№2а-636/09
13 жовтня 2009 року Залізничний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі
головуючого, судді - Уржумової Н.В.
при секретарі - Чертолясові А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Сімферопольської міської ради про визнання дій відповідача протиправними та покладення обов'язків вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 у порядку адміністративного судочинства звернувся до суду з вимогами де просив суд визнати дії виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим незаконними та зобов'язати виконавчий комітет Сімферопольської міської ради в строк до 01.01.2010 року надати йому та членам його сім'ї упорядковано житло. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він є інвалідом війни третьої групи. Рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради № 309 від 25 березня 2005 року позивач був прийнятий на квартирний облік та включений в окремий пільговий список інвалідів війни. Але ж з зазначеного часу відповідач не надав позивачеві житло. 14 травня 2009 року відповідач на звернення позивача надіслав листа, в якому зазначено, що немає законних підстав для надання упорядкованої квартири. Таким чином, були порушені права позивача, як інваліда війни, якому повинна була бути надана квартира. На підставі наведеного, позивач просив суд його вимоги задовольнити у повному обсязі, визнати протиправними дії виконкому Сімферопольської міської ради АРК щодо відмови позивачеві у позачерговому виділенні упорядкованого житла як інваліду війни 3-ої групи та учаснику бойових дій; зобов'язати виконком Сімферопольської міської ради АРК у строк до 01.01.2010 року виділити позивачеві та членам його сім'ї згідно житлових норм, передбачених статтями 47 - 50 ЖК України, упорядковане житло (а.с. 1-2).
Ухвалою Залізничного районного суду м. Сімферополя АРК від 13 жовтня 2009 року провадження у справі у частині позовних вимог ОСОБА_1 до виконавчого комітету Сімферопольської міської ради про покладення обов'язку до 01.01.2009 року надати упорядковане житло позивачеві та членам його сім'ї, було закрито з підстав пункту 1 частини 1 статті 157 КАС України.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2, допущений до участі у справі за усним клопотанням позивача, підтримали доводи позову та з вищевикладених підстав просили суд їх задовольнити.
У судовому засіданні представник виконавчого комітету Сімферопольської міської ради, не спростовуючи права позивача на отримання разом із членами його родини на пільгове надання упорядкованого житла,заперечувала проти позову з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с. 11-13).
Заслухавши пояснення позивача та його представника, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи та оглянувши у судовому засіданні квартирну справу позивача, оцінивши усі наявні по справі докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку про відмову ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до виконкому Сімферопольської міської ради про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачеві у позачерговому виділенні упорядкованого житла як інваліду війни 3-ї групи та учаснику бойових.
Судом встановлено, що позивач є інвалідом війни третьої групи (а.с. 3).
Рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради № 390 від 25 травня 2005 року позивач був прийнятий на квартирний облік при виконкомі Сімферопольської міської ради та включений у пільговий список інвалідів другої та третьої груп, з кола учасників бойових дій в Афганістані та на території інших держав, незабезпечених житловою площею у м. Сімферополя.
Згідно з частиною 1 статті 12 Закону України ?ро соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
За пунктом 18 ч. 1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами державної виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих Рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а інваліди І групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.
Таким чином, позивач ОСОБА_1 має право на позачергове отримання разом із членами своєї сім'ї упорядкованого житла.
Наявність у позивача ОСОБА_1 цього права, між іншим, не спростовувалася у судовому засіданні й представником виконавчого комітету Сімферопольської міської ради.
Ненадання на протязі 4 років житла позивачеві є порушенням його прав, гарантованих законодавством України і потребує судового захисту.
Разом з тим, як вказувалося вище, станом на 25 червня 2009 року позивач ОСОБА_1 перебуває у пільговій черзі за № 207, у списку інвалідів війни 2-ої та 3-ої груп, з кола учасників бойових дій в Афганістані та на території інших держав, незабезпечених житловою площею у м. Сімферополя за 20 номером, тому надання позивачеві та членам його сім'ї упорядкованого житла повинно здійснюватися у визначеному законодавством порядку.
За статтею 43 Житлового Кодексу України, громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
Пунктом 38 Правил обліку громадян, які перебувають на квартирному обліку і потребують поліпшення житлових умов також встановлено, що жилі приміщення надаються у порядку черговості.
Тобто надання позивачеві та членам його сім'ї житла, не може порушувати вимоги законодавства та тягти за собою звуження прав та законних інтересів інших 206 сімей, які також як і позивач перебувають на квартирному обліку і мають право на першочергове надання житла.
З письмових заперечень представника відповідача убачається, що житлова площа осіб такої ж категорії, що й позивач отримується за рахунок коштів субвенцій з Державного бюджету України місцевим бюджетам, а при виділенні даних коштів з Ради Міністрів АРК проводиться їх розподіл на кожну категорію пільговиків, у тому числі й на учасників бойових дій в Афганістані.
Так, у 2008 році виконкомом міської ради було надано 9 квартир учасникам бойових дій в Афганістані що вичерпало ліміт субвенцій, передбачених постановами ради Міністрів АРК «Про розподіл субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво та придбання житла військовослужбовцям та порівняним до них категоріям громадян» за 2006, 2007 рр.
У 2009 році коштів для придбання житла особам такого статусу, як позивач не виділялося.
Усе вищевикладене не дає підстав вважати, що відповідач допустив бездіяльність щодо не виділення житла особам такого статусу як позивач, увесь спірний період відповідач діяв у межах своїх повноважень, з урахуванням субвенції з Державного бюджету України, що надходять до місцевих ради на придбання, виділення спірного житла.
Також судом враховано й те, що виділення житла позивачеві та членам його сім'ї не повинно порушувати права інших осіб, що перебувають у черзі поза черговиків та у списку інвалідів війни перед позивачем (а.с. 15-16).
Таким чином, відмова відповідача позивачеві, викладена у письмовій відповіді від 14.05.2009 року (а.с.5), з урахуванням вищенаведених висновків суду, є цілком обґрунтованою.
З урахуванням всього вищевикладеного у сукупності, суд дійшов до висновку про відмову ОСОБА_1Е у задоволенні позовних вимог до виконкому Сімферопольської міської ради АРК про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у позачерговому виділенні упорядкованого житла як інваліду війни 3-ої групи та учаснику бойових дій.
Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
На підставі наведеного, керуючись статтями 11, 71, 86, 159, 160, 162, 163, ч.3 ст. 167, 185 - 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до виконкому Сімферопольської міської ради АРК про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у позачерговому виділенні упорядкованого житла як інваліду війни 3-ої групи та учаснику бойових дій - відмовити.
Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або у термін, встановлений для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя