Рішення від 21.07.2020 по справі 480/3953/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2020 р. Справа № 480/3953/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Синівської сільської ради

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Синівської сільської ради, в якій просить:

- визнати бездіяльність Синівської сільської ради щодо ненадання відповіді на запит на інформацію ОСОБА_1 (ненадання публічної інформації) від 18.03.2020 незаконною;

- зобов'язати Синівську сільську раду надати відповідь на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 18.03.2020, а саме: надіслати на електронну адресу ОСОБА_1 копії всіх рішень Капустинської сільської ради та всіх розпоряджень сільського голови за період з 01.01.2018 по 31.12.2019.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 18.03.2020 ОСОБА_1 звернувся до Капустинської сільської ради з запитом на отримання публічної інформації, який надіслано рекомендованим поштовим відправленням 13.04.2020. У вказаному запиті позивач просив надати копії всіх рішень Капустинської сільськовї ради та всіх розпоряджень сільського голови за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 та надіслати їх на вказану у запиті електронну адресу. Листом від 21.04.2020 відповідач запропонував позивачу уточнити питання з якою метою необхідна дана інформація", а також повідомлено, що Капустинська сільська рада увійшла до складу Синівської ОТГ.

Станом на день звернення до суду із даною позовною заявою відповідач запитувану інформацію не надав. Позивач вважає такі дії Синівської сільської ради протиправними та такими, що порушують законні права та інтереси позивача. Просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 01.07.2020 р. відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що позивачем дійсно на адресу Капустинської сільської ради 18.03.2020 року надходив запит на отримання публічної інформації щодо отримання копій всіх рішень Капустинської сільської ради та всіх розпоряджень сільського голови за період з 01.01.2018 по 31.12.2019. Але вищевказаний запит не було направлено та зареєстровано в централізованій канцелярії Синівської сільської ради, так як згідно рішення 35 сесії сьомого скликання Синівської сільської ради від 20.07.2020 року відбулося об'єднання територіальної громади сіл Синівської, Подільківської, Підставської та Капустинської сільських рад Липоводолинського району Сумської області у Синівську сільську об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром у селі Синівка, тому згідно чинного законодавства вся вхідна та вихідна кореспонденція повинна реєструватися в централізованій канцелярії Синівської сільської ради та відповідно і відповідь на запит громадянину ОСОБА_1 повинна була надаватись Синівською сільською радою за підписом голови Синівської сільської ради. Так як згідно Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (ст. 54-1 - повноваження старости), у даному випадку, до компетенції В.о. старости Капустинського старостинського округу не входить самостійно надавати письмові відповіді, зокрема, на запити на отримання публічної інформації.

27.04.2020 року із адвокатським запитом до Синівської сільської ради звернувся представник ОСОБА_1 - адвокат Нелюба Сергій Анатолійович, із запитанням чи є Синівська сільська рада правонаступником та розпорядником публічної інформації Капустинської сільські ради. 06.05.2020 року на зазначений адвокатський запит було надано обгрунтовану відповідь, що дійсно Синівська сільська рада є правонаступником та розпорядником публічної інформації Капустинської сільської ради. Але в подальшому громадянин ОСОБА_1 не звернувся до Синівської сільської ради як до розпорядника публічної інформації із запитом на отримання публічної інформації щодо отримання копій всіх рішень Капустинської сільської ради та всіх розпоряджень сільського голови за період з 01.01.2018 по 31.12.2019.

Вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити у їх задоволенні (а.с. 30-32).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що 18.03.2020 р. ОСОБА_1 надіслав до Капустинської сільської ради електронний запит, в якому запитував копії всіх рішень Капустинської сільської ради та всіх розпоряджень сільського голови за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 (а.с. 13).

