Постанова від 23.07.2020 по справі 364/623/20

Справа № 364/623/20

Провадження № 3/364/171/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.07.2020 року, суддя Володарського районного суду Київської області Моргун Г. Л. , розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Володарського відділення поліції Сквирського ВП Головного управління Національної поліції в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, адреса місця проживання : АДРЕСА_1 ,

про вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 15.07.2020 серії ДПР18 № 431037, ОСОБА_1 , 15.07.2020 року о 21 годині 25 хвилин по Будівельній в смт Володарка, Київської області керував автомобілем «ВАЗ 21102», номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився у присутності двох свідків за допомогою алкотестера «Drager »ARBL-0638 , своїми діями порушив вимоги п. 2.9 «а» ПДР України.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності (ч. 2 ст.7 КУпАП).

Зі змісту ст. 251 КУпАП вбачається, що обов'язок по збиранню доказів покладається на особу (органи), які складають протокол про адміністративне правопорушення і оформляють відповідний матеріал. Суд лише оцінює докази з точки зору їх достатності, достовірності, допустимості і належності.

При цьому з урахуванням положень ч. 1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії»(«Malofeyeva v. Russia», рішення від 30 травня 2013 року, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

Зі змісту ст. 278 КУпАП вбачається, що суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен зокрема перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Протокол про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам статті 256 КУпАП, Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України № 1395 від 07.11.2015 року, та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС 06.11.2015 № 1376.

Згідно зі ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

З 1 липня 2020 року набрав чинності Закон України від 22.11.2018№ 2617-VIIІ«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» (далі - Закон № 2617-VIIІ), відповідно до якого відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані сп'яніння було виключено з частин першої та третьої статті 130 КУпАП та закріплено у ст. 286-1 КК України.

Законом України від 17.06.2020 № 720-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень»(далі - Закон № 720-IX) внесені нові зміни до Закону № 2617-VIIІ, зокрема згідно з вимогами пункту 117Розділу І Закону № 720-IXу пункті 1 Розділу І Закону № 2617-VIIІ виключено підпункт 4, який, запровадивши нову редакцію ст. 130 КУпАП, виключав адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами у стані сп'яніння; у пункті 2 Розділу І Закону № 2617-VIIІ виключено підпункт 171, який, доповнивши КК України ст. 286-1, криміналізував відповідальність за керування транспортними засобами особами у стані сп'яніння.

Однак на офіційному сайті Верховної Ради України у Кодексі України про адміністративні правопорушення частина перша статті 130 КУпАП станом на 15.07.2020 року викладена ще в редакції від 01.07.2020 та передбачає адміністративну відповідальність за керування річковими, морськими або маломірними суднами судноводіями в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само передача керування судном особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а також відмова осіб, які керують річковими, морськими або маломірними суднами від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

У порушення вимог ст. 256 КУпАП суть правопорушення, зазначена в протоколі серії ДПР 18 № 431037 від 15.07.2020 року, не відповідає диспозиції, визначеній ч. 1ст. 130 КУпАП, яка станом на момент складання протоколу (15.07.2020) та на теперішній час (23.07.2020) викладена в Кодексі України про адміністративні правопорушення.

Згідно з роз'ясненнями, викладеними у п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14, правильною визнається практика тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Враховуючи викладене вище, вбачається за необхідне повернути цю справу із протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 431037 Володарському відділенню Сквирського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області для належного оформлення, оскільки зазначені недоліки унеможливлюють повний, об'єктивний та всебічний розгляд справи відповідно до вимог КУпАП.

За таких обставин суд позбавлений можливості вирішити питання щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки не розкрито склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП.

Слід звернути увагу, що згідно з ч. 2 ст. 38 КУпАП стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, тому зазначені у постанові недоліки необхідно усунути негайно.

На підставі викладеного і керуючись ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, адреса місця проживання : АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - повернути Володарському відділенню Сквирського відділу поліції Головного управління Національної поліції України Київській області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Г. Л. Моргун