23 липня 2020 року Чернігів Справа № 620/1706/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомГоловного управління Державної податкової служби у Чернігівській області
до ОСОБА_1
про стягнення податкового боргу
Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області (надалі також - позивач, ГУ ДПС у Чернігівській області) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 (надалі також - відповідач, ОСОБА_1 ), в якому просить стягнути з позивача податковий борг по транспортному податку з фізичних осіб в розмірі 25000 грн на р/р: UA038999980314020715000025002, отримувач: УК у м.Чернігові/м.Чернігів/18011000, код отримувача: 38054398, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО: 899998.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі сплачує податки до бюджету. Так, відповідач має податковий борг по транспортному податку з фізичних осіб у розмірі 25000 грн, який виник у зв'язку з несплатою податкового повідомлення-рішення від 02.03.2019 № 0001006-5306-2526, яке було отримано відповідачем через установу поштового зв'язку 07.03.2019. Також позивачем відповідачу була направлена податкова вимога «Ф» від 23.12.2019 № 223122-53, проте податковий борг в добровільному порядку сплачено не було.
У відзиві відповідач зазначив, що не погоджується з позовними вимогами та просить у їх задоволенні відмовити повністю, оскільки він є власником зареєстрованого в Україні згідно з чинним законодавством легкового автомобілю марки Mercedes-Benz, модель: GLE -350D, універсал-В, об'єм двигуна: 2987, рік випуску: 2015 , реєстраційний номер: НОМЕР_3 , інших автомобілів у своїй власності не має. При визначенні об'єкту оподаткування позивач мав керуватися приписами пунктів 267.1-267.2 статті 267 Податкового кодексу України та пунктом 13 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 66. Легкові автомобілі, аналогічні його автомобілю за маркою, моделлю, випуску, об'ємом циліндрів двигуна та типом пального - відсутні у переліку легкових автомобілів, який Мінекономіки щорічно до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті. Отже, позивач в порушення наведених правових норм безпідставно визначив автомобіль відповідача об'єктом оподаткування транспортного податку. Крім того, у позовній заяві позивач не наводить жодних підстав визнання відповідача платником транспортного податку, а також не визначає об'єкт оподаткування.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.05.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 є власником легкового транспортного засобу марки Mercedes-Benz, модель: НОМЕР_4 , універсал-В, об'єм двигуна: 2987, рік випуску: 2015, реєстраційний номер: НОМЕР_3 , зареєстрований за відповідачем 05.04.2017, що підтверджується копією Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 (а.с. 39), а також роздруківкою ГУ ДПС у Чернігівській області від 17.01.2020 (а.с. 9).
Згідно копії листа управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради від 12.02.2020 № 09.05/713 місце проживання ОСОБА_1 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 6).
Із копії корінця Податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 02.03.2019 № 0001006-5306-2526 вбачається, що загальна сума податкового зобов'язання ОСОБА_1 за зазначеним Податковим повідомленням-рішенням становить 25000 грн за платежем транспортний податок з фізичних осіб за податковий період - 2019 рік (а.с. 7).
Зазначене Податкове повідомлення-рішення позивачем було направлено на адресу реєстрації місця проживання відповідача та отримане останнім 07.03.2019, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення АТ «Укрпошта» (а.с. 7).
Із копії корінця Податкової вимоги форми «Ф» від 23.12.2019 № 223122-53 вбачається, що загальна сума податкового боргу ОСОБА_1 станом на 22.12.2019 становить 25000 грн (а.с. 8).
Зазначена Податкова вимога була направлена на адресу реєстрації місця проживання відповідача, однак ним отримана не була та повернулася до ГУ ДПС у Чернігівській області (а.с. 8).
У Переліку легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 (звітного) року, опублікованому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, автомобіль марки Mercedes-Benz, модель: НОМЕР_4 , універсал-В відсутній (а.с. 34-38).
Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Підпунктом 267.3.1 пункту 267.3 статті 267 Податкового кодексу України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Так у підпункті 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України закріплено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального. Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 66 (надалі також - Методика № 66), у пункті 13 якої передбачено, що Мінекономіки відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального. У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономіки інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономіки за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті. Мінекономіки забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального (пункт 14 Методики № 66).
Системний аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що виключно наявність легкового автомобіля у перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, що оприлюднюється Мінекономіки на офіційному веб-сайті із зазначенням марки, моделі, року випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального є підставою для висновку про наявність підстав для віднесення такого транспортного засобу до об'єкта оподаткування транспортним податком у 2019 році та, відповідно, прийняття органом доходів і зборів податкового повідомлення-рішення про визначення транспортного податку.
Судом встановлено, що позивач з 05.04.2017 є власником легкового транспортного засобу марки Mercedes-Benz, модель: НОМЕР_4 , універсал-В, об'єм двигуна: 2987, рік випуску: 2015, реєстраційний номер: НОМЕР_3 , що підтверджується копією Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 (а.с. 39), а також роздруківкою ГУ ДПС у Чернігівській області від 17.01.2020 (а.с. 9). У Переліку легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 (звітного) року, опублікованому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, автомобіль марки Mercedes-Benz, модель: НОМЕР_4 , універсал-В відсутній (а.с. 34-38).
Таким чином, суд дійшов висновку, що підстави вважати об'єктом оподаткування транспортний засіб, власником якого є відповідач, відсутні.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог ГУ ДПС у Чернігівській області необхідно відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 139, 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області, вул. Реміснича, буд.11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43143966.
Відповідач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дата складення повного рішення суду - 23.07.2020.
Суддя Ю. О. Скалозуб