Справа № 592/8143/20
Провадження № 3/592/1436/20
10 липня 2020 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду міста Суми Косолап Марина Миколаївна, розглянувши матеріали, які надійшли від Сумського відділу поліції ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , не працюючого,
за статтею 173 - 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
27.06.2020 до Ковпаківського районного суду м. Суми надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення АПР18 № 702948 складеного 27.06.2020, ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за те, що 27.06.2020 о 16 год. 15 хв. за місцем проживання, а саме в будинку АДРЕСА_3 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_2 насильство в сім'ї, а саме умисні дії психологічного характеру, що полягали у висловлюванні в її сторону нецензурною лайкою та погрозах фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю останній.
Відповідно до статті 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішуються питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина друга статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Відповідно до статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Вимоги до оформлення протоколів про адміністративні правопорушення встановлені Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за № 1496/27941 (далі - Інструкція).
Згідно пункту 9 розділу ІІ Інструкції, зокрема, у графі «посада, найменування органу поліції, звання, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол» - прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол (повністю, без скорочень), у графі «чи притягався(лася) до адміністративної відповідальності» - інформація щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності впродовж року (за наявності); у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол); у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
У даному випадку протокол про адміністративне правопорушення наведеним вимогам Інструкції не відповідає.
Стаття 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення має дві частини, проте, яку саме з них порушив ОСОБА_1 у протоколі не зазначено.
У протоколі наявне посилання щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, однак до матеріалів справи не додано документального підтвердження цих обставин (належним чином завіреної копії постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності).
Графа «посада, найменування органу поліції, звання, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол» взагалі не містить прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол.
Графа «до протоколу додається» міститься напис «матеріали», однак не містить зазначення про долучення до протоколу конкретних матеріалів (пояснень особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладених на окремому аркуші, рапортів посадових осіб органів поліції, довідок, актів тощо (у разі складення)).
Крім того, усупереч частини 1 статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено адресу проживання потерпілої (номеру засобу зв'язку).
За змістом статей 279, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення справа про адміністративне правопорушення повинна розглядатись у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення. Суддя не має права у постанові за наслідками розгляду вказувати на кваліфікуючі ознаки правопорушення, які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, або їх виключати.
Зазначені недоліки, у даному випадку унеможливлюють в повному обсязі встановити усі обставини необхідні для вирішення справи.
Враховуючи те, що зазначені недоліки позбавляють суд можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу та винести рішення, справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення підлягає поверненню до Сумського відділу поліції ГУНП в Сумській області для належного оформлення.
Керуючись статтею 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до Сумського відділу поліції ГУНП в Сумській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Косолап