17 липня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/1254/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Попова В.Ф.,
секретар: Рябчич А.М.,
за участю:
позивачки - ОСОБА_1 ,
відповідачки - державного кадастрового реєстратора Шличкової О.М.,
представника відповідача - Кабалюка Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Державного кадастрового реєстратора Відділу у Скадовському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Шличкової Олени Миколаївни, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 звернулись в суд з адміністративним позовом в якому просять визнати протиправними рішення Державного кадастрового реєстратора Відділу у Скадовському районі Головного управління Держгеокадстру у Херсонській області Шличкової Олени Миколаївни від 13.12.2019 року №РВ-6500629572019, №РВ-6500629412019, №РВ-6500629432019, №6500629372019 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру та зобов'язати внести відомості до Державного земельного кадастру про земельні ділянки ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 на підставі виготовленого і погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність у розмірі, що не перевищує розмір земельної частки (паю).
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала повністю та пояснила, що всі позивачі є членами селянського (фермерського) господарства «Кентавр». 18.11.2014 року ГУ Держземагентства у Херсонській області наказом №21-1785/18-14-СГ надало дозвіл членам фермерського господарства на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок в розмірі, що не перевищує розмір земельної частки (паю) на території Радгоспненської сільської ради Скадовського району Херсонської області, із земель державної власності. Протягом 2019 року був виготовлений проект землеустрою, який погоджено як такий, що відповідає вимогам законодавства та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам. 13.12.2019 року державний кадастровий реєстратор прийняв рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру, мотивуючи тим, що термін дії виданого наказу ГУ Держземагентства у Херсонській області від 18.11.2014 року №21-1785/18-14-СГ надало дозвіл членам фермерського господарства «Кентавр» становить 1 рік, строк якого необхідно поновити. Така відмова є протиправною тому просять задовольнити позовні вимоги.
Відповідачка державний кадастровий реєстратор Шличкова О.М. позовні вимоги не визнала та пояснила, що рішення про відмову є законним та обґрунтованим. Посилаючись на п. 5 ст. 24 ЗУ "Про державний земельний кадастр" від 07.07.2011 року № 3613-VI (далі Закон № 3613-VI), зазначила, що кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок перевіряє відповідність документів вимогам законодавства. Оскільки термін дії наказу ГУ Держземагентства у Херсонській області від 18.11.2014 року №21-1785/18-14-СГ яким надано дозвіл на розробку проекту землеустрою членам фермерського господарства «Кентавр» 1 рік, то зі спливом цього строку наказ вичерпує свою дію. Тому з метою усунення зазначених невідповідностей було рекомендовано поновити дію наказу.
Представник ГУ Держгеокадастру у Херсонській області Кабалюк Г.О. зазначив, що до них жодних позовних вимог не заявлено, але він повністю підтримує позицію державного кадастрового реєстратора Шличкової О.М.
Судом встановлені такі обставини по справі.
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 є членами селянського (фермерського) господарства «Кентавр», що підтверджується Статутом селянського (фермерського) господарства затвердженого рішенням загальних зборів членів С( Ф )Г від 01.12.2013 року, зареєстрованого 12.12.2013 року за №14961050004000818.
Селянське (фермерське) господарство «Кентавр» створене на землях Радгоспненської сільської ради 37,7 гектарів, що вбачається з пункту 2.7. Статуту та Державного акта на право постійного користування землею серії ІІ-ХС №009437, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею 17 травня 1995 року за № 67.
18.11.2014 року ГУ Держземагентства у Херсонській області наказом №21-1785/18-14-СГ надало дозвіл членам фермерського господарства «Кентавр» на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок.
Відповідно до п.п. 3 п. 3 зазначеного наказу (далі мовою оригіналу): " погоджений проект землеустрою, за наявності витягу з Державного земельного кадастру, подати Головному управлінню Держземагентства у Херсонській області на затвердження протягом 1 року з дня видання наказу".
У 2019 року був виготовлений Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність позивачам у справі для ведення фермерського господарства загальною площею 33,1639 га.
Висновком Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 17.07.2019 року № 6270/82-19 погоджено Проект землеустрою як такий, що відповідає вимогам законодавства та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам. Строк дії висновку необмежений.
