Рішення від 16.07.2020 по справі 380/1863/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/1863/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Дацько М.В., представника відповідача Рихвицького Р.А., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Ірокс» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування припису і постанови про накладення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ухвали №1.380.2019.006044 від 04.03.2020 про роз'єднання позовних вимог (а.с. 132-133) в провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом приватного акціонерного товариства «Ірокс» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області) про визнання протиправними та скасування: - припису від 22.11.2019 №857/19 про зупинення підготовчих та будівельних робіт; -постанови від 06.12.2019 №43/1с/1013-6/5710-19 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Позовні вимоги обґрунтовано тим (а.с. 1-8, 9-13), що оскаржені постанова та припис винесені безпідставно. Позивач стверджує, що ПРАТ «Ірокс» на об'єкті «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м. Львові» до 20.06.2018 здійснювало будівельні роботи на підставі дозволу на виконання будівельних робіт, виданого Інспекцією ДАБК у Львівській області 13.03.2008 за № 12-08ж. Зауважує, що ще в 1996 році ПРАТ «Ірокс» придбало на вул. Тернопільській, 42 складські приміщення разом із земельною ділянкою, а тому здійснювало реконструкцію цих нежитлових приміщень в межах існуючих фундаментів. Стверджує про помилковість висновків щодо порушення ним вимог припису №363/18 від 11.062018 про зупинення будівельних робіт та будівельного об'єму об'єкта на вул. Тернопільській, 42 у м. Львові. Пояснює, що цей припис підприємство отримало засобами поштового зв'язку 20.06.2018, а описані в акті перевірки №857/19 від 22.11.2019 незначні об'єми будівельних робіт були виконані в період з 11.06.2018 по 20.06.2018, ще до вручення йому припису. Позивач наполягає на тому, що будівельні роботи з часу отримання припису про зупинення виконання будівельних робіт не проводились.

Відповідач позов не визнає. Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (а.с. 141-144), просить суд відмовити в задоволенні позову ПРАТ «Ірокс» в повному обсязі. Представник відповідача пояснив, що ще в 2018 році Департаментом ДАБІ у Львівській області проводилась перевірки на об'єкті «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м. Львові », за результатами якої виявлено ряд порушень зафіксованих в акті перевірки від 11.06.2018 №363/18 та видано припис від 11.06.2018 №636/18 про зупинення підготовчих та будівельних робіт на цьому об'єкті будівництва. За звернення міського голови м. Львова від 08.10.2019 та на підставі направлень на проведення позапланового заходу посадові особи ДАБІ у Львівській області провели позапланову перевірку щодо дотримання ПРАТ «Ірокс» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті будівництва «м. Львів, вул. вул. Тернопільській, 42». Представник відповідача стверджує, що позаплановою перевіркою встановлено, що ПРАТ «Ірокс» не виконало вимог припису від 11.06.2018 №363/18 та продовжило виконання робіт без подання інформації про усунення порушень; аргументує свою позицію тим, що об'єм виконаних робіт збільшився: завершено кладку стін 6-го поверху, завершено монтаж перекриття 6-го поверху, частково вимуровано огороджувальні стіни 7-го поверху з будівництва першого пускового комплексу 9-ти поверхової блоксекції №1, №2 згідно генплану. Відповідач вважає, що Інспекція при винесені оскаржуваних постанови та припису діяла в межах повноважень та у спосіб визначений законодавством у сфері містобудівної діяльності.

Ухвалою від 12.06.2020 суд витребував у сторін докази (а.с. 185-189), суд зобов'язав надати: 1) ПРАТ «Ірокс» - належні копії документів, що згадані у повідомленні про вжиття заходів по наслідках позапланової перевірки від 22.06.2018, а саме: - наказ ПРАТ «Ірокс» №31 від 27.04.2018, Загальний журнал робіт, акти на приховані роботи; - належні копії договору купівлі-продажу складських приміщень по вул. Тернопільській, 42 у м. Львові (які реконструюються у житловий будинок), а також технічну документацію на ці будівлі; 2) Департамент ДАБІ у Львівській області - належні докази вручення ПРАТ «Ірокс» припису №363/18 від 11.06.2018 (належну копію рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення); - матеріали фотофіксації об'єкта «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м. Львові» здійснені в процесі проведення позапланових перевірок за періоди: з 24.05.2018 по 11.06.2018, з 02.07.2018 по 14.07.2018, з 07.11.2019 по 22.11.2019. На виконання вимог ухвали суду представники сторін надали письмові докази (а.с. 193-248), матеріали фотофіксації 2019 року у відповідача відсутні.

Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:

приватне акціонерне товариство «Ірокс» зареєстроване як юридична особа 19.02.1996 з присвоєнням ідентифікаційного коду 23958651, серед видів господарської діяльності за КВЕД є 41.20 будівництво житлових і нежитлових приміщень.

Товариство покупців ДПТ «Персенківка» відповідно до договору купівлі - продажу цілісного майнового комплексу №74ц від 23.01.1996 придбало у Фонду державного майна України об'єкт, що знаходиться за адресою ДПТ «Персенківка», м. Львів, вул. Тернопільська, 42 (а.с. 229-230). ЗАТ «Персенківка» та ЗАТ «Ірокс» на підставі договору про спільне інвестування у будівництво від 10.01.2008 приймають спільну участь в інвестуванні у будівництво об'єктів нерухомості «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м . Львові » (а.с. 243).

13.03.2008 ЗАТ «Ірокс» отримало дозвіл на виконання будівельних робіт №12-08ж, виданий 13.03.2008 Інспекцією ДАБІ у Львівській області на «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м.Львові », термін дії дозволу - до завершення будівництва (а.с. 131).

Відповідно до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ТОВ «Персенківка» володіє часткою в розмірі 8/25, а ПАТ «Ірокс» володіє часткою 17/25 нежитлової будівлі під літ.А-1, А1-1, загальною площею 1046,9 кв.м., що знаходиться за адресою Львівська область, місто Львів, вул. Тернопільська, буд. 42 (а.с. 241, 242).

11.06.2018 головні інспектори будівельного нагляду Департаменту ДАБІ у Львівській області провели позапланову перевірку дотримання ПРАТ «Ірокс» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт на об'єкті «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м. Львові », за наслідками якої складено акт №363/18 (а.с. 32-43). В акті зазначено таке:

- керівник ПРАТ «Ірокс» ОСОБА_1 не надав документів, які підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, на якій виконуються будівельні роботи за адресою м. Львів, вул. Тернопільська, 42, отже будівельні роботи виконуються без документа на право власності чи користування земельною ділянкою;

- проектною організацією ПП «Галтехноком» розроблено та передано замовнику будівництва ПРАТ «Ірокс» проектну документацію без всіх складових вихідних даних на проектування, а саме: архітектурно-планувального завдання, технічних умов на приєднання вищевказаного об'єкту будівництва до мереж електропостачання, мереж водопостачання та водовідведення, мереж газопостачання;

- не представлено розділів проектної документації (затверджувальної стадії), а саме - загальної пояснювальної записки, план трас зовнішніх інженерних мереж та комунікацій на об'єкт будівництва «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м. Львові ».

Інспектори дійшли висновку про порушення підрядником/замовником ПРАТ «Ірокс» статті 125 Земельного кодексу України, статті 376 Цивільного кодексу України, п.3 статті 8, п.4 статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затв. Постановою КМУ від 13.04.2011 №466, п. 2.2 ч.2 ДБН А.2.2-3:2004 «Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва», додаток Ж ДБН А.2.2-3:2004 «Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації на будівництво».

На підставі статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою КМУ від 23.05.2011 №553 головні інспектори будівельного нагляду департаменту ДАБІ у Львівській області видали припис №363/18 про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 11.06.2018 з вимогою зупинити (з дня отримання цього припису) виконання будівельних робіт з будівництва об'єкта «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м . Львові » - до усунення описаних порушень (а.с. 44).

