Постанова від 06.01.2010 по справі 2-а-121/09

Справа № 2-а- 121/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2009 року Фрунзенський районний суд м. Харкова в складі:

судді Іващенко С.О.

при секретарі Байбак О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Фрунзенської районної в м. Харкові ради, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними, зобов'язання вчинити певні дії по нарахуванню та виплаті суми недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідачів про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними, зобов'язання вчинити певні дії по нарахуванню та виплаті суми недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В обґрунтування позовних вимог позивачка посилалася на те, що вона має дитину - ОСОБА_3, 07.02.12008 року народження, перебуває на обліку в УПСЗН Фрунзенської районної у м. Харкові ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З 01 січня 2008 року позивачу була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі: у січні - 0,00 грн., у лютому - 33,55 грн., у період часу з березня по грудень 2008 року - 130 грн. Рішенням Конституційного суду України були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними ) деякі положення Закону № 107-VІ в тому числі пункту 25 розділу ІІ, що передбачав у підпункту 12 виключення статті 40-44 Закону № 2240-ІІІ. Пунктом 6 Рішення Конституційного суду по справі № 10-рп/2008, встановлено, що воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції ри розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік”. Також, частиною 3 статті 46 Конституції України встановлено, що пенсії, інші види соціальних виплата допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Таким чином, позивач вважає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна бути нарахована та виплачена відповідно до ст. 43 Закону № 2240-ІІІ в редакції, що діяла від 18.01.2001 року до 28.12.2007 року в неменшому розмірі, ніж прожитковий мінімум, що встановлений законом. Статтею 58 Закону № 107-VІ був встановлений прожитковий мінімум на 2008 рік на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 592 гривні, з 1 квітня - 605 гривень, з 1 липня - 607 гривень, з 1 жовтня - 626 гривень. Відповідно до встановленого прожиткового мінімуму на 2008 рік, сума, яка повинна бути нарахована та виплачена за 2008 рік складає: за лютий - 592 гривень, за березень - 592,00 гривень, за квітень - 605,00 гривень, за травень - 605,00 гривень, за червень - 605,00 гривень, за липень - 607,00 гривень, за серпень - 607,00 гривень, за вересень - 607,00 гривень, за жовтень - 626,00 гривень, за листопад - 626,00 гривень, за грудень 626,00 гривень. Всього позивачу має бути сплачено за 2008 рік 6698,00 гривень, фактично позивачем отримано 1333,50 гривень. Позивач просить зобов'язати відповідача призначити та здійснювати фактичні виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку в неменшому розмірі, ніж прожитковий мінімум, що встановлений законом до 07 лютого 2011 року - до досягнення дитиною трирічного віку.

Представник позивача - ОСОБА_4, який діє а підставі договору на надання юридичної допомоги, підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Фрунзенської в м. Харкові ради ОСОБА_5, яка діє на підставі довіреності, у судове засідання не з'явилася, надала суду заяву, якою заперечує проти позовних вимоги, просить розглянути справу за її відсутністю. В запереченнях проти позову представник відповідача вказує, що дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Фрунзенської районної в м. Харкові ради є правомірними, оскільки вони є розпорядниками бюджетних коштів у частині субвенцій з виконання державних програм соціального захисту населення щодо призначенні допомоги сім'ям з дітьми, тобто є учасником бюджетного процесу, діяльність якого регламентується Бюджетним кодексом України, а тому беруть зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених затвердженим кошторисом. Відповідач посилається на те, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працюючим жінкам у 2008 році призначалися згідно із Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зі змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та допомога призначалася відповідачем відповідно до вищевказаних законів. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10 п.23 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» не визнано неконституційним.

Представник відповідача - Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації не з'явився у судове засідання, надав письмову заяву, якою заперечує проти позовних вимог, просить розглянути справу у його відсутність.

Суд, заслухавши пояснення представник позивачки, дослідивши матеріали справи вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, у зв'язку з наступним.

Позивач ОСОБА_1 є матір'ю малолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про народження серії І-ВЛ № 109332). ОСОБА_1 знаходиться на обліку в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Фрунзенської в м. Харкові ради і одержує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Позивачу, відповідно до порядку призначення і виплаті допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою КМ України від 11 січня 2007 року № 13 проводилася виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років як застрахованій особі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, у розмірі: 07.02.2008 року - 33,55 гривень, з 01.04.2008 року - 130,00 гривень щомісячно

Встановлено, що правовідносини між сторонами про надання соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 1991 р. № 2240-ІІІ, у розмірі, згідно із законами України про Державний бюджет України на відповідний 2008 рік.

Згідно зі ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 42 зазначеного Закону України - право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 1991 року № 2240-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Зазначена норма закону введена в дію з 01 січня 2007 року Законом України від 11 січня 2001 року № 2213-ІІІ.

Частиною 1 ст.5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», здійснюються за принципами державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав.

Відповідно до ст. 45 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Таким чином, вимога позивача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною є формою реалізації конституційного права громадян на соціальний захист.

