Рішення від 03.07.2020 по справі 580/4013/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2020 року справа № 580/4013/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,

представника позивача - Леляк М.В. (за довіреністю),

представника відповідача - Пилипас І.Я. (за довіреністю),

розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Шполянської міської ради ОТГ Черкаської області до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання дій протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась Шполянська міська рада ОТГ Черкаської області (вул. Лозуватська, 59, м. Шпола, Черкаська обл., 20603, далі - позивач) з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (вул.Смілянська, 131, м. Черкаси, 18000, далі - відповідач), в якому з урахуванням клопотання про зміну предмету позову просить:

- визнати протиправними дії державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Черкаській області Костенка Олександра Васильовича;

- скасувати приписи від 18.06.2019 №225-ДК/0161Пр/03/01/-19 від 15.11.2019 №534-ДК/0419Пр/03/01/-19.

Ухвалою суду від 13.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, здійснюючи перевірку, не було повідомлено позивача щодо проведення заходу контролю, не здійснено захід у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником, перед початком здійснення державного нагляду (контролю) не внесено запис до журналу реєстрації такого заходу, як це визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», тому приписи від 18.06.2019 №225-ДК/0161Пр/03/01/-19 від 15.11.2019 №534-ДК/0419Пр/03/01/-19 підлягають до скасування.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити з підстав, зазначених вище.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, надав до суду письмовий відзив на позов та зазначив, що на спірні правовідносини не розповсюджуються положення Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки під час здійснення перевірки дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель застосовуються норми Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель». На підставі вищевикладеного відповідач вважає, що позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що на виконання плану роботи на ІІ квартал 2019 року, відповідно до вимог Земельного кодексу України, Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Закону України «Про охорону земель», відповідачем призначено здійснення державного контролю за додержанням законодавства, використання та охорони земель усіх категорій, форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки під час використання земель на яких розташовані санкціоновані та не санкціоновані звалища побутових та інших відходів, розташованих на територіях сільських, селищних, міських рад, об'єднаних громад в адміністративних межах Скотарівської та Кримківської сільських рад Шполянського району (наказ Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 07.06.2019 №225-Д).

Результати перевірки оформлені актом перевірки дотримання земельного законодавства щодо об'єкту - земельної ділянки від 13.06.2019 №225-ДК/358/АП/09/01/-19 та встановлено, що на земельній ділянці площею 0,5 га комунальної власності, землі запасу в адмінмежах Кримківської сільської ради, за межами населеного пункту, виявлено безхазяйні відходи, а саме: звалище сміття (побутові відходи), що є порушенням п. «в» ст. 211 Земельного кодексу України.

18.06.2019 Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області винесено припис №225-ДК/0161Пр/03/01/-19, яким позивачу приписано у 30-ти денний термін усунути вказане порушення земельного законодавства, а саме: здійснити процедуру визначення відходів та наступного їх обліку у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 №1217 та, враховуючи ст. ст. 12, 21 Закону України «Про відходи», ліквідувати несанкціоноване і неконтрольоване сміттєзвалище. Про виконання даного припису повідомити до 18.07.2019.

15.11.2019 Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства щодо об'єкту - земельної ділянки, результати якої оформлено актом №534-ДК/925/АП/09/01/-19 та встановлено невиконання позивачем припису від 18.06.2019 №225-ДК/0161Пр/03/01/-19.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 за №15 встановлено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними, є самовільним зайняттям земельної ділянки.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, здійснюється, окрім іншого, шляхом проведення перевірок.

Права державних інспекторів державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель під час здійснення заходів контролю, визначені статтею 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель». До таких прав, зокрема належать: безперешкодне обстеження земельних ділянок, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевірка документів щодо використання та охорони земель; надання обов'язкових для виконання вказівок (приписів) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан; складання актів перевірок чи протоколів про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення, доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення та інші.

У разі виявлення порушення земельного законодавства, в тому числі і самовільного зайняття земельної ділянки, державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк (стаття 144 ЗК України).

Таким чином, державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель під час здійснення заходів контролю, має право здійснювати обстеження земельних ділянок, проводити перевірки дотримання вимог земельного законодавства та, у разі виявлення порушень встановлювати особу порушника, надавати їй приписи про усунення порушень.

Щодо твердження позивача про те, що відповідачем всупереч вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не було повідомлено позивача щодо проведення заходу контролю, не здійснено захід у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником, перед початком здійснення державного нагляду (контролю) не внесено запис до журналу реєстрації такого заходу, то суд зазначає наступне.

Статтею 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що його дія поширюється на відносини, пов'язані із здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Заходи контролю здійснюються органами Державної фіскальної служби (крім митного контролю на кордоні), державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки (крім здійснення державного нагляду за провадженням діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких не підлягає ліцензуванню), державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду у сфері господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім діяльності з переказу коштів, фінансових послуг з ринку цінних паперів, похідних цінних паперів (деривативів) та ринку банківських послуг), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно - правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.

Вказаним законом визначено чіткий перелік відносин, на які поширюється його дія, однак у спірних правовідносинах Шполянська міська рада ОТГ Черкаської області не здійснює господарської діяльності, тому положення Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на нього не поширюються.

Особливості та обмеження перевірок визначені у Законі України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не відносяться до здійснення Держгеокадастром та його територіальними органами перевірок дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель.

Враховуючи те, що норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» стосуються безпосередньо сфери господарської діяльності суб'єктів господарювання та жодним чином не стосуються перевірок дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель, на спірні правовідносини розповсюджуються норми Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 №963-IV.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17.09.2019 у справі № 806/1723/18, від 09.10.2019 у справі №724/1843/18.

Як встановлено судом із матеріалів справи, 13.06.2019 та 15.11.2019 державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Черкаській області проведені перевірки дотримання вимог законодавства щодо об'єкту - земельної ділянки у відповідності до положень Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», результати якої оформлені актами №225-ДК/358/АП/09/01/-19 та №534-ДК/925/АП/09/01/-19, тому суд дійшов висновку , що у відповідача були відсутні правові підстави для повідомлення позивача щодо проведення заходу контролю, здійснення заходу у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником, внесення запису до журналу реєстрації такого заходу, як це визначено саме Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

У зв'язку із вищевикладеним суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається у вищевказаний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

Рішення складено у повному обсязі 13.07.2020.