09 липня 2020 року м. Рівне №460/3587/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Н.В. Друзенко за участю секретаря судового засідання А.А. Головатчик та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: не прибув, відповідача: представник не прибув, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доРівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення з урахуванням відомостей про розмір посадового окладу судді місцевого суду підготовленої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Рівненській області; зобов'язання Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на підставі наданих довідок Територіального управління Державної судової адміністрації у Рівненській області в частині посадового окладу за посадою судді місцевого районного суду; окладу за військове звання та відсоткової надбавки за вислугу років - 50%, що складаються з наступних видів грошового забезпечення; з 01.01.2018 по 03.12.2018 включно, виходячи з посадового окладу 17620,00 грн, окладу за військове звання (полковник юстиції) - 1480,00 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 50% з 01.01.2018 по 03.12.2018 - 9550,00 грн.; з 04.12.2018 по 31.12.2018 включно, виходячи з посадового окладу 26430,00 грн.; окладу за військове звання (полковник юстиції) - 1480,00 грн, відсоткової надбавки за вислугу років 50% з 04.12.2018 по 31.12.2018 - 13955,00 грн.; з 01.01.2019, виходячи з посадового окладу 28815,00 грн, окладу за військове звання (полковник юстиції) - 1480,00 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 50 % з 01.01.2019 - 15147,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проходив військову службу на посаді голови військового місцевого суду Рівненського гарнізону. Після звільнення з військової служби позивачеві була призначена пенсія на підставі положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням посадового окладу судді місцевого суду. В 2018 позивач набув право на проведення перерахунку пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам”. Проведений перерахунок пенсії ГУ ПФУ в Рівненській області здійснено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, підготовленої та наданої Рівненським об'єднаним обласним військовим комісаріатом від 23.03.2020. Визначений Рівненським об'єднаним обласним військовим комісаріатом розмір посадового окладу (4510 грн.) не є відповідним до посади, з якої позивача звільнено з військової служби. Позивач зазначає, що у період здійснення ним правосуддя на посаді судді військового суду особливості статусу військових суддів визначались Законом України від 07.02.2002 № 3018-ІІІ "Про судоустрій в Україні". Так статтею 63 зазначеного Закону було передбачено, що судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до штатної чисельності Збройних Сил України. Відповідно до частини третьої статті 44 Закону України від 15.12.1992 № 2862-ХІІ "Про статус суддів" (чинного на час виходу позивача на пенсію) грошове утримання судді військового суду складається з посадового окладу, окладу за військове звання, доплат за кваліфікаційний клас судді та за вислугу років військовослужбовця. Оскільки специфіка правового статусу суддів військових судів полягає в тому, що цей правовий статус включає і статус військовослужбовця, і судді одночасно, а частина четверта ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пов'язує перерахунок призначеної пенсії з фактичною зміною видів грошового забезпечення, введення в дію з 1 березня 2018 року Постанови №103 та прийняття Закону України від 15.05.2018 № 2415-VІІІ "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" є підставою для перерахунку пенсії виходячи з посадового окладу судді місцевого суду. Таким чином, з 01.01.2018 посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762 гривні, а тому, саме з цієї дати, зміна грошового утримання судді, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії. Як встановлено з довідок Територіального управління Державної судової адміністрації у Рівненській області від 24.12.2019 № 1358-04/19 посадовий оклад судді місцевого суду з 01.01.2018 становить 17620,00 грн; від 16.04.2019 за № 268 посадовий оклад судді місцевого суду з 04.12.2018 становить 26430,00 грн; від 16.04.2019 за № 269 посадовий оклад судді місцевого суду з 01.01.2019 становить 28815,00 грн. Таким чином, при складанні довідки про розмір грошового забезпечення посади, яку позивач обіймав перед звільненням з військової служби, повинно бути враховано розмір посадового окладу судді місцевого суду, визначеного в листі Територіального управління Державної судової адміністрації у Рівненській області від 24.12.2019 № 1358-04/19 та скеровано до ГУ ПФУ в Рівненській області для проведення перерахунку пенсійного забезпечення позивача. На підставі викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Після усунення недоліків, ухвалою суду від 01.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 30.06.2020.
Ухвалою суду від 30.06.2020 закрито підготовче провадження у справі та розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 09.07.2020.
06.07.2020 до суду надійшов відзив на позов, яким відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог. На обґрунтування заперечення зазначає, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає видачу Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, крім передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам” та пунктом 5 постанови № 45 від 13.02.2008 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393”. Рівненський ОТЦК СП не має повноважень щодо самостійного проведення нарахувань та видачі довідки з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення. Скасування в судовому порядку пункту 1, 2 постанови № 103 (як вважає позивач) не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку пенсії, та не може слугувати підставою для надання до ГУ ПФУ нової довідки для проведення перерахунку пенсії позивачу, оскільки Уряд не приймав рішень про проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям в 2019 році. Позивач необґрунтовано посилається на статтю 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки вона стосується лише порядку призначення пенсії, а не її перерахунку. Оскільки постановами Кабінету Міністрів України №45, №103, №804 при перерахунку пенсії не передбачається включення інших видів грошового забезпечення, в т.ч., які отримував позивач на момент виникнення права на пенсію, Рівненський ОТЦК СП правомірно не включив їх до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Також, позивачу була надана повна та вичерпна відповідь, на його звернення, щодо перерахунку пенсії. А отже, неправомірності у діях Рівненського ОТЦК СП не вбачається, крім того, він діяв у межах своїх повноважень і у спосіб визначений законодавством. Отже, підсумовуюче вищевикладене, підстав для видачі оновленої довідки з урахуванням у них додаткових видів грошового забезпечення не має. На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В судове засідання 09.07.2020сторони не прибули, причини неприбуття суду не повідомили. Про дату, час та місце розгляду справи повідомленні належним чином. Судом не визнавалася обов'язкова участь сторін в судовому засіданні. У відповідності до статті 205 КАС України, суд розглядає справу без участі сторін на підставі наявних доказів.
Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , після звільнення з військової служби з посади голови військового місцевого суду Рівненського гарнізону, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області, отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ).
В 2018 році Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки наданої Рівненським об'єднаним обласним військовим комісаріатом, відповідно до якої грошове забезпечення позивача обчислене на дату відрядження для роботи в органи державної влади - командира навчальної мотострілецької роти, у тому числі: посадовий оклад - 4510 грн, оклад за військовим званням - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років - 2995,00 грн.
23.03.2020 позивач подав до відповідача заяву про видачу та направлення до Головного управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням довідки Територіального управління ДСА у Рівненській області від 27.12.2019 за № 161, згідно якої посадовий оклад судді місцевого суду з 01.01.2018 становить 17620,00 грн; з 04.12.2018 - 26430,00 грн; з 01.01.2019 - 28815,00 грн.
Листом від 23.03.2020 № 12/1/375 Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив ОСОБА_1 про те, що Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки оформив позивачу довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”. Порядок встановлення грошового забезпечення для перерахунку пенсії відрядженим в органи державної влади роз'яснений Міністерством соціальної політики від 30.03.2018 №6087/2/2-18/21, тому видати довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії на підставі наданої довідки за № 161 від 27.12.2019 не має підстав. Довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача обчислена за посадою на дату відрядження для роботи в органи державної влади - командира навчальної мотострілецької роти. В довідку було внесено: посадовий оклад (ПО) - 4510 грн., оклад за військовим званням (ОВЗ) - 1480 грн., процентна надбавка за вислугу років 50 % (від ПО та ОВЗ) - 2995 грн. Всього грошове забезпечення 8985 грн. Вказівок, стосовно оформлення нових (інших) довідок, що регламентуються постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на адресу Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки - не надходило. Враховуючи вищезазначене видати нову довідку на даний час немає підстав (а.с.26).
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII), визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Статтею 63 Закону № 2262-XII визначено порядок перерахунку раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини четвертої вказаної статті Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Постанова № 45), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103, у редакції, чинній на момент проведення перерахунку), Кабінет Міністрів України прийняв рішення перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704).
Відповідно до пункту 4 Постанови № 704 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму, працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Наказом Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90 встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (далі - Наказ № 90).
У додатках 1-22 до Наказу № 90 визначені основні типові посади та основні посади осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Проте, у цих додатках відсутня посада військового судді, з якої позивача було звільнено з військової служби.
Одночасно, суд звертає увагу, що у період здійснення позивачем правосуддя на посаді судді військового суду особливості статусу військових суддів визначались Законом України від 07.02.2002 № 3018-III "Про судоустрій в Україні" (далі - Закон № 3018-III).
Так, статтею 63 зазначеного Закону було передбачено, що судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до штатної чисельності Збройних Сил України.
Військові звання суддям військових судів присвоюються Президентом України за поданням Голови Верховного Суду України, якщо інше не встановлено законом. Строки та порядок присвоєння військових звань, порядок звільнення з військової служби суддів визначаються законом.
Військовий суддя крім здійснення правосуддя не може залучатися до виконання інших обов'язків військової служби.
За змістом статті 123 Закону № 3018-III, розмір заробітної плати (грошового забезпечення) судді повинен забезпечувати його фінансову незалежність, визначається відповідно до закону про статус суддів та інших нормативно-правових актів щодо умов оплати праці суддів і не може бути зменшений.
Відповідно до частини третьої статті 44 Закону України від 15.12.1992 № 2862-XII "Про статус суддів" (чинного на час виходу позивача на пенсію) грошове утримання судді військового суду складається з посадового окладу, окладу за військове звання, доплат за кваліфікаційний клас судді та за вислугу років військовослужбовця.
Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Оскільки специфіка правового статусу суддів військових судів полягає в тому, що цей правовий статус включає і статус військовослужбовця, і судді одночасно, а частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ пов'язує перерахунок призначеної пенсії з фактичною зміною видів грошового забезпечення, а введення в дію з 1 березня 2018 року Постанови № 103 є підставою для перерахунку пенсії позивача, виходячи з посадового окладу судді місцевого суду.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Відповідно до цього Порядку довідки про розмір грошового забезпечення надаються уповноваженими структурними підрозділами тієї силової структури, з якої особа звільнялась з військової служби.
Так, позивача звільнено з військової служби з посади голови військового місцевого суду Рівненського гарнізону.
Таким чином, на день звільнення з військової служби позивач обіймав посаду судді військового місцевого суду, а не посаду командира навчальної мотострілецької роти, як помилково вважає відповідач.
Законом України від 15.05.2018 № 2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" внесено зміни до Закону України від 06.12.2016 № 1774 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зокрема в абзаці 2 пункту 3 розділу ІІ слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017". Таким чином, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме: починаючи з 01.01.2017.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 встановлено у розмірі 1762 гривні.
Таким чином, з 01.01.2018 посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762 гривні, а тому, саме з цієї дати, зміна грошового утримання судді, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу.
Як вбачається з довідки Територіального управління ДСА у Рівненській області від 27.12.2019 за № 161 посадовий оклад судді місцевого суду з 01.01.2018 становить 17620,00 грн; з 04.12.2018 - 26430,00 грн; з 01.01.2019 становить 28815,00 грн.
Таким чином, відповідач при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії останнього зобов'язаний був врахувати розмір посадового окладу судді місцевого суду, визначений у довідці Територіального управління ДСА у Рівненській області від 27.12.2019 за № 161.
Враховуючи викладене у сукупності, суд вважає, що відповідачем протиправно не складено та не скеровано до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії останнього, а тому позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, а в частині визнання протиправними дій Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки такими, що підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача.
Додатково суд зазначає, що Конституційний Суд України у рішенні від 08.06.2016 № 4-рп/2016 (справа про щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці) зазначив, що виключення положення щодо можливості перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв'язку зі збільшенням грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, також знижує гарантії незалежності суддів, а тому у разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання (пункт 2 мотивувальної частини).
Таку ж правову позицію Конституційний Суд України висловив і у рішенні від 03.06.2013 №3-рп/2013 (справа щодо змін умов виплати пенсій і щомісячного грошового утримання суддів у відставці) зазначивши, що будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя та права людини і громадянина на захист прав і свобод незалежним судом, оскільки призводить до обмеження можливостей реалізації цього конституційного права, а отже, суперечить частині першій статті 55 Конституції України (абзац 2 пункту 3 мотивувальної частини).
Відповідно до пункту 6.4 Європейської хартії про закон "Про статус суддів" (Лісабон, 8-10 квітня 1999 року) судді, які досягли встановленого законом віку для виходу у відставку з суддівської посади і виконували суддівські обов'язки протягом певного терміну, повинні отримувати пенсію по виходу у відставку, рівень якої повинен бути якомога ближче до рівня їхньої останньої заробітної плати в якості судді.
При цьому суд враховує, що відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі в Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їх сімей (Рішення Конституційного Суду України від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Відповідно до абзацу восьмого підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", норми- принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.
Згідно з абзацом 10 підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України.
Рішенням від 20.12.2016 № 7-рп/2016 Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Суд звертає увагу на те, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та при призначенні пенсії органом пенсійного фонду був врахований відповідний оклад за посадою судді військового місцевого суду Рівненського гарнізону, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення, тобто, при збільшенні посадового окладу судді згідно вимог Закону України "Про судоустрій і статус суддів" пенсія позивача підлягає перерахунку з урахування нового посадового окладу судді.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (33023, місто Рівне, вулиця Грабник, 4; код ЄДРПОУ 08060817) задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо непідготовки та неподані до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням відомостей про розмір посадового окладу судді місцевого суду підготовленої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Рівненській області.
Зобов'язати Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на підставі наданих довідок Територіального управління Державної судової адміністрації у Рівненській області в частині посадового окладу за посадою судді місцевого районного суду; окладу за військове звання та відсоткової надбавки за вислугу років - 50%, що складаються з наступних видів грошового забезпечення; з 01.01.2018 по 03.12.2018 включно, виходячи з посадового окладу 17620,00 грн, окладу за військове звання (полковник юстиції) - 1480,00 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 50% з 01.01.2018 по 03.12.2018 - 9550,00 грн.; з 04.12.2018 по 31.12.2018 включно, виходячи з посадового окладу 26430,00 грн.; окладу за військове звання (полковник юстиції) - 1480,00 грн, відсоткової надбавки за вислугу років 50% з 04.12.2018 по 31.12.2018 - 13955,00 грн.; з 01.01.2019, виходячи з посадового окладу 28815,00 грн, окладу за військове звання (полковник юстиції) - 1480,00 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 50 % з 01.01.2019 - 15147,50 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн., за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення, з урахуванням пункту 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 09 липня 2020 року.
Суддя Н.В. Друзенко