Разом із супровідним листом №1013-6/2607-18 від 12.06.2018 Департамент ДАБІ у Львівській області скерував ПРАТ «Ірокс» (за адресою: м. Львів, вул. Залізнична, буд.7) складені за результатами позапланової перевірки на об'єкті будівництва «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м. Львові», матеріали, акт перевірки №363/18 від 11.06.2018 та припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт №363/18 від 11.06.2018 (а.с.195-196). Відповідно до квитанції ПАТ «Укрпошта» № НОМЕР_1 , ці документи скеровані 13.06.2018 рекомендованим листом (а.с. 197) та згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення документи отримані представником позивача за довіреністю Стельмах 18.06.2018 (а.с. 197). Згідно з копією супровідного листа від 12.06.2018 №1013-6/2607-18, представленого позивачем, матеріали перевірки (зокрема і припис) пройшли реєстрацію вхідної кореспонденції в ПРАТ «Ірокс» 20.06.2018 за вх. №286 (а.с. 31).

22.06.2018 ПРАТ «Ірокс» скерувало Департаменту ДАБІ у Львівській області повідомлення про вжиття заходів по наслідках позапланової перевірки (а.с. 45): на виконання вимог припису №363/18 від 11.06.2018 (вх.№286 від 20.06.2018) ПРАТ «Ірокс» зупинило виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м . Львові », про що вжило такі заходи: - видало наказ №31 від 27.04.2018 «Про зупинення ведення будівельно-монтажних робіт» (а.с. 200); - внесені в Загальний журнал робіт відповідні записи (а.с. 245-248); - оформило належним чином Акти на приховані роботи належним, які будуть надані після виходу з відпустки виконроба (а.с. 201-228). На виконання вимог ухвали суду представник позивача надав суду ці документи.

Міський голова м. Львова А. Садовий 08.10.2019 скерував директору Департаменту ДАБІ у Львівській області лист №2901-вих-860 щодо ведення ПРАТ «Ірокс» низки незаконних будівництв на території міста Львова (в т.ч. на вул. Тернопільській, 42) без документів на землекористування та вихідних умов на проектування, містобудівних умов та обмежень тощо; а.с. 160-162.

Для перевірки викладених у листі Львівського міського голови обставин керівник Департаменту ДАБІ у Львівській області призначив проведення позапланової перевірки на об'єкті «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м. Львові ».

За результатами цієї перевірки складено акт №857/19 від 22.11.2019 (а.с. 21-28), розділі VIII «Опис виявлених порушень» стор. 13 акта перевірки встановлено, що: «ПРАТ «Ірокс» не виконано вимог припису від 11.06.2018 №363/18 та продовжено виконання будівельних робіт без подання інформації про усунення порушень, а саме об'єм робіт збільшився - завершено кладку стін 6-го поверху, завершено монтаж перекриття 6-го поверху, частково вимурувано огороджуючі стіни 7-го поверху з будівництва першого пускового комплексу 9-ти поверхової блоксекції №1, №2 згідно генплану, що підтверджується фотофіксацією об'єкта будівництва на момент перевірки виконання вимог припису, яка проводилась з 02.07.2018 по 14.07.2018».

На вимогу надати матеріали фотофіксації, що здійснювалася підчас перевірок в 2018 та 2019 роках суду надано фотофіксацію об'єкта з написом «здійснена в період перевірки направлення №313/18пз від 22.052018, №365/18-пз від 07.06.2018» (а.с. 198); матеріали фотофіксації перевірки, яка проводилась в період з 07.11.2019 по 22.11.2019, не надано з причини їх відсутності.

Також за наслідками перевірки:

- складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №857/19 від 22.11.2019 (а.с. 14-16), що за своїм змістом дублює висновки акта перевірки;

- видано припис №857/19 від 22.11.2019 з вимогою з дня отримання припису ПРАТ «Ірокс» зупинити виконання будівельних робіт з будівництва об'єкта «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м. Львові » до усунення порушень (а.с. 29).

