Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
13 липня 2020 р. № 520/7060/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов.) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд:
1. Визнати протиправним рішення Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова №84 від 02.04.2019 (правонаступник - Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області) про відмову у проведенні перерахунку ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за втратою годувальника - чоловіка, призначеної відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 60% від пенсії, призначеної в розмірі 90% від заробітку померлого чоловіка. 2. Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та проводити виплати перерахованої пенсії без обмеження граничного розміру виплати пенсії з 01.12.2017 року з урахуванням норм Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» щодо внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 пенсії за втратою годувальника - чоловіка, призначеної відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 60% від пенсії, призначеної в розмірі 90% від суми заробітної плати чоловіка, без обмеження розміру заробітної плати для перерахунку пенсії, відповідно до довідки прокуратури Харківської області №19-162 вих-19 від 18.03.2019.
В обґрунтування позову зазначено, що рішення Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова №84 від 02.04.2019 (правонаступник - Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області) про відмову у проведенні перерахунку ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за втратою годувальника - чоловіка, призначеної відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 60% від пенсії, призначеної в розмірі 90% від заробітку померлого чоловіка є протиправним та таким, що винесено з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 04.06.2020 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу на офіційну електронну адресу, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно ч. 4 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Від відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, відзив на адміністративний позов не надходив, отже, своїм правом на подання відзиву по адміністративній справі відповідач не скористався.
Відповідно до ч. 2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивачка - ОСОБА_1 , з 28.03.2014 року отримує пенсію за втратою годувальника - чоловіка, призначену згідно статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 60% від пенсії, призначеної в розмірі 90% від заробітку померлого чоловіка.
Постановою Київського районного суду м. Харкова від 19.08.2016 по справі №640/8412/16-а (із врахуванням ухвали про виправлення описки від 16.09.2016) було задоволено позовні вимоги. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова (правонаступник Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області) про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ та на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-156 від 25.02.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку. Визнано неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова №35 від 15.03.2016 р. про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії в розмірі 60%, починаючи з 01 березня 2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ та на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-156 від 25.02.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку померлого годувальника, та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505, якою підвищено посадові оклади і змінено розмір надбавок за класні чини працівникам органів прокуратури. Зазначене підтверджується також довідкою прокуратури Харківської області від 18.03.2019 №19-162вих-19 про розмір нарахованої заробітної плати.
Також під час розгляду справи судом встановлено, що огляду на вищевикладене 25.03.2019 позивачка звернулась до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки прокуратури Харківської області №19-162вих-19 від 18.03.2019 у розмірі 90% від суми заробітної плати без обмежень максимальним розміром.
Рішенням Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова №84 від 02.04.2019 позивачці було відмовлено в задоволенні заяви від 25.03.2019.
Позивачка, не погодившись з рішенням Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова №84 від 02.04.2019 року звернулась зі скаргою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Листом від 22.04.2020 №2000-0326-8/15859 Головне Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області відмовило позивачці в задоволенні скарги, вказавши що відсутні підстави для порахунку пенсії позивачки та що рішення Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова №84 винесено згідно чинного законодавства України.
Позивачка, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернулась за їх захистом до суду.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом №3668-VI зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХП. Враховуючи, що за дружиною померлого працівника прокуратури зберігаються гарантії соціального захисту, вона має право на перерахунок пенсії в розмірі 60% від пенсії, яка призначалась її чоловіку за вислугою років, виходячи із 90% від заробітної плати прокурора, яка діяла на момент призначення пенсії.
Окрім цього, рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(П)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) встановлено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону суперечить статті 6, пункту 14 частини першої статті 92 Конституції України.
Так, у своєму Рішенні Конституційний Суд України вважав за доцільне вказати такий порядок виконання цього Рішення до врегулювання Верховною Радою України вказаного питання на законодавчому рівні: частина двадцята статті 86 Закону не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, натомість застосуванню підлягає частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням, на вищу посаду, збільшенням, вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Також суд зазначає, що зтимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 гривень.
Згідно з частинами 12 та 13 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону України №2663-111 від 12.07.2001, № 1789-ХІІ пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа пішла на пенсіюстаном на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, нормою, що визначає механізм проведення перерахунку пенсії за вислугою років прокурорам, є частина 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Згідно з п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Також суд зазначає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені законами України № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Листом Міністерства соціальної політики України від 21.02.2020 №2690/0/2-20/54 розглянуто лист від 18.02.2020 №21-698вих20 Офісу Генерального прокурора щодо погодження порядку дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури у зв'язку з прийняттям Другим Сенатом Конституційного Суду України вказаного рішення. Мінсоцполітики погодило запропонований порядок дій.
Так, у розділі І Порядку зазначено, що перерахунок пенсій проводиться, зокрема, в разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівників органів прокуратури. Перерахунок пенсій проводиться за зверненнями пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України (незалежно від факту їх роботи) на підставі довідок про заробітну плату, виданих органом прокуратури, в яких складові заробітної плати визначаються на момент виникнення права на перерахунок (дата збільшення заробітної плати, в тому числі її складових). Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміни розміру пенсії.
Суд зазначає, що положеннями ст.ст. 22, 58 Конституції України гарантовано, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов.) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним рішення Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова №84 від 02.04.2019 (правонаступник - Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області) про відмову у проведенні перерахунку ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за втратою годувальника - чоловіка, призначеної відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 60% від пенсії, призначеної в розмірі 90% від заробітку померлого чоловіка. Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та проводити виплати перерахованої пенсії без обмеження граничного розміру виплати пенсії з 01.12.2017 року з урахуванням норм Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» щодо внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 пенсії за втратою годувальника - чоловіка, призначеної відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 60% від пенсії, призначеної в розмірі 90% від суми заробітної плати чоловіка, без обмеження розміру заробітної плати для перерахунку пенсії, відповідно до довідки прокуратури Харківської області №19-162 вих-19 від 18.03.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь держави (отримувач коштів: ГУК у. м.Києвї/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) сплачений судовий збір у сумі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.