15 липня 2020 року справа № 697/1813/15-а
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) до Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області (19000, Черкаська область, м. Канів, вул. 206 Дивізії, 10А, далі - відповідач), в якому просить:
-визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії за віком;
-зобов'язати відповідача призначити з 03.10.2012, основну та додаткову пенсію відповідно до постанови Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 21 травня 2014 року по справі № 697/1170/14-а, ст. 49, 51, 56, п. 2 ч. 3 ст. 57 Закону УPCР “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 25, ч. 1 ст. 27, ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, виходячи з заробітної плати в зоні ЧАЕС за лютий 1987 року у сумі 954 крб. 00 коп. СРСР та за квітень 1987 року у сумі 1389 крб. 00 коп. СРСР, у сумі 4 590 гривень 55 коп. у місяць, у тому числі: 4 333,75 грн. - державна пенсія; 256,80 грн. - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю (у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком - у відповідності до постанови Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 21 травня 2014 року по справі №697/1170/14-а) та в подальшому проводити її виплату з урахуванням вищевказаних правових норм;
-стягнути з відповідача не донараховану пенсію за період з 03.10.2012 по 24.11.2015 у сумі 130 927 гривень 45 коп;
-стягнути з відповідача не донараховану пенсію за період з 25.11.2015 по 05.09.2016 у сумі 30 581 гривень 46 коп;
-зобов'язати відповідача здійснити з 03.10.2012 по 05.09.2016, нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у наслідок порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом № 2050-ІІІ та Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159.
07.07.2020 протокольною ухвалою суду здійснено заміну первинного відповідача на Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та перейдено до розгляду справи в порядку письмового провадження.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до постанови Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 21 травня 2014 року по справі №697/1170/14-а, яка набрала законної сили, зобов'язано ПФУ при призначенні позивачу основної і додаткової пенсії з 03.10.2012 року згідно із нормами ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ врахувати його стаж роботи за Списком-1 в потрійному розмірі, а саме 81 день, та виходячи з загального його стажу роботи 25 років збільшити основну державну пенсію на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, а також призначити з 03.10.2012 року згідно до норм ст. ст. 49, 51, 56, п. 2 ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ основну державну пенсію із заробітку за 27 днів лютого-квітня 1987 року роботи у зоні відчуження, а додаткову пенсію за шкоду здоров'ю в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 03.10.2012 року до виникнення обставин, що обумовлюють інші зміни таких розмірів, та виплатити йому недоотриману різницю. Однак, відповідач листом від 06.07.2015 року №107/К-10 надав позивачу розрахунок розміру пенсії відповідно до постанови суду від 21.05.2014 року, згідно якого, розмір пенсії за віком по 2-х складових станом на 03.10.2012 року становить: 876,38 грн: 619,58 грн загальний розмір пенсії за віком по 2-х складових; 256,80 грн. додаткова пенсія потерпілому внаслідок ЧК 2 кат. за рішенням суду. При виконанні судового рішення №697/1170/14-а від 21.05.2014 року розмір його пенсії зменшився, що викликало переплату у сумі 6719,88 грн., яка буде погашена згідно з рішенням комісії відповідача. Крім того, при розрахунку та призначенні йому пенсії було встановлено, що його заробітна плата за період з 04.02.1987р. по 15.02.1987 року становить 0,00954 грн., за період з 01.04.1987р. по 15.04.1987 року становить 0,01389 грн. Позивач вважає, що такими діями відповідача порушено його права на отримання належної йому пенсії, оскільки нарахування і виплати здійснено неправильно по вині органу, який призначив і виплачує ці виплати, то вони виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком із врахуванням компенсації згідно ст. 268 ЦК України та ст. 46 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю.
Відповідачем надано до суду відзив на адміністративний позов, в якому останній просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. При цьому зазначено, що при середньому заробітку позивача 2577,67 грн. станом на 30.09.2011 року розмір його пенсії урахуванням двох складових, складає 1035,64 грн. По попередньому розрахунку, після виконання рішення суду від 21.05.2014 року, станом на 03.10.2012 року розмір пенсії за віком по 2-х складових позивача становив би 876,38 грн., а саме: 619,58 грн. загальний розмір за віком по 2-х складових; 154,08 грн. дод. пенсія потерпілому внаслідок ЧК 2 кат.; 102,72 грн. доплата за рішенням суду до додаткової пенсії потерпілому внаслідок ЧК 2 кат. Отже, в результаті виконання рішення суду від 21.05.2014 року №697/1170/14-а, розмір пенсії зменшується, що викликало б переплату в сумі 6719,88 грн., а тому прийнято рішення про відновлення раніше призначеного розміру пенсії.
