02.07.2020 Справа № 766/19000/18
Унікальний №766/19000/18
Провадження № 2-о/756/405/20
02 липня 2020 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Яценко Н.О.,
за участі секретаря - Дрончак Д.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві заяву представника ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - адвоката Ігнатова Дмитра Івановича, заінтересовані особи: Корабельний районний у м.Херсоні відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Херсонської області, про встановлення факту народження дитини та реєстрації шлюбу,-
Заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , звернулись до суду через адвоката Ігнатова Д. І. з даною заявою. В обґрунтування заяви представник зазначив, що 04.09.2015 року між заявниками було укладено шлюб, про що 04.09.2015 року відділом реєстрації актів цивільного стану Гагаринського району міста Севастополя Управління записів актів цивільного стану міста Севастополя складено актовий запис №787 та видано свідоцтво НОМЕР_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 у заявників у м. Севастополь, АР Крим, народилася дитина жіночої статі ОСОБА_3 .
25.09.2018 р. у Корабельному районному у м.Херсоні відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Херсонської області представнику заявників було відмовлено в реєстрації шлюбу та народження дитини з посиланням на те, що документи пред'явлені для реєстрації шлюбу та народження дитини, видані на тимчасово окупованій території, не можуть бути підставою для реєстрації шлюбу та народження дитини, тому що відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсним.
Представник вказує, що встановлення факту реєстрації шлюбу та народження дитини необхідні заявникам для отримання відповідних свідоцтв у відповідності з чинним законодавством України.
Посилаючись на зазначені обставини, представник заявників заявив вимогу: встановити факт реєстрації шлюбу між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцем с. Ноозерне, м.Євпаторія, громадянином України, та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженкою м.Могильов, Білорусь, громадянкою України, що укладений на тимчасово окупованій території АР Крим 04.09.2015 року, з присвоєнням прізвища після реєстрації шлюбу: чоловіку « ОСОБА_1 », дружині « ОСОБА_2 »; встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Севастополь, АР Крим, Україна; мати: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України; батько: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянин України.
Ухвалою судді Київського апеляційного суду від 21 квітня 2020 року матеріали вищевказаної заяви направлено до Оболонського районного суду м.Києва для забезпечення розгляду.
Ухвалою судді Оболонського районного суду м. Києва від 01.06.2020 року відкрито провадження по справі.
Представник заявників в судове засідання не з'явився, про час та місце повідомлявся належним чином, направив до суду заяву в якій просив про розгляд справи без його участі.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду заяви повідомлявся належним чином.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановив наступне.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 04.09.2015 року, останній зареєстрований відділом реєстрації актів цивільного стану Гагаринського району міста Севастополя Управління записів актів цивільного стану міста Севастополя, актовий запис №787, між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянином Російської Федерації та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянкою Російської Федерації (а.с.14).
Відповідно до ч. 1 ст.21 СК України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ст.27 СК України, державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства. Державна реєстрація шлюбу засвідчується свідоцтвом про шлюб, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Частиною 1 ст. 28 СК України,передбачено, що заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором. Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком особисто.
Враховуючи, що законодавство України, зокрема, ст. 317 ЦПК України, визначено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, однак питання про встановлення факту реєстрації шлюбу, зареєстрованого на тимчасово окупованій території, законодавством України не врегульоване, а тому суд не вбачає підстав для задоволення вимоги відносно встановлення факту реєстрації шлюбу.
За правилами п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Частиною 3 ст. 317 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно до роз'яснень, викладених у листі Верховного Суду України від 01 січня 2012 року, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: - факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право; - заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважається незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась. Встановлення факту народження заявникам необхідне для реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження.
Судом встановлено, що заявники позбавлені можливості здійснити державну реєстрацію народження дитини у позасудовому порядку. Встановлення даного факту прав та інтересів третіх осіб не порушує та не пов'язано з подальшим вирішенням спору про право.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає необхідним встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Севастополь, АР Крим, Україна; мати: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України; батько: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянин України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 10, 11, 76-81, 265-268, 273, 293, 315, 317, 430 ЦПК України, ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», положеннями Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, суд, -
Заяву представника ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - адвоката Ігнатова Дмитра Івановича (РНОКПП - НОМЕР_3 , адреса місцезнаходження: м.Херсон, пр-т.Ушакова, 43, оф.328) заінтересовані особи: Корабельний районний у м.Херсоні відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Херсонської області (код ЄДРПОУ - 04060237, м.Херсон, вул.Перекопська, 166), про встановлення факту народження дитини та реєстрації шлюбу - задовольнити частково.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Севастополь, АР Крим, Україна; мати: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України; батько: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянин України.
В задоволенні решти вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 02 липня 2020 року.
Суддя: Н.О. Яценко