Таким чином, будь-які закони та нормативно-правові акти, які регулюють правовідносини стосовно прав та свобод громадян, у тому числі Закон України «Про державний бюджет України на 2008 рік», Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Постанова КМ України від 27 грудня 2001 року № 1751 мають відповідати вимогам Конституції України та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Крім того, встановлений ч 2 ст. 95 Конституції України, ч 2 ст.38 Бюджетного кодексу України перелік відносин, які регулюються Законом України «Про державний бюджет є вичерпним, а тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України, у тому числі Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, та не може будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.

Враховуючи, що позивач має дитину віком до трьох років, тобто наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання допомоги по догляду за дитиною.

Підпунктом 7 п. 23 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 19.12.2007 року №107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік» (подалі - Закон №107-VІ) частина 1 ст. 15 Закону № 2811-ХП викладена в редакції - «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.»

Розділом ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону №107-VІ пункт 3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» викладено у такій редакції - «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».

У встановленому порядку положення пункту 3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» Закону України №107-VІ такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) не визнані.

Статтею 58 даного Закону на 2008 рік встановлений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місць у розмірі з 1 січня - 592 гривні, з 1 квітня - 605 гривень, з 1 жовтня - 626 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років: з 1 січня - 526 гривень, з 1 квітня - 538 гривень, з 1 липня - 540 гривень, з 1 жовтня - 557 гривень; дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 663 гривні, з 1 квітня - 678 гривень, з 1 липня - 680 гривень, з 1 жовтня - 701 гривня; працездатних осіб: з 1 січня - 633 гривні, з 1 квітня - 647 гривень, з 1 липня - 649 гривень, з 1 жовтня - 669 гривень; осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.

Цією ж нормою Закону України №107-VІ встановлено, що розміри державних соціальних гарантій на 2008 рік, що визначаються незалежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними нормами, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

З метою своєчасного призначення та виплати допомоги при народженні дитини Кабінетом Міністрів України 22.02.2008 року прийнято постанову №57 «Питання призначення і виплати допомоги сім»ям з дітьми», яка передбачає порядок надання у 2008 році допомоги при народження дитини.

У зв'язку з цим, норми щодо надання застрахованим особам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку внесено до «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 27.12.2001 року №1751, упорядковано документи, які надаються для її призначення як застрахованими, так і незастрахованими особами, конкретизовано випадки припинення надання допомоги та поновлення її виплати.

Так, ч.1 ст. 22 даної Постанови визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року непрацюючим особам та особам, застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень (гарантований мінімальний розмір).

Положення п.п.7 п.23 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» №107-VІ, прийняті Верховною радою України 19.12.2007 року, не визнані такими, що не відповідають Конституції України (є не конституційними).

Частиною 4 ст. 1 Закону України №2811-ХІІ, в редакції Закону від 22.03.2001 року №2334-ІІІ, встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, виходячи з положено ч.1 ст. 15 Закону України №2811-ХІІ, «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 27.12.2001 року №1751, мінімальний розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується за рахунок Державного бюджету органами праці та соціального захисту населення, у 2008 році дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Статтю 43 Закону України №2240-ІІІ виключено згідно із Законом України від 28.12.2007 року №107-VІ (п.п.12 п.25 розділу ІІ).

Зміни, внесені підпунктом 12 пункту 2 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року №107-VІ визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно Рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп2008.

Однак, Законом України №107-VІ (п.п. 5 п.23 розділу ІІ) внесені зміни в редакцію ст. 13 Закону №107-VІ (п.п.5 п.23 розділу) внесені зміни в редакцію ст.. 13 Закону України №2181-ХІІ, - з тексту виключені слова «не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування».

Таким чином, з 01.01.2008 року застрахованим і незастрахованим особам допомога по догляду за дитиною призначається згідно із Законом №2811-ХІІ, - ст.. 13 «Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною».

Положення п.п. 5 п.23 розділу ІІ Закону №107-VІ такими, що не відповідають Конституції України, не визнані.

Відповідачем розпорядженням на призначення допомоги по догляду за дитиною до трьох років з 01.04.2008 року позивачу вустановлений розмір допомоги у сумі 130 грн. 00 коп.

За таких підстав, ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Фрунзенської районної у м. Харкові ради виплачувала вказану допомогу у відповідності до вимог чинного законодавства і його дії є правомірними, і за таких підстав суд відмовляє у задоволенні позовних вимог про зобов'язання стягнути за 2008 рік суми недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

У 2009 році розбіжностей між Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» немає, рішень Конституційного суду України з цього питання немає. Підстав для задоволення позовних вимог в цій частині немає.

На підставі викладеного, керуючись ст..ст. 18, 160, 161, 162, 167 КАС України, ст..ст. 46, 48, 64, п.1 ч.1 ст. 92 Конституції України, ч.1 ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії», рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року №6-рп2007, ст.. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», ст.. 43 Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Фрунзенської районної у м. Харкові ради та Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними, про зобов'язання вчинити певні дії по нарахуванню та виплаті суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд м. Харкова шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови протягом 10 днів з дня її проголошення.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Суддя: