Рішення від 22.07.2020 по справі 580/1639/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2020 року справа № 580/1639/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС України в Черкаській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання здійснити реєстрацію автомобіля,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Регіонального сервісного центру МВС України в Черкаській області (18023, м. Черкаси, вул. Лесі Українки, 21, далі - відповідач), в якому просить:

-визнати протиправним рішення Регіонального сервісного центру МВС України в Черкаській області про відмову у здійсненні державної реєстрації автомобіля марки JAGUAR S-TYPE 2005 р. № кузова НОМЕР_1 на ОСОБА_2 на підставі рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 18.06.2008 р. у справі №2-1799/08;

-зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС України в Черкаській області здійснити державну реєстрацію автомобіля марки JAGUAR S-TYPE" 2005 р. № кузова НОМЕР_1 на ОСОБА_2 на підставі рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 18.06.2008 у справі №2-1799/08р.

В обгрунтування своєї позиції позивач зазначила, що відповідачем протиправно відмовлено у державній реєстрації автомобіля, який належить їй на праві власності. Позивач зазначила, що згідно п. 8 Порядку №1388, одним з документів, що підтверджує правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є в т.ч. копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин. Тому, враховуючи, що рішенням Соснівського районного в м. Черкаси від 18.06.2008 у справі №2-1799/08, яке набрало законної сили, за ОСОБА_2 визнано право власності на спірний автомобіль, відповідач не мав правових підстав відмовити у його реєстрації. Наголошено, що оскільки ОСОБА_1 цей автомобіль на митну територію України не ввозила, а придбала його як такий, що вже пройшов державну реєстрацію в Україні і мала законні сподівання, що Держава Україна в особі її відповідальних осіб здійснила відповідні перевірки як законності ввезення його в Україну, так і його подальшого розмитнення зі сплатою необхідних митних платежів та постановкою на облік, при відмові відповідачем було допущено порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в наслідок позбавлення права на майно, оскільки виключено складову з права володіння, таку як право розпорядження. Отже, помилка державного органу при первинній реєстрації транспортного засобу та під час подальших його реєстрацій - не може порушувати право позивача, як нового власника транспортного засобу, на користування та розпорядження належним майном, а тому у відповідача не було права відмовляти у здійсненні реєстрації автомобіля JAGUAR S-TYPE" 2005 р. № кузова НОМЕР_1 .

Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмовий відзив на позов у якому зазначив, що рішення Соснівського районного в м. Черкаси від 18.06.2008 у справі №2-1799/08 не є підставою для здійснення державної реєстрації ТЗ, оскільки у відповідності до п. 28 Порядку №1388 ввезені в України ТЗ підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і митних декларацій або виданих органами доходів і зборів посвідчень про їх реєстрацію в сервісних центрах МВС. Наголошено, що відповідно до норм ЦК України, даний автомобіль є власністю позивача, однак за відсутності державної реєстрації і сплати мита, використовувати його на вулично-шляховій мережі позивачеві заборонено.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно реєстраційної картки транспортного засобу JAGUAR S-TYPE 2005 р. № кузова НОМЕР_1 , власником автомобіля є ОСОБА_3 .

Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 18.06.2008 у справі №2-1799/08 визнано за ОСОБА_3 право власності на автомобіль "JAGUAR S-TYPE" 2005 року випуску, № кузова НОМЕР_1 .

Згідно рішення суду, при купівлі автомобіля JAGUAR S-TYPE" та подальшої його перереєстрації, працівники відповідача здійснено перевірку спірного автомобіля та документів на нього і не виявлено можливості їх підробки та встановлено відповідність його вузлів і агрегатів.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

У відповідності до свідоцтва про шлюб від 13.02.2010 серії НОМЕР_2 , прізвище після реєстрації шлюбу ОСОБА_3 - ОСОБА_4 .

Судом встановлено, що згідно реєстраційної картки транспортного засобу, автомобіль "JAGUAR S-TYPE" 2005 року випуску, № кузова НОМЕР_1 знятий з обліку у зв'язку з скасуванням реєстрації. При цьому, згідно висновку за результатами перевірки фактів реєстрації автомобілів, митне оформлення яких не проведено, затвердженого начальником ВДАІ УМВС України в Черкаській області від 08.08.2007, встановлено неможливість встановлення на момент реєстрації фальсифікації поданих документів на автомобіль JAGUAR, а тому посадові особи, що здійснювали державну реєстрацію авто до дисциплінарної відповідальності не притягнуті.

17.03.2020 ОСОБА_2 звернулася з заявою до регіонального сервісного центру МВС України в Черкаській області щодо реєстрації транспортного засобу "JAGUAR S-TYPE" 2005 року випуску, № кузова НОМЕР_1 .

25.03.2020 повідомленням за вих. № 31/23/1-573 територіальним сервісним центром у реєстрації автомобіля на підставі рішення суду було відмовлено, оскільки в базах МВС інформація про митне оформлення автомобіля "JAGUAR S-TYPE" відсутня, а державна реєстрація ТЗ здійснюється лише на підставі та за умови подання документів щодо сплати всіх належних податків і зборів.

