22 липня 2020 р. справа № 400/1051/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Очаківської районної державної адміністрації, вул. Соборна, 7-А,Очаків,Миколаївська область,57500
про:визнання протиправним та скасування розпорядження від 30.09.2008 р. № 384,
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулась до суду з позовом до Очаківської районної державної адміністрації (далі-відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача від 30.09.2008 р. №384 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність членам Фермерського господарства «Мехеда» ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення, наданих у постійне користування колишньому голові фермерського господарства ОСОБА_4 в межах території Рівненської сільської ради Очаківського району Миколаївської області» в частині затвердження проекту землеустрою щодо виділення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 та в частині передачі громадянці України - ОСОБА_1 у власність земельні ділянки загальною площею - 5,50 га.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що спірне розпорядження є протиправним, оскільки прийняте без додержання вимог Земельного кодексу України, а саме земельну ділянку у власність передано їй без її волевиявлення та без її відома, тобто нею не подавалась відповідна заява із необхідним пакетом документів, вона не була членом фермерського господарства та земельна ділянка не перебувала у її користуванні, а також не отримувала та не подавала сертифікату на право на земельну частку (пай). Позивач зазначила, що на жодному документі, необхідному для передачі у власність земельної ділянки не має її підпису.
Ухвалою від 07.04.2020 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати до суду відзив.
Від відповідача відзив не надходив, у клопотанні відповідач зазначив про розгляд справи без його участі.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Розпорядженням Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області №384, було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність членам фермерського господарства Мехеда», зокрема, ОСОБА_1 та передано у власність земельну ділянку, зокрема, ОСОБА_1 - 5,50 га, зних ріллі - 5,50 га.
На підставі вищезазначеного розпорядження складено акт про передачу і прийом межових знаків на зберігання від 30.09.2008 р. та видано державний акт на право власності на земельну ділянку на ім'я ОСОБА_1 .
Позивач звернулась до суду з даним позовом, оскільки отримала земельну ділянку без свого волевиявлення та без відома.
Так, зі спірного розпорядження вбачається, що позивачу затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність членам фермерського господарства Мехеда та передано у власність земельну ділянку, зокрема, ОСОБА_1 - 5,50 га, зних ріллі - 5,50 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах території Рівненської сільської ради.
Згідно п. "а" ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство.
Відповідно до ст. 32 Земельного кодексу України, громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.
Стеттею 118 Земельного кодексу (в редакції чинній на час прийняття спірного розпорядження) визначений порядок передачі у власність земельної ділянки.
Так, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель відповідно до сільської, селищної, міської ради або районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації.
Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.
Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.
Таким чином, для передачі у власність земельної ділянки фермерського господарства, громадянин України має бути членом фермерського господарства, частку землі якого він бажає отримати у власність, а також подати клопотання про розробку проекту відведення земельної ділянки, а в подальшому клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
У матеріалах справи відсутні докази подання позивачем до Очаківської районної державної адміністрації вищезазначених клопотань про розробку проекту землеустрою та про затвердження проекту землеустрою, а також доказів що позивач є членом фермерського господарства "Мехеді", не надано таких доказів і відповідачем, суб'єктом владних повноважень, на якого КАС покладено обов'язок доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 125 Земельного кодексу України (в редакції чинній на час прийняття спірного розпорядження), право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Згідно з ч. 1 ст. 126 Земельного кодексу України (в редакції чинній на час прийняття спірного розпорядження), право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами.
Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої Наказом Державного комітету України по земельним ресурсах від 04.05.1999 р. №43 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), Довгострокові межові знаки передаються на зберігання власнику або користувачу земельної ділянки, про що складається відповідний акт. Акт складається у трьох примірниках, підписується власником або користувачем земельної ділянки, виконавцем робіт і представником районного (міського) відділу (управління) земельних ресурсів Держкомзему України. Один примірник додається до технічної документації зі складання відповідного державного акта, другий - передається виконавцю робіт, третій - видається разом з державним актом на землю власнику або користувачу земельної ділянки. Власник або користувач земельної ділянки попереджається про відповідальність за порушення чи знищення вказаних знаків.
Згідно з п. 1.16 Інструкції, технічна документація зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного
користування земельною ділянкою включає, зокрема, заяву власника землі або землекористувача про складання державного акта.
Однак, позивачем не подавалась заява про складання державного акта, а також нею не отримано довгострокові межові знаки, про що свідчить відсутність підпису на акті про передачу і прийом межових знаків на зберігання від 30.09.2008 р. Відсутній підпис позивача і в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди у записі від 10.02.2009 р. у графі 18, що також свідчить про не звернення позивача із заявою про отримання акту на право власності на земельну ділянку та відповідно не отримання нею.
Таким чином, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що земельну ділянку у власність передано їй без її волевиявлення та без її відома, тобто без звернення позивача із відповідним клопотанням до Очаківської районної державної адміністрації, що суперечить нормам Земельного кодексу України.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів суду правомірності прийняття спірного розпорядження, тому його належить скасувати, а позов задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судовий збір позивачем сплачено в розмірі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією №48204497 від 04.03.2020 р. (а. с. 1), який підлягає присудженню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Очаківської районної державної адміністрації (вул. Соборна, 7-А,Очаків,Миколаївська область,57500 ідентифікаційний код 04056531) задовольнити.
2. Скасувати розпорядження Очаківської районної державної адміністрації (вул. Соборна, 7-А, Очаків, Миколаївська область, ідентифікаційний код 04056531) від 30.09.2008 р. №384 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність членам Фермерського господарства «Мехеда» ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення, наданих у постійне користування колишньому голові фермерського господарства ОСОБА_4 в межах території Рівненської сільської ради Очаківського району Миколаївської області» в частині затвердження проекту землеустрою щодо виділення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) та в частині передачі громадянці України - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у власність земельні ділянки загальною площею - 5,50 га.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Очаківська районна державна адміністрація (вул. Соборна, 7-А,Очаків,Миколаївська область,57500 ідентифікаційний код 04056531) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 840,80 грн.
4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич