Ухвала від 23.07.2020 по справі 826/5954/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

23 липня 2020 року м. Київ№ 826/5954/16

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі: судді Добрянської Я.І., розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 , який діє в інтересах малолітньої особи ОСОБА_2

до Міністерства охорони здоров'я, Державної санітарно-епідеміологічної служби України,

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

у квітні 2016 ОСОБА_1 , який діє в інтересах малолітньої особи ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства охорони здоров'я, Державної санітарно-епідеміологічної служби України, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання в якому просив:

-визнати протиправною бездіяльність Державної санітарно-епідеміологічної служби України у вигляді не створення та ненадання до Міністерства охорони здоров'я України пропозицій щодо проведення турів імунізації, встановлення віку дітей цільової групи, видів поліомелітної вакцини, як це передбачено п.5 розділу ІУ «Порядку проведення додаткових заходів при укладенні епідемічної ситуації з поліомеліту, затвердженого наказом МОЗ від 04.06.2014 № 383, яку було допущено в період з 08.09.2015 до 09.10.2015;

- визнати протиправними дії Міністерство охорони здоров'я, щодо ухвалення рішень про проведення турів імунізації, встановлення віку дітей цільової групи, видів поліомелітної вакцини, без проведення наукової оцінки та не за пропозиціями Державної санітарно-епідеміологічної служби України.

- скасувати пункти 1 «Плану заходів Міністерства охорони здоров'я України щодо імунізації населення на 2015 рік», затверджений наказом МОЗ №671 від 09.10.2015р.

скасувати рядок 1 в таблиці пункту 1 наказу МОЗ від 31.12.2014 № 933 «Про внесення змін до Плану заходів Міністерства охорони здоров'я України щодо імунізації населення на 2015 рік».

скасувати пункти 2 наказу МОЗ від 12.02.2016 № 92 «Про внесення змін до наказу МОЗ №671 від 09.10.2015р.»

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є батьком малолітнього ОСОБА_2 9 жовтня 2015 року Міністерство охорони здоров'я видало наказ № 671, яким було затверджено «План заходів Міністерства охорони здоров'я України щодо імунізації населення на 2015 рік». Згідно п.1 зазначеного плану заходів було передбачено забезпечення проведення в Україні додаткової вакцинації проти поліомієліту у три раунди; перший і другий раунди - дітям віком від 2 місяців до 6 років; третій розширений раунд із залученням дітей віком від 2 місяців до 10 років згідно з рекомендаціями ВООЗ. Терміни виконання були встановлені до 31 грудня 2015 року . На думку позивача наказ МОЗ від 09.10.2015р. №671 був виданий без проведення наукової оцінки та без врахування пропозицій Державної санітарно-епідеміологічної служби України, що суперечить вимогам п.5 розділу ІУ «Порядку проведення додаткових заходів при укладенні епідемічної ситуації з поліомеліту, затвердженого наказом МОЗ від 04.06.2014 № 383, а отже був виданий з порушенням встановленого порядку, у спосіб, що не передбачений чинним законодавством та з перевищенням повноважень Державної санітарно-епідеміологічної служби України. Також позивач вважає, що з перевищенням повноважень видані накази Міністерства охорони здоров'я від 31.12.2015 № 933 та 12.02.2016р. № 92 та без дотримання порядку, передбаченого чинним законодавством України. Наслідком цього стало ухвалення рішення про проведення турів імунізації, в тому числі вікової групи, до якої належить його син, всупереч встановленому порядку і в спосіб, що не передбачений чинним законодавством України. З цих підстав вимушений звернутись до суду за захистом порушеного права.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.05.2016 відкрито провадження у справі та призначено попереднє судове засідання.

Ухвалою Окружного адміністративного суду від 03.2016 провадження в адміністративній справі зупинено до вирішення і набранням законної сили рішення в адміністративній справі №815/126/16 та зобов'язано сторін негайно повідомити суд про усунення обставин, які зумовили зупинення провадження у справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду від провадження в адміністративній справі відновлено, продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (письмове провадження).

15.12.2017р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 №2147-VIII, яким внесено зміни до КАС України, виклавши його в новій редакції.