Не погоджуючися з прийнятим рішення позивач звернулася до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до таких висновків.

Відповідно до вимог статті 34 Закону України «Про дорожній рух» державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

Відповідно до абзацу 13 частини 1 статті 4 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції Кабінету Міністрів України у сфері дорожнього руху належить визначення порядку здійснення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, проведення їх обов'язкового технічного контролю тощо.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 затверджено Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - Порядок №1388).

Згідно пункту 1 Порядку №1388 цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Відповідно до пункту 8 Порядку № 1388 державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку:

-договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках;

-укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

-укладені та оформлені в центрах надання адміністративних послуг у присутності адміністраторів таких центрів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

-нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

-договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою;

-договір комісії між власником транспортного засобу і суб'єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб'єкт господарювання, які підписані від імені суб'єкта господарювання уповноваженою особою, - у разі продажу транспортних засобів суб'єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу;

-свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати;

-рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном;

-рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність;

-копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;

-довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;

-акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;

-митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане органом доходів і зборів посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;

-договір фінансового лізингу;

-акт про проведені електронні торги або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.

Для державної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зняті з обліку в уповноважених органах МВС, крім зазначених у цьому пункті документів, що підтверджують правомірність їх придбання, подається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою уповноваженого органу МВС про зняття транспортного засобу з обліку. Переобладнання (крім переобладнання для роботи на газових паливах), відчуження, передача права користування і (або) розпорядження придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у уповноважених органах МВС, не допускається.

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Таким чином, передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови надання власниками транспортних засобів, зокрема, документів, які підтверджують правомірність їх придбання, отримання, ввезення, митного оформлення, а також встановлено вичерпний перелік документів, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин.

А для державної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зняті з обліку (як у спірному), крім документів, що підтверджують правомірність їх придбання, подається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою уповноваженого органу МВС про зняття транспортного засобу з обліку.

Згідно норм ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. (ч. 1, 2 ст. 321 ЦК України).

Згідно норм ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

Як вбачається з матеріалів справи спірний автомобіль було отримано позивачем на законних підставах; протиправність набуття права власності на нього не випливає із закону та не встановлена судом.

На вказаний автомобіль позивачем було отримано від відповідного компетентного органу свідоцтво САС № 015666 від 06.03.2007 про реєстрацію транспортного засобу, що свідчить про те, що автомобіль пройшов відповідну реєстрацію, а отже при реєстрації в РЕВ автомобіль та всі документи мали бути перевірені експертом та працівником РЕВ на предмет підроблення номерів агрегатів і документів, а також відповідності їх відомостям автоматизованих баз даних, зокрема, здійснювалася перевірка по АІС "Автомобіль" факту попередньої реєстрації автомобіля та АІС "Митний документ" щодо підтвердження розмитнення автомобіля. Факт проведення перевірок встановлено судом і не заперечується сторонами, при перереєстрації ТЗ позивачем подано всі необхідні документи.

При цьому, згідно п. 40 Порядку 1388, зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в сервісному центрі МВС або в центрі надання адміністративних послуг на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного або приватного виконавця або рішення суду.

У разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

Зазначена норма визначає певний перелік підстав, за якими органам МВС надані повноваження скасувати реєстрацію транспортного засобу. Такої підстави як відсутність відомостей про митне оформлення ввезеного в Україну транспортного засобу Порядком не передбачено. При цьому інших підстав для скасування відповідачем реєстрації автомобіля марки не було.

Суд врахував, що на автомобіль JAGUAR S-TYPE 2005 р. № кузова НОМЕР_1 ОСОБА_2 повноважним органом було видане свідоцтво САС 015666 від 06.03.2007, що свідчить про те, що автомобіль пройшов відповідну перевірку при реєстрації в МВС

Відтак, відмова відповідача у реєстрації за ОСОБА_2 автомобіля JAGUAR S-TYPE 2005 р. № кузова НОМЕР_1 є не обгрунтованою, оскільки суперечить вимогам Закону України «Про дорожній рух» та Порядку №1388.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не доведено суду обґрунтованість винесення спірного рішення.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення Регіонального сервісного центру МВС України в Черкаській області про відмову у здійсненні державної реєстрації автомобіля марки JAGUAR S-TYPE 2005 р. № кузова НОМЕР_1 на ОСОБА_2 на підставі рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 18.06.2008 р. у справі №2-1799/08.

Зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС України в Черкаській області здійснити державну реєстрацію автомобіля марки JAGUAR S-TYPE" 2005 р. № кузова НОМЕР_1 на ОСОБА_2 на підставі рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 18.06.2008 у справі №2-1799/08р.

Стягнути з бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру МВС України в Черкаській області (ідентифікаційний код 40112118) на користь ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1681(одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 20 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення та з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя П.Г. Паламар