В судовому засіданні представник відповідача заперечення щодо позову підтримав повністю.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд зазначає таке.
ОСОБА_1 у відповідності до протоколу №20874 від 17.10.2012 є пенсіонером за віком, з 03.10.2012 року призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при загальному стажі 25 років 4 місяці 22 дні за Списком №1 (ліквідатор на ЧАЕС) , що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 та довідкою Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області.
Постановою Канівського міськрайонного суду № 697/1170/14-а від 21.05.2014 року, яка набрала законної сили, позов ОСОБА_1 задоволено повністю, зокрема:
-визнано дії управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії для призначення її неправомірними;
-зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області при призначенні ОСОБА_1 основної і додаткової пенсії з 03.10.2012 року згідно із нормами ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ врахувати його стаж роботи за Списком-1 в потрійному розмірі, а саме 81 день, та виходячи з загального його стажу роботи 25 років збільшити основну державну пенсію на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад 20 років;
-зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області призначити ОСОБА_1 з 03.10.2012 року згідно до норм ст. ст. 49, 51, 56, п. 2 ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ основну державну пенсію із заробітку за 27 днів лютого-квітня 1987 року роботи у зоні відчуження, а додаткову пенсію за шкоду здоров'ю в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 03.10.2012 року до виникнення обставин, що обумовлюють інші зміни таких розмірів, та виплатити йому недоотриману різницю.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
На виконання рішення Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 21 травня 2014 року по справі №697/1170/14-а, відповідач листом від 06.07.2015 №107/К-10 надав позивачу розрахунок розміру пенсії позивача за віком по 2-х складових станом на 03.10.2012, яка становить: 876,38 грн: 619,58 грн - загальний розмір пенсії за віком по 2-х складових; 256,80 грн. додаткова пенсія потерпілому внаслідок ЧК 2 кат. за рішенням суду. При розрахунку йому пенсії відповідачем було враховано заробітну плату позивача за період з 04.02.1987 по 15.02.1987 у розмірі 0,00954 грн, за період з 01.04.1987 по 15.04.1987 у розмірі 0,01389 грн. Позивача також повідомлено про те, що при виконанні судового рішення № 697/1170/14-а від 21.05.2014 розмір пенсії позивача зменшився, що викликало переплату у сумі 6 719,88 грн, яка буде погашена згідно з рішенням комісії відповідача.
При цьому, відповідно до довідок Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області №2936/04, №2937/04, №2938/04 від 27.04.2016 року ОСОБА_1 виплачено пенсію за віком, як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС при повному стажі за період з жовтня 2012 року по грудень 2013 року 15827,50 грн., з січня 2014 року по грудень 2014 року 13790,32 грн.; з січня 2015 року по листопад 2015 року 13838,11 грн.
В судовому засіданні встановлено та не оспорюється сторонами виконання позивачем робіт, передбачених постановою ЦК КПРС Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29.12.1987 року №14970378, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі Списком №1, затвердженого постановою Ради міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173 в періоди з 04.02.1987 року по 15.02.1987 року та з 01.04.1987 року по 15.04.1987 року, про що свідчить довідка видана ПАТ «Дніпро-СпецГідроМонтаж» від 06.09.2012 року №179.
Також, постановою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 21 травня 2014 року по справі №697/1170/14-а встановлено розрахунок пенсії з якого ПФУ необхідно виходити за двоскладовою формулою: перша складова:
-середньомісячний заробіток за 27 календарних днів роботи у зоні відчудження -2343крб.