Так, відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Згідно з частиною третьою статті 241 КАС України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Відповідач 1 Державна санітарно-епідеміологічна служби України у запереченнях поданих 1 серпня 2016 року на адміністративний позов, зазначила, що вимоги позивача є необґрунтованими і такими, що не підлягають до задоволення з підстав, що Державною санітарно-епідеміологічною службою України у відповідності до Закону України «Про захист населення від інфекційних хворіб» були подані пропозиції до Міністерства охорони здоров'я щодо імунізації населення від поліомеліту, на підставі , яких МОЗ були прийнятий наказ № 671, яким було затверджено «План заходів Міністерства охорони здоров'я України щодо імунізації населення на 2015 рік». Згідно п.1 зазначеного плану заходів було передбачено забезпечення проведення в Україні додаткової вакцинації проти поліомієліту у три раунди; перший і другий раунди - дітям віком від 2 місяців до 6 років; третій розширений раунд із залученням дітей віком від 2 місяців до 10 років згідно з рекомендаціями ВООЗ. Вважають твердження позивача про бездіяльність необґрунтованою.

Відповідач 2 Міністерство охорони здоров'я у направлених до суду запереченнях на адміністративний позов зазначило, що Міністерство охорони здоров'я України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, захисту населення від інфекційних хвороб, забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження), санітарного та епідемічного благополуччя населення, відповідно до покладених на нього завдань аналізує і прогнозує епідемічну ситуацію та показники здоров'я населення України та окремих регіонів, розробляє та забезпечує реалізацію заходів, спрямованих на профілактику і зниження рівня інфекційних хвороб, на поліпшення епідемічної ситуації, а також визначає необхідність здійснення профілактичних щеплень. Наказ №671 від 09.10.2015р. був виданий відповідно до міжнародних стандартних операційних процедур, які розроблені у відповідь на спалахи поліомієліту в країнах вільних від поліомієліту представниками Глобальної ініціативи викорінення поліомієліту та затверджені на засіданні Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я в 2015 році. Цим наказом передбачено забезпечення проведення в Україні додаткової вакцинації проти поліомієліту у три раунди та встановлено термін виконання до 31.12.2015р., наказом МОЗ України від 31.12.2015р. №933 було внесено зміни до наказу №671 та продовжено термін виконання до 15 лютого 2016 року. Згідно з положеннями статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» особам, які не досягли п'ятнадцятирічного віку чи визнані у встановленому законом порядку недієздатними, профілактичні щеплення проводяться за згодою їх об'єктивно інформованих батьків або інших законних представників, а тому вважає, що проведення заходів щодо імунізації населення від поліомієліту не створює жодних правових наслідків для сина позивача та не порушує його права і свободи. З цих підстав просили в позові відмовити.

Проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Державної санітарно-епідеміологічної служби України у вигляді не створення та ненадання до Міністерства охорони здоров'я України пропозицій щодо проведення турів імунізації, встановлення віку дітей цільової групи, видів поліомелітної вакцини, як це передбачено п.5 розділу ІУ «Порядку проведення додаткових заходів при укладенні епідемічної ситуації з поліомеліту, затвердженого наказом МОЗ від 04.06.2014 № 383, яку було допущено в період з 08.09.2015 до 09.10.2015, підлягає закриттю, з огляду на таке.

Відповідно до положень п.5 ч. 1 ст.238 КАС України, суд закриває провадження у справі, у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб'єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Як зазначалось вище Ухвалою Окружного адміністративного суду від 03.10.2016 за клопотанням позивача провадження в даній адміністративній справі було зупинено до вирішення і набранням законної сили рішення в адміністративній справі №815/126/16.

В період зупинення провадження у справі, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 29.03.2017р. №348 «Деякі питання Державної санітарно-епідеміологічної служби України», якою ліквідував Державну санітарно-епідеміологічну службу України.

Відповідно до офіційних відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань юридична особа Державна санітарно-епідеміологічна служба України (ЄДРПОУ 37508109) з 30.05.2017 року знаходиться в стані припинення.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі, оскільки ліквідовано юридичну особу відповідача Державну санітарно-епідеміологічну службу України, а спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Керуючись п. 5 ч. 1 ст. 238, пп. 10 п. 1 Перехідних положень КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Провадження в адміністративній справі №826/5954/16 в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Державної санітарно-епідеміологічної служби України у вигляді не створення та ненадання до Міністерства охорони здоров'я України пропозицій щодо проведення турів імунізації, встановлення віку дітей цільової групи, видів поліомелітної вакцини, як це передбачено п.5 розділу ІУ «Порядку проведення додаткових заходів при укладенні епідемічної ситуації з поліомеліту, затвердженого наказом МОЗ від 04.06.2014 № 383, яку було допущено в період з 08.09.2015 до 09.10.2015- закрити.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст. 256 КАС України та може буде оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені статтями 295-297 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська