22 липня 2020 р. Справа № 400/1162/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
третя особа:Комунальне підприємство Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал», вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213
про:визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), за участю третьої особи - Комунальне підприємство Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» - в якому просила суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 при призначені пенсії стаж роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 року 30.11.2004 року та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 року по 19.02.2020 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 року по 30.11.2004 року та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 року по 19.02.2020 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 з дати призначення пенсії з урахуванням страхового стажу та сум заробітку за періоди роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 року по 30.11.2004 року та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 року по 19.02.2020 року.
Ухвалою від 18.03.2020 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що внаслідок невиконання комунальними підприємствами свого обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України вона був позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за спірні періоди на вказаних підприємствах. Позивач не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періодів роботи з 01.03.2004 року по 30.11.2004 року та з 01.10.2007 року по 19.02.2020 року до страхового стажу за порушення, вчинене Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал», оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні вимог позивача просить відмовити. В своєму відзиві відповідач зазначив, що позивач, посилаючись на довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, видані Комунальним підприємством Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» та Архівним відділом виконавчого комітету Первомайської міської ради, не враховує, про-перше, що Закон України № 1058 визначає порядок нарахування та обліку платежів, які надходять від страхувальників, по-друге, нарахування страхових внесків на всі виплати не означає, що страхувальником покладений на нього обов'язок щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиного внеску виконано. В якості підтвердження факту не виконання обов'язку щодо сплати страхових внесків відповідачем надано довідки про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також відповідач зазначив, що неможливо здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії - 25.07.2007 року з врахуванням періодів роботи до страхового стажу та заробітку з серпня 2007 року по лютий 2020 року, оскільки на момент призначення пенсії позивач ще не мала зазначеного стажу.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ та з 25.07.2007 року отримує пенсію за віком.
У період часу з 01.10.1977 року по 30.11.2004 року позивач працювала в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» та з 01.12.2004 року по теперішній час працює на Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал», що підтверджується записами в її трудовій книжці.
Листом від 19.02.2020 року за № 315-346/С-02/8-1400/20 ГУ ПФУ у відповідь на звернення від 10.02.2020 року № 346/С-1400-20 повідомило позивача про те, що до її страхового стажу не зараховані періоди роботи з 01.03.2004 року по 30.11.2004 роки в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» та з 01.10.2007 по теперішній час в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» у зв'язку з несплатою роботодавцями страхових внесків.
Не погоджуючись з зазначеним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон України № 1058) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною 1 ст. 40 Закону України № 1058 встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України № 1058 заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Згідно п. 1 абз. 1 ст. 41 Закону України № 1058, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 та 2 ст. 20 Закону України № 1058 страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Частиною 1 ст. 24 Закону України № 1058 передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
У відповідності до ч. 3 ст. 20 Закону України № 1058 у разі ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством.
Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону України № 1058 якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати страхових внесків зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу) (ч. 12 ст. 20 Закону України № 1058).
Відповідно до ст. 106 Закону України № 1058, відповідальність за несплату страхових внесків несе страхувальник, оскільки обов'язок по сплаті страхових внесків покладено на страхувальника.
Аналогічні правові висновки містяться у постанові Верховного Суду від 27.03.2018 року по справі № 208/6680/16.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Невнесення страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за періоди з 01.11.1977 року по 29.02.2004 року та з 01.12.2004 року по 30.04.2006 року відбулось не з вини позивача.
Одночасно з цим, суд звертає увагу на те, що як вбачається з матеріалів справи, зокрема з довідок про отриману заробітну плату за період з 2007 року по 2020 рік, позивач станом на момент звернення до ГУ ПФУ із заявою від 10.02.2020 року була працюючим пенсіонером.
Порядок проведення перерахунку пенсій особам, які після призначення (перерахунку) пенсій продовжують працювати, встановлено ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058, відповідно до положень якої:
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами 1 - 3 цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Також, у листі ГУ ПФУ від 19.02.2020 року № 315-346/С-02/8-1400/20 позивача повідомлено про те, що станом на 10.02.2020 року Комунальне підприємство Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» внески за період з 01.05.2006 року по 30.09.2007 року сплатило.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у порядку, передбаченому ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058 повинно щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводити перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру.
Одночасно з цим, суд погоджується з позицією ГУ ПФУ, що неможливо здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії - 25.07.2017 року з врахуванням періодів роботи до страхового стажу та заробітку з серпня 2007 року по лютий 2020 року, оскільки на момент призначення пенсії позивач ще не мала зазначеного стажу. Крім того, за період з 01.05.2006 року по 30.09.2007 року Комунальне підприємство Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» сплатило страхові внески. Однак, позивач має право звернутися із заявою про перерахунок розміру пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058.
За таких обставин, позивачем обрано невірний спосіб захисту своїх прав.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159), за участю третьої особи - Комунальне підприємство Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» (вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55210, код ЄДРПОУ 33089321) - про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 при призначені пенсії стаж роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 року 30.11.2004 року та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 року по 19.02.2020 року; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 року по 30.11.2004 року та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 року по 19.02.2020 року; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 з дати призначення пенсії з урахуванням страхового стажу та сум заробітку за періоди роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 року по 30.11.2004 року та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 року по 19.02.2020 року - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 22.07.2020 року.
Суддя О.В. Малих