-середньомісячний заробіток в СРСР за 1987 рік -185крб.,
-коефіцієнт заробітку 12,664864(2343:185);
-середньомісячний заробіток по Україні в 2012 році - 3110 грн.;
-середньомісячний заробіток для нарахування пенсії 39387,25 грн. (3110 х 12,6648);
Визначення коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 0,31 ((25 х 12 : 1200) х 1,25);
Розмір основної пенсії - 12210,05 грн. (39387,25 х 0,31) без обмежень (ч. 2 ст. 56 ЗУ№796-ХII, ЗУ №3108-ІУ від 17.11.2005 року, п. 16 Прикінцевих положень ЗУ № 1050-ІУ);
Збільшення пенсії за стаж роботи понад 20 років (ч. 2 ст. 56 ЗУ № 796-ХІІ) від заробітку) за «умови загального стажу 25 років, стаж понад встановлений 5 років - 15 %, розмір збільшення -1654,78 грн. (11031,85 х 15 %), або за версією ПФ (ст. 20 ЗУ № 1050-ІУ від мінімальної пенсії за віком) 149,35 грн. (949x15%);
Додаткова пенсія - 284,70грн. (ст. 51 ЗУ № 796-ХІІ) 30 % мінімальної пенсії за віком (949 х 30%).
Згідно висновку експерта №3/56 від 14.06.2016 року, складеного головним судовим експертом сектору економічних досліджень Бойко С.Г., відповідно до постанови Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 21 травня 2014 року №697/1170/14-а, за ст. 49, 51, 56, п. 2 ч. 3 ст. 57 Закону УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 25, ч. 1 ст. 27, ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:
- розмір пенсії ОСОБА_1 нарахованої станом на 03.10.2012 року виходячи з його заробітної плати в зоні ЧАЕС за лютий 1987 року у сумі 954 крб. 00 коп. СРСР та за квітень 1987 року у сумі 1389 крб. 00 коп. СРСР, повинен складати 4590,55 грн., у тому числі: 4333,75 грн. державна пенсія; 256,80 грн. додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю (у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у відповідності до постанови Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 21 травня 2014 року №697/1170/14-а);
- виходячи з заробітної плати в зоні ЧАЕС за лютий 1987 року у сумі 954 крб. 00 коп. СРСР та за квітень 1987 року у сумі 1389 крб. 00 коп. СРСР, не донарахована та не виплачена пенсія ОСОБА_1 за період з 03.10.2012 по 24.11.2015 складає 130927,45 грн. (таблиця №15 до висновку експерта);
-при нарахуванні ОСОБА_1 державної пенсії, пенсійним фондом України підлягає до застосування Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» введений в дію Постановою Верховної ради України №1283-ХІІ (128-12) від 03.07.1991 року та постанова КА України від 17.07.2003 №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових жохові населення». У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства;
- ОСОБА_1 повинна була нараховуватися державна пенсія з заробітної плати за 27 днів лютого-квітня 1987 року роботи у зоні відчуження у сумі 1389 грн.00 коп. СРСР, а додаткова пенсія за шкоду здоров'ю в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Згідно норм ст. 49, 51, 53, 55, 57, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції на момент виникнення правовідносин без врахування конституційних змін, позивач має право та бажання реалізувати його у спосіб передбачений цим Законом, не підзаконними актами на вибір вигідного для обчислення пенсії періоду, обчислення основної державної пенсії - за двоскладовою формулою із заробітку за 27 днів лютого-квітня 1987 року роботи в зоні відчуження відповідно до раніше діючого законодавства та за період страхового стажу із збільшенням пенсії на один процент заробітку за понаднормовий стаж роботи, виплату додаткової пенсії в повному обсязі незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком із врахуванням стажу роботи за Списком 1. Як особа віднесена до категорії 2, позивач має право на підвищення - перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у разі збільшення та з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Додаткова пенсія йому перераховується, але виплачується у розмірі 15 % замість належних законом 30% мінімальної пенсії за віком.
Суд враховує, що постановою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 21 травня 2014 року по справі №697/1170/14-а чітко встановлено розрахунок пенсії та суму з якого ПФУ необхідно виходити за двоскладовою формулою.
Однак, як вбачається із відповіді в порядку виконання рішення суду, ПФУ проведено розрахунок пенсії ОСОБА_1 двома способами. Розрахунок проведений Управлінням Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області відповідно до постанови Канівського міськрайонного суду №697/1170/14-а від 21.05.2014 станом на 03.10.2012, (на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», по двохскладовій формулі). Розрахована таким чином сума складає 876,38 грн., у тому числі: 619,58грн. - загальний розмір пенсії за віком по 2-х складових; 256,80 грн. - додаткова пенсія потерпілому внаслідок ЧК 2 категорії по рішенню суду.
