Рішення від 24.07.2020 по справі 520/7275/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

24 липня 2020 р. № 520/7275/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В. розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Харківській області неправомірними та зобов'язати нарахувати пенсію з квітня 2019 р. до грудня 2019 в сумі 13104 (тринадцять тисяч сто чотири) грн.; стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Харківській області пенсію у розмірі 13104 (тринадцять тисяч сто чотири) грн. та судовій збір в сумі 840.80 грн.

На виконання ухвали суду від 10.06.2020 року про залишення позовної заяви без руху, позивачем надано копію трудової книжки та копію позовної заяви з доданими матеріалами для відповідача.

Ухвалою суду від 24.06.2020 у справі відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного провадження.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивачка посилається на те, що вона у червні 2019 року звернулася у територіального органу Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за віком, але пенсія призначена не була. Повторно з заявою про призначення пенсії вона звернулася у грудні 2019 року та за результатами розгляду якої їй призначена пенсія з грудня 2019 року.

Відповідач у відзиві на адміністративний позов просив позовні вимоги залишити без задоволення пославшись на те що на момент первинного звернення до пенсійного фонду позивачка мала страховий стаж 2 роки 5 місяців, що є недостатнім для призначення пенсії, внаслідок чого рішенням відділу з питань призначення і перерахунку пенсій № 22 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 61 від 23.09.2019 позивачці відмовлено у призначенні пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Пенсія призначена за заявою від 26.12.2019 року.

По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.

За частиною 4 ст. 8 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове держав не пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058) іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних ви плат і соціальних послуг із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування нарівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо іншого не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року визначено, що призначення пенсій громадянам країн-учасниць Угоди здійснюється за місцем мешкання. Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якого з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цим Угоди. Обчислення пенсій проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу. У разі, якщо в державах-учасницях Угоди введена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії

Відповідно до ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року.

Долученими до матеріалів справи документами підтверджено, що до заяви від 25.06.2019 позивачкою долучені трудова книжка, довідка про присвоєння ідентифікаційного коду, паспорт, довідка ДПІ про взяття на облік як суб'єкта підприємницької діяльності, свідоцтво про народження .

Відповідно до розписки-повідомлення позивачку зобов'язано у строк до 24.09.2019 надати до пенсійного фонду довідку про джерела доходів з 01.07.2000 року, свідоцтво про шлюб, довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 року, заяву про спосіб виплати пенсії та документи на підставі постанови КМУ від 12.08.1993 № 637.

Пунктом 1.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФ України від 25.11.2005 № 22-1 визначено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Рішенням відділу з питань призначення і перерахунку пенсій № 22 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 61 від 23.09.2019 позивачці відмовлено у призначенні пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з підстав відсутності необхідного страхового стажу.

Відповідно до вказаного рішення до страхового стажу не зараховані періоди роботи за записами в трудовій книжці, оскільки зміна прізвища без свідоцтва про шлюб, розірвання шлюбу, зміну прізвища не відповідає п.2.13 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників №58 від 29.07.1993 відповідно до якого зміна записів у трудових книжках про прізвище, ім'я, по батькові і дату народження виконується власником або уповноваженим ним органом за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну прізвища, ім'я та по батькові тощо) і з посиланням на номер і дату цих документів. Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Однією рискою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або ім'я, по батькові, дата народження і записуються нові дані з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки і завіряються підписом керівника підприємства або печаткою відділу кадрів.

Проте, суд звертає увагу на те обставину, що рішення відділу з питань призначення і перерахунку пенсій № 22 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 61 від 23.09.2019 прийняте до граничної дати подання додаткових документів для вирішення питання про призначення пенсії.

Враховуючи викладене, суд, враховуючи положення ст.9 КАС України, приходить до висновку про наявність підстав для скасування зазначеного рішення.

Відповідно до статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. У інших випадках, пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією.

Матеріалами справи підтверджено, що первинна заява про призначення пенсії подана позивачкою у межах трьох місячного строку з дня досягнення особою пенсійного віку та беручи до уваги те, що позивачкою, нею надано у строк , встановлений для надання додаткових документів, рішення суду про розірвання шлюбу із зазначення дівочого прізвища, яке виявилося відсутнім у матеріалах пенсійної справи, що обумовило повторне написання заяви про призначення пенсії у грудні 2019 року та звернення з відповідними скаргами до ГУПФУ в Харківській області та Пенсійного фонду України, суд приходить до висновку про наявність підстав для призначення пенсії з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача, то суд зауважує, що вона задоволенню не підлягає, оскільки, поглинається рішенням суду про скасування рішення територіального органу Пенсійного фонду про відмову у призначенні пенсії, яке прийняте внаслідок їх вчинення та створює для позивачки негативні наслідки.

Щодо вимоги про стягнення з відповідача суми пенсії за період з квітня по грудень 2019 року, то вказана вимога також задоволенню не підлягає, оскільки заявлена на майбутнє, т.я. вказані суми позивачці ще не нараховані та у суду відсутні підстави для висновку про те, що вони не будуть виплачені відповідачем у подальшому.

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ст.ст.7,9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене вище суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог частково.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 263, 295 КАС України, суд,-

вирішив

Адміністративний позов задовольнити частково.

Скасувати рішення відділу з питань призначення і перерахунку пенсій № 22 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 61 від 23.09.2019 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області призначити з 11.04.2019 року ОСОБА_1 пенсію за віком за її заявою від 25.06.2019 року

В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області сплачені позивачем судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок ) грн. 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Обчислення строків, визначених в рішенні суду здійснюється з урахуванням приписів п.3 Прикінцевих положень КАС України.

Суддя Ю.В.Зоркіна