На підставі висновків акта перевірки №857/19 від 22.11.2019, протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 22.11.2019 №857/19, матеріалів фотофіксації посадова особа Департаменту ДАБІ у Львівській області 06.12.2019 прийняла постанову №43/1с/1013-6/5710-19 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідно до якої за порушення пп. «б» п.3 частини третьої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пп.3 п.11, абз.4 п.14 Порядку здійснення архітектурно-будівельного контролю, затв. постановою КМУ від 23.05.2011 №553 ПРАТ «Ірокс» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 3 пункту 1 частини шостої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф в сумі 105100 грн. (а.с. 17-20).

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів визначає Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI (далі - Закон №3038-VI).

Частиною першою статті 41 Закону №3038-VI визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Відповідно до статті 41 Закону №3038-VI постановою Кабінету Міністрів України 23.05.2011 №553 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі - Порядок №553). Цей Порядок визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями (далі - суб'єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Пунктом 5 Порядку №553 визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Згідно з пунктом 7 Порядку №553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності. Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні. Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана пред'явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки.

Пунктом 9 Порядку №553 визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Пункт 14 Порядку №553 визначає обов'язки суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль: - допускати посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки за умови дотримання ними порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; - одержувати примірник припису органу державного архітектурно-будівельного контролю за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу; - виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; - надавати документи, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали, зокрема через електронний кабінет, з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Порядок №553 містить такі норми щодо оформлення результатів державного архітектурно-будівельного контролю:

- за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком (п.16);

- у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі - припис). У приписі обов'язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком (п.17);

- припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль. Припис підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку (п.19);

- якщо суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід'ємною частиною такого акта. У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, підписати акт перевірки та припису, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю робить у акті відповідний запис. У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням (п.21);

- постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб'єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який наклав штраф (п. 22).

Відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (суб'єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності встановлює Закон України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 N 208/94-ВР (далі - Закон №208/94-ВР).

Відповідно до абзацу третього пункту першого частини шостої статті 2 Закону №208/94-ВР суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за невиконання приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю щодо зупинення підготовчих та будівельних робіт - у розмірі п'ятдесяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Процедуру накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності (далі - штрафи), що передбачені Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» визначає Порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності затв. постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 №244 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 р. N 735) (далі - Порядок №244).

Згідно з пунктом 3 цього Порядку у разі відмови суб'єкта містобудування в отриманні документів (протокол, постанова та документи, які підтверджують факт правопорушення), які є підставою для притягнення його до відповідальності, документи надсилаються суб'єкту містобудування рекомендованим листом з повідомленням або через електронний кабінет.

Належним підтвердженням факту надіслання документів рекомендованим листом з повідомленням є розрахунковий документ відділення поштового зв'язку щодо оплати послуг з доставки рекомендованої поштової кореспонденції.

У разі ненадання суб'єктом містобудування, який притягається до відповідальності, інформації щодо його адреси документи, які є підставою для притягнення його до відповідальності, надсилаються суб'єкту містобудування за адресою місцезнаходження (місця проживання, місця реєстрації), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або через електронний кабінет.

Надіслання рекомендованим листом з повідомленням документів, які є підставою для притягнення до відповідальності, за адресою місцезнаходження (місця проживання) суб'єкта містобудування, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, вважається належним врученням зазначених документів незалежно від факту їх отримання суб'єктом містобудування.

Оцінюючи доводи та аргументи сторін суд керується такими міркуваннями:

ПРАТ «Ірокс»: - володіє часткою в розмірі 17/25 нежитлової будівлі під літ.А-1, А1-1, загальною площею 1046,9 кв.м., що знаходиться за адресою Львівська область, місто Львів, вул. Тернопільська, буд. 42; - отримало дозвіл Інспекції ДАБІ у Львівській області на виконання будівельних робіт №12-08ж від 13.03.2008 на об'єкті «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м.Львові », термін дії дозволу - до завершення будівництва.

В червні 2018 року посадові особи Департаменту ДАБІ у Львівській області провели позапланову перевірку на об'єкті будівництва позивача «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м. Львові ». За результатами цієї перевірки посадові особи Департаменту ДАБІ у Львівській області видали припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 11.06.2018 №363/18 (а.с. 44), що містить вимогу до ПРАТ «Ірокс» з моменту його отримання зупинити виконання будівельних робіт з будівництва об'єкта «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м. Львові » - до усунення описаних порушень. 13.06.2018 матеріали перевірки, в тому числі і згаданий припис, скеровано позивачу поштою рекомендованим листом з повідомлення.