Станом на 03.10.2012 р., загальний страховий стаж позивача становить 25 р. 4 м. 22дн., в тому числі стаж після 2004 року - 1р. 3 м. 13 дн. Оскільки позивач має стаж роботи до та після 01.01.2004 року розрахунок пенсії відбувається як сума двох складових, а саме: по першій складовій розраховується розмір пенсії з стажу та заробітної плати, набутих до 01.01.2004 року, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення»; по другій складовій розраховується розмір пенсії з стажу та заробітної плати отриманих після 01.01.2004 року, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
Перша складова пенсії розраховується наступним чином: Заробітна плата за період з 04.02.1987 по 15.04.1987 року становить 0,01389грн. Середньомісячний фактичний заробіток становить 0,07556грн. 0,01389 х 2,72 (коеф. заробітку) = 0,07556грн.
Частиною 1 статті 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку, але не нижче мінімального розміру пенсії.
Загальний відсоток для розрахунку пенсії становить 55% + 4% (за 4 понад нормовані роки стажу, до 01.01.2004) = 59%
Розмір пенсії від середнього заробітку становить 0,04458грн. = 0,07556 х 59%.
Основний розмір пенсії від середнього заробітку з урахуванням коефіцієнтів підвищення розміру пенсії: 0,04458 х 2 х 1,81 х 2,875 х 2 х 3 х 2,89855 х 3 х 2 їх 6,25 х1,108х 1,1х1,22х1,11 х1,4 х1,12283 х 1,10256 х 1,1 х 1,05708 х 1,12 = 1127,26985
Оскільки, відповідно до ч. 5 ст. 19 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох мінімальних пенсій за віком, розмір пенсії з обмеженням становить 168,00 грн., ця сума є першою складовою пенсії.».
Правильність вищезазначеного розрахунку є сумнівною, оскільки, значна частина законодавчих та підзаконних нормативно-правових актів щодо призначення та нарахування пенсій чорнобильцям, які діяли до введення в дію Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», станом на 03.10.2012 (на момент призначення та нарахування пенсії ОСОБА_1 ), зазнала значних змін, частина з них втратила чинність, частина визнана конституційними, частина суперечать один одному, в тому числі і нормам Закону УРСР «Про статус та соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Що стосується обмеження у відповідності до ч. 5 ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосованого при вищенаведеному розрахунку, то необхідно зазначити наступне.
Частиною 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Згідно ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який вступив у дію з 2004 року встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч. 5 ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 встановлено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених пунктом "а" статті 13 і статтею 14 цього Закону, - чотирьох мінімальних пенсій за віком.
Законом №796-ХІІ, в редакції, що діяла станом на 01.01.2004 таке обмеження відсутнє, а в редакції станом на 03.10.2012, максимальний розмір пенсії обмежується десяти прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність (станом на 03.10.2012).
Суд звернув увагу, що ОСОБА_1 не виявив бажання зробити розрахунок пенсії за раніше діючим законодавством, а звернувся з проханням провести перерахунок його пенсії виходячи з заробітку за час роботи на території радіоактивного забруднення, що передбачено ст. 57 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ.
Розрахунок проведений управлінням Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розрахована сума становить 1035,64грн., у тому числі: 881,56 грн. - розмір пенсії за віком (2577,67 х 0,34200); 154,08грн. - додаткова пенсія потерпілому внаслідок ЧК 2 категорії.
При проведенні зазначеного розрахунку до уваги брався заробіток ОСОБА_1 за період з 01.01.1986 року по 31.12.1990 року та з 01.07.2000 року по 30.09.2011 року, хоча в постанові суду від 21.05.2014 чітко зазначено: провести розрахунок основної державної пенсії із заробітку за 27 днів лютого-квітня 1987 року, також не виконана умова щодо розрахунку додаткової пенсій в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком.
За період перебування в зоні ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС, ОСОБА_1 була виплачена заробітна плата: за лютий 1987 року - 954,00крб.; за квітень 1987 року - 1389,00крб.
Законом № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, що діяла станом на 03.10.2012) передбачено, пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.».(ст. 49)
Нарахування пенсій в Україні проводиться на підставі Закону України від 09.07.2003, № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який вступив в дію з 01.01.2004 року.
