29 липня 2020 року м. Дніпросправа № 160/6044/19
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Яковенко О.М.
розглянувши в м. Дніпро у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року (суддя Юхно І.В.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправно бездіяльності та стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та пені,-
ТОВ «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська» звернулось з позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправно бездіяльності та стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та пені.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року позов задоволеною
Суд вирішив визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо внесення даних до Реєстру заяв про повернення бюджетного відшкодування, підготовки та подання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку про повернення ТОВ «ЦЗФ «Павлоградська» бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в загальній сумі 1 000 000,00 грн (один мільйон гривень) на електронний рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління ДФС у Дніпропетровській області на користь ТОВ «ЦЗФ «Павлоградська» суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в загальній сумі 1 000 000,00 грн (один мільйон гривень) на електронний рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «ЦЗФ «Павлоградська» пеню за період з 04.12.2018 року по 01.10.2019 року відповідно до положень пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України у сумі 174 871,24 грн (сто сімдесят чотири гривні вісімсот сімдесят одну гривню двадцять чотири копійки)
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області (правонаступником Головного управління ДФС у Дніпропетровській області) подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, не враховано те, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведено дії, які відносіться до функцій ГУ ДПС у Дніпропетровській області та передбачені порядком ведення державною податковою службою оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України та облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску в інтегрованій картці платника, затвердженого Наказом міністерства фінансів України від 07.04.2016 №422.
Щодо стягнення пені, зазначено, що судом першої інстанції не було враховано, що оскільки бюджетна заборгованість не сплачена, невизначений день погашення заборгованості, вимоги про стягнення пені за несвоєчасне відшкодування ПДВ заявлені передчасно.
Представник відповідача апеляційну скаргу підтримав.
Представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечував.
Як було встановлено судом першої інстанції, 20.07.2018 року ТОВ «ЦЗФ «Павлоградська» було подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 1000000,00 грн. за формою, передбаченою законодавством (Додаток № 4 до Декларації з податку на додану вартість за червень 2018р.) разом із Декларацією з ПДВ за червень 2018р. (Декларацію та заяву отримано податковим органом 20.07.2018р., про що свідчить Квитанція № 2).
Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області з 23.07.2018 р. по 17.08.2018р. проведено камеральну перевірку достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2018р.
За результатами перевірки податковим органом складено Акт камеральної перевірки від 17.08.2018р. № 45974/04-36-12-10/33854906, яким встановлено порушення ТОВ «ЦЗФ «Павлоградська»: п. 200.4 «б» статті 200 ПКУ, у зв'язку із чим у підприємства, відсутнє право на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника у банку по декларації за червень 2018 року у сумі 1 000 000 грн.
На підстав акта камеральної перевірки від 17.08.2018р. № 45974/04-36-12-10/33854906 Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення - рішення форми «В3» від 10.09.2018 року №0223511210, яким встановлено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування по декларації з податку на додану вартість за червень 2018 року на 1 000 000,00 грн.
Рішенням ДФС України від 23.11.2018 №38125/6/99-99-11-01-02-25 скаргу ТОВ «ЦЗФ «Павлоградська» до ГУ ДФС у Дніпропетровській області задоволено, повністю скасовано податкове повідомлення-рішення від 10.09.2018 №0223511210, прийняте Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області. Разом з цим, ДФС зобов'язано ГУ ДФС у Дніпропетровській області провести документальну позапланову перевірку ТОВ «ЦЗФ «Павлоградська» відповідно вимог ст.78.1.8 11.78.1 ст.78 Податкового кодексу України.
29.03.2019 позивач звернувся з заявою до контролюючого органу, в якій зазначено, що всупереч вимогам законодавства, відповідачем станом на 26.03.2019 до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування не внесена інформація про дату закінчення оскарження ППР ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 10.09.2018 №0223511210 та суму бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами скарження.
22.05.2019 листом №60403/10/04-36-12-02-15 у відповідь на вищезазначене звернення відповідачем було повідомлено, що ГУ ДФС у Дніпропетровській області проведено дії, які відносяться до функцій ГУ ДФС у Дніпропетровській області та передбачені Порядком ведення державною податковою службою оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України та облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску в інтегрованій картці платника, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422 та зареєстрованого в Мін'юсті України 20.05.2016 за №751/288 та питання щодо відображення у Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування будуть розглянуто після проведення документальної позапланової перевірки ТОВ «ЦЗФ «Павлоградська».
