Справа № 161/11353/20
Провадження № 2-о/161/182/20
17 липня 2020 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі :
головуючого судді Ковтуненка В.В.
з участю секретаря судового засідання Камінського Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 10 в м. Луцьку цивільну справу № 161/11353/20 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Відділ ДРАЦС Луцького МУЮ у Волинській області, про встановлення факту смерті,
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті. Просить суд встановити факт смерті її матері, громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Луганськ, Луганської області, у віці 66 років з підстав, викладених в заяві.
Заявник в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду заяви повідомлявся належним чином, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, заявлені вимоги підтримує повністю.
Представник заінтересованої особи Відділ ДРАЦС Західного МУМЮ (місто Львів) в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, подала до суду заяву про розгляд справи у його відсутності. Не заперечує проти задоволення вимог.
Дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи у їх сукупності і вирішення справи по суті, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом при розгляді справи встановлено наступні фактичні обставини та зміст виниклих правовідносин.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть № 69 від 01 липня 2020 року, виданого «Луганським республіканським клінічним онкологічним диспансером», ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 16). Причина смерті - злоякісні новоутворення яєчників.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Однак, стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Так, згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 10 липня 2020 року, виданого Артемівським відділом РАЦС Луганського МУЮ, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , в місті Луганськ (а.с. 20).
ОСОБА_1 , яка є родичем померлої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті.
Також судом встановлено, що ОСОБА_1 , просить суд встановити вищевказаний факт з метою державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у встановленому законом порядку саме державним органом України.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що заявником доведено належними доказами, факт смерті на тимчасово окупованій території України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . А тому з таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення заяви.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 58, 60, 200, 213, 215, 256, 259, 293, 315 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Відділ ДРАЦС Луцького МУЮ у Волинській області, про встановлення факту смерті - задовольнити повністю.
Встановити, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка міста Дніпродзержинськ, Дніпропетровської області, громадянка України, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України, а саме - в місті Луганськ.
Рішення підлягає до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.В. Ковтуненко