Визначення розміру пенсій за віком наведено в ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:
1. Розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, що діяла станом на 03.10.2012, передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузі статистики, економіки, соціальної політики і фінансів.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).
Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою:
Зв = З + Зд, де:
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою:
Зд = Д /Т х 100 %, де
Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону;
Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.
У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою працівників, зайнятих у галузях економіки України, відповідного року (кварталу).
У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.
При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) за періоди сплати страхових внесків за застрахованих осіб, зазначених у пунктах 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону, та за періоди, які включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, враховується мінімальний розмір заробітної плати.
Постановою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 21.05.2014, зобов'язано управління пенсійного фонду України в місті Каневі та Канівському районі Черкаської області призначити ОСОБА_1 з 03.10.2012 року згідно до норм ст. ст. 49, 51, 56, п. 2 ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ основну державну пенсію із заробітку за 27 днів лютого-квітня 1987 року роботи в зоні відчуження.
Відповідно до п. 2 ч. 3 статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно рішення суду від 21.05.2014, з урахуванням п. 2 ч. 3 ст. 57 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розрахунок пенсії необхідно проводити у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», враховуючи представлені ОСОБА_1 документи, виходячи з заробітку за квітень 1987 року - 954,00крб. та за лютий 1987 - 1389,00крб.
Також постановою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 21.05.2014 встановлено, що додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю ОСОБА_1 повинна нараховуватись в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач здійснив обчислення пенсії з порушенням приписів статті 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильної катастрофи».
Таким чином, беручи до уваги постанову Канівського міськрайонного суду №697/1170/14-а від 21.05.2014 року, ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2014 року, якою постанову суду першої інстанції залишено без змін, враховуючи висновок експерта №3/56 від 14.06.2016 року, суд вважає, що відповідачем не виконано постанову Канівського міськрайонного суду №697/1170/14-а від 21.05.2014 року, а саме призначення основної та додаткової пенсії за ст. ст. 49, 51, 56, п. 2 ч. 3 ст. 57 Закону УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 25, ч. 1 ст. 27, ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи з заробітної плати позивача в зоні ЧАЕС за лютий 1987 року у сумі 954 крб. 00 коп. та за квітень 1987 року у сумі 1389 крб. 00 коп.
Що стосується позовних вимог щодо стягнення не донарахованої пенсії та компенсації втрати частини доходів, суд звертає увагу на таке.
Відповідно до частини другої статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Таке ж правило закріплене частиною другою статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З метою реалізації Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати», Кабінетом Міністрів України 21.02.2001 року було прийнято постанову № 159, якою затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1 вказаного Порядку його дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001.
Таким чином, положення наведених норм права регулюють виплату за минулий час уже нарахованих пенсій, однак не виплачених з вини ПФУ.
За таких обставин суд вважає, що викладені вище положення не підлягають застосуванню до заявлених позовних вимог в частині стягнення пенсії та виплати компенсації, оскільки приписи цієї норми регулюють виплату за минулий час уже нарахованих пенсій, однак не виплачених з вини ПФУ.
Аналогічну позицію неодноразово висловлював Верховний Суд України у своїх рішеннях (постанови від 25 травня 2016 року (№ 164/1904/14-ц), від 01 березня 2016 року (№161/20170/14-а)).
Таким чином, оскільки пенсію у спірному розмірі позивачу нараховано не було, а тому, підстави для стягнення пенсії та нарахування компенсації відсутні.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не доведено суду правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення.
Згідно з вимогами ст. 139 КАС України, судові витрати підлягають до відшкодування в частині пов'язаних з проведенням судової експертизи (квитанція АТ КБ «Приватбанк» від 08.06.2016 №0.0.564047409.1 на суму 3376,8грн.).
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити з 03.10.2012, основну та додаткову пенсію відповідно до постанови Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 21 травня 2014 року по справі № 697/1170/14-а, ст. 49, 51, 56, п. 2 ч. 3 ст. 57 Закону УPCР “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 25, ч. 1 ст. 27, ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, із середньомісячного заробітку в зоні ЧАЕС за лютий 1987 року у сумі 954 крб. 00 коп. та за квітень 1987 року у сумі 1389 крб. 00 коп.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ - 21366538) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати пов'язані з проведенням судової експертизи в розмірі 3376 (три тисячі триста сімдесят шість) грн. 80 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення та з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.Г. Паламар