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив про наявність протиправної бездіяльності відповідача щодо невнесення інформації до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування про узгодженість бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1 000 000,00 грн.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Бюджетне відшкодування відповідно до п. п. 14.1.18 п. 14.1ст. 14 Податкового кодексу України - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, визначений статтею 200 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно п. 200.7 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до п. п. 200.7.1 п. 200.7 ст. 200 ПК України формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
До такого Реєстру вносяться такі дані:
1) найменування платника податку та його індивідуальний податковий номер;
2) дата подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, поданої у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання);
3) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначена у кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
4) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшена на суму податкового боргу;
5) реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування;
6) реквізити бюджетних рахунків для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
7) реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування податку;
8) дата початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява про повернення суми бюджетного відшкодування, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);
9) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дата поданої до контролюючого органу заяви в разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування;
10) дата складення та вручення платнику податків акта перевірки;
11) дата та номер податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням (у разі подання) уточнюючого розрахунку, неузгоджена контролюючим органом;
12) дата початку оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, що оскаржується;
13) дата закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, узгоджена за результатами оскарження;
14) сума узгодженого контролюючим органом бюджетного відшкодування за кожною заявою та дата її узгодження;
15) дата та сума повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку;
16) дата та сума зарахування (перерахування) в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
Внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування посадовими особами відповідних органів здійснюється з дотриманням вимог законів щодо електронного підпису та електронного документообігу.
Порядок ведення та форма Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 200.7.2. статті 200 ПК України передбачено, що заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.
Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Згідно п. 200.8 ст. 200 ПК України до податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання) платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій.
У строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання) (п. 200.10 ст. 200 ПК України).
Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п. г) п. 200.12 ст. 200 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
У цьому випадку, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
На підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів (п. 200.13ст. 200 ПКУ).
Відповідно до підпункту 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість від 25 січня 2017 року № 26 (далі - Порядок № 26).
Цей порядок визначає механізм ведення Мінфіном інформаційного ресурсу Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за формою згідно з додатком. Формування Реєстру здійснюється автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства (пункти 1 та 3 Порядку № 26 набрали чинності з 1 квітня 2017 року).
Відповідно до п. 4 Порядку № 26 орган ДФС вносить до Реєстру, зокрема такі дані:
дату подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - заява) на рахунок платника податку у банку, поданої у складі податкової декларації з податку на додану вартість (далі - податкова декларація) або уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість (далі - уточнюючий розрахунок) (в разі їх подання);
суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначену в кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);
дату складення та вручення платнику податку акта перевірки;
дату та номер податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням уточнюючого розрахунку (у разі їх подання), не узгоджену органом ДФС;
дату початку оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, що оскаржується;
дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами оскарження;
суму узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.
Згідно п. 6 Порядку № 26 інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 26 узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу Казначейства для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі та перераховується органом Казначейства у строки, передбачені пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
При цьому, органу Казначейства стають доступними для виконання узгоджені суми бюджетного відшкодування, зазначені в Реєстрі, які підлягають поверненню.
Судом першої інстанції вірно було зазначено, що передумовою для отримання платником податків належної йому суми бюджетного відшкодування є відображення органом ДФС в Реєстрі інформації про її узгодження.
Як було встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, рішенням ДФС України від 23.11.2018 №38125/6/99-99-11-01-02-25 скаргу ТОВ «ЦЗФ «Павлоградська» до ГУ ДФС у Дніпропетровській області задоволено, скасовано податкове повідомлення-рішення від 10.09.2018 №0223511210, прийнятим Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області. Разом з цим, ДФС зобов'язано ГУ ДФС у Дніпропетровській області провести документальну позапланову перевірку ТОВ «ЦЗФ «Павлоградська» відповідно вимог ст.78.1.8 11.78.1 ст.78 Податкового кодексу України.
Таким чином, вірними є висновки суду першої інстанції, що враховуючи вимоги п. г) п. 200.12 ст. 200 ПК України, вказана сума бюджетного відшкодування є узгодженою з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення та повинна була бути відображеною в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування наступного робочого дня після скасування податкового повідомлення-рішення, тобто з 26.11.2019 року (24.11.2018, 25.11.2018 року - вихідні дні).
Судом першої інстанції вірно було взято до уваги те, що доказів на підтвердження вжиття відповідачем будь-яких заходів на виконання вимог ДФС України до суду не надано, що свідчить про наявність протиправної бездіяльності відповідача щодо невнесення інформації до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування про узгодженість бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1 000 000,00 грн., а отже позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 % облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Вірно судом першої інстанції було зазначено, що враховуючи те, що позивачу не було відшкодовано відповідні суми бюджетного відшкодування, у встановлені законом строки, позивач набув право на нарахування пені у порядку, встановленому п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України.
Щодо розрахунку пені, зауваження відповідача відсутні.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовають, підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Павлоградська» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправно бездіяльності та стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та пені залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції в строк, передбачений ст. 329 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 29 липня 2020 року.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш