Рішення від 20.07.2020 по справі 826/9370/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2020 року м. Київ № 826/9370/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання адміністративну справу

за позовомАкціонерного товариства «Перший київський машинобудівний завод»

доНаціональної комісії з цінних паперів та фондового ринку

провизнання незаконними дій, скасування постанови від 22.05.2018р.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Акціонерне товариство «Перший київський машинобудівний завод» (далі по тексту - позивач) звернулося з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту - відповідач) про визнання незаконними дії Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в частині винесення постанови №1095-ЦД-1-Е від 22 травня 2018 року та скасування постанови Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 травня 2018 року №1095-ЦД-1-Е.

Позов подано від імені Акціонерного товариства «Перший київський машинобудівний завод», оскільки наказом Фонду державного майна України від 10.05.2018 року № 624 було змінено найменування Публічного акціонерного товариства «Науково - виробниче підприємство «Більшовик» на Акціонерне товариство «Перший київський машинобудівний завод» та 05.06.2018 року було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів та зміни найменування.

Ухвалою суду від 26 червня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідно до розпорядження Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.04.2019р. №286 "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ" справу №826/9370/18 повторно розподілено на суддю Амельохіна В.В.

Ухвалою суду від 19 квітня 2018 року прийнято до провадження та поновлено провадження у адміністративній справі, яка розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними матеріалами.

Позовні вимоги мотивовані тим, що посилання відповідача у оскаржуваній постанові на те, що позивачем на власній веб-сторінці в мережі Інтернет http://bolshevik.net.ua не розміщено інформацію, яка передбачена вимогами пунктів 1 - 3, 5, 6, 10 14, 15 (крім документів, що містять конфіденційну інформацію) частини першої статті 77 Закону України «Про акціонерні товариства», не відповідає дійсності, оскільки уся інформація на виконання Розпорядження №1454-ЦД-1-Е від 10.10.2017 року про усунення порушень законодавства про цінні папери Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку розміщена на сайті http://bolshevik/net.ua/zvity ще 07 травня 2018 року.

25 липня 2018 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує повністю з підстав правомірності прийняття оскаржуваного рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку виявлено порушення позивачем вимог частини 3 статті 78 Закону України «Про акціонерні товариства» (на власному веб - сайті в мережі інтернет не розміщена інформація, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства) та винесено Розпорядження №1454-ЦД-1-Е від 10.10.2017 року (термін виконання розпорядження до 20.11.2017 року).

З урахуванням того, що порушення визначені в Розпорядженні №1454-ЦД-1-Е від 10.10.2017 року не усунуті, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, 8 травня 2018 року прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

За результатом розгляду справи, 22 травня 2018 року відповідачем прийнято постанову, якою встановлено порушення вимог пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме невиконання розпорядження №1454-ЦД-1-Е від 10.10.2017 року про усунення порушень законодавства про цінні папери, та застосовано штраф у розмірі 17 000,00 грн.

Вважаючи постанову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року №448/96-ВР (далі - Закон №448/96-ВР).

Згідно зі статтею 1 Закону державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексу заходів з метою упорядкування контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та попередження зловживань та порушень у цій сфері.

Відповідно до статті 5 Закону, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює державне регулювання ринку цінних паперів, комплексні заходи щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням, порушенням у цій сфері, а отже і органом, уповноваженим державою на здійснення відповідних функцій на ринку цінних паперів.

Стаття 5 Закону визначає, якими органами здійснюється державне регулювання ринку цінних паперів, одним з яких є Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення в установленому порядку.

Одним із основних завдань Комісії, згідно статті 7 Закону, є здійснення державного регулювання та контролю за випуском та обігом цінних паперів, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення рушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно чинного законодавства.

Питання притягнення до відповідальності за порушення законодавства на ринку цінних паперів регулюється Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (стаття 8).

Порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів, в тому числі питання щодо прийняття постанов у справі про правопорушення на ринку цінних паперів відносно юридичних осіб регулюються Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням комісії від 16.10.2012 року №1470 (що зареєстроване в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 року за №1855/22167 (далі - Правила №1470).

Відповідно до пункту 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів передбачена відповідальність юридичних осіб у вигляді штрафів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до підпункту 1 розділу 2 Правил №1470 справи про правопорушення щодо юридичних осіб у межах наданих повноважень розглядаються уповноваженими особами: Головою Комісії; членами Комісії; уповноваженими Комісією посадовими особами.

Справи про адміністративні правопорушення в межах наданих повноважень розглядаються уповноваженими особами: Головою Комісії; членами Комісії; уповноваженими Комісією посадовими особами.

Необхідно зазначити, що відповідно до підпунктів 1, 2 розділу XIV Правил №1470 - розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.

Судом встановлено, що у відношенні до позивача було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №425-ЦД-1-Е від 07 травня 2018 року у зв'язку з виявленням порушення вимог пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання розпорядження №1454-ЦД-1-Е від 10.10.2017 року про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 20.11.2017 року).

Зазначене розпорядження виносилось у зв'язку з порушенням позивачем вимог: частини третьої статті 78 Закону України «Про акціонерні товариства» - на наявній веб-сторінці позивача (http://bolshevik/net/ua/) не розміщена інформація визначена пунктами 1- 3,5,6,10,14,15 частини першої статті 77 Закону України «Про акціонерні товариства», та інформація, визначена частиною третьою статті 35 Закону України «Про акціонерні товариства».

Позивачу встановлено строк до 20.11.2017року для усунення зазначеного порушення, однак у встановлений строк позивач зазначене розпорядження не виконав, письмового повідомлення уповноваженій особі відповідача не надіслав.

Також, в матеріалах справи відсутні докази того, що позивачем зазначене розпорядження оскаржувалося.

Так, порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів визначено Законом України «Про акціонерні товариства» №514-VI від 17.09.2008 року.

Відповідно до частини 1 статті 77 Закон України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство зобов'язане зберігати:

1) статут товариства, зміни до статуту, засновницький (установчий) договір;

2) положення про загальні збори, наглядову раду, виконавчий орган та ревізійну комісію, інші внутрішні положення товариства, що регулюють діяльність органів товариства, та зміни до них;

3) положення про кожну філію та кожне представництво товариства;

4) документи, що підтверджують права товариства на майно;

5) принципи (кодекс) корпоративного управління товариства;

6) протоколи загальних зборів;

7) матеріали, з якими акціонери мають (мали) можливість ознайомитися під час підготовки до загальних зборів;

8) протоколи засідань наглядової ради та колегіального виконавчого органу, накази і розпорядження голови колегіального та одноосібного виконавчого органу;

9) протоколи засідань ревізійної комісії, рішення ревізора товариства;

10) висновки ревізійної комісії (ревізора) та аудитора товариства;

11) річну фінансову звітність;

12) документи бухгалтерського обліку;

13) документи звітності, що подаються відповідним державним органам;

14) проспект емісії, свідоцтво про реєстрацію випуску акцій та інших цінних паперів товариства;

15) перелік афілійованих осіб товариства із зазначенням кількості, типу та/або класу належних їм акцій;

16) особливу інформацію про товариство згідно з вимогами законодавства;

17) інші документи, передбачені законодавством, статутом товариства, його внутрішніми положеннями, рішеннями загальних зборів, наглядової ради, виконавчого органу.

Відповідно до частини третьої статті 78 Закону України «Про акціонерні товариства» публічне акціонерне товариство зобов'язане мати власний веб-сайт, на якому в порядку та строки, встановлені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, розміщується інформація, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства, інформація, визначена пунктами 1 - 3, 5, 6, 10, 11, 13 (крім документів, що містять конфіденційну інформацію), 14-16 частини першої статті 77 Закону України «Про акціонерні товариства», та інформація, визначена частиною третьою статті 35 Закону України «Про акціонерні товариства».

Строки (терміни) та перелік оприлюднення публічними акціонерними товариствами інформації, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог законодавства, на власному веб-сайті (веб-сторінці) визначено «Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 року № 2826 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 р. за № 2180/24712 (далі - Положення №2826).

Відповідно до пункту 7 розділу IX Положення №2826 у разі відсутності у публічного акціонерного товариства будь-якого з документів, розміщення інформації про які передбачено на власному веб-сайті, товариство зобов'язане розмістити на власному веб-сайті інформацію щодо відсутності таких документів із зазначенням причин.

Згідно з пунктом 8 статті 11 Закону №448/96-ВР за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів передбачена відповідальність юридичних осіб у вигляді штрафів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Оскаржуваною постановою до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі визначеному пунктом 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Суд не приймає до уваги твердження позивача, стосовно того, що ще 07 травня 2018 року було опубліковано інформацію про сторінку в мережі інтернет, а саме інтернет - сторінку http://bolshevik/net.ua/zvity, де розміщується передбачена законом особлива інформація, оскільки згідно з Положенням №2826 визначено виключно, що повинна розміщуватися інформація на офіційному веб - сайті, а не посилання на таку інформацію.

Крім того, у матеріалах справи відсутні докази того, що позивачем виконано вимоги розпорядження, а тому дії відповідача стосовно притягнення до відповідальності за порушення вимог пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» є правомірними.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що оскільки позивачем допущено порушення вимог частини третьої статті 78 Закону України «Про акціонерні товариства» та розділу IX Положення №2826, не опубліковано на власному веб-сайті законодавчо визначену інформацію в разі її наявності, або інформацію по відсутність вказаних документів, то постанова №1095-ЦД-1-Е від 22 травня 2018 року про накладення санкцій є правомірною та такою, що прийнята в межах повноважень та відповідно до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи доводи позивача були спростовані.

Беручи до уваги положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та враховуючи відмову позивачу у задоволенні позовних вимог, відшкодування судового збору останньому не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства «Перший київський машинобудівний завод» (03057, проспект Перемоги, буд.№49/2, місто Київ, код ЄДРПОУ 14308569) відмовити повністю.

Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Амельохін