Рішення від 13.07.2020 по справі 500/1176/20

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1176/20

13 липня 2020 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Баранюка А.З.

за участю:

секретаря судового засідання Габрилецької С.Є.

представника позивача: Фльорків О.В.;

представника відповідача: Стрижак О.В.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області, Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 24 квітня 2020 року № 182295.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач вважає оскаржувану постанову незаконною та необґрунтованою, оскільки не є автомобільним перевізником та не надає послуг з перевезення вантажу.

Ухвалою судді від 27.05.2020, після усунення недоліків позовної заяви, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

16.06.2020 представник відповідачів подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказав, що у спірному випадку товарно-транспортна накладна у водія була відсутня, а з наданої водієм видаткової накладної №033 від 10.03.2020 окрім інформації про вид вантажу, неможливо встановити кому, ким, куди, звідки і через кого доставлявся вантаж, тому вважає, що спеціалістом Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області було правомірно зроблено висновок про відсутність належного документа на вантаж, а саме товарно- транспортної накладної, обов'язкова наявність якої передбачена ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Ухвалою суду від 25.06.2020 розгляд справи було відкладено.

Ухвалою суду від 13.07.2020 за клопотанням представника позивача виключено із числа відповідачів Державну службу України з безпеки на транспорті.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити. Додатково вказав, що позивач побутову техніку для власних потреб.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила, просила відмовити в їх задоволенні. Вказала, що в оскаржуваній поставі помилково зазначено за відсутність картки водія.

Заслухавши в судових засіданнях пояснення представника позивача, представника відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що на підставі направлення на рейдову перевірку № 002092 від 11.03.2020 року та графіка проведення рейдових перевірок Управлінням Укртрансбезпеки у Вінницькій області здійснювалася рейдова перевірка (перевірка на дорозі) в період з 09 березня 2020 року по 15 березня 2020 року.

В ході проведення вказаної перевірки, інспекторами Управлінням Укртрансбезпеки у Вінницькій області 11.03.2020 на а/д М-12 Стрий-Тернопіль-Знамянка 347 км + 527 м, Вінницька область, перевірено транспортний засіб марки MAN 14.284 MLL, номерний знак НОМЕР_1 , (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 ), що належить та використовується ОСОБА_1 .

Результати вказаної перевірки оформлені актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 11.03.2020.

Як вбачається із вказаного акта перевіркою встановлено, що при перевезенні вантажу автомобілем MAN 14.284 MLL, номерний знак НОМЕР_1 , порушено ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" та п.11 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку №363 від 14.10.1997, а саме у водія відсутня товарно-транспортна накладна.

За результатами розгляду вказаного акта від 11.03.2020, начальником Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області було винесено постанову №182295 від 28.04.2020 про застосування адміністративно - господарського штрафу до ОСОБА_1 у сумі 1700,00 грн.

Не погодившись із вказаною постановою позивач звернувся до суду із відповідним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, відповідно до пункту 1 якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Підпунктами 2, 29, 54, 57, 62 пункту 5 даного Положення передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; у випадках, передбачених законом, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення; проводить перевірки за додержанням суб'єктами господарювання, фізичними особами та юридичними особами вимог законодавства про транспорт; проводить перевірку транспортно-експедиційної документації на здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; здійснює інші повноваження, визначені законом.

Згідно з пунктом 8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1378-р від 16.12.2015р. "Питання Державної служби з безпеки на транспорті" здійснення функцій і повноважень, покладених на Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекцію), припинено та забезпечено можливість їх виконання Укртрансбезпекою.

Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, (далі - Порядок № 1567) органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Отже, з огляду на викладене, Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій та Тернопільській областях під час здійснення своїх повноважень діють як суб'єкти владних повноважень, яким надано повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт.

Відповідно до п.2 Порядку №1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Згідно з пунктами 12-14 Порядку №1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка; графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин; рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Пунктом 15 Порядку №1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, серед іншого: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення.

Зупинення транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог пункту 15 Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (п.17 Порядку №1567).

Відповідно до пункту п.5 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 р. № 422, у разі коли під час проведення перевірки виявлено порушення законодавства про автомобільний транспорт, складається акт та/або протокол про адміністративне правопорушення.

Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму (п.20 Порядку №1567).

Згідно із п.25 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5 (п.27 Порядку №1567).

Отже, як вбачається із вищенаведеного, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, зокрема, шляхом рейдової перевірки, результати якої оформлюються актом із зазначенням виявлених під час перевірки порушень вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом з посиланням на порушену норму, та за результатом розгляду якого, за наявності підстав, керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів.

Як зазначалося вище, перевіркою було встановлено, що при перевезенні вантажу автомобілем MAN 14.284 MLL, номерний знак НОМЕР_1 (згідно видаткової накладної №033 від 10.03.2020 холодильники та пральні машини), у позивача була відсутня товарно-транспортна накладна, тому посадові особи Укртрансбезпеки дійшли висновку про порушенням ним ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" та п.11 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку №363 від 14.10.1997, відповідальність за які передбачена ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", що і було зазначено в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 11.03.2020.

Проте, як вбачається із постанови №182295 від 28.04.2020, адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн був застосований до ОСОБА_1 через відсутність картки водія, а не через відсутність товарно-транспортної накладної.

Отже, в даному випадку при винесенні оскаржуваної постанови відповідач не дотримався вимог ч.2 ст.19 Конституції України, позаяк неповно з'ясував обставини у спірних правовідносинах та здійснив невірну кваліфікацію порушення, що свідчить про неправомірність такої постанови та має наслідком її скасування.

Додаткового, суд вважає за необхідне зазначити, що в ході розгляду даної справи доказів того, що позивач є суб'єктом господарювання та вищевказану побутову техніку перевозив у комерційних цілях судом не здобуто та відповідачем не надано.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 28 квітня 2020 року № 182295.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області на користь ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу у розмірі 2000 (дві тисячі) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 14 липня 2020 року.

Реквізити учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 місцезнаходження с. Байківці, Тернопільський район, Тернопільська область, 47711, РНОКПП НОМЕР_3 ;

відповідач: Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області місцезнаходження вул. Тролейбусна, 12, м. Тернопіль, 46027, код ЄДРПОУ 39816845.

Головуючий суддя Баранюк А.З.