13.12.2019 року державний кадастровий реєстратор Відділу у Скадовському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області прийняла рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру мотивуючи тим, що термін дії виданого наказу ГУ Держземагентства у Херсонській області від 18.11.2014 року №21-1785/18-14-СГ становить 1 рік, тому строк необхідно поновити.
Вищезазначені обставини підтверджуються письмовими доказами по справі та не оспорюються сторонами.
Відповідачами не оспорюється право позивачів на безоплатне отримання у власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.
Предметом спору є тільки рішення державного реєстратора про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з підстав закінчення терміну дії наказу яким надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою.
Оскільки всі вищезазначені обставини є доведеними, то суд вважає достатнім для прийняття рішення у цій справі дослідити та дати оцінку лише рішенню про відмову та тим нормам діючого законодавства які визначають повноваження державного реєстратора при внесенні відомостей щодо земельних ділянок по яким виготовлено та погоджено проект землеустрою до державного земельного кадастру.
Заслухавши сторони, дослідивши письмові докази по справі суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Земельного кодексу України громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.
Члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю). Членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність із раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради (ч.ч. 1, 2 ст. 13 Закону України «Про фермерське господарство»).
Відмова державного кадастрового реєстратора є протиправною, оскільки він, як посадова особа, в супереч ч. 2 ст. 19 Конституції України діяв не на підставі та не у межах повноважень, передбачених Законом України «Про Державний земельний кадастр» (далі - Закон 3613-УІ), Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051 (далі - Порядок 1051), виходячи з наступного.
Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складання документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку (п. 107 Порядку 1051).
Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється розробником такої документації, якщо інше не встановлено договором на виконання робіт із землеустрою (ч. 17 ст. 21 Закону 3613-УІ).
Заява про державну реєстрацію земельної ділянки в електронній формі з доданими документами подається відповідним сертифікованим інженером-землевпорядником через Єдиний державний портал адміністративних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему Держгеокадастру, представлену у формі Інтернет-сторінки, що забезпечує формування та подання заяви (абз. 1 п. ПО2 Порядку №1051).
На підставі інформації, наданої сертифікованим інженером-землевпорядником під час подання заяви в електронній формі, Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельної ділянки, відповідно до пунктів 73, 75, 77, 87, 111 цього Порядку формує витяг або рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки за формою згідно з додатком 14, передає їх у паперовій формі зазначеному у заяві центру надання адміністративних послуг та за бажанням заявника надсилає такі відомості у формі електронного документа з використанням технічних засобів телекомунікацій на адресу Інтернет-сторінки, за якою здійснювалося подання заяви (абз. 6 п. 1102 Порядку №1051).
Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону №3613-УІ кадастрові номери земельних ділянок зазначаються у рішеннях органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування про передачу цих ділянок у власність чи користування, зміну їх цільового призначення, визначення їх грошової оцінки, про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель щодо конкретних земельних ділянок.
Внесення до Державного земельного кадастру передбачених Законом №3613-УІ відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим (ч. 2 ст. 20 Закону №3613-УІ).
Тобто, перед затвердженням погодженої землевпорядної документації необхідно зареєструвати в Державному земельному кадастрі сформовані земельні ділянки як об'єкти цивільних прав з присвоєнням ним кадастрових номерів.
Згідно частини 4 ст. 9 Закону №3613-УІ державний кадастровий реєстратор:
здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей;
перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства;
формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг;
здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні;
присвоює кадастрові номери земельним ділянкам;
надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні;
здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі;
передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Державний кадастровий реєстратор мас доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких відомостей (ч. 6 ст. 9 Закону №3613-УІ).
Відповідно до ч. 5 ст. 24 Закону №3613-УІ Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви:
перевіряє відповідність документів вимогам законодавства;
за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки, як це передбачено ч. 6 ст. 24 Закону №3613-УІ, є:
розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;
подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;
невідповідність поданих документів вимогам законодавства;
знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Таким чином, державний кадастровий реєстратор при розгляді заяви про реєстрацію земельних ділянок може відмовити у такій реєстрації з підстав невідповідності поданих документів вимогам законодавства, перелік яких наведений в пункті 67 Порядку №1051.
Суд вважає, що вимога державного реєстратора щодо необхідності поновлення наказу Головного управління Держземагентства у Херсонській області від 18.11.2014 року №21-1785/18-14-СГ «Про надання членам СФГ «Кентавр» є протиправною і виходить за межі його компетенції, оскільки зазначений наказ з моменту виготовлення та погодження проекту землеустрою втратив свою чинність в силу його виконання.
Крім того, у державного реєстратора відсутні повноваження аналізувати, робити висновки, давати правову оцінку зазначеному наказу чи іншим документам, погодженням та дозволам які приймаються, погоджуються під час виготовлення проекту землеустрою,оскільки це є компетенцією того органу держгеокадастру який погоджуює виготовлений проект землеустрою на відповідність діючому законодавству, а не державного реєстратора.
Суд погоджується з позивачами, що зазначений наказ не обмежений дією у часі, як це вважає відповідач. ГУ Держземагентства у Херсонській області зазначило про необхідність подати протягом 1 року на затвердження погодженого проекту землеустрою, а не обмежило дію самого документа у часі. При цьому земельне законодавство, зокрема, ст. 118 ЗК України не наділяє повноваженнями органи державної влади обмежувати у часі процес виготовлення і погодження проектів землеустрою.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою» від 02.06.2015 року № 497-VIII було доповнено статтю 22 Закону України «Про землеустрій» частиною другою, згідно якої рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, організ виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку документації із землеустрою приймається виключно у строки та лише у випадках, передбачених цим Законом та Земельним кодексом України. Зазначене рішення надається безоплатно та має необмежений строк дії.
За таких обставини наказ ГУ Держземагентства у Херсонській області від 18.11.2014 року №21-1785/18-14-СГ «Про надання членам СФГ «Кентавр» дозволу на розробку проекту землеустрою» має необмежений строк дії, а тому вимога державного реєстратора про його поновлення як за відсутності такої компетенції у реєстратора так і за правовим тлумаченням та застосуванням вищенаведеного законодавства є протиправною.
Відповідач відмовляючи у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру діяв не на підставі та не у межах повноважень, передбачених Законом України «Про Державний земельний кадастр» і Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051, чим порушив ч. 2 ст. 19 Конституції України, оскільки він має обмежені підстави для відмови у такій реєстрації.
У відповідності до ч. 4 ст. 242 КАС України суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Враховуючи всі обставини справи, очевидність протиправного рішення відповідача, суд у відповідності до ч.1 ст.382 КАС України вважає за необхідне зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Судові витрати у повному розмірі підлягають стягненню на користь відповідачів.
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними рішення державного кадастрового реєстратора відділу у Скадовському районі Головного управління Держгеокадстру у Херсонській області Шличкової Олени Миколаївни від 13.12.2019 року №РВ-6500629572019, №РВ-6500629412019, №РВ-6500629432019, №6500629372019 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
Зобов'язати державного кадастрового реєстратора відділу у Скадовському районі Головного управління Держгеокадстру у Херсонській області Шличкову Олену Миколаївну внести відомості до Державного земельного кадастру про земельні ділянки ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 на підставі виготовленого і погодженого Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність у розмірі, що не перевищує розмір земельної частки (паю) громадянам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства загальною площею 33,1639 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення, що знаходяться у постійному користуванні ОСОБА_1 , згідно державного акта на право постійного користування землею серії ІІ- ХС №009437 зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №67, які розташовані за межами населених пунктів на території Благодатненської сільської ради Скадовського району Херсонської області.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (ЄДРПОУ 39766281, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. Університетська, буд. 136-а) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір у сумі 840,80 грн на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), судовий збір у сумі 840,80 грн на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ), судовий збір у сумі 840,80 грн на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_3 ), судовий збір у сумі 840,80 грн на користь ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_3 ).
Зобов'язати державного кадастрового реєстратора відділу у Скадовському районі Головного управління Держгеокадстру у Херсонській області Шличкову Олену Миколаївну подати до суду звіт про виконання рішення суду протягом 10-денного строку з дня набрання цим рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 липня 2020 р..
Суддя В.Ф. Попов
кат. 109020100