, згідно з висновками Верховного Суду, викладеними у пункті 38 постанові від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19, є підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки пенсіонери мають право на отримання пенсій, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 у відповідності до вимог статей 43 та 64 Закону України №2262-ХІІ та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ.

Отже, позивач не позбавлений можливості звернутися до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та отримати відповідну довідку, яку подати відповідачу для проведення перерахунку.

Надана позивачем копія листа Верховного Суду від 01 липня 2020 року про правовий висновок у справі №160/8324/19 зазначені висновки суду не спростовує. Відповідний висновок полягає у розв'язанні правової проблеми щодо наявності підстав для складання та надання довідок органами Пенсійного фонду України для проведення перерахунку пенсій. Тим часом, у даній справі предметом оскарження виступає протиправна, на переконання позивача, бездіяльність органа Пенсійного фонду України щодо направлення запита про надання відповідної довідки.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає з підстав, викладених у даній постанові.

Відповідно до пункта 2 частини 1 статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом частини 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись статтями 33, 34, 243, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Змінити мотивувальну частину рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2020 року, виклавши її у редакції цієї постанови.

У решті судове рішення залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Я.Б. Глущенко

Судді В.П. Мельничук

О.Є. Пилипенко