Згідно відмітки на супровідному листі від 12.06.2018 №1013-6/2607-18 ПРАТ «Ірокс» одержало припис 20.06.2018 (за вх.№286) (а.с. 31).

Оскаржена постанова про застосування до ПРАТ «Ірокс» штрафу в сумі 105100 грн. обґрунтована тим, що встановлено факт невиконання припису органу державного архітектурно-будівельного контролю №363/18 від 11.06.2018 щодо зупинення підготовчих та будівельних робі. Оцінюючи рішення про накладення цього штрафу суд керується такими мотивами:

на виконання вимог припису №363/18 від 11.06.2018 ПРАТ «Ірокс» 22.06.2018 скерувало органу державного контролю повідомлення (а.с. 45), в якому повідомило, що зупинило виконання будівельних робіт з будівництва об'єкта «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м. Львові », а також низку документів, в тому числі загальний журнал робіт №3 (а.с. 245-248), відповідно до записів якого роботи цегляна кладка стін 6 поверху, монтаж опалубки та арматурних каркасів, а також цегляна кладка 7 поверху здійснені до 20.06.2018.

Відповідач не надав суду матеріалів фотофіксації чи інших доказів, що: - спростували б твердження позивача про виконання ним робіт із завершення кладки стін 6-го поверху, завершення монтажу перекриття 6-го поверху, часткове вимуровування огороджуючих стіни 7-го поверху в період між завершенням перевірки 11.06.2018 та отриманням припису 20.06.2018; - свідчили б про технічну неможливість здійснення за такий період часу. Отже, відповідач не довів, що суб'єкт містобудування після припису №363/18 від 11.06.2018 (тобто після 20.06.2018) продовжив виконання будівельних робіт, а висновок щодо завершення кладки стін 6-го поверху, монтажу перекриття 6-го поверху, вимурування огороджуючих стіни 7-го поверху з будівництва першого пускового комплексу 9-ти поверхової блоксекції №1, №2 згідно генплану, про які йдеться в акті перевірки №857/19 від 22.11.2019, ґрунтується на припущеннях.

За таких обставин відповідача не мав підстав для притягнення ПРАТ «Ірокс» до відповідальності за невиконання вимог припису про зупинення виконання будівельних робіт, оскільки не зафіксував факту вчинення такого правопорушення у сфері містобудівної діяльності належними та допустимими доказами. Тому постанову №43/1с/1013-6/5710-19 від 06.12.2019 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності не відповідає встановленим у частині другій статті 2 КАС України критеріям законності та обґрунтованості. Відтак, позовні вимоги про скасування цієї постанови підлягають до задоволення.

Суд також враховує, що припис №363/18 від 11.06.2018 про зупинення підготовчих та будівельних робіт на об'єкті будівництва «Реконструкція нежитлового приміщення під багатоквартирний житловий будинок з добудовою та надбудовою з нежитловим приміщенням та підземною автостоянкою на вул. Тернопільській, 42 у м . Львові » є чинним, а відповідач не довів, що позивач в 2019 році здійснював виконання будівельних робіт, тому у нього не було правових підстав для застосування дублюючого (повторного) заходу реагування - видання припису ідентичного змісту. За цих обставин позовні вимоги ПРАТ «Ірокс» про скасування припису №857/19 від 22.11.2019 є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України та враховуючи задоволення позовних вимог ПРАТ «Ірокс», суд стягує на користь позивача суму сплаченого ним судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати припис №857/19 про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 22.11.2019 та постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №43/1с/1013-6/5710-19 від 06.12.2019.

Стягнути з Державної архітектурно-будівельної інспекції України (01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26; ідентифікаційний код 37471912) на користь приватного акціонерного товариства "Ірокс" (79034, Львівська область, місто Львів, вул. Буйка, 17а; РНОКПП 29958651) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) гривні.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 27.07.2020.

Суддя Москаль Р.М.