Листом №22/13.04 від 21.04.2020 р. Синівська сільська рада Липоводолинського району Сумської області повідомила ОСОБА_1 , що не проти надати вказану у зверненні інформацію, але просили уточнити питання з якою метою необхідна наведена інформація. Та зазначила, що на даний час Капустинська сілсьька рада не існує як юридична одиниця, а увійшла до складу Синівської ОТГ (а.с. 15).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Згідно зі ст. 5, 7 Закону України "Про інформацію" кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначений Законом України "Про доступ до публічної інформації".

Згідно ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

За ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні (стаття 19 Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Зі змісту вище наведеної норми вбачається, що обов'язок надання відповіді на запит виникає у розпорядника публічної інформації з моменту отримання запиту про надання публічної інформації.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно зі ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань) (стаття 15 Закону).

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень, серед іншого, зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам.

Аналіз наведених норм законодавства свідчить про те, що орган, до якого направлена заява громадянина, зобов'язаний об'єктивно і вчасно її розглянути, перевірити викладені в ній факти, прийняти рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечити його виконання, а також повідомити громадянина про наслідки розгляду такої заяви.

Так, з матеріалів справи судом встановлено, що 18.03.2020 р. ОСОБА_1 надіслав до Капустинської сільської ради електронний запит, в якому запитував копії всіх рішень Капустинської сільської ради та всіх розпоряджень сільського голови за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 (а.с. 13).

Представник відповідача у наданих до суду поясненнях не заперечував факту отримання наведеної заяви позивача.

Проте суд наголошує, що матеріали справи та пояснення Синівської сільської ради не містять відомостей про направлення позивачу відповіді на заяву .

Крім того, представник відповідача зазначив, що заяву позивача про надання копій всіх рішень та розпоряджень повинен розглянути саме Синівська сільська рада після звернення безпосередньо до неї позивача Крім того, наголосив, що наведений запит не був направлений для реєстрації в канцелярії Синівської сільської ради.

Суд вважає такі доводи сільського голови Синівської сільської ради необґрунтованими, оскільки заява позивача взагалі не розглянута, а обов'язок надати відповідь на запит виникає у відповідача в частині як надання інформації, так і в частині надання витребуваних документів (чи надання інформації про відсутність таких документів).

Крім того, суд наголошує, що рішенням Синівського сільського голови від 20.07.2018 року було вирішено об'єднатися територіальній громаді сіл Синівка і Довжик Синівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області з територіальною громадою сіл Капустинці, Гришки, Клюси, Тарасенки Капустинської сільської ради Липоводолинського району Сумської області з територіальною громадою сіл Подільки, Велика Лука, Весела Долина, Коломійцева Долина, Потопиха Подільківської сільської ради Липоводолинського району Сумської області у Синівську сільську об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром у селі Синівка.

Отже, правонаступником Капустинської сільської ради є саме Синівська сільська рада та відповідно саме відповідач зобов'язаний надати відповідь на звернення позивача.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Суд зазначає, що позивач, надавши письмові докази, що були предметом дослідження при розгляді справи, виконав вимоги ч.1 ст. 77 КАС України.

Натомість, відповідач, заперечуючи проти позову, в порушення вимог ч.2 ст. 77 КАС України, не надав жодних належних і допустимих доказів на підтвердження законності та обґрунтованості власних дій, що є предметом оскарження позивачем.

Таким чином, суд приходить висновку, що позовні вимоги про визнання незаконною бездіяльність Синівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області щодо ненадання відповіді на запит на інформацію ОСОБА_1 від 18.03.2020 та зобов'язання Синівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області надати відповідь на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 18.03.2020 підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Синівської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність Синівської сільської ради Липоводолинського району Сумської області щодо ненадання відповіді на запит на інформацію ОСОБА_1 від 18.03.2020.

Зобов'язати Синівську сільську раду Липоводолинського району Сумської області (42533, Сумська область, Липоводолинський район, с. Синівка, вул. Спортивна, 2, код ЄДРПОУ 04388455) надати відповідь на запит ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на отримання публічної інформації від 18.03.2020.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук